Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Sprzedaż o charakterze ciągłym, różnice kursowe

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 13.11.2009r. (data wpływu 18.11.2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania dokonywanych dostaw za sprzedaż o charakterze ciągłym, oraz różnic kursowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.11.2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania dokonywanych dostaw za sprzedaż o charakterze ciągłym, oraz różnic kursowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka dokonuje dostaw towarów do kontrahenta z siedzibą w Słowacji (dalej klient). Dokonywane przez Spółkę dostawy są przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów z Polski do Słowacji. Spółka posiada dowody wymienione w art. 42 ust. 3, które łącznie potwierdzają dostarczenie towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium Słowacji w związku z tym powyższa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%.

Spółka dysponuje dostępem internetowym do oprogramowania klienta, które wskazuje stany magazynowe i przewidywaną produkcję. Pracownicy Spółki odpowiedzialni za sprzedaż mają za zadanie kontrolowanie stanów magazynowych klienta tak, aby zapewniały one ciągłość produkcji. W związku z tym, poszczególne partie towarów są wysyłane przez Spółkę do klienta w taki sposób, który zapewnia ciągłość jego produkcji i gwarantuje, że klient ma określoną ilość towaru do swojej dyspozycji na magazynie. Na tej podstawie Spółka jest również w stanie planować częstotliwość oraz zawartość poszczególnych dostaw do swojego klienta.

Spółka zobowiązała się do systematycznego dostarczania towarów do Słowacji w każdy roboczy dzień tygodnia zgodnie z codziennym zapotrzebowaniem wskazanym w programie komputerowym. Dostawy są realizowane regularnie codziennie lub co kilka dni. Ilość wysyłek w miesiącu wynosi około dwudziestu. Do każdej wysyłki odnotowanej w systemie komputerowym Spółka wystawia dokument WZ.

W miarę wzrostu produkcji wzrasta również zapotrzebowanie na towary, dlatego sprzedaż do klienta odbywa się w sposób ciągły i systematyczny. Klient podpisał ze Spółką jedną umowę na dostawę towarów, co oznacza, że nie będzie podpisywał ze Spółką odrębnych umów na dostawy każdej partii towarów. Umowa ma charakter trwały i jest zawarta na dłuższy okres czasu. Spółka jest zobowiązana umową do stałej i powtarzalnej dostawy towarów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:Czy dokonywana przez Spółkę sprzedaż ma charakter ciągły i w związku z tym Spółka ma prawo do wystawiania faktury zbiorczej ze wskazaniem roku oraz miesiąca sprzedaży. Jeśli opisana sprzedaż może być potraktowana, jako sprzedaż o charakterze ciągłym, która powinna być udokumentowana fakturą zbiorczą to, jakie zasady powinna przyjąć Spółka do przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej na złote polskie dla celów rozliczeń VAT.Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad1

Zdaniem Spółki, dostawy towarów, mają charakter sprzedaży ciągłej. Tym samym Spółka ma prawo do wystawiania faktury zbiorczej ze wskazaniem roku oraz miesiąca dokonania sprzedaży.

Ad2

Zgodnie z art. 31 a ustawy o VAT, kwoty wyrażone w walucie obcej należy przeliczyć po kursie ogłoszonym na dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

Ad1

Podatnicy, o których mowa w art. 15, zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, powinna zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia zawierać dane wymienione w tym przepisie. Z treści § 5 ust. 1 pkt 4 wynika, że faktura powinna zawierać między innymi dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury. Zgodnie z § 9 ust. 2, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca. w którym dokonano sprzedaży.

Mając na uwadze powyższe przepisy należy stwierdzić, że warunkiem wystawienia faktury zbiorczej, która będzie dokumentowała sprzedaż w okresach miesięcznych jest dokonywanie sprzedaży o charakterze ciągłym.

Spółka pragnie podkreślić, że pojęcie sprzedaży o charakterze ciągłym nie zostało zdefiniowane w przepisach podatkowych. Ponadto ustawodawca posługując się pojęciem sprzedaż o charakterze ciągłym nie zastrzegł, że sprzedaż ta dotyczy wyłącznie świadczenia usług. Określenie sprzedaż powinno się rozumieć w znaczeniu określonym art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, czyli jako odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Pozwala to uznać, że ww. pojęcie może znaleźć zastosowanie również do sprzedaży towarów.

Pojęcie sprzedaży o charakterze ciągłym należy, więc rozpatrywać w oparciu o wykładnię językową. Zgodnie z Uniwersalnym Słownikiem Języka Polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003 r., tom 1, str. 453, pojęcie ciągły definiowane jest jako: a., dziejący się, odbywający się, trwający stale, nieustannie, bezustanny, ustawiczny, stały, b. stale, systematycznie się powtarzający.

Należy, więc wskazać, iż świadczenia o charakterze ciągłym polegają na stałym i powtarzalnym zachowaniu się strony zobligowanej do ich świadczenia.

Jak wynika z interpretacji organów podatkowych, dla uznania świadczenia za, ciągłe wystarcza, iż składa się ono z pewnych następujących po sobie aktów (czynności), o ile tworzą razem funkcjonalną całość, która ma to do siebie, że trwa w czasie, że czas jest jej miernikiem i że interes jednej strony jest zaspokojony właśnie, dlatego, że odpowiednie zachowanie się drugiej strony ma charakter trwały. Pod pojęciem sprzedaży ciągłej należy więc rozumieć wynikające ze zobowiązania o charakterze ciągłym świadczenie, polegające na stałym i powtarzalnym (trwałym) zachowaniu się strony zobowiązanej do świadczenia. Zawarcie pomiędzy kontrahentami umowy, z której wynika zobowiązanie do dokonywania stałych dostaw towarów nie przesądza o uznaniu danej sprzedaży za sprzedaż o charakterze ciągłym. Nie fakt zawarcia umowy ale rzeczywista częstotliwość sprzedaży, jej charakter decyduje o tym czy dana sprzedaż może być uznana za sprzedaż ciągłą czy też nie. - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie IPPP1-443-1370/08-2/AK z dnia 16.10.2008r.

Spółka pragnie podkreślić, iż dostawy realizowane przez nią na rzecz słowackiego kontrahenta mają charakter sprzedaży ciągłej. Dzięki codziennej weryfikacji stanów magazynowych pracownicy Spółki dokonują ciągłej wysyłki towarów. Wydania są dokonywane w ilościach wskazanych przez klienta i w zależności od jego zapotrzebowania. Wobec powyższego, dokonując oceny przedmiotowych dostaw, należy zauważyć, iż mają one charakter ciągły, bowiem polegają na wykonywaniu powtarzalnych czynności w okresie obowiązywania umowy zawartej między stronami.

Stanowisko Spółki potwierdza także interpretacja wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w której za sprzedaż ciągłą uznano sprzedaż towarów z magazynu nabywcy (składu konsygnacyjnego). Ponadto, kontrahentów wiązała jedna umowa ramowa, a pobranie towarów z magazynu (czyli sprzedaż danej partii towarów) nie wymagały odrębnego porozumienia czy też zgody dostawcy. - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie IPPP1-443-846/08-2/JL z dnia 25.07.2008r. Podobnie jest w przypadku Spółki: wydania towarów z magazynu nie wymagają odrębnego porozumienia, a towary są wydawane zgodnie z harmonogramem zapotrzebowania wskazanym w programie komputerowym. Spółka pragnie zaznaczyć, że w interpretacjach podatkowych wskazuje się również na ciągłość sprzedaży nawet, jeśli jest ona dokonywana kilka do kilkunastu razy w miesiącu. W przypadku sprzedaży sukcesywnej, prawidłowe jest zakwalifikowanie jej jako sprzedaży o charakterze ciągłym w sytuacji gdy wydanie towarów następowało 9-14 razy w miesiącu. - Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu sygn. PP II 443/1/117/50770/07 z dnia 28.05.2007r. Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego, stwierdził także, że sukcesywne dostawy wyrobów mają charakter ciągły, bowiem polegają na wykonaniu powtarzalnych czynności (.).

Wymienione w przytoczonej interpretacji cechy charakterystyczne sprzedaży ciągłej, tj. stałość i powtarzalność, są właściwe również sprzedaży dokonywanej przez Spółkę. Powtarzalność dokonywanych dostaw przejawia się w tym, że dostawy w takiej samej lub podobnej ilości powtarzają się regularnie, prawie każdego dnia roboczego), oraz na ich stałość (dostawy do klienta są stałe bez nich klient nie wykonałby planu związanego z produkcją). Ponadto, jedną z podstawowych cech dostaw realizowanych przez Spółkę jest zapewnienie ciągłości dostaw na rzecz klienta, co z kolei pozwala mu na sprawną organizację procesu zarządzania zapasami na magazynie oraz zachowanie ciągłości produkcji. Należy podkreślić, iż istotą świadczenia Spółki jest nie tylko dostawa określonych towarów, lecz również ciągłość oraz terminowość dokonywanych dostaw. Regularność (sukcesywność) dokonywanych dostaw (około dwudziestu razy w miesiącu), stanowi przesłankę kwalifikującą transakcje realizowane przez Spółkę, jako sprzedaż ciągłą, ponieważ przedmiotem sprzedaży jest nie jednorazowe wydanie towarów, lecz całość wysyłek dokonanych w danym miesiącu.

Rzeczywista częstotliwość sprzedaży, jej trwałość i powtarzalność, jak również fakt, że dokonywana jest niemal automatycznie w przypadku powstania zapotrzebowania u klienta, wskazują że sprzedaż ta powinna być uznana za sprzedaż ciągłą.

Mając na uwadze powyższe w rozumieniu Spółki sprzedaż dokonywana przez Spółkę jest sprzedażą ciągłą i w związku z tym może być dokumentowana fakturą zbiorczą wystawianą w ciągu siedmiu dni od zakończenia miesiąca, w którym dokonywano dostawy.

Ad2

W przypadku gdy dostawy wewnątrzwspótnotowe towarów dokonane w danym miesiącu udokumentowane są fakturą zbiorczą wystawioną na początku kolejnego miesiąca, to obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów powstanie z datą wystawienia faktury, zgodnie z art. 20 ust. 2 ustawy o VAT (pod warunkiem, że faktura zostanie wystawiona najpóźniej 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostaw).

Zgodnie z art. 31a ustawy o VAT, kwoty wyrażone w walucie obcej należy przeliczyć po kursie ogłoszonym na dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. W odniesieniu do wszystkich dostaw realizowanych w trakcie miesiąca, obowiązek podatkowy powstanie w dacie wystawienia faktury lub 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy. Dlatego Spółka będzie mogła dla celów podatku VAT stosować jeden kurs walutowy (ogłoszony na dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;eksport towarów;import towarów;wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;wewnętrzwspólnotowa dostawa towarów.Na podstawie art. 106 ust. 1 cyt. ustawy, podatnicy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Art. 106 ust. 8 pkt 1 cyt. ustawy stanowi, iż Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia określi szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania.

Powyższe zasady zostały określone w rozdziale 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008r. Nr 212, poz. 1337 ze zm.).

Zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 4 cyt. rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży, w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania dat wystawienia faktury.

W myśl § 9 ust. 2 cyt. rozporządzenia w przypadku, gdy podatnik określa na fakturze, zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 4, wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.

Ustawodawca w cyt. powyżej § 5 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia, posłużył się pojęciem sprzedaży ciągłej. W praktyce za sprzedaż o charakterze ciągłym przyjęło się uważać przede wszystkim systematyczne, wykonywane z dużą częstotliwością usługi o charakterze powszechnym np.: dostawy energii cieplnej, wody, dostawy energii elektrycznej. Natomiast pojęcie sprzedaży o charakterze ciągłym nie zostało zdefiniowane w przepisach podatkowych.

Należy przyjąć więc pojęcie sprzedaży towarów w ujęciu art. 2 pkt 22 cyt. ustawy, w którym to przepisie przez sprzedaż należy rozumieć m.in. odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Natomiast pojęcie ciągłości sprzedaży należy rozpatrywać zgodnie z zasadami prawa cywilnego, odnosząc je do pojęcia zobowiązania o charakterze ciągłym. Dla uznania świadczenia za ciągłe wystarcza, iż składa się ono z pewnych następujących po sobie aktów (czynności), o ile tworzą razem funkcjonalną całość, która ma to do siebie, że trwa w czasie, że czas jest jej miernikiem i że interes jednej strony jest zaspokojony właśnie dlatego, że odpowiednie zachowanie się drugiej strony ma charakter trwały. Pod pojęciem sprzedaży ciągłej należy więc rozumieć wynikające ze zobowiązania o charakterze ciągłym świadczenie, polegające na stałym i powtarzalnym (trwałym) zachowaniu się strony zobowiązanej do świadczenia. Zawarcie pomiędzy kontrahentami umowy, z której wynika zobowiązanie do dokonywania stałych dostaw towarów nie przesądza o uznaniu danej sprzedaży za sprzedaż o charakterze ciągłym. Nie fakt zawarcia umowy ale rzeczywista częstotliwość sprzedaży, jej charakter decyduje o tym czy dana sprzedaż może być uznana za sprzedaż ciągłą czy też nie.

W celu prawidłowej interpretacji pojęcia sprzedaż o charakterze ciągłym warto również odwołać się do wykładni językowej. Zgodnie z internetowym słownikiem języka polskiego PWN pod pojęciem ciągły należy rozumieć: 1. - trwający bez przerwy, 2. - powtarzający się stale, 3. - ciągnący się nieprzerwanie w przestrzeni. Natomiast słownikowe znaczenie słowa ciągłość to łączność, nieprzerywający się związek jakichś faktów, brak luk, przerw w czasie albo w przestrzeni. To także dziejący się, odbywający się, trwający stale, nieustannie, bezustanny, ustawiczny, stale się powtarzający, stały.

Mając na względzie powyższe wyjaśnienie, nie tylko zatem nieustanność jakiegoś procesu, ale także jego powtarzalność uznać należy za ciągłość.

Należy zatem stwierdzić, iż sprzedaż ciągła, o której mowa w § 5 ust. 1 pkt 4 cyt. rozporządzenia, to świadczenie polegające na stałym, ciągłym, trwającym stale, powtarzalnym zachowaniu strony zobowiązanej do świadczenia; to świadczenie składające się z ciągu powtarzających się czynności. Natomiast konsekwencją uznania danej sprzedaży za sprzedaż o charakterze ciągłym, jest poza zmianą sposobu wystawienia faktury dokumentującej taką sprzedaż, również zmiana terminu jej wystawienia. Bowiem dokumentując sprzedaż o charakterze ciągłym, podatnik określa w fakturze wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży (§ 5 ust. 1 pkt 4 cyt. rozporządzenia), a fakturę winien wystawić nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży (§ 9 ust. 2 cyt. rozporządzenia).

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonuje na rzecz kontrahenta z siedzibą w Słowacji wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. Spółka podpisała z kontrahentem jedną umowę na dostawę towarów i nie będzie podpisywała odrębnych umów na dostawy każdej partii towarów. Spółka zobowiązała się w umowie do stałej i powtarzalnej dostawy towarów, tak aby kontrahent miał zapewnioną ciągłość produkcji. Dodatkowo Wnioskodawca wskazał, że posiada dostęp internetowy do oprogramowania klienta, dzięki czemu może monitorować stany magazynowe kontrahenta. Na tej podstawie Spółka jest w stanie planować częstotliwość oraz zawartość poszczególnych dostaw do swoich kontrahentów. Poszczególne partie towarów są wysyłane przez Wnioskodawcę do klienta w taki sposób, żeby zapewnić ciągłość jego produkcji. Spółka dostarcza systematycznie towary w każdy roboczy dzień tygodnia: codziennie lub kilka dni w tygodniu. W miesiącu dochodzi do około dwudziestu wysyłek, każda z nich odnotowywana jest w systemie komputerowym Spółki i potwierdzona dokumentem WZ.

W oparciu zatem o przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) oraz o przepisy wykonawcze, tj. uregulowania rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008r. Nr 212, poz. 1337). W przedstawionym stanie faktycznym, należy stwierdzić, że dostawa towarów dokonywana przez Wnioskodawcę regularnie, może być uznana za sprzedaż o charakterze ciągłym. Dlatego też faktura VAT dokumentująca powyższe transakcje może być wystawiona zgodnie z § 9 ust. 2 cyt. rozporządzenia nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.

W celu rozstrzygnięcia jakie zasady winna przyjąć Spółka w celu przeliczenia kwot wyrażonych w obcej walucie na złote dla celów rozliczenia podatku VAT niezbędne jest ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego dla dokonywanych przez Spółkę wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

W zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego zastosowanie znajdą przepisy zawarte w art. 20 ustawy. W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2-4, oraz art. 20a i 20b. W przypadku gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1 podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

W omawianym przypadku Spółka prowadzi sprzedaż o charakterze ciągłym na rzecz kontrahenta z siedzibą w Słowacji (co zostało wyjaśnione powyżej) i zgodnie z § 9 ust. 2 powołanego wyżej rozporządzenia jest zobowiązana do wystawiana faktur VAT z tytułu tych transakcji nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży. W powyższej sytuacji obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury stosownie do art. 20 ust. 2 ustawy.

Zasady przeliczania faktur wyrażonych w walutach obcych obowiązują przy wystawianiu wszystkich faktur VAT, w tym również tych, które dokumentują wewnątrzwspólnotową dostawę towarów o charakterze ciągłym.

Zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Zatem stosownie do powołanego wyżej przepisu art. 31a ust. 1 ustawy Spółka w celu przeliczenia kwot wyrażonych w obcej walucie na złote polskie dla celów rozliczenia podatku od towarów i usług, będzie zobowiązana zastosować kurs walutowy ogłoszony na dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydana odrębna interpretacja.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M. C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: fakturowanie, różnice kursowe, sprzedaż o charakterze ciągłym
Data aktualizacji: 20/01/2013 00:00:01

Moment powstania obowiązku podatkowego oraz wystawienia faktury dla sprzedaży robót budowl...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Spółka będzie mogła rozliczyć podatek VAT wynikający z faktur zakupu za materiały zaku...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kartuzach działając na podstawie:art. 14 a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r. )po rozpatrzeniu wniosku złożonego w tut. Organie podatkowym w...

Czy w przypadku wystawienia faktury dla zagranicznego kontrahenta w PLN i późniejszej jej...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach, działając na podstawie art. 14 a 1, art. 14 b, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze. zm.), uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w...

Dotyczy wystawiania faktury dokumentującej wynagrodzenie dla syndyka reprezentującego masę...

Działając na podstawie przepisów: art.14a 1 i 4 oraz art. 216 1 ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku...

VAT w zakresie sposobu udokumentowania sprzedaży towarów na pokładzie samolotu

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy ustalenie należnego podatku od towarów i usług rachunkiem "w stu" od kwoty przekazanych dopłat jest prawidłowe?Urząd Skarbowy Tczew 83-100 ul. Gdańska 33Sposób dokumentowania przez stowarzyszenie prowadzonej działalnościPrawidłowość wystawiania faktur VAT RRMożliwość wystawienia zbiorczej faktury wewnętrznej, na której będą umieszczone numery faktur źródłowych
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.