Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Stawka na usługi sklasyfikowane w PKWiU 01.41.11 oraz sposób udokumentowania ww. usług. Prawo do odliczenia podatku VAT

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26 maja 2010 r. (data wpływu 1 czerwca 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 sierpnia 2010 r. (data wpływu 5 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT oraz sposobu dokumentowania świadczonych usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT oraz sposobu dokumentowania świadczonych usług. W dniu 5 sierpnia 2010 r. przedmiotowy wniosek został uzupełniony o doprecyzowanie stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest członkiem spółki wodnej uregulowanej przepisami art. 164 i nast. ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.). Spółki wodne są formami organizacyjnymi, które nie działają w celu osiągnięcia zysku, zrzeszają osoby fizyczne lub prawne i mają na celu zaspokajanie wskazanych ustawą potrzeb w dziedzinie gospodarowania wodami m. in. utrzymywanie oraz eksploatację urządzeń służących do melioracji wodnych oraz prowadzenia racjonalnej gospodarki na terenach zmeliorowanych. Zgodnie z art. 170 ust. 1 ww. ustawy, członek spółki wodnej jest obowiązany do wnoszenia składek i ponoszenia na jej rzecz innych określonych w statucie świadczeń, niezbędnych do wykonywania statutowych zadań spółki.

Zainteresowany wykonuje na rzecz spółki świadczenia w postaci czyszczenia drenów melioracyjnych i inne tego typu usługi w zakresie utrzymywania urządzeń melioracyjnych. Do świadczeń tych podatnik nie jest zobowiązany w statucie i świadczenia te wykonuje odpłatnie na podstawie umów cywilnoprawnych. Z tytułu wykonania tych usług Wnioskodawca wystawia na rzecz spółki wodnej faktury VAT. Spółka wodna potrąca należności brutto z tytułu świadczenia tych usług z wnoszonymi przez Zainteresowanego zgodnie z ustawą składkami na rzecz spółki wodnej.

Ze złożonego w dniu 5 sierpnia 2010 r. uzupełnienia do wniosku wynika, iż wykonywane przez Wnioskodawcę usługi w postaci czyszczenia drenów melioracyjnych i innych tego typu usług w zakresie utrzymania urządzeń melioracyjnych, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), mieszczą się w grupowaniu PKWiU:01.41.11-00.10 - usługi w zakresie prac polowych i ogrodniczych, 01.41.11-00.40 - obsługa rolniczych systemów irygacyjnych, 01.41.11-00.90 - usługi związane z uprawami rolnymi pozostałe.W związku z powyższym zadano następujące pytania:Czy wyżej wymienione usługi, które odpłatnie na rzecz spółki wodnej świadczy Wnioskodawca są objęte podatkiem od towarów i usług (VAT). Czy też usługi te są zwolnione od tego podatku.Czy w celu udokumentowania wyżej wymienionych usług Zainteresowany jest obowiązany do wystawiania faktury VAT. Czy możliwe jest rozliczanie tych usług poprzez wystawianie przez Wnioskodawcę not księgowych.Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z art. 8 ust. 1 wynika, iż pod pojęciem usługi rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Czynności dokonywane przez Wnioskodawcę na rzecz spółki wodnej opisane w stanie faktycznym spełniają definicję usługi w rozumieniu ustawy o VAT, zatem - w ocenie Zainteresowanego - stanowią przedmiot opodatkowania tym podatkiem. Nawet gdyby usługi te były świadczone w wykonaniu obowiązku nałożonego statutem brak jest podstaw do wyłączenia tych usług spod opodatkowania podatkiem VAT. Nie ma miejsca tutaj też zwolnienie, o którym mowa w załączniku nr 4 zawierającym wykaz usług zwolnionych od podatku w poz. 91: usługi świadczone przez organizacje statutowe gdzie indziej nie sklasyfikowane. W niniejszym przypadku chodzi natomiast o usługi świadczone nie przez, lecz na rzecz organizacji statutowych.

Powyższe usługi - zdaniem Wnioskodawcy - powinny być udokumentowane fakturą VAT. Ustawa o podatku od towarów i usług nie przewiduje bowiem dokumentowania dostawy towarów lub świadczenia usług notami księgowymi. W art. 106 ust. 1 ww. ustawy postanowiono, iż podatnicy, o których mowa w art. 15 (wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą), są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Kwestię dotyczącą podstawy opodatkowania reguluje natomiast art. 29 ustawy o VAT. Z ust. 1 cyt. przepisu wynika, iż podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i ust 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Z przepisu tego wynika jedynie, iż podstawę opodatkowania stanowi obrót, obrotem natomiast jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Powyższe oznacza, iż kwota pobrana jest kwotą brutto (tzn. zawiera podatek od towarów i usług). Wartość należności natomiast wynika z zawartej umowy i w przypadku, gdy stanowi ona wartość netto powinno to być - zdaniem Zainteresowanego - w umowie wyraźnie sprecyzowane.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast, przez świadczenie usług - w myśl art. 8 ust. 1 ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Z treści art. 8 ust. 3 ustawy, wynika, iż usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Stosownie do treści powołanych przepisów każde świadczenie na rzecz osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, uznawane jest na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, za usługę. Ta z kolei, w przypadku gdy jest odpłatna, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, a obowiązek zaklasyfikowania do właściwego grupowania statystycznego świadczonych usług, spoczywa na Wnioskodawcy.

Według art. 41 ust. 1 ustawy, podstawowa stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział trzy stawki preferencyjne: 7%, 3% i 0% oraz zwolnienie od podatku.

Na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W załączniku nr 3 do ustawy, zawierającym wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% w pozycji 135 wymieniono sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU ex 01.4 - usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt.

Użycie w załączniku danej grupy ex oznacza, że stawka podatku odnosi się tylko do danego wyrobu (usługi) z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do wyrobu (lub usługi) należącego do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce nazwa towaru lub usługi. Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danego wyrobu lub usługi z danego grupowania.

Do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zaklasyfikowania określonych czynności do właściwych grupowań statystycznych obowiązany jest podatnik. Zgodnie z przepisem § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.) dla celów podatku od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

Art. 106 ust. 1 ustawy, stanowi, iż podatnicy, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, czyli osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, są obowiązane wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Na podstawie delegacji zawartej w art. 106 ust. 8 ustawy, szczegółowe zasady dotyczące wystawiania faktur, danych które powinny zawierać oraz sposób i okres ich przechowywania, zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.), zwanym dalej rozporządzeniem.

W myśl § 4 ust. 1 rozporządzenia, zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami FAKTURA VAT.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest członkiem spółki wodnej, na rzecz której wykonuje usługę czyszczenia drenów melioracyjnych i inne tego typu usługi w zakresie utrzymywania urządzeń melioracyjnych. Do świadczeń tych Zainteresowany nie jest zobowiązany w statucie i świadczenia te wykonuje odpłatnie na podstawie umów cywilnoprawnych. Z tytułu wykonania tych usług Wnioskodawca wystawia na rzecz spółki wodnej faktury VAT. Wykonywane przez Wnioskodawcę usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU: 01.41.11-00.10 - usługi w zakresie prac polowych i ogrodniczych, 01.41.11-00.40 - obsługa rolniczych systemów irygacyjnych, 01.41.11-00.90 - usługi związane z uprawami rolnymi pozostałe.

Mając na uwadze przedstawione powyżej przepisy oraz opisany stan faktyczny, należy stwierdzić, iż świadczone przez Wnioskodawcę usługi związane z czyszczeniem drenów melioracyjnych i inne tego typu usługi w zakresie utrzymywania urządzeń melioracyjnych, sklasyfikowane w grupowaniach PKWiU 01.41.11-00.10, 01.41.11-00.90, 01.41.11-00.40 korzystają z preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7%, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy, w związku z pozycją 135 załącznika nr 3 do ustawy. Jeżeli Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT, to rozliczenie pomiędzy Zainteresowanym a spółka wodną powinno odbywać się na podstawie faktur VAT.

Podkreślić należy, że analiza prawidłowości dokonanej przez Wnioskodawcę we wniosku klasyfikacji towarów i usług do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego.

Zatem, Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska przedstawionego przez Wnioskodawcę w zakresie klasyfikacji statystycznej usług będących przedmiotem wniosku. Wobec powyższego, niniejsza interpretacja wydana została w oparciu o grupowanie PKWiU wskazane przez Zainteresowanego.

W niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT oraz sposobu dokumentowania świadczonych usług. Wniosek w zakresie interpretacji prawa w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku przez spółkę wodną został rozstrzygnięty postanowieniem o odmowie wszczęcia postępowania z dnia 24 sierpnia 2010 r. znak ILPP1/443-611/10-5/AK.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: faktura VAT, Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług PKWiU, preferencyjna stawka amortyzacji, stawka, stawki podatku
Data aktualizacji: 16/01/2013 09:00:01

Jak prowadzić małą księgowość Tczew?

Decydując się na prowadzenie pierwszej działalności gospodarczej przedsiębiorca może zdecydować się na uproszczoną księgowość Tczew. Obowiązuje ona wszystkie podmioty gospodarcze, które nie są spółkami prawa handlowego i nie osiągają określonego...

Wystawianie faktur korygujących w formie papierowej do faktur wystawionych w formie elektr...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Ropczyce 39-100 ul. Św. Barbary 12

Zasięg terytorialny miasta gminy Iwierzyce, Ostrów, Ropczyce, Sędziszów Małopolski, Wielopole Skrzyński powiaty ropczycko-sędziszowski województwo podkarpackie Konta bankowe CIT 05101015282011462221000000 VAT 52101015282011462222000000 PIT...

Czy wykonanie umowy o świadczenia usługi pod nazwą System Zarządzania Środkami Pieniężnymi...

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż Spółka należy do grupy kapitałowej (dale: Grupa). W celu realizacji własnej gospodarki finansowej Spółka wraz z innymi podmiotami z Grupy, zamierza zawrzeć z Bankiem umowę o świadczenia...

Czy podwykonawca może wystawiać za wykonane prace stoczniowe fakturę VAT z zastosowaniem s...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
W jakiej formie powinno nastąpić potwierdzenie przez nabywcę usługi odbioru faktury korygującej ?Jak powinny być wystawiane faktury VAT?Wystawianie not korygujących onlineDotyczy terminu obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z duplikatów faktur za usługi telekomunikacyjneCzy opłata pobierana za specyfikację istotnych warunków zamówienia publicznego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.