Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Stawka podatku stosowana przy dostawie towaru z Polski na Litwe celem jego póżniejszego eksportu do Rosji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2007r. (data wpływu 17 września 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów celem jego późniejszego eksportu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2007r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów celem jego późniejszego eksportu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej "O.C" S.A. Luxemburg prowadzi dystrybucję kosmetyków na rzecz odbiorców zarówno z państw Wspólnoty, jak i z państw trzecich. W ramach tej działalności Spółka nabywa kosmetyki zarówno od polskiego producenta, jak i producentów z Unii Europejskiej, a następnie dokonuje ich sprzedaży w innych krajach Wspólnoty oraz poza jej terytorium.

Firma planuje dokonać dostawy kosmetyków na rzecz odbiorcy mającego siedzibę w Rosji. Dostawa ta będzie przeprowadzona w ten sposób, że kosmetyki zostaną przemieszczone transportem drogowym przez Wnioskodawcę z magazynu położonego w Polsce na Litwę, gdzie zostaną one objęte procedurą wywozu, a następnie zostaną one przemieszczane przez Łotwę do Rosji. Kosmetyki opuszczą więc obszar celny Wspólnoty na Łotwie, tj. zakończenie procedury wywozu otwartej w litewskim urzędzie celnym nastąpi w urzędzie celnym na Łotwie.

Spółka jest zarejestrowana dla potrzeb VAT i transakcji wewnątrzwspólnotowych w Polsce oraz innych krajach Wspólnoty, nie jest natomiast zarejestrowana dla tych potrzeb na Litwie.

W ocenie Wnioskodawcy, przemieszczenie kosmetyków przez Spółkę pomiędzy Polską a Litwą w ramach własnego przedsiębiorstwa, stanowić będzie wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, po której nastąpi eksport tych towarów (tj. objęcie ich procedurą na Litwie).

Dla udokumentowania przemieszczenia towarów na Litwę Spółka planuje wystawić fakturę wewnętrzną, zgodnie z którą Strona będzie pełnić w tym przypadku rolę dostawcy i odbiorcy towarów. Dla potrzeb wystawienia przedmiotowej faktury, Spółka zamierza posłużyć się swoim numerem VAT z prefiksem PL, zarówno po stronie dostawcy jak i nabywcy kosmetyków. Faktura ta przedstawiać będzie specyfikację przemieszczonych towarów. Dodatkowo Spółka uzyska dokumenty przewozowe potwierdzające przemieszczenie towarów z Polski przez Litwę na Łotwę.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy przemieszczenie towarów z Polski na Litwę, w celu objęcia tych towarów procedurą wywozu na Litwie, stanowić będzie przemieszczenie towarów w ramach własnego przedsiębiorstwa "O. C" S.A. Luxemburg i może zostać potraktowane jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, o której mowa w art. 13 ust. 3 ustawy o VAT.

Czy na podstawie art. 42 ustawy o VAT Spółce będzie przysługiwać prawo do zastosowania stawki 0% dla przedmiotowej dostawy.

Jeśli Wnioskodawca nie będzie uprawniony do zastosowania stawki podatku 0%, jaką inną stawkę podatku od towarów i usług Spółka winna zastosować.

Zdaniem Strony przemieszczenie towarów z Polski na Litwę w celu objęcia tych towarów procedurą wywozu na Litwie i eksportu na rzecz odbiorcy rosyjskiego, należy uznać za przemieszczenie towarów w ramach własnego przedsiębiorstwa stanowiące WDT w rozumieniu art. 13 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka będzie również w posiadaniu dokumentów uprawniających do zastosowania dla przedmiotowej transakcji stawki 0%, zgodnie z art. 42 ustawy o VAT, tj. faktury potwierdzającej dokonanie dostawy i specyfikacji przemieszczonych towarów oraz dokumentów przewozowych potwierdzających, iż nastąpiło takie przemieszczenie.

W przypadku opisywanej we wniosku dostawy towar zostanie sprzedany na rzecz odbiorcy rosyjskiego i wywieziony do Rosji, jednak objęcie towarów celną procedurą wywozu nastąpi na Litwie. W ocenie Spółki klasyfikacja dokonanego przemieszczenia towarów pomiędzy Polską a Litwą, gdzie rozpoczęta będzie procedura wywozu, wymaga analizy warunków jakie muszą być spełnione by daną transakcję uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (warunki te zostały określone w art. 13 ustawy o podatku od towarów i usług).

W myśl art. 13 ust. 3 ustawy za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się przemieszczenie przez podatnika lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium Polski na terytorium innego państwa członkowskiego. Dotyczy to towarów, które zostały przez tego podatnika wytworzone, wydobyte, nabyte w Polsce, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego.

W opisanym zdarzeniu przyszłym:Spółka nabędzie kosmetyki w Polsce a następnie dokona ich fizycznego przemieszczenia na Litwę, Spółka jest zarejestrowana dla potrzeb VAT i transakcji wewnatrzwspólnotowych w Polsce w innych państwach członkowskich UE, w tym np. w Holandii, po przemieszczeniu kosmetyków na Litwę zostaną one objęte tam procedurą wywozu - kosmetyki będą przemieszczone z Polski na Litwę w celu dokonania eksportu, a więc czynności opodatkowanej VAT, objęcie towarów procedurą wywozu dokonane zostanie na terytorium Litwy, co oznacza, iż nie będzie możliwe zastosowanie w tym przypadku wyłączenia przewidzianego w art. 13 ust. 4 pkt 4 ustawy o VAT (WDT nie ma miejsca w przypadku gdy objęcie towarów procedurą wywozu nastąpi w Polsce).W związku z powyższym, przemieszczenie towarów z Polski na Litwę, a następnie na Łotwę, należy uznać za przemieszczenie towarów w ramach własnego przedsiębiorstwa czyli za WDT w myśl art. 13 ust. 3 ustawy o VAT.

Stosownie do art. 42 w/powołanej dostawy, WDT podlega opodatkowaniu wg stawki podatku 0% przy spełnieniu następujących warunków:podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnatrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10 na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;podatnik przed złożeniem deklaracji za dany okres rozliczeniowy posiada dowody, że towary zostały wywiezione z Polski i dostarczone nabywcy na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego, przy czym przedmiotowe dowody obejmują dokumenty przewozowe, kopię faktury oraz specyfikację poszczególnych sztuk ładunku.W ocenie Strony powyższe warunki zostaną spełnione, a w szczególności, przemieszczenie dokonane będzie w ramach własnego przedsiębiorstwa, więc zarówno po stronie nabywcy, jak i dostawcy wystąpi Spółka. W/powołane przepisy wymagają by Podatnik podał na fakturze potwierdzającej dostawę numer nabywcy nadany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Przepis ten nie wymaga jednak by numer nabywcy, jaki zostanie użyty dla potrzeb WDT, był numerem nadanym przez inne państwo członkowskie UE, w którym kończy się transport towarów w ramach WDT. Interpretację taką potwierdza fakt, iż uzyskanie numeru VAT w państwie, w którym kończy się transport towarów może, ale nie musi być w tym państwie wymagane, chociażby ze względu na przeznaczenie przewożonych towarów(np. w celu eksportu bądź wywozu do innego państwa członkowskiego). Natomiast przepisy polskiej ustawy o VAT co do zasady, nie mogą wymagać od podatnika dokonania rejestracji dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych w innym państwie członkowskim w sytuacji, gdy przepisy tego państwa takiego obowiązku nie przewidują. Dlatego tez Spółka stoi na stanowisku, iż w opisanej sytuacji możliwe będzie zastosowanie na fakturze dokumentującej dokonane przemieszczenie numeru VAT ważnego dla potrzeb transakcji wewnatrzwspólnotowych, nadanego na rzecz "O. C" S.A. Luxemburg przez inne państwo członkowskie UE, w tym np. numeru nadanego Wnioskodawcy w Polsce lub Holandii.

Spółka będzie również w posiadaniu dokumentów potwierdzających jej prawo do zastosowania stawki 0%VAT dla dokonanej dostawy wewnatrzwspólnotowej, tj.:dokumentów przewozowych potwierdzających wywóz towarów z Polski na Łotwę poprzez Litwę (gdzie towary objęto procedura wywozu), kopii faktury wystawionej dla potrzeb tego przemieszczenia, która wskazuje "O.C" S.A. Luxemburg jako dostawcę i jednocześnie nabywcę tych towarów (posługującego się numerem VAT PL nadanym dla potrzeb transakcji wewnatrzwspólnotowych), która specyfikuje towary wchodzące w skład przesyłki.W związku z powyższym, Spółka stoi na stanowisku, iż w przypadku opisanej transakcji spełnione będą warunki do zastosowania stawki 0%, w myśl art. 42 ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Stosownie do przepisu art. 13 ust. 3 ustawy za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego.

Wskazany przepis art. 13 ust. 3 rozszerza zatem pojęcie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na czynności nie mające charakteru czynności dwustronnych (czynionych za wynagrodzeniem), polegające na przemieszczeniu (transferze) towarów przedsiębiorstwa z Polski do innego kraju wspólnotowego, w którym mają posłużyć wykonywanym tam przez Podatnika czynnościom opodatkowanym. Podatnik dysponuje prawem do rozporządzania towarami zarówno w miejscu rozpoczęcia jak i zakończenia transportu, a miejsce rozpoczęcia oraz zakończenia transportu znajduje się na terenie dwóch różnych państw członkowskich.

Przy czym należy zaznaczyć, iż przemieszczenie towarów, o którym mowa w art. 13 ust. 3 nie uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, w przypadku gdy występuje chociażby jedna z przesłanek negatywnych określonych w art. 13 ust. 4 ustawy.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego nie wynika, aby w niniejszej sprawie wystąpiła którakolwiek z przesłanek wskazanych w w/powołanym przepisie.

Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0 %, pod warunkiem że:podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.Dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są dokumenty wymienione w ust. 3-5 w/ cytowanego przepisu, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Zgodnie z art. 42 ust. 14 przepisy ust. 1-4 i 11-13 stosuje się odpowiednio dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów o której mowa w art. 13 ust. 3.

Wobec powyższego, mając na uwadze cytowane normy prawne, należy stwierdzić, iż przemieszczenie należącego do Spółki towaru z terytorium Polski na terytorium Litwy, celem jego eksportu do Rosji (czynności opodatkowanej VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy), stanowić będzie w Polsce wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, a na Litwie wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Takie rozwiązanie wiąże się co do zasady z koniecznością rejestracji przez Wnioskodawcę w kraju członkowskim do którego nastąpiło przemieszczenie (Litwa). Warto również zauważyć, iż należy przyjąć, że w przedmiotowej sprawie dojdzie zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1ustawy o VAT do dostawy na terenie Litwy, a więc Strona powinna wykazać obrót z tego tytułu w rubryce 21 deklaracji VAT-7 (dostawa poza terytorium kraju).

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług dla udokumentowania dostawy towarów dla których podatnikami jest nabywca wystawia się fakturę wewnętrzną.

Dane jakie powinna zawierać faktura wewnętrzna określają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług

( Dz. U. z 2005r. nr 95, poz. 798 ze zm.).

Na przedmiotowej fakturze firma "O.C" S.A. Luxemburg powinna zostać wskazana jednocześnie jako dostawca i nabywca tych towarów, posługujący się numerem VAT właściwym dla danego kraju, nadanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych .

Spółka nabędzie prawo do zastosowania stawki podatku 0%, o ile będzie w posiadaniu dokumentów potwierdzających wywóz towarów z Polski na Łotwę poprzez Litwę (gdzie towar objęto procedurą wywozu) oraz kopii faktury wystawionej dla potrzeb tego przemieszczenia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: eksport wywóz, faktura VAT, przemieszczanie towarów, stawki podatku
Data aktualizacji: 28/12/2012 09:00:01

Zdaniem Wnioskodawcy PHT ma prawo odliczyć w miesiącu styczniu lub w lutym 2006 r. podatek...

Na podstawie art. 14a 4 w zw. z art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, w związku z wnioskiem z dnia...

Piła - obsługa księgowa na wyciągniecie ręki

Czy chcesz zlecić usługi księgowe Piła prawdziwym profesjonalistom? Czy może chcesz narazić swoją na konsekwencje nieprawidłowo prowadzonej księgowości? Masz świadomość, jak szybko zmieniają się przepisy i ile może zależeć od interpretacji...

Korekty faktur w 2014 roku

Zmiany w sposobie fakturowania, jakie wejdą w życie z początkiem 2014 roku to nie tylko zamieszanie w fakturach jako takich, ale także procedurach dotyczących między innymi korygowania faktur. Prezentujemy to, co w 2014 roku w sprawie korygowania...

W jaki sposób opodatkować zaliczkę otrzymaną od kontrahenta zagranicznego do kilku kolejno...

Podatnik złożył w dniu 02.02.2006 r. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego na temat: w jaki sposób opodatkować zaliczkę otrzymaną od kontrahenta zagranicznego do kilku kolejno po sobie następujących usług...

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez odbiorców premii pieni...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Kiedy występuje obowiązek wystawienia faktury VAT z tytułu pobierania opłat za wieczyste użytkowanie gruntuUznanie za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, sprzedaży towarów pozostawionych w depozycie w magazynie kontrahenta na terenie uniiPrawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących zakup skutera wodnegoCzy koszty poniesione tytułem zarządzania rachunkiem można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?Czy podlega odliczeniu od podatku należnego podatek naliczony VAT zawarty fakturach zakupu przez Spółkę?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.