Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Termin ujmowania faktur korygujących podwyższających i obniżających podatek należny

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów - stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 02.07.2007r. (data wpływu 05.07.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczania faktur VAT korygujących - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.07.2007r. (04.07.2007r. data stempla pocztowego ) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczania faktur VAT korygujących.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka świadczy usługę transportu rurociągiem produktów naftowych na rzecz kontrahenta krajowego. Stawka za tą usługę jest ustalana na rok z góry. Kontrahent otrzymuje faktury sprzedaży każdorazowo po wykonaniu usługi tłoczenia. Z zapisów umowy z kontrahentem wynika również, iż stawka roczna jest uzależniona od ilości przetłoczonych paliw. W przypadku przekroczenia umówionej ilości toczenia za cały rok, stawka za usługę transportową ulega podwyższeniu, a w przypadku nie osiągnięcia rocznego pułapu ulega zmniejszeniu. W obu przypadkach rozliczenie roczne jest znane dopiero na początku następnego roku kalendarzowego. W związku z tym Spółka dokonuje stosownych korekt sprzedaży do wystawionych pierwotnie faktur ( za okres od stycznia do grudnia ) z datą sprzedaży 31 grudnia za dany rok. Faktury korygujące dokumentują podwyższenie lub zmniejszenie ceny, której wysokość nie jest znana w chwili wystawiania faktur pierwotnych. Następnie faktury korygujące są przekazywane kontrahentowi w celu dokonania stosownych analiz, weryfikacji szczegółowych ilości tłoczeń. Po zaakceptowaniu i potwierdzeniu korekt przez kontrahenta są one ujmowane w rejestrze sprzedaży za styczeń następnego roku na podstawie § 16 i § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2005r. nr 95, poz. 798 i nr 102, poz. 860).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy Spółka słusznie ujmuje faktury korygujące podwyższające i obniżające podatek należny wystawione z powodu podwyższenia ceny po wystawieniu faktury pierwotnej w miesiącu otrzymania potwierdzenia...

Zdaniem wnioskodawcy.

Spółka uważa za prawidłowe ujmowanie faktur korygujących podwyższających i obniżających podatek należny, w opisanych w stanie faktycznym okolicznościach, w miesiącu potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez odbiorcę usług. Zdaniem Spółki takie postępowanie jest zgodnie z przepisami zawartymi w § 16 oraz § 17 w/w rozporządzenia Ministra Finansów.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z przepisem § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 95, poz. 798 ), sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 11 ust. 2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn zm. ) - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 w/w ustawy. Tak więc w przypadkach, gdy skutkiem korekty jest obniżenie kwoty podatku należnego można go dokonać w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę, bez względu na przyczynę dokonanej korekty.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn zm. ) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. W myśl art. 19 ust. 4 w/w ustawy jeżeli dostawa towarów lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Zgodnie z § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 95, poz. 798 ), fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku lub jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Przepisy podatkowe nie określają wprost, co do zasady sposobu rozliczania faktur korygujących wystawionych w przypadku zwiększenia kwoty podatku należnego. Dlatego też należy odnieść się do ogólnej reguły określonej w art. 19 ust. 1 powoływanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie, z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Dlatego też w przypadku gdy dokonana korekta spowoduje zwiększenie kwoty podatku należnego, powinna być ona rozliczona w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonanej sprzedaży, bez względu na przyczynę dokonanej korekty.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: faktura korygująca, korekta faktury, obowiązek podatkowy, podatek należny, spółki
Data aktualizacji: 31/08/2011 23:12:53

Wniosek dotyczy sposobu rozliczenia reklamacji towaru w przypadku gdy nie następuje przywó...

Działając na podstawie art. 14a, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania...

Czy odliczanie podatku naliczonego w fakturach za czynsz z tytułu użytkowania lokalu użytk...

Na podstawie art. 233 1 pkt 1 w związku z art. 239, art. 14b 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa tekst jednolity Dz.U.Nr 8 z 2005 r., poz. 60. , art. 3 ust. 1 pkt 3, art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od...

Proszę o określenie momentu uprawniającego do skorzystania z prawa do obniżenia kwoty nale...

Na podstawie art. 14a 1 i 3-4, art. 14b 1 i 2 oraz art. 216 1 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z wnioskiem z dnia 29 czerwca 2005r...

Ranking biur księgowych w Będzinie

W Będzinie jest kilkanaście firm, które działają jako biura rachunkowe śląskie. Oferują one zazwyczaj podobny zakres usług, jak prowadzenie ksiąg rachunkowych, ewidencję czasu pracy, wynagrodzenia, sprawy związane z urzędami, rejestry kasowe...

Refakturowanie usługi (decyzji) zajęcia pasa drogowego

Pismem z dnia 05.07.2005 r. zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny: Podatnik przy wykonywaniu robót budowlanych występuje do...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy Wnioskodawca może obciążać firmy fakturą za odbiór i transport odpadów w kwocie netto +7% VATMożliwość odliczenia w części lub w całości kwoty podatku VAT wynikającego z faktur związanych z realizacją projektu pn.: Żak 2004-2006Urząd Skarbowy Olkusz 32-300 ul. Budowlanych 2Czy podatek zawarty w wewnętrznej fakturze z tytułu importu usług jest dla Spółki podatkiem naliczonym do odliczenia?Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie sposobu rozliczenia korekty dokonanej w podatku od towarów i usług
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.