Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Termin wystawienia faktury VAT oraz moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu wydania towarów komisantowi na podstawie umowy komisu

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2010r. (data wpływu 17 sierpnia 2010), uzupełnionym pismem z dnia 2 listopada 2010r. (data wpływu 8 listopada 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu wystawienia faktury VAT oraz momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wydania towarów komisantowi na podstawie umowy komisu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 sierpnia 2010r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu wystawienia faktury VAT oraz momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wydania towarów komisantowi na podstawie umowy komisu.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 2 listopada 2010r. (data wpływu 8 listopada 2010r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP1/443-784/10/MS z dnia 18 października 2010r.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest firmą zajmującą się produkcją i sprzedażą galanterii skórzanej, w szczególności torebek. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca w przeważającej części dokonuje sprzedaży innym podmiotom gospodarczym, tj. sklepom, sieciom handlowym, itp. Przedmiot działalności Wnioskodawcy związany jest z sezonowością - na towar, który nie zostanie sprzedany w okresie danego sezonu, nie ma zapotrzebowania w sezonie następnym. Mając na uwadze, iż klienci nie są zainteresowani danym asortymentem po sezonie, którego on dotyczy, kontrahenci podatnika dokonują zakupów w niewielkich ilościach, aby nie pozostać z nie sprzedanym towarem.

Wnioskodawca zamierza zatem wprowadzić system sprzedaży komisowej. Zgodnie z art. 765 Kodeksu cywilnego przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym.

Zgodnie z zamiarem Wnioskodawcy, będzie on (jako komitent) dokonywał przekazania towarów kontrahentom - komisantom (sklepom, sieciom handlowym), wstawiając wyłącznie dokument przekazania towaru. Następnie komisant zobowiązany będzie do sprzedaży towaru, za cenę nie niższą niż wskazana przez komitenta oraz do przekazywania sprawozdania z dokonanej sprzedaży w połowie oraz na koniec każdego miesiąca. Na podstawie sporządzonego sprawozdania komitent wystawiał będzie fakturę VAT, w której jako kupujący wskazany zostanie komisant a jako towar, asortyment już sprzedany przez komisanta. W rubryce cena wskazana będzie kwota, jaką komisant ma zapłacić komitentowi, czyli ustalona przez niego, minimalna cena sprzedaży.

Na podstawie wystawionej faktury komisant dokona zapłaty za towar. Faktura podlegała będzie księgowaniu w ewidencji sprzedaży w miesiącu jej wystawienia i za ten sam miesiąc odprowadzony zostanie podatek od towarów i usług.

Różnica pomiędzy ceną uzyskaną od klienta a ceną wskazaną przez komitenta, stanowić będzie prowizję komisanta.

Nie sprzedany w terminie określonym pomiędzy stronami towar, podlegać będzie zwrotowi do komitenta.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT od dnia 30 kwietnia 1996r. z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Wnioskodawca zamierza zawrzeć z kontrahentami umowy komisu, które będą zawierały rozwiązania przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Faktury VAT dokumentujące sprzedaż na podstawie sprawozdania z dokonanej sprzedaży komisanta wystawione zostaną nie później niż 30 dnia od daty dostawy towaru dokonanej przez komisanta i nie wcześniej niż 30 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy działanie podatnika jest prawidłowe z punktu widzenia prawa podatkowego.

Czy może on przekazywać towar do sprzedaży komisantowi nie wystawiając w momencie przekazania faktury, lecz wystawiając ją dopiero po sprzedaży towaru przez komisanta.

Czy zobowiązanie podatkowe powstanie dopiero w momencie otrzymania zapłaty za towar przez podatnika (komitenta).

Zdaniem Wnioskodawcy, przepis art. 19 ust 16a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług stanowi, iż w przypadku wydania towarów przez komitenta na rzecz komisanta, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 3 obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania przez komitenta zapłaty za wydany towar, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dostawy towarów dokonanej przez komisanta.

Mając na uwadze powyższy przepis odpowiedź na postawione przez Wnioskodawcę pytania jest twierdząca. Zastosowana przez niego procedura zgodna będzie z przepisami obowiązującego prawa, faktura może być wystawiona w sposób opisany w stanie faktycznym po dokonaniu sprzedaży towaru przez komisanta, a zobowiązanie w podatku od towarów i usług wystąpi dopiero w momencie otrzymania zapłaty od komisanta.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami natomiast, w myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności w zamian za odszkodowanie; wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione; wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej; wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta; ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego; oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste; zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że wydanie towarów na podstawie umowy komisu w ustawie o podatku od towarów i usług, traktowane jest jak dostawa towarów.

Umowa komisu jest umową nazwaną, uregulowaną w przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Stosownie do art. 765 Kodeksu cywilnego, przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym.

Zatem z jednej strony występuje komitent - osoba dająca zlecenie, chcąca sprzedać określoną rzecz, z drugiej komisant - przyjmujący zlecenie, swoisty pośrednik, który sprzedaje rzecz na rachunek komitenta.

W myśl przepisu art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Na podstawie art. 19 ust. 16a ustawy o VAT, w przypadku wydania towarów przez komitenta na rzecz komisanta, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 3, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania przez komitenta zapłaty za wydany towar, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dostawy towarów dokonanej przez komisanta.

Ponadto zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Natomiast, w myśl art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, podstawę opodatkowania czynności maklerskich, czynności wynikających z zarządzania funduszami inwestycyjnymi, czynności wynikających z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa, umowy komisu lub innych usług o podobnym charakterze stanowi dla komitenta - kwota należna pomniejszona o kwotę prowizji komisanta, pomniejszona o kwotę podatku - w przypadku dostawy towarów dla komisanta.

Przepis art. 106 ust. 1 ustawy o VAT określa, iż podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (.).

Zgodnie z art. 106 ust. 8 ustawy, minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia:określi szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania; może określić wzory faktur dla wszystkich lub niektórych rodzajów czynności; może określić przypadki, w których faktury mogą być wystawiane przez inne przedmioty niż wymienione w ust. 1 i 2, oraz szczegółowe zasady i warunki wystawiania faktur w takich przypadkach.Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w powołanym artykule, Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.), obowiązujące od dnia 1 grudnia 2008r.

Stosownie do § 11 ust. 1 ww. rozporządzenia, w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-5 i 7-11, ust. 16a i 16b oraz ust. 19a ustawy fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

Jednocześnie na mocy § 11 ust. 2 cyt. rozporządzenia, faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

W przypadku umowy komisu każde wydanie towaru między podmiotami podlega opodatkowaniu, a dokumentowanie powinno wyglądać analogicznie jak przy dostawie towarów.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Wnioskodawca jest firmą zajmującą się produkcją i sprzedażą galanterii skórzanej, w szczególności torebek i w tym zakresie zamierza wprowadzić system sprzedaży komisowej (art. 765 Kodeksu cywilnego).

Zgodnie z zamiarem Wnioskodawcy jako komitent będzie dokonywał przekazania towarów kontrahentom - komisantom (sklepom, sieciom handlowym), wstawiając wyłącznie dokument przekazania towaru. Następnie komisant zobowiązany będzie do sprzedaży towaru, za cenę nie niższą niż wskazana przez komitenta oraz do przekazywania sprawozdania z dokonanej sprzedaży w połowie oraz na koniec każdego miesiąca. Na podstawie sporządzonego sprawozdania komitent wystawiał będzie fakturę VAT, w której jako kupujący wskazany zostanie komisant a jako towar, asortyment już sprzedany przez komisanta. W rubryce cena wskazana będzie kwota, jaką komisant ma zapłacić komitentowi, czyli ustalona przez niego, minimalna cena sprzedaży.

Na podstawie wystawionej faktury komisant dokona zapłaty za towar.

Faktury VAT dokumentujące sprzedaż na podstawie sprawozdania z dokonanej sprzedaży komisanta wystawione zostaną nie później niż 30 dnia od daty dostawy towaru dokonanej przez komisanta i nie wcześniej niż 30 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Nie sprzedany w terminie określonym pomiędzy stronami towar, podlegać będzie zwrotowi do komitenta.

W świetle powołanych wyżej regulacji prawnych należy stwierdzić, że ponieważ w przedmiotowej sytuacji Wnioskodawca będzie występował w roli komitenta - obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży komisowej powstaje u Wnioskodawcy z chwilą otrzymania zapłaty za wydany towar, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dostawy towarów dokonanej przez komisanta.

Fakturę VAT natomiast z tytułu sprzedaży komisowej Wnioskodawca będzie zobowiązany wystawić nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego nie wcześniej jednak niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

W związku z powyższym w odpowiedzi na zadane pytania należy stwierdzić, że Wnioskodawca może wystawić fakturę VAT po dokonaniu sprzedaży towaru przez komisanta, jednakże powinien to uczynić nie później niż 30 dnia od daty dostawy towaru dokonanej przez komisanta.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, że może przekazywać towar do sprzedaży komisantowi nie wystawiając w momencie przekazania faktury, lecz wystawiając ją dopiero po sprzedaży towaru przez komisanta oraz, że zobowiązanie podatkowe powstanie dopiero w momencie otrzymania zapłaty za towar przez podatnika (komitenta), należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: faktura VAT, komis, komisant, obowiązek podatkowy, podstawa opodatkowania
Data aktualizacji: 07/01/2013 09:00:01

Czy można ubiegać się o zwrot podatku VAT z faktury dokumentującej zakup samochodu osobowe...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.03.2006 r. o udzielenie pisemnej...

Czy stosowany system dokumentowania otrzymanych przedpłat jest poprawny?

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka na...

Urząd Skarbowy Międzyrzecz 66-300 ul. Rynek 3

Zasięg terytorialny miasta gminy Bledzew, Międzyrzecz, Przytoczna, Pszczew, Skwierzyna, Trzciel powiaty międzyrzecki województwo lubuskie Konta bankowe CIT 41101017040045902221000000 VAT 88101017040045902222000000 PIT 38101017040045902223000000...

Czy podstawą wystawienia faktury VAT w przypadku wykonania robót budowlanych jest umowa, c...

W dniu 09 marca 2005 r. Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Mostowych Sp. z o. o. w ... zwróciło sie z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Powyższy wniosek uzupełniło pismami w dniach 11 i 27...

Czy zarządzanie pożytkiem we wspólnocie mieszkaniowej jest czynnością oddzielną, którą nal...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy za datę powstania przychodu można uznać datę wykonania raportu i wystawienia faktury przez towarzystwa ubezpieczeniowe?Czy Spółka prawidłowo rozliczyła podatek związany z korektą faktury i otrzymaniem zaliczki?Urząd Skarbowy Piotrków Trybunalski 97-300 ul. Wronia 65Kiedy należy wystawić fakturę VAT dla Spółki na udokumentowanie wniesienia aportem do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci kanalizacji sanitarnej?Dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości netto wynikającej z fakturyotrzymanej drogą elektroniczną
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.