Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Termin wystawienia faktury zaliczkowej i moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej zaliczki na poczet usługi turystycznej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2010 r. (data wpływu 10 maja 2010 r.), uzupełnionym w dniach 18 czerwca i 7 lipca 2010 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu wystawienia faktury zaliczkowej i momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej zaliczki - jest nieprawidłowe.



UZASADNIENIE

W dniu 10 maja 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 18 czerwca i 7 lipca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu wystawienia faktury zaliczkowej i momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej zaliczki.



W przedmiotowym wniosku, oraz w jego uzupełnieniach, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Nadleśnictwo w ramach zadań z zakresu gospodarki łowieckiej, prowadzi sprzedaż usług organizacji polowań dla myśliwych krajowych i zagranicznych, w zakres których wchodzą następujące czynności:zakwaterowanie myśliwych i osób towarzyszących wraz z ich wyżywieniem, organizacja polowania indywidualnego, organizacja polowania zbiorowego w łowisku, transport myśliwych i zapewnienie nagonki, transport upolowanej zwierzyny, organizacja pokotu, zapewnienia pilota imprezy i ubezpieczenie myśliwych.

Nadleśnictwo pobiera opłatę za usługę organizacji polowania i dodatkowo za sprzedaż trofeów i tuszy zwierzyny. Powyższe usługi wykonywane są we własnym imieniu i na własny rachunek. W celu zapewnienia kompleksowej organizacji polowania, cześć usług Nadleśnictwo świadczy we własnym zakresie, a część usług (np. wyżywienie, organizacja polowania zbiorowego w łowisku, transport myśliwych) zakupuje od obcych podmiotów dla bezpośredniej korzyści turysty (myśliwego). Usługi organizacji polowań są sprzedawane bezpośrednio nabywcy finalnemu lub firmie zajmującej się sprzedażą usług turystycznych. Na poczet sprzedaży polowań, trofeów i tusz upolowanej zwierzyny wymagana jest wpłata zaliczki.



W związku z powyższym zadano następujące pytanie:



Czy w przypadku otrzymania zaliczki na poczet organizacji polowania, w skład którego wchodzą usługi własne i nabyte od innych podmiotów rozliczonych fakturą VAT marża, należy wystawić fakturę zaliczkową w terminie 7 dni, czy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zakończenia ustalenia rzeczywistych kosztów i marży.



Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymane zaliczki na poczet polowań nie należy dokumentować fakturą VAT. Tym samym nie należy wystawiać faktury VAT dokumentującej otrzymaną zaliczkę w terminie 7 dni, lecz fakturę końcową na całość, po ustaleniu VAT marża. Według Nadleśnictwa obowiązek podatkowy powstanie nie później jak 15 dni od daty wykonania usługi, zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, którego treść powołało. Wskazało, że przedpłaty otrzymane na poczet organizacji polowania, w skład którego wchodzą usługi własne i obce nabyte dla bezpośredniej korzyści turysty dokumentuje fakturą VAT-marża.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.



Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadku świadczenia usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Stosownie do ust. 11 powyższego artykułu, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

W § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799) określono, na zasadzie odstępstwa od zasad określonych w ww. art. 19 ustawy, inny termin powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług turystyki opodatkowanych według szczególnej procedury, o której mowa w art. 119 ustawy. Zgodnie z tym przepisem w przypadku świadczenia usług turystyki opodatkowanych według szczególnej procedury, o której mowa w art. 119 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą ustalenia marży, nie później jednak niż 15. dnia od dnia wykonania usługi.

Analogiczny zapis znajdował się w § 3 ust. 1 obowiązującego do dnia 31 grudnia 2008 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

W myśl art. 106 ust. 1 powołanej wyżej ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zgodnie z ust. 4 powyższego artykułu, podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawienia faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

W oparciu o § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.), jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Nadleśnictwo zajmuje się świadczeniem usług organizacji polowań dla myśliwych krajowych i zagranicznych, w zakres których wchodzą takie czynności jak: zakwaterowanie wraz z wyżywieniem myśliwych i osób im towarzyszącym, organizacja polowania indywidualnego i zbiorowego w łowisku, transport myśliwych, zapewnienie nagonki, transport upolowanej zwierzyny, organizacja pokotu, zapewnienie pilota imprezy i ubezpieczenie myśliwych. Na poczet przedmiotowych usług pobierane są zaliczki.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy oraz treść złożonego wniosku stwierdzić należy, że jeżeli świadczenie usług nastąpi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej Nadleśnictwo nie ma obowiązku wystawić faktury VAT z tytułu otrzymanej zaliczki, chyba że zażąda tego dana osoba. Natomiast obowiązek ten wystąpi w przypadku świadczenia usług na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. W obydwóch sytuacjach fakt otrzymania zaliczki nie wiąże się z momentem powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu. Obowiązek ten powstaje dopiero w momencie określonym w § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r., tj. z chwilą ustalenia marży, czyli po zakupie wszystkich usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, nie później jednak niż 15. dnia od dnia wykonania przedmiotowych usług. W związku z tym, ze Wnioskodawca wskazał, że nie należy wystawiać faktur dokumentujących otrzymanie zaliczki - stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.

Jednocześnie informuje się, że rozstrzygnięcia w zakresie uznania usług organizacji polowań za usługi turystyczne i zastosowania do nich procedury VAT-marża i stawki 22% oraz w zakresie prawa do zastosowania 3% stawki podatku dla dostawy trofeów i tuszy zwierzyny łownej dokonano w interpretacjach indywidualnych o numerach odpowiednio: ITPP2/443-432a/10/RS i ITPP2/443-432b/10/RS.



Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: dokumentowanie, obowiązek podatkowy, usługi turystyczne, zaliczka
Data aktualizacji: 11/01/2013 18:00:01

Biuro rachunkowe Rybnik nie będziesz mieć problemów z prawem

Prawo rachunkowe, dla większości z nas jest czarną magią, by je opanować wymaga nie tylko opanowania bieżącego materiału - należy również zawsze śledzić wszystkie nowelizacje, nowe ustawy i rozporządzenia. Niestety osoby prowadzące własną...

Kwestie różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnychw walutach obcych

STAN FAKTYCZNY Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka Jawna . jest zobowiązana do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów zgodniez zasadami określonymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r.w...

Urząd Skarbowy Nisko 37-400 ul. 3 Maja 32B

Zasięg terytorialny miasta gminy Harasiuki, Jarocin, Jeżowe, Krzeszów, Nisko, Rudnik n. Sanem, Ulanów powiaty niżański województwo podkarpackie Konta bankowe CIT 72101015280026002221000000 VAT 22101015280026002222000000 PIT...

Stawka podatku dla dostawy domu wraz z infrastrukturą

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Możliwość wystawienia dwóch faktur do jednego paragonu

INTERPRETACJA INDWIDUALNA Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodów w związku z zawartą umową ramowąCzy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej zakup?Zakwalifikowanie do określonego źródła przychodów osiąganych w ramach uczestnictwa w programie GJeżeli podanym na fakturze nabywcą odzieży ochronnej dla straży pożarnej jest urząd gminy, nie ma możliwości zastosowania 7% stawki podatku VATBiuro rachunkowe z Warszawy - na tym nie oszczędzaj!
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.