Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Udokumentowanie przyznanego rabatu

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku sygnowanym datą wrzesień 2009 r. (data wpływu 18 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:prawidłowe - w zakresie udokumentowania udzielanych rabatów oraz obowiązku posiadania potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towarów korekty faktury z tytułu dostaw krajowych, nieprawidłowe - w zakresie obowiązku posiadania potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towarów korekty faktury z tytułu dostaw na terytorium innych państw członkowskich.UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania udzielanych rabatów oraz obowiązku posiadania potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towarów korekty faktury.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i dystrybucji artykułów chemicznych. W ramach prowadzonej działalności, na podstawie Uchwały Zarządu, zamierza udzielać swoim kontrahentom rabatów. Zgodnie z treścią ww. uchwały, zakłada wprowadzenie odpowiedniej procedury ustalania rabatów, określającej zasady i warunki ich udzielania.

W związku z powyższym, przewiduje się możliwość udzielania kontrahentom rabatów w następującej formie:rabat uzależniony od odebrania w określonym czasie (okresie rozliczeniowym) określonych ilości towarów, rabat uzależniony od odebrania w określonym czasie (okresie rozliczeniowym) określonych ilości towarów, udzielany po spełnieniu dodatkowych warunków, rabat uzależniony od dokonania płatności we wskazanym terminie (skonto).I. Założenia procedury

Procedura ustalania rabatów będzie wprowadzona w Spółce, w celu określenia jednolitych zasad i warunków udzielania przez nią rabatów jej kontrahentom. W szczególności, ma ona na celu ograniczenie ilości dokumentów związanych z udzielaniem/akceptowaniem przez Wnioskodawcę rabatów oraz wprowadzenie zasad niewymagających każdorazowego potwierdzenia przez kontrahenta (procedura oparta o jednostronne oświadczenia Spółki). Rozwiązanie takie wynika z tego, iż udzielany kontrahentowi rabat stanowi dla niego korzyść, polegającą na obniżeniu ostatecznej wartości jego zobowiązania wobec Zainteresowanego. Planowane rozwiązanie ma również na celu odpowiednie udokumentowanie udzielanych rabatów, m.in. poprzez upoważnienie, podjęte Uchwałą Zarządu, menedżerów sprzedaży do składania oświadczeń w imieniu Wnioskodawcy.

W zależności od rodzaju udzielanego kontrahentowi rabatu, procedura ta zakłada różne formy komunikowania kontrahentowi informacji na temat udzielanego mu rabatu.

1) Rabat uzależniony od odebrania w określonym czasie (okresie rozliczeniowym) określonych ilości towarów.

Oświadczenie w sprawie oferowanych rabatów wysyłane będzie do klienta za pośrednictwem poczty (za potwierdzeniem odbioru) lub też poprzez e-mail (potwierdzony wydrukiem poczty elektronicznej).

Udzielenie kontrahentowi rabatu udokumentowane będzie:wydrukiem poczty elektronicznej, zawierającym przesłaną kontrahentowi informację o wysokości udzielonego rabatuoraz wystawieniem faktury korygującej do faktur dokumentujących dostawy, których dotyczy dany rabat.W przypadku niespełnienia przez kontrahenta pierwotnych warunków, ewentualne uznanie prawa do rabatu udzielanego kontrahentowi w przypadku:niespełnienia warunku odebrania określonej ilości towarów w określonym czasie (okresie rozliczeniowym) i/lub niespełnienia dodatkowych warunków, od których uzależnione było udzielenie kontrahentowi rabatu (np. istnienia na dzień kończący okres rozliczeniowy przeterminowanych zobowiązań wobec Spółki)będzie następować po wewnętrznej jej akceptacji.W takim przypadku Wnioskodawca, podejmując decyzję o utrzymaniu udzielenia rabatu (pomimo niespełnienia przez kontrahenta warunków zawartych w pierwotnym oświadczeniu woli), będzie informować o tym kontrahenta w drodze jednostronnego, pisemnego oświadczenia woli składanego przez menedżera sprzedaży. Oświadczenie takie wysyłane będzie do klienta za pośrednictwem poczty (za potwierdzeniem odbioru) lub też poprzez e-mail (potwierdzony wydrukiem poczty elektronicznej).

Udzielenie kontrahentowi rabatu udokumentowane będzie wystawieniem faktury korygującej do faktur dokumentujących dostawy, których dotyczy dany rabat.

2) Rabat uzależniony jedynie od dokonania płatności w określonym terminie (skonto)

W odniesieniu do rabatu uzależnionego od dokonania płatności we wskazanym terminie (skonto), Spółka będzie informować kontrahenta o jego udzieleniu poprzez oświadczenie menedżera sprzedaży lub jedynie poprzez zapis na fakturze o udzieleniu skonta z tytułu wcześniejszej zapłaty w określonym terminie. Udokumentowaniem udzielonego kontrahentowi rabatu będzie w tym przypadku wystawienie faktury korygującej do faktur dokumentujących dostawy, których dotyczy dany rabat.

Ewentualne uznanie prawa do skonta udzielanego kontrahentowi w przypadku niedokonania płatności we wskazanym terminie (również, gdy dokonana płatność uwzględniała już kwotę skonta), będzie następować w drodze wewnętrznej akceptacji Spółki. W takim przypadku Wnioskodawca, podejmując decyzję o udzieleniu rabatu, będzie informować o tym kontrahenta poprzez wystawienie faktury korygującej do faktur dokumentujących dostawy, których dotyczy dany rabat, zawierającej informację Rodzaj rabatu - skonto w związku z zapłatą przed ustalonym terminem.

II. Rodzaje udzielanych rabatów

W nawiązaniu do powyższego, Zainteresowany przewiduje udzielanie kontrahentom następujących rodzajów rabatów:

1) Rabat uzależniony od odebrania w określonym czasie (okresie rozliczeniowym) określonych ilości towarów

W tym przypadku, w określonym terminie po upływie okresu rozliczeniowego, Spółka poinformuje kontrahenta drogą elektroniczną o wartości osiągniętego obrotu netto i przysługującego w związku z tym rabatu. Rabat będzie uznany za należny, jeżeli w określonym terminie od otrzymania powyższej informacji kontrahent nie zgłosi uwag co do sposobu obliczenia obrotu i rabatu. W przypadku decyzji Wnioskodawcy o przyznaniu rabatu pomimo niespełnienia pierwotnych warunków udzielenia rabatu, przyznanie rabatu następuje w momencie poinformowania kontrahenta (data pisma lub e-maila). Po przyznaniu rabatu, Spółka wystawi fakturę korygującą do faktur dokumentujących dostawy dokonane w danym okresie rozliczeniowym. Kwota do zwrotu należna nabywcom, wynikająca z faktur korygujących będzie zwracana kontrahentom po otrzymaniu od nich potwierdzenia odbioru korekty.

2) Rabat uzależniony od odebrania w określonym czasie (okresie rozliczeniowym) określonych ilości towarów, pod warunkiem braku przeterminowanych zobowiązań na dzień kończący okres rozliczeniowy

W odniesieniu do powyższego przypadku, w określonym terminie po upływie okresu rozliczeniowego, Zainteresowany poinformuje kontrahenta drogą elektroniczną o wartości osiągniętego obrotu netto i przysługującego w związku z tym rabatu.

Rabat będzie uznany za należny, jeżeli:na dzień kończący okres rozliczeniowy zostały uregulowane wszystkie wymagalne należności orazw określonym terminie od otrzymania powyższej informacji kontrahent nie zgłosi uwag co do sposobu obliczenia obrotu i rabatu.W przypadku decyzji Spółki o przyznaniu rabatu pomimo niespełnienia pierwotnych warunków udzielenia rabatu, przyznanie rabatu następuje w momencie poinformowania kontrahenta (data pisma lub e-maila). Po przyznaniu rabatu, Wnioskodawca wystawi fakturę korygującą do faktur dokumentujących dostawy dokonane w danym okresie rozliczeniowym. Kwota do zwrotu należna nabywcom, wynikająca z faktur korygujących będzie zwracana kontrahentom po otrzymaniu od nich potwierdzenia odbioru korekty.

3) Rabat uzależniony jedynie od dokonania płatności w określonym terminie (skonto)

W tym przypadku, akceptacja rabatu następować będzie poprzez wystawienie przez Spółkę faktury korygującej. Jednocześnie Zainteresowany podkreśla, iż wskazane powyżej rabaty udzielane są przez niego zarówno w przypadku dostaw krajowych jak i wewnątrzwspólnotowych. W niektórych przypadkach Wnioskodawca, z uwagi na brak odpowiednich dokumentów zobowiązany jest do opodatkowywania dokonywanych dostaw wewnątrzwspólnotowych według stawki 22%. Niemniej jednak, w każdym przypadku dokonywane przez niego dostawy spełniają wskazaną w art. 13 ust. 1 definicję wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.Czy sposób udokumentowania rabatów przez Spółkę spełnia wymogi w zakresie udokumentowania rabatów wynikające z przepisów podatkowych.Czy na gruncie ustawy o VAT obniżenie podatku należnego uzależnione jest od posiadania przez Wnioskodawcę potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez kontrahenta.Czy posiadanie przez Zainteresowanego takiego potwierdzenia jest konieczne w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, jeżeli nie spełniając warunków przewidzianych w art. 42 ustawy o VAT, zobowiązany jest do stosowania stawki właściwej dla dostawy krajowej.Zdaniem Wnioskodawcy, wskazane rodzaje udzielanych przez niego rabatów, udokumentowane w sposób opisany powyżej, spełniają określone w przepisach podatkowych wymogi w zakresie ich udokumentowania. Dokonanie obniżenia podatku należnego uzależnione jest od posiadania przez niego potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez kontrahenta. Wymóg posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez kontrahenta nie znajduje zastosowania w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, nawet wówczas gdy Spółka, nie spełniając warunków przewidzianych w art. 42 ustawy o VAT, zobowiązana jest do opodatkowania tej dostawy według stawki właściwej dla dostawy krajowej, jednak na wystawionej przez nią na rzecz kontrahenta zagranicznego fakturze widnieje 0% stawka VAT.

Uzasadnienie stanowiska Spółki do pytania nr 1

a) Istota rabatu na gruncie przepisów podatkowych

Przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęć rabatu, czy skonta oraz nie określają specjalnych zasad ich traktowania na gruncie podatkowym. W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, należy posługiwać się powszechnym i słownikowym rozumieniem tych pojęć, zgodnie z którym: rabatem jest zniżka, ustępstwo procentowe od ustalonych cen towaru, głównie na rzecz nabywców płacących gotówką, kupujących dużą ilość towaru jednorazowo lub w określonym czasie, skontem jest zniżka ceny towaru objętego sprzedażą kredytową albo ratalną, udzielona nabywcy płacącemu gotówką (Słownik Języka Polskiego PWN, Warszawa 1992 pod red. M. Szymczak). W praktyce gospodarczej skontem określa się rabat udzielony kontrahentowi w przypadku uregulowania należności za dostawę towarów lub świadczenie usług przed upływem terminu płatności.

Rabat jest pojęciem ściśle związanym z definicją ceny towaru czy usługi, zawartą w art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. z 2001 r. Nr 97, poz. 1050 ze zm.), określającą, iż ceną jest wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę.

W ustawie o VAT, pojęcie rabatu pojawia się przy definicji podstawy opodatkowania. Zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Ponadto, zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Z treści tego przepisu, zdaniem Spółki, wynikają trzy podstawowe elementy, które powinien spełniać rabat, aby stanowić przesłankę do obniżenia kwoty należnej z tytułu sprzedaży. Mianowicie, udzielony rabat powinien w każdym przypadku być udokumentowany, prawnie dopuszczalny oraz obowiązkowy. Łączne spełnienie tych trzech elementów pozwala na uznanie danego rabatu za skuteczny na gruncie VAT. Tym samym, jeżeli dany rabat spełnia warunki uprawniające do uznania go za obniżający podstawę opodatkowania z tytułu dokonanej sprzedaży na gruncie VAT, powinien on także stanowić przesłankę do obniżenia przychodu podatkowego wykazanego w związku z tą sprzedażą.

Do przychodów podatkowych zalicza się bowiem tylko takie przychody, które są w danym momencie należne podatnikowi, czyli są wymagalne, niewątpliwe i bezwarunkowe. Są to więc kwoty, których Spółka może skutecznie żądać, a które nie zostały przez nią jeszcze otrzymane. Skoro więc udzielony rabat będzie mógł skutkować obniżeniem kwoty należnej z tytułu dokonanej sprzedaży, to tym samym, powinien prowadzić do obniżenia przychodu rozpoznanego z tytułu tej sprzedaży.

b) Cechy rabatów udzielanych przez Spółkę

Zdaniem Wnioskodawcy, z przedstawionych powyżej regulacji ustawy o VAT wynika, iż podstawę opodatkowania stanowi całkowita kwota, którą sprzedawca faktycznie otrzymał lub spodziewa się otrzymać z tytułu dokonania konkretnej dostawy towarów lub świadczenia usług. Jest to więc kwota należna, której wysokość jest indywidualnie określana przez strony zawierające transakcję kupna-sprzedaży. Przy kształtowaniu ceny sprzedawanych towarów i świadczonych usług zastosowanie znajduje bowiem zasada swobody umów wyrażona w art. 353 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) stanowiąca, iż strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Wyrazem przyzwolenia wynikającego z tej regulacji jest, zdaniem Spółki, m.in. umowne obniżanie kontrahentom cen za towary czy usługi, w postaci przyznania rabatu za odebranie w danym okresie rozliczeniowym określonej ilości towarów, czy zastosowania skonta z tytułu regulacji zobowiązania nabywcy wobec niej przed upływem terminu płatności.

Dokonanie więc zwrotu części zapłaconej kwoty przez sprzedawcę na rzecz nabywcy oznacza pomniejszenie zobowiązania nabywcy, tożsame ze zmniejszeniem ceny za dany towar czy usługę. W efekcie udzielenia kontrahentowi rabatu, czy skonta, pierwotnie ustalona cena za towar czy usługę przestaje być kwotą należną Spółce. Po udzieleniu rabatu, Zainteresowany nie będzie już mógł skutecznie żądać od kontrahenta kwoty wynikającej z pierwotnej ceny lecz z ceny odpowiednio obniżonej o wysokość tego rabatu. W konsekwencji zmianie też powinna ulec wysokość podstawy opodatkowania z tytułu dokonanej sprzedaży przez Wnioskodawcę na rzecz kontrahenta, któremu przyznał on rabat lub skonto. Stanowisko takie jest zgodne z art. 73 Dyrektywy 2006/112/WE, z treści którego wynika, iż podstawa opodatkowania stanowiąca podstawę obliczenia podatku od wartości dodanej nie może być wyższa od faktycznej ceny zapłaconej przez ostatecznego odbiorcę w ostatnim stadium obrotu.

Zdaniem Spółki, wypłacane przez nią na rzecz kontrahentów kwoty w każdym przypadku stanowią rabat, o czym świadczy przede wszystkim fakt, iż dotyczą konkretnych dostaw towarów udokumentowanych fakturami, których numery wskazuje ona na każdej fakturze korygującej wystawianej po udzieleniu rabatu.

Podobne stanowisko wyrażone zostało również w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 4 marca 2009 r. sygn. ILPP2/443-1148/08-2/ISN, który stwierdził, iż W sytuacji, gdy wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą (dostawami), to nawet, jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy, ponieważ ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i w efekcie prowadzi do obniżenia wartości (ceny) dostawy.

Z treści art. 29 ust. 4 ustawy o VAT wynika, iż podstawę opodatkowania obniżają kwoty tych rabatów, które zostały udokumentowane, są prawnie dopuszczalne i obowiązkowe. W opinii Spółki, poszczególne rodzaje rabatów, które planuje ona udzielać, spełniają każdą z powyżej wskazanych cech i tym samym należy uznać je za stanowiące przesłankę do obniżenia podstawy opodatkowania na gruncie VAT.

Zainteresowany w każdym przypadku będzie dokumentować przyznany rabat odpowiednio:wydrukiem poczty elektronicznej, zawierającym przesłaną kontrahentowi informację o wysokości udzielonego rabatu oraz wystawieniem faktury korygującej do faktur dokumentujących dostawy, których dotyczy dana obniżka - w przypadku rabatu uzależnionego od odebrania w określonym czasie ustalonych ilości towarów jak również rabatu warunkowanego spełnieniem dodatkowych wymogów, wydrukiem pisemnego oświadczenia woli składanego przez menedżera sprzedaży oraz wystawieniem faktury korygującej do faktur dokumentujących dostawy, których dotyczy dana obniżka - w przypadku udzielenia rabatu kontrahentowi w sytuacji gdy nie spełnił on wszystkich warunków określonych pierwotnie w procedurze ustalania rabatów przyjętej przez Spółkę, lecz pomimo tego zadecydowała ona o przyznaniu rabatu danemu kontrahentowi, wystawieniem faktury korygującej do faktur dokumentujących dostawy, których dotyczy dany rabat - w przypadku zastosowania skonta z tytułu przedterminowej regulacji zobowiązania przez nabywcę.Ponadto, w treści wystawianych przez Wnioskodawcę faktur korygujących wskazane będą faktury pierwotne dokumentujące dostawy, których dotyczy dany rabat. Spółka w każdym przypadku będzie więc w stanie przyporządkować daną fakturę korygującą do pierwotnych transakcji. Tym samym, jej zdaniem, faktury te wraz z przesłanymi do kontrahentów informacjami będą wystarczające do uznania danego rabatu za udokumentowany.

Stanowisko takie znajduje również potwierdzenie we wskazanym powyżej piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, w którym stwierdzono, iż rabat udzielony po sprzedaży i wystawieniu faktury, w której dokonano pierwotnego określenia obrotu (rabat potransakcyjny), wymaga wystawienia faktury korygującej.

Podobne stanowisko wyrażone zostało również przez:Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w piśmie z dnia 6 lutego 2009 r. sygn. ITPP2/443 -1016a/08/EŁ, Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w piśmie z dnia 26 września 2008 r. sygn. IBPP2/443-635/08/BM, Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z dnia 30 maja 2008 r. sygn. IP-PP2-443 -448/08-2/AS.Spółka wskazała, iż przyznawane przez nią rabaty mogą być uznane za prawnie dopuszczalne, bowiem nie istnieją przepisy prawa zakazujące udzielania tego rodzaju zniżek. Rabaty te nie stanowią również czynności, niemogących być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, do których nie stosuje się przepisów ustawy o VAT.

Z treści art. 2 ustawy o cenach wynika, iż z zastrzeżeniem nielicznych wyjątków, ceny towarów i usług uzgadniają strony zawierające umowę. Ponadto, jak już wskazano powyżej, przy kształtowaniu ceny znajduje zastosowanie zasada swobody umów. Tym samym, zdaniem Zainteresowanego, dopuszczalne prawnie są uzgodnienia jakich dokonuje on ze swymi kontrahentami oraz udzielane na ich podstawie rabaty. Jako że przepisy prawa w żaden sposób nie nakazują przyznawania rabatów kontrahentom, a czynność ta wynika wyłącznie z indywidualnych ustaleń pomiędzy stronami umowy, w opinii Spółki, obowiązkowość rabatu należy postrzegać w kategorii zobowiązania strony do udzielenia rabatu, jeżeli w zawartej umowie lub odrębnych ustaleniach jest on przewidziany. Wnioskodawca poprzez poinformowanie klienta o przyznaniu mu rabatu zobowiązuje się do udzielenia tego rabatu, jeżeli kontrahent nie sprzeciwia się ustaleniom w tym zakresie. Udzielany przez niego rabat staje się więc wówczas obowiązkowy, co oznacza, że kontrahent może skutecznie żądać jego udzielenia.

W związku z powyższym, Spółka uważa, iż dokonywaną przez nią obniżkę ceny w każdym przypadku należy uznać za udokumentowany, prawnie dopuszczalny i obowiązkowy rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT.

Rabat ten stanowi więc, jej zdaniem, przesłankę do obniżenia zarówno obrotu z tytułu dokonanej przez nią sprzedaży jak również wykazanego przez nią, w związku z tą transakcją, przychodu podatkowego.

Uzasadnienie stanowiska Spółki do pytania nr 2 i nr 3

Zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Z treści powyższego przepisu wynika, iż warunkiem obniżenia podatku należnego z tytułu korekty wynikającej z udzielenia rabatu jest otrzymanie przez sprzedawcę potwierdzenia odbioru faktury korygującej, wskazującej kwotę należną nabywcy do zwrotu.

Stanowisko takie wynika z literalnego brzmienia powyższego przepisu, jak również znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach Ministra Finansów, m.in.:w pismach Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie: z dnia 30 kwietnia 2009 r. sygn. IPPP2/443-151/09-4/SAP, z dnia 7 kwietnia 2009 r. sygn. IPPP1/443-175/09-2/AP oraz z dnia 3 kwietnia 2009 r. sygn. IPPP2/443-88/09-2/IK, w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 9 stycznia 2009 r. sygn. ILPP2/443 -955/08-4/AD.Warunek posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej związany jest z koniecznością zapewnienia, że wraz z obniżeniem, na skutek korekty, podatku należnego przez sprzedawcę, nastąpić powinno również zmniejszenie kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu przez nabywcę, wynikającej z faktury pierwotnie otrzymanej od dostawcy. Podatek należny u sprzedawcy jest bowiem podatkiem naliczonym u nabywcy towarów i usług. Zmniejszenie tego podatku powinno więc być dokonane u obu podatników. W tym też celu właśnie ustawodawca nałożył na dostawcę, który zamierza skorygować kwotę wykazanego uprzednio podatku należnego, obowiązek otrzymania od kontrahenta informacji potwierdzającej fakt otrzymania przez niego wystawionej przez sprzedawcę korekty.

W związku z powyższym, Spółka uznaje, iż dokonanie obniżenia podatku należnego na skutek udzielonego rabatu będzie możliwe wówczas, gdy będzie ona posiadała potwierdzenie, że jej kontrahent odebrał fakturę korygującą. Jednocześnie wskazała, iż spełnienie powyższego warunku nie jest wymagane w przypadku dostaw wewnątrzwspólnotowych i eksportu.

Jak wynika bowiem z art. 29 ust. 4b ustawy o VAT, warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia odbioru korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi nie stosuje się w przypadku eksportu towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju (.).

Z literalnej treści tego przepisu wynika jednoznacznie, iż w przypadku obniżenia ceny towaru dostarczanego w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów czy eksportu, posiadanie potwierdzenia odbioru faktur korygujących przez nabywców nie jest wymagane.

Zdaniem Spółki, na powyższe nie ma wpływu sposób opodatkowania tych dostaw, bowiem konieczność opodatkowania tych transakcji według stawki właściwej dla dostaw krajowych, nie oznacza jednocześnie, iż dostawy te przestają spełniać definicję dostawy wewnątrzwspólnotowej z art. 13 ust. 1 ustawy o VAT.

Wyłączenie z obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru korekty odnosi się bowiem do rodzaju transakcji, a nie zasad jej opodatkowania w zakresie stosowanej stawki podatkowej. Z treści powyższego przepisu nie wynika też jego ograniczenie wyłącznie do dostaw wewnątrzwspólnotowych, opodatkowanych 0% stawką VAT. Fakt, iż dana dostawa wewnątrzwspólnotowa jest przez Spółkę opodatkowywana według 22% stawki VAT, nie oznacza jednocześnie, iż transakcja ta utraciła wewnątrzwspólnotowy charakter i stała się dostawą krajową. W każdym przypadku bowiem dokonywane przez Spółkę transakcje spełniają definicję wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, o której mowa w art. 13 ust. 1 ustawy o VAT. Ponadto, są one zawsze dokumentowane fakturami, na których widnieje 0% stawka VAT. Takie faktury też otrzymują nabywcy. Wymóg posiadania potwierdzenia odbioru korekty przez nabywcę w tym przypadku nie znajdowałby też uzasadnienia z uwagi na fakt, iż w Polsce wykazywany jest wyłącznie podatek należny, natomiast podatek naliczony jest rozliczany przez nabywcę poza granicami kraju. W takiej sytuacji nie powstanie więc ryzyko obniżenia podatku należnego przy jednoczesnym pozostawieniu tej samej wysokości podatku naliczonego, gdyż de facto podatek taki w Polsce nie wystąpi.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku dostaw wewnątrzwspólnotowych jest on uprawniony do dokonania obniżenia z tytułu udzielonego rabatu kwoty podatku należnego, wykazanego pierwotnie na skutek braku spełnienia odpowiednich warunków uprawniających do zastosowania 0% stawki VAT, w okresie rozliczeniowym, w którym wystawiona została faktura korygująca, bez obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru tej faktury przez kontrahenta.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe w zakresie udokumentowania udzielanych rabatów oraz obowiązku posiadania potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towarów korekty faktury z tytułu dostaw krajowych, a za nieprawidłowe w zakresie obowiązku posiadania potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towarów korekty faktury z tytułu dostaw na terytorium innych państw członkowskich.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;eksport towarów;import towarów;wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.W myśl art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (.).

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do art. 29 ust. 4 ustawy, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Rabat rozumieć należy, jako zniżkę od ustalonej ceny określonego towaru lub usługi, wyrażoną procentowo lub kwotowo. Rozróżnia się rabaty na przyznane przed ustaleniem ceny oraz udzielane po jej ustaleniu. Rabat udzielony w momencie wystawienia faktury (rabat transakcyjny), nie ma znaczenia dla ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, ponieważ kwota należna od nabywcy już go uwzględnia - dane dotyczące rabatu znajdą swoje odzwierciedlenie w wystawianej fakturze stwierdzającej dokonanie sprzedaży. Rabat udzielony po sprzedaży i wystawieniu faktury, w której dokonano pierwotnego określenia obrotu (rabat potransakcyjny), wymaga wystawienia faktury korygującej.

Na podstawie art. 29 ust. 4a ustawy, w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Na mocy art. 29 ust. 4b ustawy, warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia odbioru korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi nie stosuje się:w przypadku eksportu towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju; wobec nabywców, na których rzecz jest dokonywana sprzedaż: energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy.Przepis ust. 4a stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty faktury do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna (art. 29 ust. 4c ustawy).

Powołane wyżej regulacje art. 29 ust. 4a i 4c ustawy jasno stanowią, iż kwoty, o które zmniejsza się podstawę opodatkowania oraz podatku należnego muszą zostać udokumentowane fakturą korygującą. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę spowoduje akceptację zmiany wartości zawartych na fakturze i da prawo do takiego obniżenia.

Art. 106 ust. 1 ustawy określa, iż podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (.).

W myśl art. 106 ust. 8 ustawy, minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia:określi szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania; może określić wzory faktur dla wszystkich lub niektórych rodzajów czynności; może określić przypadki, w których faktury mogą być wystawiane przez inne przedmioty niż wymienione w ust. 1 i 2, oraz szczegółowe zasady i warunki wystawiania faktur w takich przypadkach.Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w powołanym artykule, Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337), zwane dalej rozporządzeniem, regulujące m.in. zagadnienia związane z wystawianiem faktur korygujących.

Zgodnie z § 13 ust. 1 rozporządzenia, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

Stosownie do § 13 ust. 2 rozporządzenia faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:numer kolejny oraz datę jej wystawienia; dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:określone w § 5 ust. 1 pkt 1-4, nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych rabatem;kwotę i rodzaj udzielonego rabatu; kwotę zmniejszenia podatku należnego.Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku:zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy;zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu (§ 13 ust. 3 rozporządzenia).Zgodnie z § 14 ust. 1 rozporządzenia, fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Faktura korygująca dotycząca podwyższenia ceny powinna zawierać co najmniej:numer kolejny oraz datę wystawienia;dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:określone w § 5 ust. 1 pkt 1-4, nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych rabatem;kwotę podwyższenia ceny bez podatku;kwotę podwyższenia podatku należnego.Należy podkreślić, iż potwierdzenie odbioru faktury korygującej pełni istotną rolę w systemie podatku od towarów i usług opartym na metodzie fakturowej, gdyż zapobiega nieuzasadnionym obniżkom podstawy opodatkowania u dostawcy.

Ponadto, faktury korygujące są specyficznym rodzajem faktur. Celem ich wystawienia jest doprowadzenie faktury pierwotnej do stanu odpowiadającego rzeczywistości. Uregulowanie zawarte w art. 29 ust. 4a ustawy, ma na celu uniknięcie sytuacji, w której zmniejszenie podstawy opodatkowania i tym samym kwoty podatku należnego u sprzedawcy nie znajduje odzwierciedlenia w zmniejszeniu kwoty podatku naliczonego u nabywcy towarów i usług. Podatek należny u sprzedawcy jest bowiem podatkiem naliczonym u nabywcy towarów i usług.

Z powyższego wynika, że skoro będący podstawą opodatkowania obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych i prawnie dopuszczalnych rabatów, to czynność taka dokonywana przez sprzedawcę towarów i usług powoduje konieczność zmniejszenia kwoty podatku naliczonego u nabywcy. W przeciwnym razie dochodziłoby do obniżenia kwoty lub zwrotu podatku, który w rzeczywistości nie został zapłacony.

Oznacza to, że faktura korygująca musi dotrzeć do nabywcy, nabywca musi potwierdzić ten fakt, by wystawca miał możliwość obniżenia podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w związku z wystawieniem tej faktury.

Ustawodawca nie sprecyzował, w jakiej formie nabywca ma dokonać potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Zatem, potwierdzenie może mieć dowolną formę, która pozwoli na jednoznaczne stwierdzenie, iż sprzedawca to potwierdzenie otrzymał. Dopiero posiadanie takiego potwierdzenia uprawnia sprzedawcę do stosownego obniżenia podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w rozliczeniu za dany okres rozliczeniowy, w którym sprzedawca otrzyma potwierdzenie odbioru faktury przez nabywcę.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i dystrybucji artykułów chemicznych. W ramach prowadzonej działalności, na podstawie Uchwały Zarządu, zamierza udzielać swoim kontrahentom rabatów. Zgodnie z treścią ww. uchwały, zakłada wprowadzenie odpowiedniej procedury ustalania rabatów, określającej zasady i warunki ich udzielania.

Procedura ustalania rabatów będzie wprowadzona w Spółce, w celu określenia jednolitych zasad i warunków udzielania przez nią rabatów jej kontrahentom. W szczególności, ma ona na celu ograniczenie ilości dokumentów związanych z udzielaniem/akceptowaniem przez Wnioskodawcę rabatów oraz wprowadzenie zasad niewymagających każdorazowego potwierdzenia przez kontrahenta (procedura oparta o jednostronne oświadczenia Spółki). Rozwiązanie takie wynika z tego, iż udzielany kontrahentowi rabat stanowi dla niego korzyść, polegającą na obniżeniu ostatecznej wartości jego zobowiązania wobec Zainteresowanego. Planowane rozwiązanie ma również na celu odpowiednie udokumentowanie udzielanych rabatów, m.in. poprzez upoważnienie, podjęte Uchwałą Zarządu, menedżerów sprzedaży do składania oświadczeń w imieniu Wnioskodawcy. W zależności od rodzaju udzielanego kontrahentowi rabatu, procedura ta zakłada różne formy komunikowania kontrahentowi informacji na temat udzielanego mu rabatu.

Przewiduje możliwość udzielania kontrahentom rabatów w następującej formie:

1. rabat uzależniony od odebrania w określonym czasie (okresie rozliczeniowym) określonych ilości towarów

Oświadczenie w sprawie oferowanych rabatów wysyłane będzie do klienta za pośrednictwem poczty (za potwierdzeniem odbioru) lub też poprzez e-mail (potwierdzony wydrukiem poczty elektronicznej)

Udzielenie kontrahentowi rabatu udokumentowane będzie:wydrukiem poczty elektronicznej, zawierającym przesłaną kontrahentowi informację o wysokości udzielonego rabatuorazwystawieniem faktury korygującej do faktur dokumentujących dostawy, których dotyczy dany rabat.W przypadku niespełnienia przez kontrahenta pierwotnych warunków, ewentualne uznanie prawa do rabatu udzielanego kontrahentowi w przypadku:niespełnienia warunku odebrania określonej ilości towarów w określonym czasie (okresie rozliczeniowym) i/lubniespełnienia dodatkowych warunków, od których uzależnione było udzielenie kontrahentowi rabatu (np. istnienia na dzień kończący okres rozliczeniowy przeterminowanych zobowiązań wobec Spółki), będzie następować po wewnętrznej jej akceptacji.W takim przypadku Wnioskodawca, podejmując decyzję o utrzymaniu udzielenia rabatu (pomimo niespełnienia przez kontrahenta warunków zawartych w pierwotnym oświadczeniu woli), będzie informować o tym kontrahenta w drodze jednostronnego, pisemnego oświadczenia woli składanego przez menedżera sprzedaży. Oświadczenie takie wysyłane będzie do klienta za pośrednictwem poczty (za potwierdzeniem odbioru) lub też poprzez e-mail (potwierdzony wydrukiem poczty elektronicznej). Po przyznaniu rabatu Spółka wystawi fakturę korygującą do faktur dokumentujących dostawy dokonane w danym okresie rozliczeniowym. Kwota do zwrotu należna nabywcom, będzie zwracana kontrahentom po otrzymaniu od nich potwierdzenia odbioru korekty.

2. rabat uzależniony od odebrania w określonym czasie (okresie rozliczeniowym) określonych ilości towarów, udzielany po spełnieniu określonych, dodatkowych warunków

W odniesieniu do powyższego przypadku, w określonym terminie po upływie okresu rozliczeniowego Zainteresowany poinformuje kontrahenta drogą elektroniczną o wartości osiągniętego obrotu netto i przysługującego w związku z tym rabatu.

Rabat będzie uznany za należny, jeżeli:na dzień kończący okres rozliczeniowy zostały uregulowane wszystkie wymagalne należności orazw określonym terminie od otrzymania powyższej informacji kontrahent nie zgłosi uwag co do sposobu obliczenia obrotu i rabatu.W przypadku decyzji Spółki o przyznaniu rabatu pomimo niespełnienia pierwotnych warunków udzielenia rabatu, przyznanie rabatu następuje w momencie poinformowania kontrahenta (data pisma lub e-maila). Po przyznaniu rabatu Wnioskodawca wystawi fakturę korygującą do faktur dokumentujących dostawy dokonane w danym okresie rozliczeniowym. Kwota do zwrotu należna nabywcom, wynikająca z faktur korygujących będzie zwracana kontrahentom po otrzymaniu od nich potwierdzenia odbioru korekty.

3. rabat uzależniony od dokonania płatności we wskazanym terminie (skonto)

W odniesieniu do rabatu uzależnionego od dokonania płatności we wskazanym terminie (skonto), Spółka będzie informować kontrahenta o jego udzieleniu poprzez oświadczenie menedżera sprzedaży lub jedynie poprzez zapis na fakturze o udzieleniu skonta z tytułu wcześniejszej zapłaty w określonym terminie. Udokumentowaniem udzielonego kontrahentowi rabatu będzie w tym przypadku wystawienie faktury korygującej do faktur dokumentujących dostawy, których dotyczy dany rabat.

Ewentualne uznanie prawa do skonta udzielanego kontrahentowi w przypadku niedokonania płatności we wskazanym terminie (również, gdy dokonana płatność uwzględniała już kwotę skonta), będzie następować w drodze wewnętrznej akceptacji Spółki. W takim przypadku Wnioskodawca, podejmując decyzję o udzieleniu rabatu, będzie informować o tym kontrahenta poprzez wystawienie faktury korygującej do faktur dokumentujących dostawy, których dotyczy dany rabat, zawierającej informację Rodzaj rabatu - skonto w związku z zapłatą przed ustalonym terminem.

Jednocześnie Zainteresowany podkreślił, iż wskazane powyżej rabaty udzielane są przez niego zarówno w przypadku dostaw krajowych jak i wewnątrzwspólnotowych. W niektórych przypadkach Wnioskodawca z uwagi na brak odpowiednich dokumentów zobowiązany jest do opodatkowywania dokonywanych dostaw wewnątrzwspólnotowych według stawki 22%.

Zatem:

Ad. 1

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca zamierza udzielać swoim kontrahentom rabatów, które będą dokumentowane fakturami korygującymi wystawionymi przez niego, do faktur dokumentujących dostawy dokonane w danym okresie rozliczeniowym.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż sposób udokumentowania udzielonych przez Spółkę rabatów, zgodny z przywołanymi przepisami, będzie spełniał wymogi w zakresie udokumentowania rabatów wynikające z ustawy o podatku od towarów oraz rozporządzenia.

Ad. 2

Z informacji wskazanych we wniosku wynika, że kwota do zwrotu należna nabywcom, wynikająca z faktur korygujących będzie zwracana kontrahentom po otrzymaniu od nich potwierdzenia odbioru korekty.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż obniżenie podstawy opodatkowania oraz podatku należnego uzależnione będzie od posiadania przez Zainteresowanego potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez kontrahenta, stosownie do art. 29 ust. 4a w zw. z ust. 4c ustawy.

Ad. 3

W myśl art. 13 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Art. 41 ust. 3 ustawy określa, iż w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%, z zastrzeżeniem art. 42.

Natomiast stosownie do art. 42 ust. 1 ustawy, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów, podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.W myśl art. 42 ust. 3 ustawy, dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zalecany przewoźnikowi (spedytorowi), kopia faktury, specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,nbspnbsp - z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.

W przypadku wywozu towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów bezpośrednio przez podatnika dokonującego takiej dostawy lub przez jego nabywcę, przy użyciu własnego środka transportu podatnika lub nabywcy, podatnik oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 3 pkt 2 i 3, powinien posiadać dokument zawierający co najmniej:imię i nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz nabywcy tych towarów; adres, pod który są przewożone towary, w przypadku gdy jest inny niż adres siedziby lub miejsca zamieszkania nabywcy; określenie towarów i ich ilości; potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca, o którym mowa w pkt 1 lub 2, znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju; rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary, lub numer lotu - w przypadku gdy towary przewożone są środkami transportu lotniczegonbspnbsp - art. 42 ust. 4 ustawy.

Zgodnie z art. 42 ust. 11 ustawy, w przypadku gdy dokumenty, o których mowa w ust. 3-5, nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów, dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny - dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania;dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.Jak wynika z powyższych uregulowań, prawo podatnika do zastosowania przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0% uzależnione jest, w znacznej mierze, od posiadania dokumentów potwierdzających jednoznacznie, iż doszło do wywozu towaru poza terytorium Polski. Istotą przywołanych przepisów jest zobowiązanie podatnika do udowodnienia, iż towary będące przedmiotem dostawy rzeczywiście opuściły terytorium kraju, ze względu na korzystniejsze niż w odniesieniu do dostaw krajowych skutki podatkowe.

Podstawowe znaczenie dla udokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów mają dokumenty wymienione w art. 42 ust. 3 i 4 ustawy, natomiast dokumenty wymienione w ust. 11, pełnią funkcję uzupełniającą, w przypadku, gdy dokumentacja podstawowa nie potwierdza jednoznacznie dostarczenia towarów do nabywcy.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku dostaw wewnątrzwspólnotowych jest on uprawniony do dokonania obniżenia z tytułu udzielonego rabatu kwoty podatku należnego, wykazanego pierwotnie na skutek braku spełnienia odpowiednich warunków uprawniających do zastosowania 0% stawki VAT, w okresie rozliczeniowym, w którym wystawiona została faktura korygująca, bez obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru tej faktury przez kontrahenta.

Biorąc pod uwagę powyższe unormowania oraz przedstawiony opis sprawy, tut. Organ stwierdza, iż Zainteresowany nie posiadając dokumentów spełniających wymogi dowodów, o których mowa w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy, nie ma prawa do zastosowania stawki podatku 0% dla wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. Tym samym, opodatkowuje te dostawy jako dostawy na terytorium kraju ze stawką właściwą dla danego rodzaju towaru, tj. jak Wnioskodawca sam wskazał ze stawką 22%. Skoro Zainteresowany opodatkowuje te dostawy towarów ze stawką podatku 22%, zdaniem tut. Organu nie będzie mógł skorzystać z przepisu art. 29 ust. 4b pkt 1 ustawy.

Zatem, Wnioskodawca dla wskazanej powyżej sytuacji zobowiązany będzie posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez kontrahenta, będące podstawą do obniżenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego z tytułu tych dostaw.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto informuje się, że w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: czynności opodatkowane, faktura korygująca, obrót, podatek należny, podatek od towarów i usług, rabaty, świadczenie usług, umowa
Data aktualizacji: 18/01/2013 15:00:01

Kwestia określenia czy Podatnik musiałby wykazać podatek należny od otrzymanych bezpośredn...

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie - działając na podstawie art. 14a 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.) art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od...

Czy po otrzymaniu premii pieniężnej należy wystawić notę księgową czy fakturę VAT i opodat...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy podmiot realizujący projekt ma prawo do odliczenia zawartego w fakturach dokumentujący...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Jaki kurs należy stosować do przeliczania faktur

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Wystawianie faktur w 2014 roku

Od 1 stycznia 2014 roku zmieniają się zasady, wedle których właściciele firm będą wystawiać faktury dla swoich klientów. Wprowadzone zmiany wynikają z nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług i dotyczą głównie terminów wystawiania faktur...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT od zakupów udokumentowanych fakturą otrzymana po dniu rejestracji dla potrzeb podatku VAT?Moment powstania obowiązku podatkowego i przeliczenie fakturOpodatkowanie hali magazynowej przy likwidacji działalności gospodarczejCzy Wnioskodawca może poprzez wystawienie faktur korygujących zmienić dane nabywcyCzy Spółka postępuje prawidłowo uznając za moment powstania przychodu dzień wystawienia faktury sprzedaży towarów?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.