Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Uprawnienie do skorygowania faktur wewnętrznych nie jest ograniczone jakimkolwiek terminem

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 09 kwietnia 2008 r. (data wpływu 14 kwietnia 2008 r.) uzupełnionym na wezwanie tut. organu z dnia 08 lipca 2009 r. (skutecznie doręczone w dniu 13 lipca 2009 r.) pismem z dnia 20 lipca 2009 r. (data wpływu 22 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu do wystawienia faktur korygujących - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu do wystawienia faktur korygujących.

W dniu 30 maja 2008 r. wydana została interpretacja indywidualna nr IPPP1-443-716/08-2/MP, w której stanowisko Wnioskodawcy uznane zostało za nieprawidłowe. Interpretacja ta była przedmiotem skargi Spółki. Prawomocnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 02 marca 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 2773/08 uchylono zaskarżoną interpretację indywidualną nr IPPP1-443-716/08-2/MP z dnia 30 maja 2008 r.

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej został uzupełniony przez Stronę w dniu 20 lipca 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zamierza wystawić faktury korygujące do wystawionych uprzednio faktur wewnętrznych, z uwagi na wykazanie na przedmiotowych fakturach nienależnego podatku należnego w całości, względnie - w zawyżonej kwocie. Faktury korygujące będą wystawiane w przyszłych okresach rozliczeniowych.

Uzupełniając przedmiotowy wniosek w dniu 20 lipca 2009 r. Wnioskodawca wyjaśnił, iż rozważane przez Spółkę wystawienie faktur wewnętrznych wynika z ustaleń przeprowadzonej przez Spółkę weryfikacji czynności udokumentowanych pierwotnie wystawionymi fakturami wewnętrznymi.

Spółka dokonała w przeszłości czynności, które pierwotnie błędnie zostały uznane za czynności przekazania towarów podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z tym, Spółka wystawiła faktury wewnętrzne, na których wykazano kwoty podatku należnego i wykazała podatek w deklaracjach VAT-7.

Po dokonanej przez Spółkę szczegółowej weryfikacji czynności objętych tymi fakturami okazało się, że czynności te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z tym Spółka zamierza wystawić korekty pierwotnie wystawionych faktur wewnętrznych, w których dokona obniżenia kwoty podatku należnego wynikającego z poprzednio wystawionych faktur wewnętrznych. Wystawienie wewnętrznych faktur korygujących umożliwi przywrócenie stanu zgodnego z prawem w sytuacji, gdy - jak wskazano powyżej - na pierwotnie wystawionych fakturach niezasadnie wykazano podatek należny.

Sama niezasadność naliczania podatku należnego w omawianych przypadkach została już przez Spółkę zweryfikowana i potwierdzona w drodze decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 listopada 2007 r. nr . i kwestia ta nie jest przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

Jak wyjaśniono powyżej, na wystawionych przez Spółkę fakturach wewnętrznych zostały wykazane kwoty należnego podatku. Podatek należny został ujęty przez Spółkę w rozliczeniu podatku od towarów i usług za miesiąc, w którym przedmiotowe faktury wewnętrzne zostały wystawione, i w których powstał domniemany (błędnie) obowiązek podatkowy. Kwoty te zwiększyły kwotę podatku należnego w poszczególnych miesiącach. W przypadku, w którym w rozliczeniu podatku od towarów i usług za dany miesiąc Spółka wykazała nadwyżkę podatku należnego nad naliczonym - kwotę zobowiązania podatkowego do zapłaty, kwota ta została przez Spółkę w całości zapłacona.

Spółka wskazuje, że wewnętrzne faktury korygujące - których wystawienie jest obecnie rozważane przez Spółkę - zostaną zgodnie z przepisami dotyczącymi podatku od towarów i usług, ujęte w rozliczeniu za okresy rozliczeniowe, w których te korekty zostaną wystawione. Tym samym, przedmiotowe wewnętrzne faktury korygujące (wystawione, co zrozumiałe, w późniejszym okresie rozliczeniowym niż pierwotnie wystawiona faktura) nie wpłyną na rozliczenie podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe, w których ujęto pierwotne faktury wewnętrzne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy uprawnienie Spółki do wystawienia faktur korygujących do wspomnianych faktur wewnętrznych jest ograniczone terminem .

Zdaniem Wnioskodawcy, uprawnienie do skorygowania faktur wewnętrznych nie jest ograniczone jakimkolwiek terminem. Faktura korygująca jest jedynym dopuszczalnym sposobem modyfikacji przez wystawcę faktury kwot (ceny lub podatku) zamieszczonych na pierwotnej fakturze. Uprawnienie do wystawienia faktur korygujących przysługuje na mocy § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, zgodnie z którym w przypadku stwierdzenia pomyłki m.in. w cenie, stawce lub kwocie podatku, podatnik uprawniony jest do wystawienia faktury korygującej. Jednocześnie § 25 ust. 1 rozporządzenia, dopuszczając możliwość korygowania faktur wewnętrznych, odwołuje się do regulacji zawartej w § 17 ust. 1 rozporządzenia. W szczególności, na mocy omawianych regulacji, skorygowanie faktury wewnętrznej może nastąpić także w przypadku niezasadnego wykazywania na niej podatku należnego.

W stanie faktycznym będącym przedmiotem niniejszego wniosku doszło do takiej właśnie sytuacji - Spółka w wystawionych fakturach wewnętrznych niezasadnie wykazywała podatek należny z tytułu czynności uznanych początkowo za podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Skoro więc nastąpiła omyłka w stawce i kwocie podatku, Spółce przysługuje prawo do skorygowania faktur wewnętrznych, niezależnie od terminu, w którym została wystawiona pierwotnie faktura wewnętrzna.

Jednocześnie Spółka podkreśla, iż celem korekty faktury jest przywrócenie stanu faktycznego zgodnego z prawem. Korekta faktury ma na celu eliminację niezasadnego i niemającego podstawy prawnej opodatkowania czynności, które takiemu opodatkowaniu nie podlegają. Odmowa Spółce uprawnienia do skorygowania faktur doprowadzi do sytuacji, w której w mocy pozostanie rozliczenie, uwzględniające niezasadnie wykazywany przez Spółkę podatek należny.

Przedmiotowe faktury korygujące zostaną wystawione i ujęte przez Spółkę w bieżącym rozliczeniu podatku od towarów i usług i w pełnym zakresie podlegać będą ocenie właściwego organu podatkowego.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 20 lipca 2009 r. Wnioskodawca dodaje, iż za prawidłowością takiego stanowiska przemawia brak przepisów, które ograniczałyby w czasie możliwość wystawienia wewnętrznych faktur korygujących. Mianowicie, ani przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, ani przepisy rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy takich ograniczeń nie przewidują.

W ocenie Spółki, w niniejszej sprawie nie znajdzie zastosowania także termin z art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej. Przypomnieć należy, iż regulacja zawarta w przytoczonym przepisie odnosi się tylko i wyłącznie do przedawnienia zobowiązania podatkowego i nie dotyczy możliwości dokonania korekty faktury.

Spółka wystawi wewnętrzne faktury korygujące, które zostaną ujęte w rozliczeniu za bieżące okresy. W szczególności Spółka nie zamierza podejmować jakichkolwiek działań, które miałyby na celu zmianę wysokości zobowiązania podatkowego za okres, w rozliczeniu za który pierwotnie ujęto faktury wewnętrzne, tj. za okres, za który zobowiązanie podatkowe uległo już przedawnieniu. Istniejące za taki okres zobowiązanie podatkowe jest jednocześnie prawidłowe. Zgodnie bowiem z art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podatek wynikający z faktury jest podatkiem do zapłaty. Co więcej, nawet składniki takiego zobowiązania (w tym przypadku : kwota podatku należnego), są prawidłowe, bowiem wynikają z wystawionej wewnętrznej faktury, zawierającej określoną kwotę podatku (niezależnie od zasadności jej naliczenia). Tym samym, w ocenie Spółki, omawiany przepis art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej pozostanie w niniejszej sprawie bez znaczenia.

Jak już Spółka wskazała powyżej, przedmiotowe wewnętrzne faktury korygujące zostaną wykazane przez Spółkę w bieżącym rozliczeniu podatku od towarów i usług i w pełnym zakresie podlegać będą ocenie właściwego organu podatkowego. W konsekwencji, weryfikacja tych rozliczeń przez organ podatkowy możliwa będzie w terminie zakreślonym właśnie przez regulację zawartą w art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej. Omawiane wewnętrzne faktury korygujące nie będą zmieniać rozliczeń Spółki w podatku od towarów i usług za okresy, które uległy już przedawnieniu. Będą one miały jedynie wpływ na bieżące rozliczenia Spółki w tym zakresie i jako element bieżącego zobowiązania podatkowego, będą podlegały weryfikacji organu podatkowego.

W konsekwencji, w celu prawidłowego i pełnego zobrazowania rozliczeń Spółki w podatku od towarów i usług, Spółka winna być uprawniona do korekty faktur wewnętrznych, niezależnie od tego, kiedy wystawiona została pierwotna faktura wewnętrzna.

W ocenie Spółki stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe w świetle przywołanych przez Spółkę we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej z dnia 9 kwietnia 2008 r. przepisach § 17 ust. 1 w związku z § 25 ust. 1 oraz § 25 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, jak również w świetle obowiązujących od dnia 1 grudnia 2008 r. przepisów § 14 ust. 1 w związku z § 23 ust. 1 oraz § 23 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom. wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Zarówno powołane wyżej przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. jak i przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. przewidują tożsame zasady wystawiania i rozliczania faktur korygujących w przypadku faktur wewnętrznych, które nie są doręczane odbiorcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: faktura korygująca, faktura wewnętrzna, podatek należny, przechowywanie dokumentów, rozliczanie podatku od towarów i usług
Data aktualizacji: 28/01/2013 09:00:01

W którym momencie wartość rachunku inwestycyjnego staje się przychodem lub kosztem podatko...

Na podstawie art. 14a 4 w zw. z 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj...

Dotyczy momentu rozliczenia podatku VAT z faktur korygujących wystawionych we wrześniu 200...

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 16.02.2005 r. (data wpływu do Urzędu 18.01.2005 r.) ? w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w...

Biuro rachunkowe Mielec - jak je zareklamować i pozyskać klientów?

Prowadzenie własnego biznesu, wcale nie jest łatwym zadaniem i od przedsiębiorcy wymaga pełnego zaangażowania. Najważniejszą sprawą w prowadzeniu własnego interesu jest pozyskiwanie klientów. Jest to jeden z trudniejszych aspektów i wiele firm...

Zwrot podatku VAT wynikającego z faktury za naprawę samochodu

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sosnowcu, stwierdza że stanowiskoPodatnika, przedstawione we wniosku z dnia...

Jaka powinna być cena sprzedaży prawa własności budynku, którego budowa nie została ukończ...

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po rozpoznaniu zażalenia Spółki z dnia 16.06.2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 22.06.2005 r., na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze z dnia 06.06.2005 r. nr PP 443-63 05 w sprawie...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy współwłaściciele kamienicy, którzy nie są czynnymi podatnikami VAT mogą wystawić jeden wspólny rachunek dla określonego najemcy?Refaktura kosztów ubezpieczenia umowy leasingowej - stawka VAT zwW jaki sposób rozliczać podatek VAT gdy faktura ma dwie pozycje sprzedaż i transport a usługa transportowa jest ściśle związana ze sprzedżą towarów?Prawo potrącenia podatku naliczonego z otrzymanych faktur VATKiedy podatnik ma prawo odliczyć podatek z duplikatu faktury dokumentującej zaliczkę?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.