Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

Uprzejmie prosimy o wypowiedzenie się czy w nazwie Faktura VAT przy zaliczce powinno dodatkowo pojawić się słowo "ZALICZKA"?

Pismem z dnia 25.08.2005r. Strona zwróciła się z prośbą o interpretację przepisów prawa podatkowego dotyczącego wymogów jakie powinna spełniać FAKTURA VAT przy zaliczce. Zdaniem wnioskującego w nazwie FAKTURA VAT powinno dodatkowo pojawić się słowo "ZALICZKA". Działając na podstawie art. 14 a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie wyjaśnia co następuje: Zgodnie z par.14 ust.1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798) stwierdzono, iż jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, a w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę), lub pobrano kolejną część zapłaty, w przypadku "małego podatnika". Zgodnie z par.14 ust .3 pkt 1 - 7 ww Rozporządzenia Ministra Finansów faktura taka powinna zawierać co najmniej:1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, 2. numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, 3. datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT" lub "FAKTURA VAT-MP", kwotę otrzymanej części lub całości należności brutto, a w przypadku wystawienia już wcześniejszych faktur zaliczkowych - również daty i ich numery oraz sumę kwot pobranych wcześniej części należności brutto, 4. stawkę podatku, 5. kwotę podatku, 6. dane dotyczące zamówienia lub umowy, a w szczególności: nazwę towaru lub usługi, cenę netto, ilość zamówionych towarów, wartość zamówionych towarów lub usług netto, stawki podatku, kwoty podatku oraz wartość brutto zamówienia lub umowy, 7. datę otrzymania części lub całości należności (przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty) lub część zapłaty, jeżeli nie pokrywa się ona z datą wystawienia faktury.

Użyty przez prawodawcę zwrot "co najmniej" oznacza "na pewno nie mniej niż, z pewnością nie mniej niż" (Słownik języka polskiego, PWN). Zatem faktura stwierdzająca pobranie części należności przed wydaniem towaru powinna zawierać wszystkie dane, o których mowa w powyższym paragrafie (może zawierać więcej danych, w żadnym wypadku mniej). Również użyte sformułowanie "w szczególności" znaczące "zwłaszcza" (Słownik języka polskiego, PWN) nakłada bezwzględny obowiązek zamieszczenia na fakturze enumeratywnie wyliczonych danych.

Jeżeli faktury dokumentujące pobranie zaliczek nie obejmują całej ceny brutto, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi ma obowiązek wystawić fakturę na zasadach ogólnych, z tym że sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie częci należności. Taka faktura powinna również zawierać numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Jeżeli faktury dokumentujące otrzymanie należności obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi. sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie wystawia faktury w terminie określonym na zasadach ogólnych.

Zatem zdaniem tutejszego organu podatkowego brak słowa "ZALICZKA" na Fakturze VAT przy zaliczce nie stanowi przesłanki do uznania takiej faktury za błędnie wystawioną.

Niniejsza odpowiedź jest zgodna z przedstawionym przez podatnika stanem faktycznym oraz stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielenia.
Słowa kluczowe: faktura, zaliczka
Data aktualizacji: 25/12/2012 15:00:01

Czy faktury VAT powinny być wystawiane na Urząd Gminy czy na gminę?

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Dot. odliczania kwoty podatku VAT z faktur za najem samochodu o masie całkowitej nie przek...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10 stycznia 2006 r. w sprawie...

Faktury korygujące należy ująć w miesiącu ich otrzymania i zmniejszyć kwotę podatku nalicz...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Miejsce świadczenia i opodatkowania usług polegających na dokończeniu budowy statku i spos...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Zapytanie o sposób przyporządkowania uzyskanego dochodu z najmu środka trwałego - budynku...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach, działając na podstawie art. 14 a 1, art. 14 b, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy podatek naliczony wynikający z faktury za nabycie licencji podlega odliczeniu w całości od podatku należnego?Urząd Skarbowy Wrocław-Psie Pole Wrocław 50-231 ul. Trzebnicka 33Możliwość ujęcia w ewidencji zakupów VAT podatku naliczonego w mniejszej wysokości niż z faktury VATSpółka pyta czy podatek naliczony wynikający z faktur za w/w usługi doradcze podlega odliczeniu?Podatnik zapytuje jakie daty nalezy wskazać w fakturach dokumentujących świadczenie usług pomocy prawnej z urzędu w roku 2004r?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.