Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Usługi reklamy, badania rynku oraz doradcze - kwalifikacja z punktu widzenia ustawy o VAT, art. 27 ust. 4 ustawy

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2009r. (data wpływu 26 stycznia 2009r.) uzupełnionego pismem z dnia 05 marca 2009r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:kwalifikacji z punktu widzenia ustawy o VAT, świadczonych przez Spółkę usług (usługi reklamy, badania rynku i doradcze), których świadczenie, jest opodatkowane podatkiem VAT w kraju siedziby odbiorcy tych usług - jest prawidłowe możliwości wykazania ich na fakturze w jednej pozycji i łącznej kwocie - jest nieprawidłowe.UZASADNIENIE

W dniu 26 stycznia 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie kwalifikacji z punktu widzenia ustawy o VAT, świadczonych przez Spółkę usług (usługi reklamy, badania rynku i doradcze), których świadczenie, jest opodatkowane podatkiem VAT w kraju siedziby odbiorcy tych usług oraz możliwości wykazania ich na fakturze w jednej pozycji i łącznej kwocie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zamierza zawrzeć umowę o świadczenie usług z podmiotem zajmującym się dystrybucją leków (dalej: Zleceniodawca), posiadającym siedzibę i będącym zarejestrowanym podatnikiem VAT na terytorium Węgier. Na podstawie tej umowy Spółka będzie świadczyła na rzecz Zleceniodawcy usługi reklamowe (podejmując działania reklamowe dotyczące produktów Zleceniodawcy oraz działania o charakterze reklamy korporacyjnej Zleceniodawcy), usługi doradcze dotyczące prowadzenia negocjacji i postępowań przed organami państwowymi i regulacyjnymi oraz usługi badania rynku.

Zakres podejmowanych w ramach powyższych usług działań będzie przedstawiał się następująco:usługi reklamy - zamieszczanie reklam w środkach masowego przekazu (telewizja, radio, prasa, Internet, bilboardy), - organizowanie imprez promocyjnych dla lekarzy i farmaceutów oraz innych przedstawicieli środowiska medycznego, - współorganizowanie lub sponsorowanie konferencji naukowych, - odwiedzanie w celach promocyjnych lekarzy farmaceutów przez przedstawicieli medycznych/ handlowych, - prowadzenie działań w ramach public relations promujących produkty zleceniodawców, - prowadzenie innych działań stanowiących reklamę produktów leczniczych w rozumieniu art. 52 Prawa farmaceutycznego; usługi doradcze - doradztwo przy uzyskiwaniu i utrzymywaniu stosownych pozwoleń, licencji i zezwoleń, których zleceniodawcy Spółki mogą potrzebować w odniesieniu do produktów leczniczych wprowadzanych do obrotu, - doradztwo w negocjacjach lub postępowaniach przed organami państwowymi lub regulacyjnymi, w szczególności w zakresie (a) uzyskania lub przedłużenia pozwolenia na dopuszczenie do obrotu lub wprowadzenia zmian w statusie produktu leczniczego, (b) uzyskania lub przedłużenia lub wprowadzenia zmian w zasadach refundacji danego produktu leczniczego, (c)ustalenia poziomu cenowego lub Innego sposobu ustalenia cen produktów leczniczych przez organy państwowe; usługi badania rynku - badanie i monitoring rynku obejmujący przekazywanie Zleceniodawcy na bieżąco wszelkich informacji na temat rynku farmaceutycznego i rynku ochrony zdrowia, włączając w to obowiązujące wymogi regulacyjne oraz informacje potrzebne w związku z pozwoleniami na dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych.W dniu 24.02.2009r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie pismem nr IPPP2/443-90/09-2/IK wezwał Wnioskodawcę do przesłania dokumentu potwierdzającego upoważnienie dla osoby która podpisała przedmiotowy wniosek do reprezentowania Spółki, tj. pełnomocnictwa udzielonego przez osoby działające w jej imieniu wraz z opłatą skarbową albo innego dokumentu z którego wynika umocowanie do samodzielnego działania w imieniu Spółki.

W dniu 05.03.2009r. Strona uzupełniła przedmiotowy wniosek o Krajowy Rejestr Sądowy z którego wynika umocowanie prawne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.Czy wskazane w opisie zdarzenia przyszłego usługi, które zamierza świadczyć Spółka, będą kwalifikowane z punktu widzenia ustawy o VAT odpowiednio jako wymienione w art. 27 ust 4 ustawy o VAT usługi reklamy, badania rynku i doradcze, których świadczenie, w przypadku wykonywania usług na rzecz podmiotu posiadającego siedzibę na terenie Węgier, jest opodatkowane podatkiem VAT w kraju siedziby odbiorcy tych usług. Czy w związku z tym, że wszystkie powyższe usługi zaliczane będą do usług, o których mowa w art. 27 ust. 4 ustawy o VAT i objęte będą dokładnie takim samym reżimem podatkowym w zakresie podatku VAT, to istnieje możliwość wykazania ich na fakturze w jednej pozycji i łącznej kwocie.Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1 Zaklasyfikowanie świadczonych przez Spółkę usług, do usług reklamowych, doradczych i badania rynku i w konsekwencji opodatkowanie podatkiem VAT ich świadczenia w miejscu siedziby odbiorcy usług.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT usługi wymienione w art. 27 ust. 4 tej ustawy, świadczone na rzecz osób prawnych mających siedzibę na terytorium Wspólnoty Europejskiej, ale poza terytorium Polski, uważa się za świadczone w miejscu siedziby usługobiorcy. Taki przypadek zachodzi, zdaniem Spółki, w rozpatrywanej sprawie. Spółka bowiem będzie świadczyła usługi na rzecz innej spółki, która posiada siedzibę na terytorium Węgier. Ponadto, w ocenie Spółki, usługi, które będą świadczone należą do kategorii usług wymienionych w art. 27 ust. 4 pkt 2 i pkt 3 ustawy o VAT. Będą to bowiem usługi reklamy, badania rynku oraz usługi doradcze.

1.1. Usługi reklamowe

Wskazane w opisie stanu przyszłego usługi reklamowe są usługami reklamy, o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT (stanowiącym odpowiednik art. 56 ust. 1b Dyrektywy VAT z 2006 r.). Przepis ten, jak również żaden inny przepis ustawy o VAT, nie definiuje pojęcia usługi reklamy. Ponadto, nie odwołuje się on do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (dalej: PKWiU). Oznacza to, że treść określenia usługi reklamy należy ustalić w drodze wykładni. W odniesieniu do zakresu pojęcia usług reklamy Spółka wskazuje, iż ETS wielokrotnie wyjaśniał, że pojęcie to powinno być rozumiane szeroko, z uwzględnieniem wszelkich okoliczności oraz specyfiki prowadzonych działań marketingowych i reklamowych właściwych dla danej branży (por: orzeczenie w sprawie C-68/92 Komisja Europejska przeciwko Francji, orzeczenie w sprawie C-438/01 D. przeciwko F.). Ponadto, w ocenie ETS w celu ustalenia, czy dana czynność stanowi świadczenie usług reklamowych w rozumieniu przepisów wspólnotowych, w każdym przypadku konieczne jest uwzględnienie wszystkich okoliczności związanych z daną usługą. Dana czynność może zostać zaklasyfikowana jako świadczenie usług reklamowych, nawet, jeśli nie jest świadczona przez usługodawcę prowadzącego działalność w formie agencji reklamowej (orzeczenie w sprawie C-108/00 SPI oraz orzeczenie w sprawie C-73/92 Komisja Europejska przeciwko Królestwu Hiszpanii). Jak wynika z orzeczeń ETS, zasadniczym kryterium oceny, decydującym o zaliczeniu konkretnej usługi do usług reklamy, jest to, czy świadczona usługa jest wykonywana w celu zwiększenia poziomu sprzedawalności oraz rozpowszechniania informacji o jej producencie. W świetle powyższego wykładnia pojęcia usługi reklamy powinna, zdaniem Spółki, uwzględniać fakt, iż w odniesieniu do produktów leczniczych występuje definicja legalna reklamy zawarta w art. 52 ustawy Prawo farmaceutyczne (tj. Dz. U. z 2008 r. nr 45, poz. 271), zgodnie z którą Reklamą produktu leczniczego jest działalność polegająca na informowaniu lub zachęcaniu do stosowania produktu leczniczego, mająca na celu zwiększenie: liczby przepisywanych recept, dostarczania, sprzedaży lub konsumpcji produktów leczniczych, a przykładowe działania zaliczane do reklamy produktu leczniczego wymienione zostały w art. 52 ust. 2 Prawa farmaceutycznego. Stanowisko takie zostało także wyrażone w interpretacjach organów podatkowych (por. np.:

postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 24 września 2007 r. nr 1471/DPR1/423-120/07/MM, postanowienie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 24 września 2007 r. nr PO2/423-121/07/77152, postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 18 czerwca 2008 r. nr 1472/ROP1/423-183/07/KM). W związku z tym przez usługi reklamy w odniesieniu do produktów leczniczych należy rozumieć działania określone w art. 52 Prawa farmaceutycznego podejmowane na rzecz Zleceniodawcy przez podmiot świadczący usługi, tj. w tym przypadku przez Spółkę.

Uwzględniając fakt, że przedmiotowe czynności będą podejmowane na zlecenie Zleceniodawcy, który posiada siedzibę na terytorium Węgier, to spełniona zostanie przesłanka z art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT, co oznacza, że za miejsce świadczenia tych usług będzie uznane terytorium Węgier. W konsekwencji, w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT usługi te nie będą podlegały podatkowi VAT w Polsce, lecz w kraju siedziby zleceniodawcy.

1.2. Usługi doradcze

Usługi doradcze, które Spółka zamierza świadczyć będą obejmowały doradztwo w zakresie prowadzenia negocjacji i postępowań przed organami państwowymi i regulacyjnymi w celu uzyskania i utrzymania pozwoleń, licencji i zezwoleń dotyczących produktów leczniczych wprowadzanych do obrotu przez zleceniodawców. W ocenie Spółki, tego rodzaju usługi należy zaliczyć do usług doradczych, o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy o VAT. Przepis ten obejmuje m.in. usługi prawnicze, rachunkowo-księgowe, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej zarządzania (PKWiU 74.1). Należy podkreślić, że zgodnie z poglądami doktryny (por. A. Bartosiewicz, R. Kubacki: VAT. Komentarz, Lex 2007, wyd. II, komentarz do art. 27) powyższe usługi nie muszą być wykonywane przez wyspecjalizowane podmioty (wykonawców charakteryzujących się stosownymi cechami i uprawnieniami zawodowymi), ale mogą być wykonywane również przez inne podmioty. Taka interpretacja znajduje oparcie w wykładni językowej - przepis stanowi o określonych usługach, a nie o usługach wykonywanych przez określone, wyspecjalizowane podmioty. Zakres czynności doradczych, które w ramach świadczenia usług doradczych zamierza podejmować Spółka jednoznacznie wskazuje, że czynności te będą związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, usługi te są zatem usługami, o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy o VAT i w związku z ich świadczeniem na rzecz podmiotu posiadającego siedzibę w innym niż Polska kraju Wspólnoty Europejskiej, będą one opodatkowane w kraju odbiorcy tych usług zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT. Prawidłowość tego stanowiska potwierdzona została w szeregu interpretacji wydanych przez polskie organy podatkowe, np.: w interpretacji wydanej przez Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z 29 września 2006 r., Nr 1471/NUR1/443-264/06/AP, w której organ stwierdził, iż miejscem świadczenia usług doradztwa prawnego, podatkowego oraz doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania jest kraj, w którym nabywca usługi posiada siedzibę; w interpretacji Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa -Targówek nr 1437/Z1/443/411/DJW/06 z 28 grudnia 2006 r., zgodnie z którą w przypadku świadczenia usług doradztwa w zakresie ogólnych zagadnień zarządzania (PKWiU 74.14.11), usług w zakresie zarządzania rynkiem (PKWiU 74.14.13) oraz usług badania rynku (PKWiU 74.13.11) na rzecz podatnika VAT spoza Wspólnoty oraz na rzecz podatnika VAT z terytorium Wspólnoty .) podmiotem obowiązanym do rozliczenia i zapłaty podatku jest zawsze ich usługobiorca (.) W związku z powyższym stwierdzić należy, iż w/w usługi świadczone zarówno na rzecz podatnika z innego kraju Unii, jak i na rzecz firmy spoza Unii będą opodatkowane w kraju usługobiorcy.

1.3. Usługi badania rynku

Ta kategoria usług, które zamierza świadczyć Spółka, także powinna być zaliczona do usług objętych art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy o VAT. Przepis ten wprost wymienia bowiem usługi badania rynku, odwołując się do grupowania PKWiU 74.1. Zdaniem Spółki, czynności podejmowane w ramach świadczenia przedmiotowych usług, tj. zbieranie i przekazywanie zleceniodawcom informacji na temat rynku farmaceutycznego i rynku ochrony zdrowia, w tym na temat obowiązujących wymogów regulacyjnych dotyczących rynku wyrobów leczniczych, jak również informacji niezbędnych w związku z dopuszczeniem do obrotu wyrobów medycznych, są czynnościami składającymi się na świadczenie usług badania rynku, o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy o VAT. W związku z tym, uwzględniając fakt ich świadczenia na rzecz podmiotu posiadającego siedzibę w innym niż Polska kraju Wspólnoty Europejskiej, usługi te zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT, należy uznać za świadczone w kraju odbiorcy usług. Prowadzi to do wniosku, że usługi te na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, lecz powinny być opodatkowane w miejscu ich świadczenia, tj. w kraju siedziby ich odbiorcy. Podsumowując, Spółka stoi na stanowisku, że usługi reklamowe, doradcze i w zakresie badania rynku, które będą przez nią świadczone na rzecz Zleceniodawcy mającego siedzibę na terytorium Węgier powinny być uznane za świadczone w kraju odbiorcy tych usług na podstawie art. 27 ust. 3 pkt 2 w związku z art. 27 ust. 4 pkt 2 i pkt 3 ustawy o VAT, a zatem zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce lecz na Węgrzech.

2. Zbiorcze ujęcie usług w fakturze VAT

Treść faktur uregulowana jest w art. 106 ust. 1 ustawy VAT. Jak wynika z tego przepisu faktura powinna stwierdzać w szczególności: - dokonanie sprzedaży, - datę dokonania sprzedaży, - cenę jednostkową bez podatku, - podstawę opodatkowania, - stawkę i kwotę podatku, - kwotę należności, - dane dotyczące podatnika nabywcy. Przepis ten, zgodnie z art. 106 ust. 2 ustawy o VAT, stosuje się odpowiednio do faktur dokumentujących świadczenie usług, dla których miejscem świadczenia jest kraj siedziby odbiorcy tych usług, czyli usług objętych niniejszym wnioskiem.

Z uwagi na fakt, że usługi świadczone przez Spółkę (tj. usługi reklamy, usługi doradcze oraz usługi badania rynku) podlegają dokładnie takiemu samemu traktowaniu podatkowemu, zdaniem Spółki możliwe będzie ich wykazanie na fakturze w jednej pozycji i łącznej kwocie,

Konkluzja ta wydaje się tym bardziej słuszna, że zgodnie z § 25.2 Rozporządzenia w sprawie faktur, faktury stwierdzające świadczenie usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju nie muszą zawierać stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

W związku z powyższym, Spółka stoi na stanowisku, iż dopuszczalne jest w tym przypadku wystawianie faktur, które zbiorczo w jednej pozycji, w jednej kwocie będą obejmowały wartość wykonanych w danym okresie rozliczeniowym usług reklamy, doradczych i badania rynku świadczonych przez Spółkę na podstawie jednej umowy o świadczenie usług na rzecz Zleceniodawcy mającego siedzibę na terytorium Węgier. Rozbicie faktury na poszczególne rodzaje usług i kwoty należne za każdy rodzaj usług nie ma bowiem znaczenia z uwagi na fakt, iż wszystkie te usługi będą podlegały jednakowemu traktowaniu z punktu widzenia ustawy o VAT, tj. będą podlegały opodatkowaniu nie w Polsce, lecz w kraju odbiorcy tych usług.

Podsumowując, Spółka jest zdania, że przepisy Rozporządzenia w sprawie faktur pozwalają jej na wystawianie faktur dokumentujących Świadczenie przez Spółkę powyżej opisanych usług ze zbiorczym opisem i z łączną kwotą należności za te usługi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:kwalifikacji z punktu widzenia ustawy o VAT, świadczonych przez Spółkę usług (usługi reklamy, badania rynku i doradcze), których świadczenie, jest opodatkowane podatkiem VAT w kraju siedziby odbiorcy tych usług - jest prawidłowe; możliwości wykazania ich na fakturze w jednej pozycji i łącznej kwocie - jest nieprawidłowe.Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Stosownie do art. 27 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

W myśl przepisu art. 27 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy, w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 2 i 3 lit. c) ww. ustawy, przepis ust. 3 stosuje się do usług reklamy, prawniczych, rachunkowo-księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1);

W myśl art. 8 ust. 4 ww. ustawy, przy określaniu miejsca świadczenia usług, o którym mowa w art. 27 i 28, usługi są identyfikowane za pomocą klasyfikacji statystycznych, jeżeli dla tych usług przepisy ustawy oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 212, poz. 1337), faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT";dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury;nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług;cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);stawki podatku;sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.Stosownie do § 25 ust. 1 ww. rozporządzenia Ministra Finansów, przepisy § 5, 7-21 i 24 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.

W myśl § 25 ust. 2 ww. rozporządzenia, faktury, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać dane określone w § 5, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Stosownie do § 25 ust. 4 ww. rozporządzenia, w przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 2 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi, lub odesłanie do odpowiedniego przepisu dyrektywy, na podstawie którego zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz wyżej powołane przepisy należy stwierdzić, że wymienione przez Spółkę usługi: reklamy, badania rynku oraz doradcze można kwalifikować z punktu widzenia ustawy o VAT jako wymienione w art. 27 ust. 4 ustawy (których świadczenie usług na rzecz podmiotu posiadającego siedzibę na terenie Węgier jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług w kraju siedziby odbiorcy tych usług). Dodatkowo należy podkreślić, że usługi badania rynku oraz doradcze winny mieścić się w grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług 74.1. (zgodnie z art. 8 ust. 4 ww. ustawy).

Podkreślić jednak należy, że analiza prawidłowości dokonanej przez Wnioskodawcę we wniosku klasyfikacji towarów do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego. A zatem, Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska, przedstawionego przez Wnioskodawcę w zakresie prawidłowości klasyfikacji statystycznej towarów będących przedmiotem wniosku.

Ustawa o podatku od towarów i usług wprowadza szereg szczegółowych regulacji w zakresie rozliczenia podatku przy świadczeniu usług, w tym zasady określania miejsca świadczenia usług i tym samym miejsca ich opodatkowania. W tym celu niezbędna jest prawidłowa klasyfikacja usługi, co determinuje określenie miejsca jej świadczenia. Podkreślić należy, że w sprawach klasyfikacji wyrobów i usług, zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi) wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Organy podatkowe nie są uprawnione do dokonywania ww. klasyfikacji. W przypadku wątpliwości w tym zakresie, należy zwrócić się o dokonanie prawidłowej klasyfikacji do Urzędu Statystycznego w Łodzi, Ośrodka Interpretacji i Standardów Klasyfikacyjnych.

Natomiast odnośnie dokumentowania przedmiotowych usług, Wnioskodawca jest obowiązany do wystawienia faktury VAT zawierającej dane określone w § 5 w/powołanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r., z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności z podatkiem. Faktura powinna zawierać także numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest Zleceniodawca. Jak stanowią uregulowania ww. § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać m.in. nazwę (rodzaj) towaru lub usługi (punkt 5 powyższego paragrafu). Podanie na dokumencie sprzedaży nazwy towaru lub usługi jest więc elementem niezbędnym wystawianej faktury. Również właściwe rozpoznanie obowiązków podatkowych - miejsca świadczenia - momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług wymaga posługiwania się nomenklaturą świadczonej usługi. Natomiast świadczenie wymienionych usług: reklamy, badania rynku oraz doradczych nie można wykazywać na fakturze kompleksowo (łącznie), ponieważ nie będzie można ich zidentyfikować (stwierdzić, że usługi te nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, ustalić prawidłowe miejsca świadczenia tych usług).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: badanie rynku, faktura, usługi doradcze, usługi reklamowe
Data aktualizacji: 25/12/2012 03:00:01

Obowiązek rejestrowania sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej w przypadku sprzedaży sam...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Wnioskodawcy należy się zwrot podatku VAT od tej faktury? Czy Urząd Skarbowy miał praw...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Dotyczy odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup wyposażenia refundow...

Działając na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa Dz.U z 2005r. nr 8, poz. 60 z pózn. zm. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach przedstawione w złożonym wniosku z dnia 04.01.2006r. data wpływu do...

Dokumentowanie rozliczenia z tytułu podatku od nieruchomości oraz opłaty z tytułu użytkowa...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

W jakim przypadku należy wystawić notę korygującą?

Zgodnie z przedstawionym przez Stronę stanem faktycznym Spółka jest firmą handlową, której przedstawiciele przyjmują zamówienia na dostawę towarów handlowych. Po złożeniu zamówienia dział obsługi klienta wystawia fakturę, która wraz z towarem...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy Wnioskodawca prawidłowo traktuje otrzymane kaucje opakowaniowe jako kaucje za opakowania zwrotne w rozumieniu rozporządzenia?Czy wystawiając fakturę na sumę wpłaconej przez kontrahenta zaliczki z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, zastosował prawidłową stawkę VATPierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy Warszawa 00-052 ul. Mazowiecka 9Odliczenie podatku VAT z faktury stwierdzającej wykonanie usługi transportowejUrząd Skarbowy Tychy 43-100 ul. al. Niepodległości 60
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.