Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego przy WNT

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23.04.2008 r. (data wpływu 28.04.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 kwietnia 2008 r. został złożony w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 16 października 2006 r. Spółka zawarła z Kontrahentem z Czech umowę na wykonanie, dostawę oraz nadzór nad demontażem, montażem i uruchomieniem dwóch wirników odwracalnych dla hydrozespołu w elektrowni wodnej. Zgodnie z umową Kontrahent nie montuje dostarczonych przez nią wirników. W wyniku przetargu wybrano polską firmę, która dokona montażu i uruchomienia zamówionych urządzeń. Z firmą tą Spółka zawarła odrębną umowę i Spółka ta wystawi fakturę za montaż bezpośrednio na Spółkę. W razie stwierdzenia nieprawidłowości związanych z montażem polski wykonawca odpowiada wobec Spółki za zaistniałe usterki. Czeska spółka będzie jedynie sprawowała nadzór techniczny nad montażem i uruchomieniem (dostarczenie dokumentacji technicznej dotyczącej testów rozruchu itp.). Najprawdopodobniej dostawa wirników nastąpi w maju 2008 r. Na podstawie Aneksu Nr 1 do Umowy, z dnia 11 grudnia 2007 r. i w związku z porozumieniem zawartym przez strony Umowy 21 listopada 2007 r., Kontrahent wystawił 19 grudnia 2007 r. na rzecz Spółki fakturę na kwotę 8.280.000 PLN, która to kwota stanowi przedpłatę na poczet przyszłej dostawy (kwota ta odzwierciedla około 80% kosztów poniesionych przez Kontrahenta do momentu podpisania protokołu odbioru z zaawansowania robót w dniu 6 grudnia 2007 r.). Kwota ta została przelana przez Spółkę na konto Kontrahenta 9 stycznia 2008 r. Przedmiotowa faktura została wystawiona przed dokonaniem dostawy i stanowi swoiste wezwanie do zapłaty należności określonej w Aneksie Nr 1 do Umowy.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

W którym momencie powstanie/powstał obowiązek podatkowy związany z fakturą z 19 grudnia 2007 r.

Zdaniem wnioskodawcy ponieważ przedmiotem Umowy jest WNT, to w rezultacie należy zastosować przepisy odnoszące się do momentu powstania obowiązku podatkowego w WNT, które stanowią przepisy szczególne w stosunku do ogólnych zasad określania obowiązku podatkowego. Zgodnie z art. 20 ust. 5 w przypadku WNT obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru. W sytuacji jednak, gdy przed wspomnianym terminem podatnik wystawi fakturę obowiązek powstaje z chwilą wystawienia faktury (art. 20 ust 6 ustawy o VAT). Powyższą zasadę stosuje się odpowiednio do faktur wystawianych przez podatnika potwierdzających otrzymanie przez niego całości lub części należności przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju (art. 20 ust. 7 ustawy o VAT).

Faktura z 19 grudnia 2007 r. została niewątpliwie wystawiona przed dokonaniem dostawy, nie jest to jednak faktura potwierdzająca otrzymanie przez podatnika całości lub części należności, gdyż faktura została wystawiona przed otrzymaniem przez Kontrahenta pieniędzy od Spółki (data przelewu 9 stycznia 2008 r.). Wobec powyższego zaistniały stan faktyczny nie odpowiada hipotezie art. 20 ust. 7 i w rezultacie nie można w przedmiotowej sprawie zastosować odpowiednio przepisu art. 20 ust. 6, który łączy postanie obowiązku podatkowego z momentem wystawienia faktury. Wobec powyższego, obowiązek podatkowy powinien być w tym przypadku rozpoznany na zasadzie ogólnej przewidzianej dla WNT art. 20 ust. 5 ustawy o VAT). Innymi słowy pomimo przekazania należności przez Spółkę oraz wystawienia faktury przez dostawcę, obowiązek podatkowy związany z przedmiotową fakturą powstanie 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym zostanie dokonana dostawa.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Przepisy art. 20 ust. 5-7 w/w ustawy brzmią:

5. W wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9.

6. W przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.7. Przepis ust. 6 stosuje się odpowiednio do faktur wystawianych przez podatnika podatku od wartości dodanej potwierdzających otrzymanie przez niego od podatnika całości lub części należności przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju.

Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, iż Kontrahent czeski przed dokonaniem dostawy wystawił fakturę zaliczkową, jednak dokument ten - w dacie jego wystawienia - nie potwierdzał otrzymania przez Kontrahenta zaliczki (kwota wynikająca z tej faktury została zapłacona przez Spółkę po otrzymaniu tej faktury). Tym samym w przedmiotowej sprawie nie będzie miał zastosowania w/w przepis art. 20 ust. 7 w/w ustawy. Przedmiotowa faktura nie została wystawiona na całą kwotę należności, lecz jedynie na kwotę przedpłaty. Zauważyć jednakże należy, iż przepis art. 20 ust. 6 w/w ustawy stanowi jedynie o wystawieniu faktury, nie precyzując, czy musi być wystawiona na całą kwotę należności z danej transakcji, czy też może być wystawiona na część tej kwoty. W przedmiotowym stanie faktycznym warunek do zastosowania przepisu ust. 6 został spełniony - podatnik podatku od wartości dodanej (Kontrahent) wystawił fakturę przed terminem, o którym mowa ust. 5. Zatem obowiązek podatkowy powstał w momencie wystawienia faktury.

Nie można jednocześnie uznać, iż wystawiona faktura stanowi jedynie swoiste wezwanie do zapłaty należności. Przepisy prawa podatkowego wiążą z faktem wystawienia faktury określone skutki prawne, zarówno dla Spółki, jak i dla Kontrahenta (zauważyć przy tym należy, że dla Kontrahenta fakt wystawienia faktury wywoła skutki przewidziane w prawie czeskim).

Odpowiedź na zapytanie Spółki, dotyczące dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, udzielona zostanie w odrębnej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 w/w ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 w/w ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 w/w ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: Czeska Republika, faktura, kontrahenci, nabycie wewnątrzwspólnotowe, obowiązek podatkowy
Data aktualizacji: 15/01/2013 03:00:01

Opodatkowanie podatkiem VAT premii pieniężnych wypłacanych kontrahentom

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Sucha Beskidzka 34-200 ul. Mickiewicza 36

Zasięg terytorialny miasta Jordanów, Sucha Beskidzka gminy Budzów, Bystra-Sidzina, Jordanów, Maków Podhalański, Stryszawa, Zawoja, Zembrzyce powiaty suski województwo małopolskie Konta bankowe CIT 89101012700035222221000000 VAT...

Czy świadczone usługi na podstawie kontraktu menedżerskiego są zwolnione z podatku od towa...

Na podstawie art. 14a 1 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie stwierdza, iż stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego...

Urząd Skarbowy Ostrów Mazowiecka 07-300 ul. Dubois 1

Zasięg terytorialny miasta Ostrów Mazowiecka gminy Andrzejewo, Boguty-Pianki, Brok, Małkinia Górna, Nur, Ostrów Mazowiecka, Stary Lubotyń, Szulborze Wielkie, Wąsewo, Zaręby Kościelne powiaty ostrowski województwo mazowieckie Konta bankowe CIT...

Czy podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących zakup usług akwizycyjnych podleg...

Na podstawie art. 14 a 4 w zw. z 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży karty prezentowejJak prawidłowo udokumentować koszty związane z przychodami Spółki a ponoszone w związku z działalnością przedstawicielstwa w MoskwieJaką wystawić fakturę przy sprzedaży ciągnika zakupionego od osoby prywatnej na umowę kupna sprzedaży?Dane zawarte w fakturach elektronicznychCzy czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej zakup soczewek kontaktowych dla prowadzącego działalność /osoby fizycznej/?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.