Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

VAT - w zakresie w zakresie nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz dokumentowania sprzedaży fakturą VAT

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 08.01.2010 r. (data wpływu 11.01.2010 r.) uzupełnione w dniu 09.03.2010 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 24.02.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie w zakresie nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz dokumentowania sprzedaży fakturą VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.01.2010 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony w dniu 09.03.2010 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 24.02.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie w zakresie nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz dokumentowania sprzedaży fakturą VAT.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka T. GMBH z siedzibą w Niemczech (dalej: T., Wnioskodawca), zajmuje się produkcją oraz dystrybucją produktów akwarystycznych: akcesoriów, pokarmów, środków pielęgnacyjnych, sprzętu akwarystycznego, w tym gotowych zestawów akwarystycznych. Wnioskodawca zawarł ze spółką A. Sp. z o.o. (dalej: A., Dostawca) umowę dostawy, na podstawie której A. ma produkować i dostarczać T. gotowe zestawy akwarystyczne, złożone głównie z produktów A. (akwarium, pokrywy z oświetleniem, grzałki, instrukcji obsługi i opakowania) uzupełnionych o produkty T., na które składają się m.in. filtry, próbki pokarmu i broszury (dalej: produkty dodatkowe).

Według zawartej umowy, zestawy akwarystyczne, składające się z produktów A. i produktów dodatkowych T. mają być składane i pakowane w Polsce przez A. Produkty dodatkowe są transportowane przez T. z Niemiec do Polski i dostarczane A. A. składuje produkty dodatkowe, a następnie w toku produkcji umieszcza w zestawach akwarystycznych, tworząc ostateczne produkty gotowe do dystrybucji. Jednocześnie, zgodnie z postanowieniami umowy, produkty dodatkowe pozostają cały czas własnością T. i mają być przechowywane przez A. osobno od własnych produktów.

Po złożeniu wszystkich produktów i zapakowaniu w odpowiednie opakowania przez A. zestawy w formie gotowej do sprzedaży są dostarczane T., która jako jedyna może prowadzić dystrybucję gotowych zestawów akwarystycznych. Dystrybucja ta może być prowadzona zarówno bezpośrednio z terytorium Polski, jak i z terytorium Niemiec po wcześniejszym przemieszczeniu zestawów do Niemiec.

T. jest podatnikiem podatku od wartości dodanej w Niemczech oraz jest zarejestrowana dla celów podatku VAT i VAT-UE w Polsce.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.Czy przemieszczenie przez T. produktów dodatkowych z terytorium Niemiec do Polski i dostarczenie ich do magazynów A. w przedmiotowym stanie faktycznym, będzie stanowiło dla T. wewnątrzwspolnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1.Czy, biorąc pod uwagę fakt, że T. jest zarejestrowana jako polski podatnik VAT, A. może wystawić faktury sprzedaży na T. działającą pod polskim numerem VAT lub T. działającą pod niemieckim numerem VAT w zależności od uzgodnień między stronami.Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy, dostarczenie produktów dodatkowych dla A. w przedstawionym stanie faktycznym, T. powinna rozpoznać w Polsce jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 1 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm., dalej: ustawa o VAT).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Zgodnie z art. 11 ust. 1, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem o którym mowa w art. 5 ust 1 pkt 4 rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz należących do tego podatnika z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

W ocenie Wnioskodawcy aby odpowiednio zakwalifikować czynności związane z przemieszczeniem produktów dodatkowych w przedmiotowym stanie faktycznym, należy przeanalizować dwie możliwości:wewnątrzwspólnotową dostawę towarów dokonaną przez T. na rzecz A., która to powinna wykazać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT), tzw. Wewnątrzwspólnotowe przemieszczenie towarów przez T. (art. 11 ust. 1 ustawy o VAT). T. w takim wypadku powinna wykazać wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w Niemczech oraz odpowiednio Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w Polsce.ad. a

Traktowanie danej czynności jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w świetle cytowanych wyżej przepisów wymaga spełnienia dwóch zasadniczych warunków:podmiot z jednego państwa członkowskiego musi nabyć prawo do rozporządzania towarami jak właściciel; tak więc na rzecz tego podmiotu musi być dokonana dostawa;w wyniku dokonanej dostawy towary są przemieszczane na terytorium innego państwa członkowskiego niż państwo wysyłki, przy czym nie jest ważne, kto faktycznie przewozi towar i na czyje zlecenie jest to czynione, gdyż towary w wyniku dokonanej dostawy mogą być wysyłane lub transportowane przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.Zdaniem Wnioskodawcy, w przedmiotowej sprawie nie nastąpi wewnątrzwspólnotowe nabycie produktów dodatkowych po stronie A., nie jest spełniona bowiem pierwsza ze wskazanych wyżej przesłanek, tj. A. nie nabywa prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel należy utożsamiać nie tylko z pojęciem sprzedaży w rozumieniu cywilnoprawnym, może ono bowiem oznaczać również przeniesienie ekonomicznego władztwa nad rzeczami bez przeniesienia własności. W przedstawionej sytuacji nie występuje przeniesienie własności produktów dodatkowych na A. ani przeniesienie władztwa nad tymi produktami. W świetle zawartej umowy, produkty dodatkowe przez cały okres produkcji pozostają własnością T. Również faktyczne możliwości dysponowania produktami przez A. są ograniczone - dostawca nie może bowiem dysponować nimi w inny sposób niż umieszczenie w składanych zestawach akwarystycznych, musi je ponadto przechowywać w oznaczony w umowie sposób (oddzielnie od własnych produktów). W konsekwencji, należy uznać, że A. nie nabywa prawa do rozporządzania produktami dodatkowymi jak właściciel, a tym samym nie dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

ad. b

Aby uznać dane przemieszczenie za Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o VAT, muszą wystąpić następujące okoliczności:towary są faktycznie przemieszczone z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju, na terytorium kraju;towary są przemieszczane przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, a towary te zostały przez tego podatnika wytworzone, nabyte, zaimportowane na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa;przemieszczone towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika.Zdaniem Wnioskodawcy, wszystkie wskazane wyżej warunki są w przedstawionym stanie faktycznym spełnione. Produkty dodatkowe należące do T., są bowiem przemieszczane z Niemiec do Polski w celu wykonywania działalności gospodarczej. Jednocześnie towary te są własnością T. oraz pozostają w jej faktycznej dyspozycji. Nie ma tutaj znaczenia fakt że produkty dodatkowe są dostarczane A. i składowane w jej magazynach. Nie jest to bowiem dostawa w rozumieniu art. 13 ust. 1 ustawy o VAT i jak wskazano w punkcie a - A. nie nabywa prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W związku z powyższym, w opinii Wnioskodawcy dokonane przemieszczenie produktów dodatkowych stanowi tzw. wewnątrzwspólnotowe przemieszczenie towarów w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o VAT i w konsekwencji T. powinna je wykazać w Niemczech jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, a w Polsce jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy, T. zakupując zestawy akwarystyczne od A. może dokonać wyboru, czy będzie działać pod polskim lub niemieckim numerem podatkowym w zależności od planowanego sposobu prowadzenia dystrybucji.

W przypadku zamiaru sprzedaży zestawów akwarystycznych bezpośrednio z Polski, T. nabywając skompletowane zestawy akwarystyczne może występować jako polski podatnik VAT i A. dokona sprzedaży krajowej zestawów na rzecz T. Sprzedaż ta zostanie udokumentowana fakturą, zawierającą polski numer VAT T. oraz wykazującą polski podatek VAT. Jeżeli natomiast T. postanowi prowadzić dystrybucję zestawów z terytorium Niemiec, przy dostawie towarów, w wyniku której nastąpi przemieszczenie do Niemiec, T. powinna wskazać swój niemiecki numer VAT używany dla transakcji wewnątrzwspólnotowych.

W świetle powyższego w opinii Wnioskodawcy, rodzaj numeru podatkowego wskazywanego przy dokonaniu nabycia zestawów akwarystycznych jest determinowany przyjętym sposobem dystrybucji towarów (z Polski lub z Niemiec), tak więc zależy jedynie od uzgodnień stron.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: dokumentowanie, faktura, nabycie wewnątrzwspólnotowe, przemieszczanie towarów, sprzedaż krajowa
Data aktualizacji: 16/10/2013 15:00:01

W zakresie opodatkowania wniesienia w formie aportu sfinansowanych z dotacji celowej eleme...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy sprzedaż działki budowlanej zakupionej ze środków zgromadzonych na rachunku kasy miesz...

Działając na podstawie art. 216 l, art. 14 a l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r -Ordynacja podatkowa j.t. Dz.U. z 2005r Nr 8, póz. 60 z późn. zm. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego...

Czy faktura VAT powinna zawierać NIP, czytelny podpis osoby upoważnionej do odbioru takich...

W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dn. 01.07.2004 r. - w sprawie formalnych wymogów faktury VAT Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr...

Czy przysługuje Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy fakturę wystawioną w styczniu 2006 r. za usługi wykonane w grudniu 2005 r. należy zali...

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 24.01.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy podatnik ma prawo do wystawienia faktur korygujących ?Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakup paliwa do autokarawanówUrząd Skarbowy Sępólno Krajeńskie 89-400 ul. Tadeusza Kościuszki 22Zasady odliczania podatku z faktur zakupu paliwa wykorzystanego do napędu samochodów ciężarowych po 22.08.2005 rUrząd Skarbowy Zgierz 95-100 ul. Ks. J. Popiełuszki 8
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.