Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

W jaki sposób należy obciążać klienta Spółki kosztami usługi świadczonej przez P. w podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), oraz w związku z art. 4 ust. 2 i art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r., Nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 27.03.2007r. na postanowienie Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście z dnia 20.03.2007r. nr 1449/2BV/443/87/2007/KA w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej wyjaśnienia sposobu obciążenia klienta Spółki kosztami usługi świadczonej przez P., Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie:

- odmawia zmiany postanowienia organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

W dniu 28.12.2006r. wpłynął do Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście wniosek Spółki w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej wyjaśnienia sposobu obciążenia klienta Spółki kosztami usługi świadczonej przez P.

Z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka zawarła z P. umowy o współpracę, z których wynika, że P. zobowiązuje się do odpłatnego nanoszenia znaku opłaty pocztowej przy użyciu maszyny do frankowania lub do wykonania usługi polegającej na przyjęciu, przemieszczeniu i doręczeniu w określonym okresie druków bezadresowych. Spółka ma prawo do nadawania przesyłek własnych oraz przesyłek innych podmiotów (na ich rzecz) w ramach udzielonych jej pełnomocnictw. W ramach świadczonej usługi wnioskodawca za pośrednictwem P. wysyła druki bezadresowe w ramach organizowanej kampanii reklamowej, na przesyłkach pocztowych w polu nadawcy wskazywany jest zleceniodawca. Wykaz podmiotów, w imieniu których Wnioskodawca zleca usługi P. stanowi za każdym razem załącznik do umowy, zaś każdorazowe dopisanie do wykazu nowych klientów wymaga formy aneksu. P. wystawia na rzecz Strony fakturę w terminie 7 dni od zakończenia okresu rozliczeniowego, którym jest miesiąc kalendarzowy, a należności wynikające z powyższych faktur reguluje Spółka. Podmioty, w imieniu których Spółka występuje przed P., zobowiązały się w odrębnej umowie do pokrycia wszelkich kosztów pocztowych poniesionych przez Stronę. Spółka zobowiązała się również do prefinansowania usług pocztowych, a następnie ich przefakturowania w stosunku 1: 1 na podstawie otrzymanych od Poczty faktur VAT. Spółka nie dolicza marży do tej transakcji. Wartości wynikające z faktur VAT wystawionych przez P. wykazywane są w rejestrze zakupu jako zwolnione od podatku od towarów i usług, natomiast refaktury (czyli faktury wystawiane przez wnioskodawcę) ujmowane są w rejestrze sprzedaży jako sprzedaż zwolniona od tego podatku.

Zdaniem podatnika przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze nie regulują kwestii refakturowania usług, jednakże przyjmuje się, że z refakturowaniem mamy do czynienia w sytuacji gdy wystąpią następujące okoliczności:#61485; przedmiotem refakturowania są usługi, #61485; odsprzedaż usług musi być dokonana po cenie zakupu, bez jakiejkolwiek marży, #61485; podmiot dokonujący refakturowania wystawia na rzecz nabywcy fakturę (refakturę) z uwzględnieniem tej samej stawki podatku od towarów i usług (bądź zwolnienia od tego podatku), #61485; z refakturowanych usług korzysta wyłącznie podmiot, na który są one refakturowane, z usług nie korzysta natomiast podmiot, który je refakturuje, #61485; możliwość refakturowania została wyraźnie przewidziana w zawartej między stronami umowie.

Skoro więc usługi świadczone przez pocztę państwową zostały zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie załącznika nr 2 do ustawy z dnia 11 marca 2004r. ustawy o podatku od towarów i usług, to zdaniem Strony, przy refakturowaniu usług świadczonych przez pocztę państwową bez doliczenia marży prawidłowym jest zastosowanie zwolnienia od tego podatku. W piśmie uzupełniającym wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego Strona wskazała, iż prowadzi działalność polegającą na produkcji i przygotowaniu materiałów do kampanii prowadzonych na rzecz jej klientów. Zleceniodawcami są głównie fundacje poszukujące u odbiorców kampanii środków finansowych na prowadzenie działalności statutowej. Spółka wskazała, iż świadczone usługi mieszczą się grupowaniu PKWiU 22.2 - usługi poligraficzne i usługi związane z poligrafią, oraz w grupowaniu PKWiU 74.4 - usługi reklamowe i są opodatkowane podstawową stawką podatku od towarów i usług.

Postanowieniem z dnia 20.03.2007r. nr 1449/2BV/443/87/2007/KA (doręczonym w dniu 22.03.2007r.) Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście uznał, iż stanowisko podatnika zawarte we wniosku jest nieprawidłowe. W uzasadnieniu przedmiotowego postanowienia wskazano, iż możliwość refakturowania usług zachodzi jedynie w sytuacji, gdy występuje usługa zasadnicza i usługa w stosunku do niej dodatkowa, tak jak przykładowo w przypadku usługi ubezpieczeniowej, mającej charakter dodatkowy w stosunku do usługi głównej - leasingowej. Na potwierdzenie tej tezy powołano uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 15.10.1998r., sygn. akt SN (7) (III ZP 8/98). Organ pierwszej instancji powołał również wyrok Sądu Najwyższego z dnia 21.02.2005r. sygn. akt III RN 66/01, z którego wynika, że nie ma możliwości refakturowania kosztów poniesionych w związku ze świadczenie usługi, tj. rozbijania usługi na jej elementy składowe i odrębnego ich fakturowania. W opinii Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście wnioskodawca świadczy kompleksową usługę polegającą na organizacji akcji promocyjnej, w skład której wchodzi przygotowanie materiałów do kampanii oraz doręczenie tych materiałów do grupy docelowej. W celu wykonania tej kompleksowej usługi Spółka korzysta z usług trzeciego podmiotu - P. Koszt usługi pocztowej stanowi jeden z wielu wydatków poniesionych w celu prawidłowego wywiązania się z zadania, tj. przeprowadzenia kampanii promocyjnej i nie powinien być sztucznie wydzielany z wartości całego przedsięwzięcia. Tym samym uznano, iż wydatki ponoszone w związku z nabyciem usług od P. stanowią element kalkulacyjny ceny usługi zasadniczej świadczonej przez Spółkę i powinny być wliczone w postawę opodatkowania usług, a w konsekwencji należy je opodatkować według stawki właściwej dla usługi zasadniczej. Organ pierwszej instancji stwierdził również, że podmiot będący czynnym podatnikiem podatku VAT dokonującym sprzedaży towarów lub usług ma obowiązek na podstawie art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług wystawiać faktury VAT stwierdzające dokonaną sprzedaż. Nieprawidłowym jest udokumentowanie sprzedaży usług za pomocą noty obciążeniowej, gdyż wszelkie koszty związane ze świadczeniem usługi zasadniczej polegającej na organizacji kampanii promocyjnej powinny być włączone w podstawę opodatkowania tej usługi. Wyłączenie z podstawy opodatkowania kosztów doręczenia druków bezadresowych stanowi naruszenie art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Na powyższe postanowienie pismem z dnia 27.03.2007r. wniesiono zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie. Spółka nie zgadza się ze stanowiskiem organu podatkowego stwierdzającym o nieprawidłowości dokumentowania sprzedaży za pomocą noty obciążeniowej, gdyż to rozstrzygnięcie jest sprzeczne z treścią przepisu art. 79 pkt c Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28.11.2006r. (poprzednio art. 11(A) 3c VI Dyrektywy Rady UE). Przepis ten określa w sposób wyraźny, iż podstawa opodatkowania nie obejmuje (.) kwot otrzymanych przez podatnika od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy, a zaksięgowanych rzecz podatnika na koncie przejściowym. W związku z tym, że przepisy unijne pozwalają na zastosowanie takiego trybu rozliczania, a polskie przepisy wewnętrzne nie implementują wprost tego rozwiązania do systemu wewnętrznego, mają na względzie pierwszeństwo VI Dyrektywy nad przepisami krajowym, należy w przedmiotowej sprawie wprost zastosować powyższe rozwiązania.

Spółka zarzuca również organowi pierwszej instancji naruszenie przepisów prawa materialnego poprzez uznanie, iż Spółka świadczy kompleksową usługę polegającą na organizacji akcji promocyjnej, w której skład wchodzi przygotowanie materiałów kampanii oraz doręczenie tych materiałów grupie docelowej, a koszt usługi P. jest jednym z wielu wydatków poniesionych w celu prawidłowego wywiązania się z zadania i nie powinien być sztucznie wydzielany z wartości całego przedsięwzięcia. Wszystkie umowy zawierane przez Stronę z P. zawierają zapis, że usługi P. świadczone są na rzecz ściśle określonych klientów i są zlecane przez Spółkę P. w imieniu tych klientów. Spółka w żadnym momencie nie wlicza usług świadczonych przez P. do kosztów świadczonych przez siebie usług poligraficznych, nigdy też wartość usług pocztowych nie wchodzi do podstawy obliczenia marży (zysku) uzyskiwanego przez Spółkę w ramach realizacji usług poligraficznych czy też reklamowych. Wartość usług P. jest ściśle wydzielana, a klient obciążany jest wyłącznie kwotą równą wartości usług świadczonych na jego rzecz przez P. W każdym przypadku Spółka wystawia klientom odrębne faktury - jedną na świadczone przez siebie usługi, w zapłacie za którą zawierają się koszty związane z realizacją zlecenia oraz marża Spółki oraz drugą, będącą prostym obciążeniem za usługi pocztowe. Twierdzenie organu podatkowego o zaliczeniu usług pocztowych do usług poligraficznych i reklamowych jest ingerencją w sposób prowadzenia działalności gospodarczej podatnika oraz narzuceniem w sposób administracyjny sposobu rozliczeń z klientami. Spółka ponownie podkreśliła, że usługi pocztowe nie są i nie mogą być zaliczane do usług reklamowych i poligraficznych, które są przez nią świadczone na rzecz klientów i powinny być refakturowane z zastosowaniem zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów usług. Tym samym należy zastosować instytucję wyłączenia kwot otrzymanych od nabywcy usług jako zwrot wydatków ponoszonych przez Spółkę na zakup usług pocztowych z podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 79 pkt c Dyrektywy 2006/112/WE Rady Unii Europejskiej, co jest w pełni zgodne z przepisami Unii Europejskiej i powoduje konieczność wystawiania klientom not obciążeniowych.

Mając na uwadze powyższe zarzuty zażalenia oraz obowiązujące przepisy prawne Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zważył co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ww. ustawy). Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Przepis art. 41 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż stawka tego podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Z powyższych przepisów wynika, iż dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium kraju co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przyjmuje się, że świadczenie usług oznacza każdą transakcję, która nie jest dostawą towarów, a w przypadku, w którym podatnik działając we własnym imieniu, lecz na rachunek innej osoby, bierze udział w świadczeniu usług, uznaje się, że podatnik ten nabył i wyświadczył te usługi. Stawkę podstawową w podatku od towarów i usług określono w wysokości 22%, jednocześnie ustawodawca przewidział obniżenie podstawowej stawki jak również zwolnienia od podatku od towarów i usług. Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 2 tego załącznika wymienione zostały usługi o symbolu PKWiU 64.11 - usługi świadczone przez pocztę państwową. Zatem zwolnieniem od podatku od towarów i usług objęto wyłącznie usługi świadczone przez pocztę państwową i jest to zwolnienie o charakterze podmiotowo - przedmiotowym. Skoro więc Wnioskodawca nie jest pocztą państwową, nie ma prawa skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług przy obciążeniu klienta kosztami przesyłki.

W przedmiotowej sprawie podstawową kwestią jest jednak wyjaśnienie czy w opisanym przez Stronę stanie faktycznym mamy do czynienia z refakturowaniem usług pocztowych i wyłączeniem tych kosztów z podstawy opodatkowania stosownie do art. 79 pkt c Dyrektywy 2006/112/WE Rady Unii Europejskiej z dnia 28.11.2006r., czy też zwrot kosztów poniesionych na usługi pocztowe będzie w rzeczywistości wynagrodzeniem za usługę, elementem ceny w procesie realizacji umowy, których poniesienie jest konieczne w celu realizacji usług głównych świadczonych przez Spółkę.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze nie definiują terminu refakturowanie. Jednak przyjęta praktyka dopuszcza sytuację, w której koszty niektórych usług, których odbiorcą jest inny podmiot niż podmiot obciążony przez ich wykonawcę mogą być w ramach zawartych umów przenoszone na faktycznego odbiorcę poprzez wystawienie tzw. refaktur. Refakturowanie polega na zafakturowaniu odsprzedaży usług bez doliczania jakiejkolwiek marży. Celem refakturowania jest przeniesienie poniesionych kosztów przez podmiot refakturujący na podmiot, który z danych usług faktycznie skorzystał, mimo, że podmiot refakturujący faktycznie danej usługi nie wykonał. Z art. 79 pkt c Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28.11.2006r. wynika natomiast, że podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot otrzymanych przez podatnika od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy, a zaksięgowanych przez podatnika na koncie przejściowym. Jednakże należy mieć na uwadze, że skoro koszty związane z usługami pocztowymi są bezpośrednio związane ze świadczeniem usług, to nie będą stanowić odrębnej sprzedaży usług pocztowych przez Stronę.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność polegającą przede wszystkim na produkcji i przygotowaniu materiałów do kampanii prowadzonych na rzecz jej klientów. Zleceniodawcami są głównie fundacje poszukujące środków finansowych na prowadzenie statutowej działalności, a Spółka przygotowuje i organizuje akcje promujące cele wskazywane przez klientów. W ramach świadczonej usługi podatnik za pośrednictwem P. wysyła druki bezadresowe w ramach zorganizowanej kampanii reklamowej, na przesyłkach pocztowych w polu nadawy wskazywany jest zleceniodawca.

W opinii organu odwoławczego koszty poniesione na usługi pocztowe, wynikające z odrębnej umowy zawartej z P., nie będą stanowić odrębnego świadczenia usług i tym samym ich odsprzedaż (refakturowanie) w przedmiotowym przypadku nie będzie miała miejsca. Poniesione koszty stanowią bowiem w swej istocie element wynagrodzenia za świadczoną usługę, w tym przypadku za świadczoną usługę kampanii reklamowej polegającą na rozesłaniu druków bezadresowych w imieniu np. organizacji pożytku publicznego, które u odbiorców przesłanych druków bezadresowych poszukują środków finansowych na prowadzenie swojej działalności. Taka forma organizacji kampanii reklamowej nie mogłaby dojść do skutku, gdyby nie usługa doręczenia w określonym okresie druków bezadresowych. W konsekwencji nie jest to odrębna usługa pocztowa, ale element świadczonej usługi organizacji kampanii reklamowej, nie może zatem być wydzielona z całości usługi i udokumentowana odrębną fakturą VAT, czy też notą obciążeniową.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 - 22, art. 30 - 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku należnego. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. W ocenie organu drugiej instancji w kwocie wynagrodzenia za wykonaną usługę powinny znajdować się wszystkie koszty związane z jej wykonaniem, w tym także koszty doręczenia druków bezadresowych i cała ta kwota będzie stanowić obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie natomiast z art. 78 Dyrektywy 2006/112/WE Rady do podstawy opodatkowania wlicza się: #61485; podatki, cła, opłaty i inne należności, z wyjątkiem samego VAT, #61485; koszty dodatkowe, takie jak koszty prowizji, opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy. Podstawa opodatkowania nie obejmuje: #61485; obniżek cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, #61485; opustów i obniżek cen i rabatów udzielonych nabywcy lub usługobiorcy i uwzględnionych w momencie transakcji, #61485; kwot otrzymanych przez podatnika od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot wydatków poniesionych w imieniu i na rachunek nabywcy lub usługobiorcy, a zaksięgowanych przez podatnika na koncie przejściowym.

Zgodnie z powyższymi przepisami podstawa opodatkowania w podatku od wartości dodanej nie obejmuje kwot otrzymanych przez podatnika od nabywcy lub klienta jako zwrot wydatków poniesionych w imieniu i na rachunek tego nabywcy lub klienta, jeśli zostały zaksięgowane na koncie przejściowym podatnika, lecz w przedmiotowym przypadku, jak to opisano powyższej, wydatki poniesione w imieniu i na rachunek klienta Spółki stanowią element wynagrodzenia za usługę, gdyż ich nabycie jest konieczne w celu realizacji usług głównych świadczonych przez Spółkę.

Odnosząc się zaś do zarzutów Strony o rozstrzygnięciu sprzecznym z treścią przepisu art. 79 pkt c Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28.11.2006r., Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznaje go za niezasadny, gdyż wydatki poniesione na wykonaną usługę pocztową bezspornie stanowią element wynagrodzenia Spółki. W ocenie tut. organu koszt usług pocztowych będzie elementem kwoty należnej stanowiąc obrót i tym samym podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Również zdanie Strony o ingerencji organu podatkowego w sposób prowadzenia przez nią działalności gospodarczej oraz o narzuceniu zasad rozliczania się z klientami jest niesłuszne. Organ podatkowy dokonał jedynie interpretacji przepisów prawa podatkowego w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny wykonywanych czynności, bez narzucania prawno - administracyjnego sposobu rozliczeń.

Końcowo wyjaśnienia wymaga, że na mocy art. 1 pkt 6 w związku z art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r., nr 217, poz. 1590), od 1 lipca 2007r. obowiązują nowe zasady udzielania interpretacji w indywidualnych sprawach. Jednakże jak stanowi przepis art. 4 ust. 2 ww. ustawy zmieniającej, w sprawach zmiany lub uchylenia pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach wydanych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, z tym że wygasają one z mocy prawa w razie zmiany przepisów, które były przedmiotem interpretacji.

W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.
Słowa kluczowe: obrót, refakturowanie, usługi pocztowe
Data aktualizacji: 20/01/2013 18:00:01

Czy Wnioskodawca może rozliczyć wstępną opłatę leasingową jednorazowo do kosztów bez rozli...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Zakończenie roku podatkowego spółek przejmowanych w wyniku połączenia spółek metodą inkorp...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy istnieje możliwości wystawienia tylko jednej faktury dokumentującej wzajemne rozliczen...

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia data...

Stawki podatku dla usług świadczonych przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy opisaną we wniosku premię należy udokumentować nota księgową?

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Udokumentowanie przyznanego rabatuSprawdzone biura rachunkowe w OpoluFaktura ze stawką podstawową 22%?Umowa komisu - wystawianie fakturCzy przy wystawianiu faktury obciążającej udziałowców kosztami certyfikacji należy doliczyć podatek od towarów i usług?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.