Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

W jaki sposób należy zaksięgować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zdarzenia gospodarcze wynikające z otrzymanych faktur korygujących ?

Działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie

stwierdza

że stanowisko Pana X zam. .zawarte we wniosku z dnia 12.04.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 29.04.2005 r.(data wpływu 06.05.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych i sposobu księgowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zdarzeń gospodarczych wynikających z otrzymanych faktur korygujących oraz not księgowych jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Pan X wnioskiem z dnia 12 kwietnia 2005 r. zwrócił się z prośbą o udzielenie informacji w zakresie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczącej sposobu księgowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów otrzymanych od hurtowni farmaceutycznych premii finansowych.

Jak wynika z treści art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny, przedstawiony przez Pana X w wyżej podanym wniosku, uzupełnionym pismem z dnia 29.04.2005 r., oraz wynikający z dostarczonych do tutejszego Urzędu umów o współpracy handlowej z firmą X przedstawia się następująco.

Pan X prowadzi aptekę. Dostawcami leków są hurtownie farmaceutyczne Hurtownie te w 2004 r. udzieliły podatnikowi premii finansowej. Premia ta została przez podatnika zaliczona do pozostałych przychodów. Podstawą zapisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów były noty uznaniowe (według podatnika podstawą zapisu był § 13 rozporządzenia Ministra Finansów), wystawione przez wyżej wskazane hurtownie. Premie finansowe, jak pisze podatnik we wniosku, zdaniem hurtowni nie podlegały przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym w momencie ich wypłaty nie były wystawiane faktury VAT tylko wspomniane wyżej noty uznaniowe. Od 1 stycznia 2005 r. hurtownie stwierdziły, że noty uznaniowe dotyczące przyznanej premii zostały błędnie wystawione, a kwoty z nich wynikające należy zwrócić na konto na podstawie wystawionych not obciążeniowych. Równocześnie hurtownia przesłała Panu X faktury korygujące, zmniejszające wartość zakupionych w 2004 r. towarów, na skutek zastosowania rabatu.

Podatnik po otrzymaniu powyższych dokumentów w księdze przychodów i rozchodów pomniejszył wartość przychodu, zgodnie z otrzymaną notą obciążeniową, natomiast na podstawie otrzymanych faktur korygujących zmniejszył zakup towarów handlowych. Zdaniem podatnika taki sposób księgowania jest prawidłowy.

Z treści dostarczonych w dniu 10.06.2005 r. umów (wraz z aneksami) o współpracy handlowej zawartych na czas od 02.01.2004 r. do 31.12.2004 r. oraz umowy z dnia 03.01.2005 r. zawartej na czas nieokreślony wynika, że firma X, po spełnieniu określonych w umowie warunków "udzieli Kontrahentowi rabatu z tytułu dokonanych w okresie rozliczeniowym dostaw towarów oraz średniego terminu dokonanej zapłaty przez Kontrahenta w okresie rozliczeniowym".

Zatem w tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z obniżką wartości zakupu towarów w wysokości udzielonego rabatu.

Za przychód z działalności gospodarczej, zgodnie z treścią art.14 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Bez względu na fakt, czy obniżka ceny stanowi bonifikatę, skonto czy tez inny upust cenowy, powoduje to obniżenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, skoro oznacza to dla sprzedającego obniżenie przychodu o ich wartość.

Natomiast oczywiste jest, iż wartość udzielonej przez sprzedającego zniżki nie może być kosztem uzyskania przychodów u kupującego.

Z podatkowego punktu widzenia istotnym jest czy opust cenowy udzielany jest po zapłacie ceny pierwotnej za zakupiony towar i rozliczeniu podatku, czy też przed dokonaniem zapłaty. W przypadku gdy dokonano już zapłaty za zakupiony towar należy dokonać korekty zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Jeżeli natomiast obniżenie ceny nastąpiło wcześniej (w momencie zakupu towaru handlowego), kwota uzyskanego przychodu -u sprzedającego oraz kwota poniesionego kosztu - u nabywcy, powinny ulec odpowiedniemu zmniejszeniu.

W przypadku, gdy wiąże się to z obowiązkiem wystawienia faktury korygującej, u kupującego, korektę zapisów powinno się przeprowadzić dopiero w momencie otrzymania tej faktury.

Zgodnie bowiem z § 12 ust.3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. (Dz. U. Nr 152, poz.1475 ze zm.) podstawa zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi m.in. są faktury korygujące.

Jeżeli wcześniej hurtownie błędnie wystawiły Panu X noty uznaniowe i wypłaciły podatnikowi premię pieniężną, zamiast zastosować rabat przy sprzedaży towarów, a podatnik zaliczył ją do przychodów, to w momencie otrzymania faktur korygujących zakup towarów handlowych (winien zmniejszyć o tę wartość zakup) oraz również o tę wartość skorygować (zmniejszyć) przychód. W tym wypadku podstawą zapisu w księdze będzie nota księgowa, o której mowa w § 13 pkt 2 wyżej wymienionego rozporządzenia. W myśl tego przepisu za dowody księgowe uważa się również noty księgowe sporządzone w celu skorygowania zapisu dotyczącego operacji gospodarczej, wynikającej z dowodu obcego lub własnego, otrzymane od kontrahenta podatnika lub przekazane kontrahentowi.

Zatem, jeżeli suma kwot wynikających z otrzymanych faktur korygujących jest równa kwocie wynikającej z noty obciążeniowej to podatnik prawidłowo pomniejszył równocześnie przychód i koszty zakupu towarów o tę samą wartość w momencie otrzymania faktur korygujących.

Zgodnie z § 12 ust.2 pkt 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, stwierdzone błędy w zapisach poprawia się przez wprowadzenie do księgi niewpisanych dowodów zawierających korekty błędnych zapisów. Zapisy zmniejszające przychody lub koszty mogą być dokonywane ze znakiem minus (-) lub kolorem czerwonym.

pouczenie

Zgodnie z art.14a § 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.Zażalenie podlega opłacie skarbowej.
Słowa kluczowe: dowód księgowy, faktura korygująca, księga przychodów i rozchodów, rabaty premiowe
Data aktualizacji: 27/01/2013 12:00:01

Wystawianie faktur walutowych

Faktury walutowe są niezbędnym narzędziem pracy dla przedsiębiorców, którzy swoje towary lub usługi sprzedają klientom rozliczającym się w walutach innych niż złotówki. Przepisy dość szczegółowo opisują same cechy takiej faktury, ale już sposób jej...

Jaką stawkę należy zastosować na fakturach za roboty przy budowie, lub przebudowie dróg gm...

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 146 ust. 1 pkt 2a, art. 146 ust. 2, art. 146 ust. 3, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz...

Uznania czy premia za uzyskanie odpowiedniego poziomu obrotów podlega opodatkowaniu podatk...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

NIP Spółki macierzystej na fakturach dokumentujących zakup

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

W którym roku podatkowym winny być zaksięgowane koszty udokumentowane fakturami wystawiony...

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
W zakresie opodatkowania wniesienia w formie aportu sfinansowanych z dotacji celowej elementów europejskiego rentgenowskiego laseraPrawo do odliczenia podatku od towarów i usług wynikającego z faktur zakupu materiałów związanych z działalnością statutową LGDPrawo do odliczenia i wystawiania fakturDokumenty traktowane jak fakturyPrawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup nieruchomości
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.