Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

W jaki sposób wystawić fakturę VAT w przypadku, gdy ceną sprzedaży jest umowna cena brutto?

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 28.05.2004 r. znak (...) (data wpływu do tut. Urzędu 02.06.2004 r.), z zakresu podatku od towarów i usług, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ) wyjaśnia co następuje:

Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest potwierdzenie sposobu wystawiania faktur VAT w przypadku, gdy ceną sprzedaży są umowne ceny brutto.

Powszechna Spółdzielnia Spożywców w (...) - jak wynika z treści pisma zawarła z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej umowę na sprzedaż posiłków ustalając cenę jednego posiłku w kwocie 2,50 zł. Ponieważ usługi gastronomiczne opodatkowane są 7% stawką VAT, zatem powstał problem wystawiania faktur VAT przyjmując ustaloną cenę posiłku jako cenę brutto.

W ocenie Wnioskodawcy w tym przypadku w fakturze stwierdzającej dokonanie sprzedaży kwotę podatku można obliczyć wg wzoru zamieszczonego w § 15 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971), a wartość sprzedaży netto ustalić zgodnie z § 15, ust. 1, pkt 3 tego rozporządzenia.

Tutejszy Organ uprzejmie informuje, że stanowisko przedstawione we wniosku znajduje uzasadnienie w przepisach podatkowych tj. w § 15 ust. 2 wyżej cytowanego rozporządzenia zgodnie, z którym w przypadku, gdy sprzedawca stosuje jako ceny sprzedaży umowne ceny brutto tj. ceny zawierające podatek, może zastosować metodę obliczania podatku, podaną we wzorze wykazanym w § 15 ust. 1 pkt 2 powołanego rozporządzenia Ministra Finansów.
Słowa kluczowe: cena umowna, fakturowanie, usługi gastronomiczne
Data aktualizacji: 03/02/2012 22:48:05

Opodatkowanie premi pieniężnych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących otrzymanie premii

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Wnioskodawca spełnia kryteria podatnika podatku akcyzowego oraz czy powinien złożyć tz...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Opodatkowanie usługi transportowej związanej z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy prawidłowe jest wystawienie przez biegłego faktury VAT za świadczone usługi ( PKWiU 84...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
W jaki sposób należy rozliczać z krajowym kontrahentem opłaty za przejazdy płatnymi autostradami na terenie Niemiec?W deklaracji, za jaki okres rozliczeniowy należy dokonać korekty sprzedaży zwolnionej i opodatkowanej?Dotyczy okresu rozliczeniowego, w którym można uwzględnić duplikat faktury VATRefakturowanie usługi (decyzji) zajęcia pasa drogowegoCzy w ramach ulgi remontowej można odliczyć fakturę za wymiane okna pod tytułem "Faktura zaliczkowa"?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.