Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

W jakich przypadkach faktura VAT z wyszczególnioną kwotą podatku zastępuje zaświadczenie VAT-25 ?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zwanej w dalszej treści Ordynacją podatkową, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieruszowie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13 kwietnia 2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione w złożonym wniosku.

W dniu 13 kwietnia 2007r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wieruszowie wpłynął wniosek podatnika z dnia 13 kwietnia 2007r. ( uzupełniony pismem z dnia 23 kwietnia 2007r. - data wpływu 24 kwiecień 2007r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Starosta X w dniu 12 kwietnia 2007r. dokonał czasowej rejestracji samochodu ciężarowego MERCEDES ATEGO 817, rok produkcji 1998 o nr podwozia WDB0000000K000000 na wniosek Pana Z jako osoby fizycznej z informacją, że wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. handlu samochodami na terytorium Polski i Niemiec. Dla celów rejestracji tego pojazdu pan Z załączył rachunek stwierdzający nabycie pojazdu przez PW G Z oraz fakturę wewnętrzną wystawioną przez Przedsiębiorstwo Wielobranżowe G Z z wyszczególnioną kwotą podatku VAT.

W związku z powyższym przedmiotem interpretacji jest zajęcie stanowiska, w jakich przypadkach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług oraz ewentualnych interpretacji stosowanych w praktyce urzędów skarbowych, zaświadczenie VAT-25 może być zastąpione fakturą z wyszczególnioną kwotą podatku.

Zdaniem wnioskodawcy, przedłożone faktury nie zastępują zaświadczenia VAT-25. Jeżeli w wyniku wykonywanych czynności potwierdzających powstanie konieczność uzupełnienia złożonych dokumentów np. o zaświadczenie VAT-25, będzie to warunkiem tak zwanej stałej rejestracji.

Rozpatrując wniosek podatnika, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieruszowie zważył co następuje:

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz ( prezydent miasta ), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Stosownie do postanowień art. 14a § 3 Ordynacji podatkowej, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Art. 105 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ), zwanej w dalszej treści ustawą o VAT, reguluje zasady wydawania przez naczelników urzędów skarbowych zaświadczeń dla celów związanych z rejestracją środków transportu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 105 ust. 1 ustawy o VAT naczelnicy urzędów skarbowych dla celów związanych z rejestracją środków transportu są obowiązani do wydawania zaświadczeń potwierdzających:

1 ) uiszczenie przez podatnika podatku - w przypadkach, o których mowa w art. 103 ust. 3 i 4, lub

2 ) brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju.

Jak wynika z materiału zebranego w sprawie, Pan Z, jako podatnik podatku od towarów i usług, zarejestrowany jako podatnik VAT UE, prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest m.in. odsprzedaż środków transportu sprowadzonych do kraju z innych państw członkowskich. Zgodnie z kserokopią faktury dokumentującej transakcję nabycia przez Pana Z przedmiotowego środka transportu, po stronie dostawcy wystąpiła wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, zgodnie z § 6a ustawy z dnia 26 listopada 1979r - tekst jednolity z dnia 21 lutego 2005r. I 386, regulującej zasady opodatkowania podatkiem od wartości dodanej na terytorium Niemiec ( Umsatzsteuergesetz UstG ). Tym samym u nabywcy wystąpiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. W konsekwencji - zgodnie z art. 105 ust. 3 ustawy o VAT wydanie zaświadczenia ( VAT-25 ) potwierdzającego brak obowiązku uiszczania podatku od towarów i usług z tytułu nabycia środka transportu nie jest możliwe, albowiem do wniosku o wydanie zaświadczenia o braku obowiązku uiszczenia podatku, załącza się m.in. inne dokumenty, z których jednoznacznie wynika, że nie zachodzi w tym przypadku wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Zaświadczenie o uiszczeniu przez podatnika podatku od towarów i usług wydawane jest w dwóch sytuacjach:

#61656; gdy w przypadku, o którym mowa w art. 99 ust. 9 i 10 ustawy o VAT, podatnicy są zobowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego ( zgodnie z art. 103 ust. 3 ustawy o VAT ),

#61656; gdy podatnik zobowiązany jest bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego w związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1-3 lub 8 - jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju ( zgodnie z art. 103 ust. 4 ustawy o VAT ).

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że Pan Z do wniosku o rejestrację przedmiotowego samochodu ciężarowego ( choćby czasową ) powinien załączyć zaświadczenie VAT-25 wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Y potwierdzające uiszczenie przez podatnika podatku od towarów i usług z tytułu nabycia środka transportu.

Zaświadczenie potwierdzające uiszczenie przez podatnika podatku od towarów i usług od pojazdów sprowadzanych z państw członkowskich Unii Europejskiej może być zastąpione fakturą z wyszczególnioną kwotą podatku w okolicznościach przewidzianych w przepisach ustawy o VAT oraz prawa o ruchu drogowym, które jednak w przedstawionym przez wnioskodawcę stanie faktycznym nie miały miejsca.

Otóż art. 141 ustawy o VAT uzupełnia zawarty w ustawie z dnia 20 czerwca 1997r. - Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. z 2003r. Nr 58, poz. 515, z późn. zm. ) katalog dokumentów, na podstawie których starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania ( siedziby ) właściciela pojazdu dokonuje rejestracji tego pojazdu. Do art. 72 ust.1 dodany został pkt 8 w brzmieniu:

8) zaświadczenia wydanego przez właściwy organ potwierdzający:

a ) uiszczenie podatku od towarów i usług od pojazdów sprowadzanych z państw członkowskich Unii Europejskiej lub

b ) brak obowiązku, o którym mowa w lit. a

- jeżeli sprowadzany pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy, z zastrzeżeniem ust. 1a;który brzmi:

1a. W przypadku gdy sprowadzony pojazd, który nie był zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub nie podlegał obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego, jest przedmiotem dostawy dokonanej przez podatnika podatku od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed dokonaniem pierwszej rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a, może być zastąpione fakturą z wyszczególnioną kwotą podatku od towarów i usług potwierdzającą dokonanie tej dostawy przez tego podatnika, pod warunkiem że odsprzedaż pojazdów stanowi przedmiot działalności tego podatnika.

Powyższe potwierdzają również przepisy § 3 ust. 1 i 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów ( Dz. U. Nr 133, poz. 1123 z późn. zm. ).

Uproszczenie przewidziane w art. 72 ust. 1a ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz § 3 ust. 1 i 3 rozporządzeniu w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów dotyczy więc osób, które dokonują pierwszej rejestracji samochodu nabytego w kraju od podatnika podatku od towarów i usług, prowadzącego działalność w zakresie odsprzedaży pojazdów, jeżeli samochód został wcześniej sprowadzony z innego państwa członkowskiego.

Z materiału dowodowego przedstawionego przez podatnika wynika, że nie wystąpiła dostawa na terytorium kraju pojazdu przed jego pierwszą rejestracją, tym samym nie może mieć zastosowanie przepis art. 72 ust. 1a ustawy Prawo o ruchu drogowym.

W świetle powyższego, w przedstawionym stanie faktycznym, podzielając pogląd zaprezentowany przez wnioskodawcę, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieruszowie orzekł jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej.
Słowa kluczowe: rejestracja pojazdu, zaświadczenie o zapłacie podatku od towarów i usług
Data aktualizacji: 15/01/2013 09:00:01

Czy właściciel wynajmując kwatery prywatne do kosztów uzyskania przychodów może ujmować fa...

Na podstawie art. 14 a 1i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U.z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pana o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie...

Wystawianie rachunków, bądź faktur za sprzedane produkty pochodzące z gospodarstwa rolnego

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana ......., zam. ....... NIP: ......... z dnia 3 stycznia 2006 roku w sprawie udzielenia...

W jaki sposób należy zafakturować i kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku świadcz...

Dot.: informacji udzielonej przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego nr PP II 443 46 04 PG z dnia 22.12.2004 r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Dokonując na podstawie art. 14b 2 ustawy...

Urząd Skarbowy Mińsk Mazowiecki 05-300 ul. Szczecińska 2

Zasięg terytorialny miasta Mińsk Mazowiecki gminy Cegłów, Dębe Wielkie, Dobre, Halinów, Jakubów, Kałuszyn, Latowicz, Mińsk Mazowiecki, Mrozy, Siennica, Stanisławów, Sulejówek powiaty miński województwo mazowieckie Konta bankowe CIT...

Czy można odliczyć podatek VAT z faktur zakupu wystawianych przez Spółkę na paliwo pobrane...

POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a l 14 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, póz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.12.2005r. (data wpływu do urzędu), żądającego udzielenia pisemnej...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy będzie podlegać opodatkowaniu darowizna z tytułu nabycia praw do rachunku oszczędnościowo-kredytowego w kasie mieszkaniowej?Rozliczenia w podatku dochodowym od osób fizycznych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów otrzymanych faktur korygującychWystawianie faktur marża onlinePytanie dotyczy określania kosztów uzyskania przychodów z tytułu różnic kursowych od własnych środków pieniężnych w walutach obcychBrak opodatkowania czynności prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (aktualizacje mapy, podziały i rozgraniczenia działek
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.