Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

W jakiej części przysługuje prawo do odliczenia z faktury na zakup ciągnika rolniczego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2010 r. (data wpływu 2 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 26 kwietnia 2010 r. został nabyty od firmy X ciągnik rolniczy marki (...) o wartości 186.500,00 zł brutto. Zakup ten potwierdza faktura VAT, którą wystawiono na dwóch nabywców: obok danych Gospodarstwa Rolnego X widnieje imię i nazwisko jego syna, czyli X. Zainteresowany od dnia 1 lutego 2010 r. jest czynnym podatnikiem VAT, natomiast syn nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, jednocześnie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z ojcem. Do faktury dołączono zgodnie oświadczenie woli, z którego wynika, iż współwłasność nie jest w częściach równych: Wnioskodawca jest właścicielem w 90% a jego syn posiada 10% udziału. W dniu zakupu pojazd został zarejestrowany na obu właścicieli.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jakiej części przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia VAT z faktury na zakup ciągnika rolniczego...

Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje mu prawo do odliczenia 90% podatku VAT z faktury dokumentującej zakup ciągnika rolniczego, ponieważ dokładnie tyle wynosi jego udział we własności określony w oświadczeniu woli. Syn Wnioskodawcy nie prowadzi własnej działalności, dlatego ww. pojazd wykorzystywany jest wyłącznie w gospodarstwie rolnym Zainteresowanego do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika: z tytułu nabycia towarów i usług,potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego, od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu   - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Przywołane regulacje wskazują, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Faktura będąca podstawą odliczenia, winna zawierać elementy wymienione w § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.).

I tak, zgodnie z tym przepisem, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej: imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy; numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11; numer kolejny faktury oznaczonej jako FAKTURA VAT; dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury; nazwę (rodzaj) towaru lub usługi; miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług; cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto); wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto); stawki podatku; sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu; kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku; kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 4 ustawy, w przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie za podatnika uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1.

Natomiast stosownie do art. 15 ust. 5 ustawy, przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do osób fizycznych prowadzących wyłącznie działalność rolniczą w innych niż wymienione w ust. 4 przypadkach.

Art. 96 ust. 1 ustawy stanowi, że podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Na mocy art. 96 ust. 2 ustawy, w przypadku osób fizycznych, o których mowa w art. 15 ust. 4 i 5, zgłoszenie rejestracyjne może być dokonane wyłącznie przez jedną z osób, na które będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług i które będą wystawiały faktury przy sprzedaży produktów rolnych.

Z opisu sprawy wynika, że w dniu 26 kwietnia 2010 r. został nabyty od firmy X ciągnik rolniczy marki (...) o wartości 186.500,00 zł brutto. Zakup ten potwierdza faktura VAT, którą wystawiono na dwóch nabywców: obok danych Gospodarstwa Rolnego X widnieje imię i nazwisko jego syna, czyli X. Zainteresowany od dnia 1 lutego 2010 r. jest czynnym podatnikiem VAT, natomiast syn nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, jednocześnie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z ojcem. Do faktury dołączono zgodnie oświadczenie woli, z którego wynika, iż współwłasność nie jest w częściach równych: Wnioskodawca jest właścicielem w 90% a jego syn posiada 10% udziału. W dniu zakupu pojazd został zarejestrowany na obu właścicieli. Pojazd wykorzystywany jest wyłącznie w gospodarstwie rolnym Zainteresowanego do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Biorąc po uwagę analizę powyższych przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, iż w przypadku, gdy przedmiotowy pojazd, który jest używany wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej przez Zainteresowanego będącego jego współwłaścicielem, to korzysta on z prawa do odliczenia całości podatku naliczonego, pod warunkiem, że występuje związek pomiędzy poniesionymi wydatkami, a wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

W przedmiotowej sprawie warunek ten zostanie spełniony, gdyż Wnioskodawca - prowadzący działalność gospodarczą (Gospodarstwo Rolne) jest od 1 lutego czynnym podatnikiem podatku VAT, a nabyty ciągnik jest wykorzystywany w tym gospodarstwie wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych tym podatkiem. Przy czym, bez znaczenia pozostaje fakt, że faktura wystawiana jest również na syna pozostającego we wspólnym gospodarstwie z ojcem.

Reasumując, Wnioskodawca ma prawo do odliczenia całości tj. 100% podatku naliczonego wynikającego z wystawionej faktury dokumentującej zakup ciągnika rolniczego mimo, że na tej fakturze jako nabywca figuruje również jego syn.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, faktura, odliczanie podatku naliczonego, podatnik, prawo do odliczenia, rozliczanie podatku od towarów i usług, współwłasność
Data aktualizacji: 26/10/2012 03:08:51

Zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrujące...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy faktura zakupu z tytułu usługi intensyfikacji sprzedaży za okres zgodnie z umową." będ...

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08 września 2006r.(data wpływu do urzędu), uzupełnionego w dniu 18.09.2006r...

Czy faktury na zakup i faktury na sprzedaż wystawiane w Szwecji powinny być księgowane net...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U.z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co...

Czy wykonanie umowy o świadczenia usługi pod nazwą System Zarządzania Środkami Pieniężnymi...

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż Spółka należy do grupy kapitałowej (dale: Grupa). W celu realizacji własnej gospodarki finansowej Spółka wraz z innymi podmiotami z Grupy, zamierza zawrzeć z Bankiem umowę o świadczenia...

Odpowiedzialność karna za nie wystawienie faktury

Zgodnie z art. 62 kodeksu karnego skarbowego 1 kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku za wykonanie świadczenia, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych. Zachowanie...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy za działalność biegłego może wystawiać faktury VAT, nie będąc płatnikiem podatku VAT, jako prowadzący działalność gospodarczą?Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu wydatków z tytułu korzystania z telefonu satelitarnegoMiejsce świadczenia wykonywanych czynności i treść wystawianych faktur VATCzy Podatnikowi przysługuje zwrot podatku Vat naliczonego w fakturach dokumentujących wydatki związane z budownictwem mieszkaniowym ?Czy podatnik ma prawo do wpisania w koszty uzyskania przychodu wartości brutto niezapłaconych faktur w kwocie 29.108, 63 zł ?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.