Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

W jakiej wysokości należy rozpoznać przychód podatkowy z tytułu zwrotu przez Brokera P. części składek dotyczących P.?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13.05.2010r. (data wpływu 24.05.2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 15.07.2010r. (data nadania 21.07.2010 r., data wpływu 23.07.2010r.) oraz pismem z dnia 12.08.2010 r. (data nadania 13.08.2010 r., data wpływu 17.08.2010 r.) stanowiące odpowiedź na wezwanie z dnia 8.07.2010 r. (data nadania 9.07.2010 r., data odbioru 15.07.2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia przychodów podatkowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24.05.2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia wysokości przychodów podatkowych z tytułu zwrotu przez Brokera P. części składek dotyczących Wnioskodawcy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

P. S.A.(dalej P.) zawarło umowę z firmą brokerską (umowa w załączeniu). Umowa dotyczy świadczenia brokerskich usług pośrednictwa ubezpieczeniowego na rzecz P. S.A. oraz innych podmiotów z Grupy kapitałowej P. W ramach pośrednictwa ubezpieczeniowego firma brokerska będzie wykonywała czynności przygotowawcze związane z zawieraniem przez P. S.A. i inne podmioty z Grupy kapitałowej umów ubezpieczenia, a także czynności związane z obsługą tych umów ubezpieczeń oraz reprezentowanie P. oraz inne podmioty z Grupy kapitałowej w stosunkach z zakładami ubezpieczeń w zakresie opisanym w paragrafie 2 załączonej umowy.

Z tytułu wykonywania czynności brokerskich wynikających z ww. umowy firma brokerska otrzyma wynagrodzenie w postaci prowizji brokerskiej płatnej przez zakład ubezpieczeniowy, z którym P. zawrze umowy ubezpieczenia. P. zobowiązało się do współdziałania z firmą brokerską w celu należytego wykonania umowy, w szczególności do:udostępniania firmie brokerskiej niezbędnych danych i dokumentów dotyczących aktualnie obowiązujących P. umów ubezpieczeniaudostępniania firmie brokerskiej informacji, danych i dokumentów związanych z prowadzoną działalnością niezbędnych dla prawidłowego wykonania umowyprowadzenia korespondencji z ubezpieczycielami w zakresie warunków umowy ubezpieczenia za pośrednictwem firmy brokerskiej lub udostępniania kopii korespondencji prowadzonej z ubezpieczycielami lub innymi stronami zaangażowanymi, w ramach ochrony ubezpieczeniowej.Ponadto, zgodnie z załączoną umową, firma brokerska zobowiązała się do zwrotu P. kwot stanowiących równowartość określonego procenta składek ubezpieczeniowych, jakie P. oraz inne podmioty z Grupy kapitałowej będą zobowiązani płacić zakładowi ubezpieczeniowemu.

P. zwróci podmiotom z Grupy Kapitałowej część płatności związanych ze składkami płaconymi przez te podmioty.

Pismem z dnia 15.07.2010 r. Spółka uzupełniła opis zdarzenia przyszłego wyjaśniając, iż zwrot przez firmę brokerską na rzecz P. S.A. kwot stanowiących równowartość określonego procenta składek ubezpieczeniowych P. będzie stanowić jedynie refundację, na rzecz P., części ceny płaconej za usługę ubezpieczeniową zakładowi ubezpieczeniowemu przez P.

WW. płatność nie będzie stanowić wynagrodzenia z tytułu świadczenia jakichkolwiek usług czy dostawy towarów na rzecz firmy brokerskiej.

Dodatkowo Spółka zaznaczyła, że pytania zawarte we wniosku z dnia 13.05.2010r. dotyczą stanu przyszłego. Ostatecznie zwrot części płatności, związanych ze składkami płaconymi przez Podmioty z Grupy Kapitałowej będzie dokonywany przez Brokera przelewami bezpośrednio na rachunek bankowy każdej ze stron a nie jak planowano za pośrednictwem P. W związku z powyższym pytania te stały się w tym zakresie bezprzedmiotowe.

Następnie pismem z dnia 12.08.2010 r. Spółka uaktualniła brzmienie zadanych pytań poprzez stwierdzenie, że pytanie nr 2 i nr 3 we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej z dnia 13.05.2010 nr UR/638/2010 tj.:czy zwrot przez P. części płatności na rzecz podmiotów z Grupy Kapitałowej winien pozostawać poza zakresem opodatkowania VAT - jest nieaktualne w całości;oraz w jakiej wysokości należy rozpoznać przychód podatkowy z tytułu zwrotu przez Brokera P. części składek dotyczących zarówno P. jak i podmiotów z Grupy Kapitałowej jest nieaktualne w części dotyczącej składek dotyczących podmiotów z Grupy kapitałowej i winno brzmieć: w jakiej wysokości należy rozpoznać przychód podatkowy z tytułu zwrotu przez Brokera P. części składek dotyczących P.W związku z powyższym zadano następujące pytania:Czy zwrot przez firmę brokerską na rzecz P. kwot stanowiących równowartość określonego procenta składek ubezpieczeniowych P. podlega ustawie o podatku od towarów i usług.W jakiej wysokości należy rozpoznać przychód podatkowy z tytułu zwrotu przez Brokera P. części składek dotyczących P.Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej są zagadnienia dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, tj. pytanie oznaczone nr 2.

W części dotyczącej podatku od towarów i usług, tj. pytanie oznaczone nr 1 wydana zostanie odrębna interpretacja indywidualna.

Stanowisko Spółki w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych

Ad. 2

Przychodem dla celów podatku dochodowego od osób prawnych są m.in. otrzymane pieniądze oraz wartości pieniężne.

Niemniej, zgodnie z utrwalonym w interpretacjach organów podatkowych oraz w orzecznictwie sądów administracyjnych poglądem, za przychody podatkowe można uznać jedynie przysporzenie majątkowe o charakterze trwałym, bezzwrotnym i definitywnym.

W związku z powyższym przychód podatkowy z tytułu zwrotu składek przez Brokera winien być rozpoznany przez P. jedynie w odniesieniu do tej części płatności, która dotyczy jego ubezpieczenia.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zawarł umowę z firmą brokerską dotyczącą świadczenia brokerskich usług pośrednictwa ubezpieczeniowego na rzecz P. S.A.

W ramach pośrednictwa ubezpieczeniowego firma brokerska będzie wykonywała czynności związane z zawieraniem przez P. S.A. umów ubezpieczenia oraz ich obsługą.

Z tytułu wykonywania czynności brokerskich wynikających z ww. umowy firma brokerska otrzyma wynagrodzenie w postaci prowizji brokerskiej płatnej przez zakład ubezpieczeniowy, z którym P. zawrze umowy ubezpieczenia

Ponadto firma brokerska zobowiązała się do zwrotu P. kwot stanowiących równowartość określonego procenta składek ubezpieczeniowych, jakie P. będą zobowiązani płacić zakładowi ubezpieczeniowemu.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm. ; dalej: ustawa o PDOP) przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze.

Analizując przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy stwierdzić, iż ustawodawca nie przewidział szczególnych zasad opodatkowania sytuacji przedstawionej przez Wnioskodawcę, tj. zwrotu przez brokera części składek dotyczących ubezpieczenia Wnioskodawcy.

Należy wyjaśnić, że przychodem są wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, których rzeczywiste otrzymanie, a w niektórych przypadkach już sam fakt, że są należne, powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

Przychody komentowanej ustawy nie zawierają definicji przychodu.

W art. 12 ust. 1 pkt 1-10 pdop ustawodawca podaje jedynie przykładowe kategorie pożytków, których otrzymanie kreuje przychód podatkowy. Co do zasady, za przychód podatkowy można uznać każde przysporzenie majątkowe podatnika, nawet zrealizowane w sposób niemożliwy do ujęcia go w księgach rachunkowych (wskazuje na to otwarty katalog przychodów), o ile przysporzenie to nie jest wyłączone z przychodów podatkowych na mocy art. 12 ust. 4 pdop.

Podatek dochodowy od osób prawnych jest podatkiem bezpośrednim, który ciąży na podatnikach uzyskujących przychód w postaci przysporzenia majątkowego powodującego przyrost ich aktywów lub zmniejszenie ich zobowiązań. Co do zasady, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów danej osoby prawnej decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa tej osoby prawnej.

Przychody związane ze zwrotem przez brokera części składki ubezpieczeniowej - stanowią więc przychód podatkowy w wysokości otrzymanych pieniędzy.

W ustawie o pdop jak wskazano powyżej nie istnieją regulacje bezpośrednio określające sposób rozliczenia przychodów z tytułu otrzymanego zwrotu części składki ubezpieczeniowej. W świetle powyższego, zastosowanie znajdują ogólne zasady rozpoznawania przychodów podatkowych.

W konsekwencji, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o pdop, przychód podatkowy wynikającego z rozliczeń wnioskodawcy z brokerem ubezpieczeniowym, określić należy w wysokości otrzymanego zwrot.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto należy zwrócić uwagę, iż analiza załączników dołączonych do wniosku nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek Zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny prawnej załączników dołączonych przez Wnioskodawcę.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: grupa kapitałowa, prowizje, przychód, rachunek bankowy, refundacja, umowa ubezpieczenia, wynagrodzenia
Data aktualizacji: 08/01/2013 18:00:01

Czy syndyk ma obowiązek wystawiania faktury VAT?

POSTANOWIENIENa podstawie: art. 14 a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu:stwierdza, że stanowisko podatnika zawarte w piśmie złożonym w dniu...

Opodatkowanie kosztów przesyłki ponoszonych w zw. ze sprzedażą towarów przez Internet

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy jeśli Spółka świadczy jedynie usługi zwolnione od podatku od towarów i usług to może w...

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż...

Dotyczy sposobu zapisania na fakturze VAT nr NIP i prawa odliczenia podatku naliczonego w...

W odpowiedzi na Państwa wniosek z dn. 3 marca 2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 4 marca 2005r.), dotyczący stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie umieszczania na fakturach VAT numeru identyfikacji podatkowej, Naczelnik Drugiego...

PIT - w zakresie różnic kursowych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Stawka zerowa podatku VAT dla transportu wykazanego na fakturze VATMożliwość odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług z realizacją projektu stypendialnegoMoment odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących usługi reklamowe w sieci WWWUjmowania rejestrze sprzedaży oraz w deklaracji VAT podatku dla usług wywozu nieczystości oraz usług budowlanychMoment powstania obowiązku podatkowego w przypadku zakupu urządzenia wraz z montażem od firmy włoskiej
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.