Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

W sprawie wystawienia faktury VAT wewnętrznej z tytułu sprzedaży praw do emisji gazów cieplarnianych

Działając na podstawie art. 216 §1, art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr137 z 1997r. poz.926 z p.zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za nieprawidłowe stanowisko Spółki zawarte w piśmie z dnia 22.03.2007r. (23.03.2007r. - wpływ do tutejszego organu podatkowego) w sprawie wystawienia faktury VAT wewnętrznej z tytułu sprzedaży praw do emisji gazów cieplarnianych.

U Z A S A D N I E N I E

W myśl art. 14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr137 z 1997r. poz.926 z p.zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (.) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art. 14a §4.

Z przedstawionego we wniosku z 23.03.2007r. stanu faktycznego wynika, że decyzją z dnia 28.06.2006r. nr OŚ. 7644/51/05 .Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. została objęta systemem handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Okres rozliczeniowy dotyczy lat 2005-2007. Uprawnienia do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji przyznawane są jednostkom prowadzącym instalacje na podstawie ustawy z dnia 22.12.2004r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz.U. Nr 281, poz. 2784). Spółka dokonuje sprzedaży uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na podstawie umowy cywilnoprawnej na rzecz podmiotu mającego siedzibę we Francji.Spółka - w punkcie drugim pisma - zwróciła się z zapytaniem jak należy udokumentować sprzedaż praw do emisji, jeżeli będzie odbywać się za pośrednictwem brokera (giełda). Zdaniem Jednostki, dostawa powyższej usługi winna być udokumentowana za dany okres rozliczeniowy jedną fakturą wewnętrzną .

Działając na podstawie wyżej cytowanego art.14a §1 ordynacji podatkowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu wyjaśnia co następuje: Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega między innymi odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 8 ust.1 pkt1 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług, o którym mowa w art.5 ust.1 pkt1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. Zatem odsprzedaż uprawnień do emisji gazów cieplarnianych należy zakwalifikować jako odpłatne świadczenie usług ( sprzedaż prawa).

W przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia zgodnie z art.27 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust.2-6 i art.28. Zgodnie natomiast z art. 27 ust.3 pkt2 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku gdy usługi o których mowa w ust.4, są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Ww. przepis ust.3 stosuje się między innymi do usług praw - art.27 ust.4 pkt1 ustawy o podatku od towarów i usług.Z ww. przepisów wynika, że miejscem świadczenia (opodatkowania ) usług sprzedaży praw jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada swoją siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności.

Jednakże fakt, że ww. usługa nie podlega opodatkowaniu w kraju, nie zwalnia usługodawcy (zidentyfikowanego jako podatnik podatku od towarów i usług w Polsce ) od obowiązku wystawienia faktury VAT za dany okres rozliczeniowy, o czym stanowi przepis art. 106 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług. Stosownie do § 27 ust.1-4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2005r. Nr 95, poz. 798) faktury te wystawia się na zasadach określonych w § 9, 11-23 i 26. W myśl § 27 ust.1 rozporządzenia przepisy §9, 11-23 i 26 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze. Faktury, o których mowa w ust.1 § 27 rozporządzenia powinny zawierać dane określone w § 9, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem (zgodnie z § 27 ust.2 rozporządzenia). W myśl § 27 ust.3 rozporządzenia faktury, o których mowa w ust.1 § 27, mogą nie zawierać danych określonych w § 9 ust.1 pkt2, dotyczących nabywcy, z zastrzeżeniem ust.4, który stanowi, że w przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust.3 pkt2 oraz art.28 ust.3, 4, 6 i 7 ustawy, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawia się jak na wstępie. ust.2 Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie z art. 14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art.14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 (art.14b §2 Ordynacja podatkowa).

Od niniejszego postanowienia w trybie art.14a §4 i art.236 §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art.236 §2 pkt.1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie, zgodnie z art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.
Słowa kluczowe: emisja, energia cieplna, faktura VAT, faktura wewnętrzna
Data aktualizacji: 02/01/2013 21:00:01

Moment powstania obowiązku podatkowego dla usług polegających na zimowym utrzymaniu dróg...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Stronie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych na jej rzecz i o...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Odliczenie podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup paliwa na serwis jako dolewki?

POSTANOWIENIE W dniu 27.10.2005r. spółka wystąpiła do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie...

Urząd Skarbowy Pszczyna 43-200 ul. 3 Maja 4

Zasięg terytorialny miasta gminy Goczałkowice-Zdrój, Kobiór, Miedźna, Pawłowice, Pszczyna, Suszec powiaty pszczyński województwo śląskie Konta bankowe CIT 23101012123060302221000000 VAT 70101012123060302222000000 PIT 20101012123060302223000000...

Czy przychodem z działalności gospodarczej jest kwota netto bez podatku od wartości dodane...

Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 17.01.2006r. dotyczącego udzielenia pisemnej...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Moment rozliczania korekt związanych z wewnątrzwspólnotową dostawą towarówUrząd Skarbowy Nakło n. Notecią 89-100 ul. Sądowa 8Czy zapłacony czynsz zerowy i opłata manipulacyjna są kosztem uzyskania przychodu w całości w dacie ich poniesienia?Czy Wnioskodawca powinien od tej sprzedaży odprowadzić podatek VAT do Urzędu Skarbowego?2. Czy Wnioskodawca powinien Gminie wystawić fakturę?Zasady potrącania kosztów w czasie u podatników prowadzących księgi rachunkowe
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.