Facebook Kontakt
Zaloguj siê lub zarejestruj konto
W³±cz wersjê mobiln±
Wystaw fakturêFakturyKlienciProduktyKontoAktualno¶ciOpiniePomocKontakt
Przypominamy, ¿e na stronie Fakturowo.pl dostêpna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org bêdzie dzia³a³ ca³y czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, wiêcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostêpna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF bêdzie wkrótce obowi±zkowy dla wszystkich podatników. Zachêcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezp³atna i do niczego nie zobowi±zuje!

W zakresie obowi±zku podatkowego z tytu³u importu us³ug oraz w zwi±zku z tym zasad przeliczania faktury na z³ote

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowa¿nienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie dzia³aj±c w imieniu Ministra Finansów stwierdza, ¿e stanowisko Spó³ki, przedstawione we wniosku z dnia 16.03.2010 r. (data wp³ywu 19.03.2010 r.) uzupe³nione w dniu 24.05.2010 r. (data wp³ywu) na wezwanie z dnia 18.05.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotycz±cej podatku od towarów i us³ug w zakresie obowi±zku podatkowego z tytu³u importu us³ug oraz w zwi±zku z tym zasad przeliczania faktury na z³ote - jest nieprawid³owe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.03.2010 r. wp³yn±³ ww. wniosek uzupe³niony w dniu 24.05.2010 r. (data wp³ywu) na wezwanie z dnia 18.05.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotycz±cej podatku od towarów i us³ug w zakresie obowi±zku podatkowego z tytu³u importu us³ug oraz zasad przeliczania faktury na z³ote.

W przedmiotowym wniosku zosta³o przedstawione nastêpuj±ce zdarzenie przysz³e.

Bank, bêd±ca czynnym podatnikiem VAT w Polsce, dokonuje na potrzeby prowadzonej dzia³alno¶ci, której podstawowym przedmiotem jest ¶wiadczenie us³ug finansowych, zakupu ró¿nego rodzaju us³ug od podmiotów zagranicznych prowadz±cych dzia³alno¶æ gospodarcz± poza Polsk± tj. nieposiadaj±cych na terytorium kraju siedziby ani sta³ego miejsca prowadzenia dzia³alno¶ci.

Przyk³adem tego typu transakcji jest planowany przez Bank zakup od podmiotu zagranicznego prowadz±cego dzia³alno¶æ gospodarcz± i zarejestrowanego na potrzeby VAT w Wielkiej Brytanii (dalej: Kontrahent) us³ugi dostêpu do baz danych zawieraj±cych informacje na temat klientów / potencjalnych klientów Banku.

Zgodnie z intencj± stron wyra¿on± w projekcie umowy okresem rozliczeniowym za powy¿sze us³ugi ma byæ kwarta³. Umowa przewiduje bowiem nastêpuj±cy tryb rozliczenia i p³atno¶ci za us³ugi: Bank bêdzie p³aciæ ustalone wynagrodzenie w ci±gu 30 dni od dnia odebrania faktury zgodnie z instrukcj± p³atno¶ci zawart± na fakturze. Przy tym Kontrahent bêdzie wystawia³ faktury za okresy kwartalne z góry. Bank bêdzie wnosi³ op³aty wed³ug powy¿szego schematu i w ustalonej wysoko¶ci od dnia wej¶cia w ¿ycie umowy do dnia jej faktycznego zakoñczenia.

W zwi±zku z powy¿szym zadano nastêpuj±ce pytania:

Maj±c na uwadze przedstawione okoliczno¶ci Bank zwraca siê o potwierdzenie, i¿ stosownie do art. 19 ust. 19a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i us³ug (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej: ustawa o VAT) obowi±zek podatkowy z tytu³u importu us³ug w warunkach takich, jak opisane powy¿ej, powstaje z chwil± wykonania us³ugi przez Kontrahenta, tj. w dacie up³ywu ka¿dego kolejnego okresu rozliczeniowego okre¶lonego w umowie (w rozpatrywanym przypadku: kwarta³u).

W zwi±zku z tym, ¿e w celu przeliczenia warto¶ci faktury na z³ote i ustalenia podstawy opodatkowania Bank powinien stosownie do art. 31a ust. 1 ustawy o VAT przyjmowaæ co do zasady ¶redni kurs waluty obcej, w której faktura zosta³a wystawiona przez Kontrahenta, og³oszony przez Narodowy Bank Polski (dalej: NBP) na ostatni dzieñ roboczy poprzedzaj±cy ostatni dzieñ danego okresu rozliczeniowego (kwarta³u). Niemniej w sytuacji, gdyby Kontrahent wystawi³ fakturê na nie wiêcej ni¿ 30 dni przed zakoñczeniem okresu rozliczeniowego, stosownie do art. 31a ust. 2 ustawy o VAT w zwi±zku z § 11 ust. 1 i 2 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur (Dz. U. Nr 212 poz. 1337 ze zm., dalej Rozporz±dzenie), do przeliczenia jej warto¶ci na z³ote Bank powinien przyj±æ ¶redni kurs waluty obcej og³oszony przez NBP na ostatni dzieñ roboczy poprzedzaj±cy dzieñ wystawienia faktury przez Kontrahenta.

W rezultacie, ¿e dla ustalenia momentu obowi±zku podatkowego oraz kursu waluty obcej w³a¶ciwego dla okre¶lenia podstawy opodatkowania w imporcie us³ug w sytuacji gdy warunki transakcji przewiduj± nastêpuj±ce po sobie terminy rozliczeñ (lub p³atno¶ci) obojêtne jest, czy i kiedy Bank jako nabywca us³ug dokonana za nie faktycznie zap³aty.

Zdaniem Wnioskodawcy:

1. Stan prawny

W przedstawionym zdarzeniu przysz³ym zastosowanie znajd± przytoczone ni¿ej przepisy ustawy o VAT oraz Rozporz±dzenia. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i us³ug podlega m.in. odp³atne ¶wiadczenie us³ug na terytorium kraju. Przy tym w my¶l art. 28b ust. 1 ustawy miejscem ¶wiadczenia us³ug w przypadku ¶wiadczenia ich na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik bêd±cy us³ugobiorc± posiada siedzibê lub sta³e miejsce zamieszkania, z wyj±tkami które w niniejszej sprawie nie maj± jednak zastosowania.

Z kolei art. 2 pkt 9 ustawy o VAT stanowi, ¿e przez import us³ug rozumie siê ¶wiadczenie us³ug, z tytu³u wykonania których podatnikiem jest us³ugobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Zgodnie z tym przepisem podatnikami s± bowiem równie¿ osoby prawne, jednostki organizacyjne niemaj±ce osobowo¶ci prawnej oraz osoby fizyczne bêd±ce us³ugobiorcami us³ug ¶wiadczonych przez podatników nieposiadaj±cych siedziby, sta³ego miejsca zamieszkania lub sta³ego miejsca prowadzenia dzia³alno¶ci na terytorium kraju.

Zasady ustalania momentu powstania obowi±zku podatkowego w odniesieniu do importu us³ug zosta³y uregulowane w przepisach art. 19 ust. 19-19b ustawy o VAT. Stanowi±cy novum art. 19 ust. 19a odnosi siê do sytuacji importu us³ug ¶wiadczonych miêdzy podatnikami, dla których miejsce ¶wiadczenia jest ustalane zgodnie z zasad± okre¶lon± w art. 28b. W jego my¶l w przypadku us³ug, do których stosuje siê art. 28b, stanowi±cych import us³ug, obowi±zek podatkowy powstaje z chwil± wykonania us³ug, z tym ¿e:us³ugi, dla których, w zwi±zku z ich ¶wiadczeniem ustalane s± nastêpuj±ce po sobie terminy p³atno¶ci lub rozliczeñ uznaje siê za wykonane z up³ywem ka¿dego okresu, do którego odnosz± siê te rozliczenia lub p³atno¶ci, do momentu zakoñczenia ¶wiadczenia tych us³ug;us³ugi ¶wiadczone w sposób ci±g³y przez okres d³u¿szy ni¿ rok, dla których, w zwi±zku z ich ¶wiadczeniem w danym roku nie up³ywaj± terminy rozliczeñ lub p³atno¶ci, uznaje siê za wykonane z up³ywem ka¿dego roku podatkowego, do momentu zakoñczenia ¶wiadczenia tych us³ug.Art. 19 ust 19b normuje natomiast sytuacjê dotycz±c± p³atno¶ci przed wykonaniem us³ugi stanowi±c, ¿e do us³ug, o których mowa w ust. 19a, przepis ust. 11 stosuje siê odpowiednio.

Zasady przeliczania na z³ote warto¶ci wyra¿onych w walutach obcych ustalone zosta³y dla potrzeb VAT w art. 31 a ustawy o VAT. Zgodnie z ust 1 tego artyku³u w przypadku gdy kwoty stosowane do okre¶lenia podstawy opodatkowania s± okre¶lone w walucie obcej, przeliczenia na z³ote dokonuje siê wed³ug kursu ¶redniego danej waluty obcej og³oszonego przez NBP na ostatni dzieñ roboczy poprzedzaj±cy dzieñ powstania obowi±zku podatkowego, z zastrze¿eniem ust 2 i 3. Z kolei ust 2 przewiduje wyj±tek od powy¿szej zasady wskazuj±c, ¿e w przypadku gdy zgodnie z przepisami ustawy lub przepisami wykonawczymi do ustawy podatnik mo¿e wystawiæ fakturê przed powstaniem obowi±zku podatkowego i wystawi j± w przewidzianym przepisami terminie a kwoty stosowane do okre¶lenia podstawy opodatkowania s± okre¶lone w walucie obcej na tej fakturze, przeliczenia na z³ote dokonuje siê wed³ug kursu ¶redniego danej waluty obcej og³oszonego przez NBP na ostatni dzieñ roboczy poprzedzaj±cy dzieñ wystawienia faktury.

§ 11 ust. 1 Rozporz±dzenia stanowi, i¿ m.in. w przypadku okre¶lonym w ust. 19a ustawy fakturê wystawia siê nie pó¼niej ni¿ z chwil± powstania obowi±zku podatkowego. Jednocze¶nie w my¶l ust. 2 tego paragrafu Rozporz±dzenia faktury, o których mowa w ust. 1, nie mog± byæ wystawione wcze¶niej ni¿ 30. dnia przed powstaniem obowi±zku podatkowego.

2. Uzasadnienie stanowiska Banku

W ocenie Banku us³ugi, które bêd± przezeñ nabywane na podstawie umowy, jako us³ugi baz danych i dostarczania informacji nale¿± do kategorii tzw. us³ug niematerialnych. Zarówno w stanie prawnym obowi±zuj±cym do 31 grudnia 2009 r., jak i po tej dacie (obecnie), miejsce ¶wiadczenia takich us³ug znajduje siê w kraju siedziby us³ugobiorcy, wzglêdnie kraju na terenie którego posiada on sta³e miejsce prowadzenia dzia³alno¶ci, dla którego us³uga jest ¶wiadczona. Aktualnie powy¿sze wynika z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym miejscem ¶wiadczenia us³ug wykonywanych na rzecz podatnika (tu: Bank) jest miejsce, w którym us³ugobiorca posiada siedzibê lub sta³e miejsce prowadzenia dzia³alno¶ci. W konsekwencji nabywane przez Bank od Kontrahenta us³ugi podlegaæ bêd± opodatkowaniu VAT w Polsce jako kraju, w którym Bank posiada siedzibê.

Jednocze¶nie, w rozumieniu ustawy o VAT omawiana transakcja stanowiæ bêdzie import us³ug na terytorium Polski. Importem us³ug jest bowiem ¶wiadczenie us³ug, z tytu³u wykonania których podatnikiem jest us³ugobiorca ze wzglêdu na fakt, i¿ us³ugodawc± jest podmiot nieposiadaj±cy siedziby, sta³ego miejsca zamieszkania lub sta³ego miejsca prowadzenia dzia³alno¶ci w Polsce (tu: Kontrahenta). W rezultacie na Banku jako na nabywcy ci±¿y³o bêdzie rozliczenie podatku nale¿nego z tego tytu³u.

Powy¿sze ustalenia prowadz± z kolej do stwierdzenia, i¿ moment powstania obowi±zku podatkowego dla wspomnianych us³ug powinien byæ ustalany w oparciu o przepisy art. 19 ust. 19a ustawy o VAT, w szczególno¶ci jego pkt 1. Zgodnie z tym przepisem w przypadku us³ug, do których —jak w rozpatrywanym wypadku — stosuje siê art. 28b, stanowi±cych import us³ug (jw.), obowi±zek podatkowy powstaje z chwil± wykonania us³ug, z tym ¿e us³ugi dla których, w zwi±zku z ich ¶wiadczeniem, ustalane s± nastêpuj±ce po sobie terminy p³atno¶ci lub rozliczeñ, uznaje siê za wykonane z up³ywem ka¿dego okresu, do którego odnosz± siê te rozliczenia lub p³atno¶ci, do momentu zakoñczenia tych us³ug (pkt 1).

Zgodnie z art. 19 ust. 19a in initio ustawy o VAT zasad± w przypadku us³ug ¶wiadczonych miêdzy podatnikami, stanowi±cych import us³ug w Polsce, jest zatem, i¿ obowi±zek z tego tytu³u powstaje z chwil± wykonania us³ugi. Niemniej zasada ta jest modyfikowana przez pkt 1 tego artyku³u nakazuj±cy przyj±æ, ¿e je¿eli dla danej us³ugi zosta³y ustalone nastêpuj±ce po sobie terminy p³atno¶ci lub rozliczeñ, obowi±zek podatkowy powstaje w momencie up³ywu ka¿dego okresu, do którego odnosz± siê te p³atno¶ci lub rozliczenia. Powy¿szy przepis stanowi wiêc lex specialis w stosunku do art. 19 ust. 19a in initio ustawy o VAT. Podobnie przepis szczególny stanowi art. 19 ust. 19b ustawy o VAT, zgodnie z którym do us³ug, o których mowa w ust. 19a, przepis ust. 11 — mówi±cy, ¿e je¿eli przed wydaniem towaru lub wykonaniem us³ugi otrzymano czê¶æ nale¿no¶ci, w szczególno¶ci przedp³atê, zaliczkê, zadatek, ratê, obowi±zek podatkowy powstaje z chwil± jej otrzymania w tej czê¶ci - stosuje siê odpowiednio.

W sytuacji wiêc, gdy dla ¶wiadczenia us³ug stanowi±cych import na terytorium kraju (Polski) ustalone zostan± nastêpuj±ce po sobie terminy p³atno¶ci lub rozliczeñ (jak w zdarzeniu przysz³ym stanowi±cym przedmiot niniejszego zapytania), a jednocze¶nie jeszcze przed up³ywem tak ustalonego terminu dojdzie do faktycznej zap³aty przez podatnika - nabywcê nale¿no¶ci za us³ugê ¶wiadczon± w danym okresie (co, bior±c pod uwagê opisany schemat rozliczeñ i p³atno¶ci, w rozpatrywanym zdarzeniu przysz³ym równie¿ jest wysoce prawdopodobne) powy¿sze prowadziæ bêdzie do konkurencji obu wspomnianych przepisów. Jednocze¶nie wewnêtrzna systematyka regulacji, tj. zamieszczenie przepisu ust. 19b po ust. 19a, zdaje siê wskazywaæ, i¿ zastosowanie w takim przypadku powinien znale¼æ przepis ust 19b art. 19 ustawy o VAT.

Niemniej w ocenie Banku w opisanym kontek¶cie powy¿sza konkluzja nie zas³uguje na aprobatê. Przede wszystkim nale¿y bowiem wskazaæ, i¿ art. 19 ust. 19b nakazuje jedynie odpowiednie stosowanie przepisu ust. 11 do us³ug, o których mowa w ust. 19a. Oznacza to, i¿ automatyczne rozci±ganie zastosowania tego przepisu na wszystkie przypadki objête ust. 19a nie ma normatywnego uzasadnienia. Powinno ono uwzglêdniaæ specyfikê (odmienno¶æ) sytuacji uregulowanych w ust. 19a wzglêdem ust. 11, jak i ich wielo¶æ i ró¿norodno¶æ. Prowadzi to z kolei do wniosku, i¿ wyk³adnia art. 19 ust. 19b w zw. z ust. 11 ustawy o VAT powinna uwzglêdniaæ aspekty funkcjonalne zwi±zane ze stosowaniem przepisów art. 19 ust. 19a i 19b ustawy. Powinny one bowiem byæ postrzegane jako spójna i racjonalna ca³o¶æ.

W konsekwencji nale¿y stwierdziæ, ¿e ust. 19b art. 19 ustawy o VAT powinien byæ interpretowany w ten sposób, i¿ ma zastosowanie wy³±cznie do us³ug, o których mowa w ust. 19a in initio, a wiêc dla których obowi±zek podatkowy by³by rozpoznany gdyby nie wcze¶niejsza p³atno¶æ — w dacie ich wykonania. Nie ma za¶ zastosowania do wymienionego w tym przepisie w pkt 1 przypadku, w którym przewidziany zosta³ szczególny moment powstania obowi±zku podatkowego. Przyjêcie odmiennej wyk³adni prowadzi³oby bowiem do istotnego ograniczenia zakresu jego zastosowania. W wielu bowiem przypadkach, by nie powiedzieæ z regu³y, czego najlepszym przyk³adem jest opisane zdarzenie przysz³e, w sytuacji okre¶lenia w umowie terminów p³atno¶ci lub rozliczeñ poprzedzaj±cych faktyczne wykonanie us³ugi, nabywca zobowi±zany jest i dokonuje faktycznie p³atno¶ci przed lub w dacie up³ywu ww. terminów w przeciwnym razie nara¿a siê na popadniêcie w zw³okê oraz negatywne zwi±zane z tym konsekwencje. Zatem w normalnych warunkach (tj. terminowego regulowania p³atno¶ci przez strony kontraktów), mimo okre¶lenia w umowie terminów p³atno¶ci/rozliczeñ, z uwagi na wynikaj±c± równie¿ ze zobowi±zañ umownych konieczno¶æ dokonywania p³atno¶ci do/przed up³ywem tych terminów, zastosowanie art. 19 ust. 19a pkt 1 ustawy o VAT by³oby w praktyce wy³±czone, a obowi±zek co do zasady by³by rozpoznawany zgodnie z ust. 19b tego artyku³u w dacie faktycznej p³atno¶ci jako wcze¶niejszej wzglêdem up³ywu terminu p³atno¶ci/rozliczenia.

Powy¿sza konstatacja jest zdaniem Banku nie do pogodzenia z za³o¿eniem racjonalno¶ci ustawodawcy, stanowi±cym jeden z fundamentów wyk³adni prawa. Nie jest bowiem mo¿liwe, aby racjonalnie dzia³aj±cy prawodawca wprowadzi³ do systemu prawa przepis (art. 19 ust. 19a pkt 1), który w normalnych warunkach — tj. przestrzegania przez strony zobowi±zañ umownych (co stanowi warto¶æ podlegaj±c± prawnej ochronie, a wiêc istotn± dla tego¿ prawodawcy), jest niestosowalny i zastêpowany przez normê wynikaj±c± z przepisu szczególnego (art. 19 ust. 19b), którego zakres zastosowania z definicji powinien byæ ograniczony. Z tak± za¶ sytuacj± mieliby¶my do czynienia w razie przyjêcia, i¿ zawarte w ust. 19b art. 19 ustawy o VAT odes³anie do ust. 11 dotyczy wszystkich przypadków wymienionych w ust. 19a tego artyku³u ustawy. Maj±c powy¿sze na uwadze Bank jest zdania jak wy¿ej.

Zatem w sytuacji, gdy faktycznie dokonana przez Bank w zwi±zku z omawian± umow± p³atno¶æ poprzedzaæ bêdzie up³yw danego okresu rozliczeniowego, powinien on rozpoznaæ w imporcie us³ug obowi±zek podatkowy z tego tytu³u z ostatnim dniem wspomnianego okresu. W konsekwencji, w celu ustalenia podstawy opodatkowania oraz wyliczenia kwoty podatku nale¿nego, powinien co do zasady — zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy o VAT - przyjmowaæ kurs waluty obcej z dnia roboczego poprzedzaj±cego ten dzieñ. Niemniej bior±c pod uwagê, i¿ regu³± ma byæ wystawianie faktur przez Kontrahenta z góry, to w sytuacji gdy za dany okres wystawi j± on w terminie okre¶lonym w § 11 ust. 2 Rozporz±dzenia, do przeliczenia Bank powinien przyjmowaæ stosownie do art. 31a ust. 2 ustawy o VAT kurs waluty z dnia roboczego poprzedzaj±cego dzieñ wystawienia faktury przez Kontrahenta. W przeciwnym razie powinien powróciæ do regu³y wynikaj±cej z art. 31a ust. 1 ustawy o VAT.

Maj±c powy¿sze na uwadze Bank wnosi o potwierdzenie prawid³owo¶ci przedstawionego przezeñ stanowiska.

W ¶wietle obowi±zuj±cego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przysz³ego uznaje siê za nieprawid³owe.

Na wstêpie nale¿y zauwa¿yæ, i¿ z tre¶ci wniosku wynika, i¿ Wnioskodawca oczekuje interpretacji przepisów art. 19 ust. 19a i 19b ustawy o VAT, dotycz±cych momentu powstania obowi±zku podatkowego w imporcie us³ug oraz przepisów art. 31a ustawy o VAT dotycz±cych przeliczenia faktury na z³ote. Na potrzeby niniejszej interpretacji przyjêto wiêc, i¿ w sprawie faktycznie wyst±pi import us³ug. Zatem te¿ w niniejszej interpretacji kwestia ta nie bêdzie rozstrzygana.

W przypadku importu us³ug obowi±zek podatkowy nale¿y ustaliæ zgodnie z art. 19 ust 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i us³ug (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustaw±, w my¶l którego przepisy ust. 1, 4, 5, 11, ust. 13 pkt 1 lit. b i c, pkt 2, 4 i 7-9 oraz ust. 14-16 stosuje siê odpowiednio do importu us³ug, z zastrze¿eniem ust. 19a i 19b.

Stosownie do zastrze¿enia zawartego w art. 19 ust. 19a ustawy, w przypadku us³ug, do których stosuje siê art. 28b, stanowi±cych import us³ug, obowi±zek podatkowy powstaje z chwil± wykonania us³ug, z tym, ¿e:us³ugi, dla których, w zwi±zku z ich ¶wiadczeniem, ustalane s± nastêpuj±ce po sobie terminy p³atno¶ci lub rozliczeñ, uznaje siê za wykonane z up³ywem ka¿dego okresu, do którego odnosz± siê te rozliczenia lub p³atno¶ci, do momentu zakoñczenia ¶wiadczenia tych us³ug; us³ugi ¶wiadczone w sposób ci±g³y przez okres d³u¿szy ni¿ rok, dla których w zwi±zku z ich ¶wiadczeniem, w danym roku nie up³ywaj± terminy rozliczeñ lub p³atno¶ci, uznaje siê za wykonane z up³ywem ka¿dego roku podatkowego, do momentu zakoñczenia ¶wiadczenia tych us³ug.Zgodnie za¶ z art. 19 ust. 19b ustawy, do us³ug, o których mowa w ust. 19a, przepis ust. 11 stosuje siê odpowiednio.

W my¶l za¶ art. 19 ust. 11 ustawy, je¿eli przed wydaniem towaru lub wykonaniem us³ugi otrzymano czê¶æ nale¿no¶ci, w szczególno¶ci: przedp³atê, zaliczkê, zadatek, ratê, obowi±zek podatkowy powstaje z chwil± jej otrzymania w tej czê¶ci.

Zgodnie z przytoczonymi wy¿ej przepisami, w przypadku us³ug, do których stosuje siê art. 28b ustawy o VAT (czyli us³ug opodatkowanych w miejscu siedziby/miejsca zamieszkania podatnika - us³ugobiorcy) obowi±zek podatkowy powstaje, co do zasady, z chwil± wykonania us³ug. Us³ugê nale¿y uznaæ za wykonan±, gdy us³ugodawca zrealizowa³ wszystkie czynno¶ci sk³adaj±ce siê na okre¶lony rodzaj us³ugi. Jako wyj±tek od opodatkowania importu us³ug (do których stosuje siê art. 28b) w momencie ich wykonania traktowane s± us³ugi o charakterze ci±g³ym, dla których, w zwi±zku z ich ¶wiadczeniem, ustalane s± nastêpuj±ce po sobie terminy p³atno¶ci lub rozliczeñ. W takim przypadku obowi±zek podatkowy powstaje z chwil± up³ywu ka¿dego okresu rozliczeniowego, do którego odnosz± siê rozliczenia lub p³atno¶ci (art. 19 ust. 19a pkt 1). Z kolei, us³ugi ¶wiadczone w sposób ci±g³y przez okres d³u¿szy ni¿ rok, dla których, w zwi±zku z ich ¶wiadczeniem, w danym roku nie up³ywaj± terminy rozliczeñ lub p³atno¶ci, uznaje siê za wykonane z up³ywem ka¿dego roku podatkowego (art. 19 ust. 19a pkt 2).

Z przedstawionego w przedmiotowym wniosku opisu zdarzenia przysz³ego wynika, ¿e Wnioskodawca planuje zakup od podmiotu zagranicznego prowadz±cego dzia³alno¶æ gospodarcz± i zarejestrowanego na potrzeby VAT w Wielkiej Brytanii us³ugi dostêpu do baz danych zawieraj±cych informacje na temat klientów / potencjalnych klientów Banku.

Zgodnie z intencj± stron wyra¿on± w projekcie umowy okresem rozliczeniowym za powy¿sze us³ugi ma byæ kwarta³. Umowa przewiduje, ¿e Bank bêdzie p³aciæ ustalone wynagrodzenie w ci±gu 30 dni od dnia odebrania faktury zgodnie z instrukcj± p³atno¶ci zawart± na fakturze. Przy czym Kontrahent bêdzie wystawia³ faktury za okresy kwartalne z góry. Bank bêdzie wnosi³ op³aty wed³ug powy¿szego schematu i w ustalonej wysoko¶ci od dnia wej¶cia w ¿ycie umowy do dnia jej faktycznego zakoñczenia. Jednak¿e w uzasadnieniu w³asnego stanowiska w sprawie Wnioskodawca wskaza³, i¿ wysoce prawdopodobne jest, aby za wykonan± us³ugê Bank zap³aci³ przed up³ywem ustalonego okresu rozliczeniowego (kwarta³u). Zatem w przedmiotowej sprawie mog± wyst±piæ dwie sytuacje, pierwsza, kiedy za wykonan± us³ugê Bank zap³aci po up³ywie okresu rozliczeniowego (kwarta³u), druga, kiedy za wykonan± us³ugê Bank zap³aci przed up³ywem okresu rozliczeniowego (kwarta³u).

Odnosz±c siê do sytuacji kiedy za wykonan± us³ugê Bank zap³aci po up³ywie okresu rozliczeniowego (kwarta³u) tut. Organ wyja¶nia.

Zgodnie z § 9 ust. 1 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawienia faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i us³ug, do których nie maj± zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i us³ug (Dz. U. nr 212 poz. 1337 ze zm.), fakturê wystawia siê nie pó¼niej ni¿ siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania us³ugi, z zastrze¿eniem § 10-12.

W oparciu o § 11 ust. 1 powo³anego rozporz±dzenia (w brzmieniu obowi±zuj±cym od dnia 1 stycznia 2010 r.), w przypadkach okre¶lonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-5 i 7-11, ust. 16a i 16b oraz ust. 19a ustawy fakturê wystawia siê nie pó¼niej ni¿ z chwil± powstania obowi±zku podatkowego.

Stosownie do ust. 2 ww. paragrafu, faktury, o których mowa w ust. 1, nie mog± byæ wystawione wcze¶niej ni¿ 30. dnia przed powstaniem obowi±zku podatkowego.

Z tre¶ci wniosku wynika, i¿ kontrahent Wnioskodawcy bêdzie wystawia³ faktury za okresy kwartalne z góry z adnotacj± o p³atno¶ci w ci±gu 30 dni od dnia odebrania faktury przez Wnioskodawcê.

Maj±c na uwadze powy¿sze stwierdziæ nale¿y, ¿e je¿eli kontrahent Wnioskodawcy wystawi fakturê z góry, ale nie wcze¶niej ni¿ 30. dnia przed powstaniem obowi±zku podatkowego natomiast Wnioskodawca po otrzymaniu takiej faktury zap³aci zgodnie z ustalonym terminem p³atno¶ci tj. w ci±gu 30 dni od dnia odebrania faktury a termin ten nast±pi z chwil± up³ywu wyznaczonego okresu rozliczeniowego, w tym przypadku kwarta³u lub po nim, wówczas obowi±zek podatkowy wyst±pi z chwil± wykonania us³ugi tj. z up³ywem okresu rozliczeniowego (kwarta³u) zgodnie z art. 19 ust. 19a pkt 1 ustawy.

Odnosz±c siê natomiast do sytuacji kiedy za wykonan± us³ugê Bank zap³aci przed up³ywem okresu rozliczeniowego (kwarta³u) tut. Organ wyja¶nia.

Stosownie do ww. art. 19 ust. 19b, do us³ug, o których mowa w ust. 19a, przepis ust. 11, zgodnie z którym - je¿eli przed wydaniem towaru lub wykonaniem us³ugi otrzymano czê¶æ nale¿no¶ci, w szczególno¶ci: przedp³atê, zaliczkê, zadatek, ratê, obowi±zek podatkowy powstaje z chwil± jej otrzymania w tej czê¶ci, stosuje siê odpowiednio.

Z regulacji przepisu art. 19 ust. 19b jednoznacznie wynika, i¿ w sytuacji dokonania zap³aty w terminie wcze¶niejszym ni¿ termin, o którym mowa w ust. 19a tego¿ artyku³u tj. przed up³ywem okresu rozliczeniowego (w tym przypadku kwarta³u), obowi±zek podatkowy powstaje z chwil± dokonania zap³aty.

W zwi±zku z powy¿szym trudno zgodziæ siê z Wnioskodawc±, ¿e ust. 19b art. 19 ustawy powinien byæ interpretowany w ten sposób, i¿ ma zastosowanie wy³±cznie do us³ug, o których mowa w ust. 19a in initio, a wiêc dla których obowi±zek podatkowy by³by rozpoznany gdyby nie wcze¶niejsza p³atno¶æ — w dacie ich wykonania. Nie ma za¶ zastosowania do wymienionego w tym przepisie w pkt 1 przypadku, w którym przewidziany zosta³ szczególny moment powstania obowi±zku podatkowego a przyjêcie odmiennej wyk³adni prowadzi³oby do istotnego ograniczenia zakresu jego zastosowania.

Nale¿y wskazaæ, ¿e w my¶l § 10 ww. rozporz±dzenia, je¿eli przed wydaniem towaru lub wykonaniem us³ugi otrzymano czê¶æ nale¿no¶ci, w szczególno¶ci: przedp³atê, zaliczkê, zadatek, ratê, fakturê wystawia siê nie pó¼niej ni¿ siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano czê¶æ lub ca³o¶æ nale¿no¶ci od nabywcy.

Stosownie do art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, s± obowi±zani wystawiæ fakturê stwierdzaj±c± w szczególno¶ci dokonanie sprzeda¿y, datê dokonania sprzeda¿y, cenê jednostkow± bez podatku, podstawê opodatkowania, stawkê i kwotê podatku, kwotê nale¿no¶ci oraz dane dotycz±ce podatnika i nabywcy, z zastrze¿eniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Natomiast art. 106 ust. 7 ustawy stanowi, i¿ w przypadku czynno¶ci wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewn±trzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu us³ug wystawiane s± faktury wewnêtrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik mo¿e wystawiæ jedn± fakturê dokumentuj±c± te czynno¶ci dokonane w tym okresie (.).

Z przedstawionego w przedmiotowej sprawie opisu wynika, ¿e Wnioskodawca bêdzie za wykonan± us³ugê otrzymywa³ faktury z góry, za które mo¿e p³aciæ wcze¶niej ni¿ okre¶lony w umowie okres rozliczeniowy, a zatem Wnioskodawca nie bêdzie otrzymywa³ faktur potwierdzaj±cych wp³aty zaliczek, ale jest obowi±zany do rozliczenia takich zaliczek w dacie dokonania zap³aty zgodnie z wy¿ej przytoczonymi przepisami.

Odnosz±c siê do zasad przeliczania faktur VAT nale¿y wskazaæ, ¿e do okre¶lenia podstawy opodatkowania z tytu³u importu us³ug wyra¿onej w walucie obcej nale¿y stosowaæ przepis art. 31a ust. 1 ustawy zgodnie, z którym przeliczenia na z³ote dokonuje siê wed³ug kursu ¶redniego danej waluty obcej og³oszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzieñ roboczy poprzedzaj±cy dzieñ powstania obowi±zku podatkowego z zastrze¿eniem ust. 2 i 3.

Zgodnie z ust. 2 art. 31a ustawy w przypadku, gdy zgodnie z przepisami ustawy lub przepisami wykonawczymi do ustawy podatnik mo¿e wystawiæ fakturê przed powstaniem obowi±zku podatkowego i wystawi j± w przewidzianym przepisami terminie, a kwoty stosowane do okre¶lenia podstawy opodatkowania s± okre¶lone w walucie obcej na tej fakturze, przeliczenia na z³ote dokonuje siê wed³ug kursu ¶redniego danej waluty obcej og³oszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzieñ roboczy poprzedzaj±cy dzieñ wystawienia faktury.

Tym samym w sytuacji, gdy faktura zostanie wystawiona przez kontrahenta w terminie przewidzianym w wymienionym rozporz±dzeniu tj. w okresie nie d³u¿szym ni¿ 30. dnia przed zakoñczeniem okresu rozliczeniowego, kiedy to obowi±zek podatkowy powsta³ zgodnie z art. 19a ustawy wówczas do przeliczenia waluty obcej w celu okre¶lenia podstawy opodatkowania z tytu³u importu us³ug stosuje siê art. 31a ust. 2 ustawy. Je¿eli natomiast kontrahent zagraniczny wystawi fakturê wcze¶niej zastosowanie znajdzie art. 31a ust. 1 ustawy. W tym miejscu nale¿y wskazaæ, i¿ w drugim z przypadków opisanych we wniosku, kiedy to zap³ata za us³ugê nast±pi przed zakoñczeniem okresu rozliczeniowego obowi±zek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy. W tej sytuacji, jak wynika z opisanego zdarzenia przysz³ego, faktura bêdzie zawsze wystawiona wcze¶niej ni¿ zap³ata za us³ugê. Nale¿y zatem przyj±æ, i¿ przeliczenia waluty obcej na z³ote nale¿y dokonaæ zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy tj. wg kursu og³oszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzieñ roboczy poprzedzaj±cy dzieñ powstania obowi±zku podatkowego.

Z wy¿ej wymienionych przepisów prawa wynika zatem, ¿e dla ustalenia momentu obowi±zku podatkowego oraz kursu waluty obcej w³a¶ciwej dla okre¶lenia podstawy opodatkowania w imporcie us³ug w sytuacji gdy warunki transakcji przewiduj± nastêpuj±ce po sobie terminy rozliczeñ (lub p³atno¶ci) decyduj±cym jest kiedy Bank jako nabywca us³ug dokonana za nie faktycznej zap³aty.

Bior±c pod uwagê, i¿ ca³e stanowisko w sprawie Wnioskodawca opar³ na konkluzji, i¿ dokonanie p³atno¶ci za us³ugê przed up³ywem danego okresu rozliczeniowego powoduje rozpoznanie obowi±zku podatkowego w imporcie us³ug z ostatnim dniem tego okresu rozliczeniowego, a sposób przeliczenia waluty odniós³ do wy¿ej prezentowanego stanowiska ca³o¶ciowo nale¿a³o je uznaæ za nieprawid³owe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przysz³ego przedstawionego przez Wnioskodawcê i stanu prawnego obowi±zuj±cego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przys³uguje prawo do wniesienia skargi na niniejsz± interpretacjê przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodno¶ci z prawem. Skargê wnosi siê do Wojewódzkiego S±du Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na pi¶mie organu, który wyda³ interpretacjê w terminie 14 dni od dnia, w którym skar¿±cy dowiedzia³ siê lub móg³ siê dowiedzieæ o jej wydaniu - do usuniêcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postêpowaniu przed s±dami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargê do WSA wnosi siê (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia dorêczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usuniêcia naruszenia prawa, a je¿eli organ nie udzieli³ odpowiedzi na wezwanie, w terminie sze¶ædziesiêciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargê wnosi siê za po¶rednictwem organu, którego dzia³anie lub bezczynno¶æ s± przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w P³ocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 P³ock.
S³owa kluczowe: faktura, import us³ug, kurs walut, moment powstania obowi±zku podatkowego, obowi±zek podatkowy, us³ugi finansowe
Data aktualizacji: 22/01/2013 03:00:01

Spó³ka pyta, co stanowi podstawê opodatkowania us³ug faktoringu ?

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stwierdzam, ¿e stanowisko Spó³ki przedstawione we wniosku z dnia 25.02.2005 r., który wp³yn±³ w dniu 04.03.2005 r. o udzielenie...

Pierwszy Urz±d Skarbowy Gliwice 44-100 ul. Góry Che³mskiej 15

Zasiêg terytorialny miasta czê¶æ miasta na prawach powiatu - Gliwice czê¶æ po³udniowa miasta gminy powiaty województwo ¶l±skie Konta bankowe CIT 32101012123055122221000000 VAT 79101012123055122222000000 PIT 29101012123055122223000000 bud¿etowe...

Czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego faktury wystawionej na inny sk³ad osobowy s...

Naczelnik Pierwszego Urzêdu Skarbowego £ód¼-Górna, dzia³aj±c na podstawie przepisów art. 14a 1 i 4, art. 14b 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w zwi±zku z wnioskiem z dnia 12 kwietnia...

Czy przys³uguje podatnikowi prawo do obni¿enia kwoty podatku nale¿nego o kwotê podatku nal...

Naczelnik Urzêdu Skarbowego w Ostrowcu ¦w. dzia³aj±c na podstawie art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zawarte w pi¶mie z dnia 08.12.2004 r. zapytanie dot. odliczenia...

W zakresie ustalenia miejsca ¶wiadczenia dla us³ug ¶wiadczonych na prze³omie roku 2009/2010

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowa¿nienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artyku³y do przeczytania
Czy mo¿na odliczyæ podatek naliczony z faktur otrzymanych przed dniem rejestracji dla potrzeb podatku VAT?Wyp³ata premii pieniê¿nej jest wynagrodzeniem za ¶wiadczon± przez kontrahenta us³ugêSubiekt GTPodatku od towarów i us³ug w zakresie ¶wiadczenia us³ug budowlanychPrawa do wystawienia faktury koryguj±cej zmieniaj±cej stawkê podatku VAT, klasyfikacja budynku PKOB
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji us³ug i zgodnie z polityk± cookies. Mo¿esz okre¶liæ warunki przechowywania lub dostêpu do plików cookies w Twojej przegl±darce, kliknij tutaj aby dowiedzieæ siê wiêcej.