Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

W zakresie odliczenia podatku VAT

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10.08.2010 r. (data wpływu 13.08.2010 r.) uzupełnione pismem z dnia 13.10.2010r. (data wpływu 18.10.2010r.) będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 05.10.2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku VAT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.08.2010 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 13.10.2010r. (data wpływu 18.10.2010r.) będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 05.10.2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka rozlicza się z dwoma krajowymi dostawcami towarów w Euro i planuje w niedalekiej przyszłości przejście na rozliczenie w Euro z innymi krajowymi dostawcami towarów oraz usług. Dostawcy, u których Spółka ma ustalone ceny w Euro będą wystawiać faktury w Euro, za które Spółka będzie płacić dewizami. Zdaniem Spółki na fakturze zakupowej kwota podatku od towarów i usług powinna być wykazana w złotówkach, a wyliczona poprzez przemnożenie całkowitej wartości netto faktury przez odpowiednią stawkę VAT oraz przez średni kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego lub dnia wystawienia faktury zgodnie z art. 31a ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 28 listopada 2008 Nr 209 poz. 1320 z 28 listopada 2008 nr 209, poz. 1320). Jednak programy komputerowe niektórych dostawców Spółki, z którymi Spółka chce przejść na rozliczenie w dewizach wyliczają kwotę podatku VAT sumując kwoty VAT wyliczane na poszczególnych pozycjach faktury, w której już cena jednostkowa jest mnożona przez odpowiedni kurs NBP i zaokrąglana do dwóch miejsc po przecinku. Takie podejście powoduje, że obliczona kwota podatku VAT jest inna niż ta obliczona w sposób, który zdaniem Spółki jest prawidłowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytane:

Jaką kwotę VAT Spółka może odliczyć - czy tą obliczoną w sposób, który Spółka uważa za prawidłowy, lecz niezgodny z kwotą wykazaną na fakturze, czy kwotę wykazaną na fakturze dostawcy, a niezgodną z kwotą VAT wyliczoną sposobem Spółki.

Zdaniem Spółki odliczyć można kwotę VAT wyliczoną poprzez przemnożenie przez odpowiednią stawkę VAT oraz odpowiedni kurs NBP kwoty netto faktury, mimo innej kwoty wykazanej na fakturze dostawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwana ustawą, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W myśl art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy, minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia określi szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:z tytułu nabycia towarów i usług, potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego, od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z przepisu art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione następujące warunki: odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Stosownie do przepisu art. 86 ust. 2 ustawy odliczenia dokonuje się na podstawie otrzymanej przez podatnika faktury VAT.

Z treści opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego w niniejszym wniosku wynika, iż Spółka rozlicza się z dwoma krajowymi dostawcami towarów w Euro i planuje w niedalekiej przyszłości przejście na rozliczenie w Euro z innymi krajowymi dostawcami towarów oraz usług. W związku z powyższym Spółka będzie otrzymywała od swoich dostawców faktury w Euro.

Przedmiotem wątpliwości Spółki jest kwota VAT jaką Spółka może odliczyć z otrzymanych faktur tj. czy kwotę VAT obliczoną w sposób, który Spółka uważa za prawidłowy, lecz niezgodny z kwotą wykazaną na fakturze, czy kwotę wykazaną na fakturze dostawcy, a niezgodną z kwotą VAT wyliczoną sposobem Spółki.

Zdaniem Spółki odliczyć można kwotę VAT wyliczoną poprzez przemnożenie przez odpowiednią stawkę VAT oraz odpowiedni kurs NBP kwoty netto faktury, mimo innej kwoty wykazanej na fakturze dostawcy, który poprzez stosowane programy komputerowe wylicza kwotę podatku VAT sumując koty VAT wyliczane na poszczególnych pozycjach faktury, w której już cena jednostkowa jest mnożona przez odpowiedni kurs NBP i zaokrąglana do dwóch miejsc po przecinku.

Należy w tym miejscu zauważyć, iż na podstawie § 5 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212 poz. 1337 ze zm.) kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze. Kwoty wykazywane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0, 5 grosza pomija się, a końcówki 0, 5 grosza i wyższe zaokrągla się do 1 grosza.

Powyższy przepis nakłada na wystawcę faktur VAT obowiązek przeliczania na złote tylko kwot podatku wykazywanych w fakturach, jeżeli kwota należności jest określona w innej walucie. Istnieje zatem możliwość wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż w dowolnej walucie obcej, ale kwota podatku powinna być zawsze wyrażona w walucie polskiej, co oznacza że w przypadku rozliczeń z klientami w walucie obcej np. w euro, dostawca krajowy może wystawić fakturę podając kwotę netto i brutto w euro, a podatek VAT w złotych.

Stosownie do § 5 ust. 3 ww. rozporządzenia sprzedawca może określić w fakturze również kwoty podatku dotyczące wartości sprzedaży poszczególnych towarów i usług wykazanych w tej fakturze; w tym przypadku łączna kwota podatku może być ustalona w wyniku podsumowania jednostkowych kwot podatku.

Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008r. art. 31a ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

W przypadku gdy zgodnie z przepisami ustawy lub przepisami wykonawczymi do ustawy podatnik może wystawić fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego i wystawi ją w przewidzianym przepisami terminie, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej na tej fakturze, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury (art. 31a ust. 2 ustawy o VAT).

Natomiast w myśl art. 31a ust. 3 ustawy o VAT, w przypadku importu towarów przeliczenia na złote dokonuje się zgodnie z przepisami celnymi.

Przytoczone powyżej przepisy wskazują tryb postępowania w przypadku, gdy kwoty wykazane zostały na fakturze w walucie obcej. Ponadto cytowane przepisy prowadzą do wniosku, iż podmioty dokonujące przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych nie mają dowolności co do wyboru sposobu przeliczania, gdyż zasady takie zostały wyraźnie określone w przywołanych przepisach. Zatem kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP kursu średniego waluty obcej na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury, o ile jest ona wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. W przypadku zaś gdy zajdzie okoliczność, iż kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony przed dniem wystawienia faktury.

Zatem uwzględniając powyższe przepisy oraz opis zdarzenia przyszłego, wskazać należy iż przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej wykazanych na fakturze dokonywać winien dostawca towarów lub usług a nie Wnioskodawca, który jako podmiot nabywający daną usługę czy towar nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy w wysokości wynikającej z otrzymanej od swojego dostawcy faktury VAT.

Jednocześnie należy wskazać, że w sytuacji gdy otrzymana faktura VAT zdaniem Wnioskodawcy zawiera pomyłki dotyczące np. ceny, użycia niewłaściwego kursu waluty, Wnioskodawca winien zwrócić się do dostawcy z prośbą o wystawienie faktury korygującej, na podstawie której skoryguje odliczony z faktury pierwotnej podatek VAT.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż stanowisko Wnioskodawcy zgodnie z którym Spółka może odliczyć kwotę podatku VAT wyliczoną sposobem Spółki mimo innej kwoty wykazanej na fakturze dostawcy należało uznać za nieprawidłowe.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: faktura, kurs walut, odliczenie podatku, przeliczanie, waluta obca
Data aktualizacji: 13/01/2013 15:00:01

Jaki jest moment powstania obowiązku podatkowego przy wpłacie zaliczki z tytułu usługi tur...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Wołomin 05-200 ul. Ogrodowa 4

Zasięg terytorialny miasta Kobyłka, Marki, Ząbki, Zielonka gminy Dąbrówka, Jadów, Klembów, Poświętne, Radzymin, Strachówka, Tłuszcz, Wołomin powiaty wołomiński województwo mazowieckie Konta bankowe CIT 49101010100160562221000000 VAT...

Czy faktury VAT wysyłane do klientów w formacie PDF przy użyciu poczty elektronicznej po w...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Wnioskodawczyni ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentu...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy odbiorca faktury VAT zawsze posiada pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego?

POSTANOWIENIE Na podstawie przepisów art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 27.09.2005r. (data złożenia pisma do...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Gmina nie będzie mogła skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT, w związku z realizacją opisanego projektuPrawidłowość wystawiania faktury VAT za zakup paliwaWnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur związanych z realizacją projektuMożliwość ujęcia w ewidencji zakupów VAT podatku naliczonego w mniejszej wysokości niż z faktury VATKto powinien wystawiać faktury (Gmina czy Urząd) i kto powinien być na fakturach?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.