Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

W zakresie opodatkowania wniesienia w formie aportu sfinansowanych z dotacji celowej elementów europejskiego rentgenowskiego lasera

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Instytutu, przedstawione we wniosku z dnia 02.08.2010 r. (data wpływu 09.08.2010 r.) uzupełnione pismem z dnia 11.10.2010 r. (data wpływu 18.10.2010r.) na wezwanie z dnia 04.10.2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia w formie aportu sfinansowanych z dotacji celowej elementów europejskiego rentgenowskiego lasera - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.08.2010 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 11.10.2010 r. (data wpływu 18.10.2010r.) na wezwanie z dnia 04.10.2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia w formie aportu sfinansowanych z dotacji celowej elementów europejskiego rentgenowskiego lasera.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego decyzją z dnia 28 czerwca 2010 r., po rozpatrzeniu złożonego wniosku, powierzył Instytutowi realizację inwestycji i przyznał na ten cel dotację celową w wysokości 106.247.190, 00 zł.

W podpisanej przez Polskę konwencji dotyczącej budowy i funkcjonowania Europejskiego Ośrodka Badań Laserem Rentgenowskim na Swobodnych Elektronach (art. 2 Wkłady) Polska zobowiązała się do wniesienia 21, 6 milionów euro na pokrycie kosztów budowy Europejskiego Ośrodka. Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego I. wstąpił w prawa i obowiązki strony polskiej w zakresie wypełnienia zobowiązań podjętych przez Polskę z tytułu realizacji międzynarodowej inwestycji.

Środki na realizację inwestycji do dnia złożenia wniosku nie zostały Instytutowi przekazane a sama inwestycja nie została rozpoczęta.

Efektem realizowanego przez I. zadania inwestycyjnego będą gotowe elementy europejskiego lasera rentgenowskiego, które zostaną przekazane powołanemu w tym celu na szczeblu międzynarodowym konsorcjum E. z siedzibą w Hamburgu w Niemczech.

Po przekazaniu wykonanych w ramach międzynarodowej inwestycji elementów lasera I. stanie się udziałowcem Spółki X w wyniku objęcia udziałów w przedmiotowej Spółce w zamian za wniesiony wkład rzeczowy - aport. Instytut jest podatnikiem podatku od towarów i usług VAT.

Stosownie do art. 8 Konwencji dotyczącej budowy i funkcjonowania Europejskiego Ośrodka Badań Laserem Rentgenowskim na Swobodnych Elektronach pokrycie potencjalnych koszów podatku VAT w części realizowanej przez stronę polską będzie podlegać ogólnym przepisom w zakresie opłacania podatku od towarów i usług VAT. O ile wkład (aport) Instytutu, wniesiony w imieniu strony polskiej, w koszty budowy i funkcjonowania ośrodka będzie podlegał podatkowi VAT, to ten VAT poniesie strona polska - Instytut. O ile wkład Instytutu w koszty budowy i funkcjonowania ośrodka nie będzie podlegał podatkowi VAT, co w konsekwencji doprowadzi do ograniczenia względnie pozbawienia prawa do potrącenia lub domagania się zwrotu VAT zapłaconego przez Instytut stronom trzecim, ten niepotrącony VAT będzie poniesiony przez stronę polską - Instytut, a wycena wnoszonego wkładu (aportu) nastąpi w cenach netto poniesionych kosztów. Tym samym, niezależnie od tego, czy podatek od towarów i usług VAT będzie potrącany, czy też nie, podatek naliczony przy zakupie towarów i usług dla celów realizowanej inwestycji lub podatek należny od wnoszonego aportu zobowiązała się pokryć strona polska.

Z uwagi na fakt, że I. wstąpił w obowiązki strony polskiej w zakresie podjętych zobowiązań przy realizacji przedmiotowej inwestycji, ewentualny brak prawa do potrącenia podatku naliczonego zawartego w nabytych dla potrzeb realizacji inwestycji towarach i usługach, zmuszałby Instytut do sfinansowania naliczonego podatku od towarów i usług, pokrycie którego z przeznaczonej na cel dotacji nie pozwoliłby wypełnić przyjętych przez Instytut zobowiązań w tym zakresie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:Czy wniesienie w formie aportu do międzynarodowego konsorcjum E. z siedzibą w Hamburgu w Niemczech sfinansowanych z dotacji celowej, wykonywanych przez I. elementów europejskiego rentgenowskiego lasera w zamian za objęcie w nim udziałów, spowoduje konieczność korekty kwoty podatku naliczonego w związku z nabywaniem towarów i usług wykorzystywanych do budowy tych elementów lasera.W jaki sposób powinno zostać udokumentowane wniesienie aportu do międzynarodowego konsorcjum E. z siedzibą w Hamburgu w Niemczech.Zdaniem Instytutu, realizacja inwestycji i przekazanie jej efektów w postaci aportu do spółki kapitałowej w kraju członkowskim Wspólnoty Europejskiej w zamian za objęcie udziałów w spółce spełnia przesłanki uznania tej czynności za odpłatną dostawę towarów. Instytut uważa, że w wykonaniu powyższych czynności opodatkowanych Instytut ma prawo do potrącenia podatku naliczonego zapłaconego przez Instytut przy zakupie towarów i usług na potrzeby realizacji przedmiotowej inwestycji oraz zastosowania stawki 0% przy wniesieniu aportu do spółki kapitałowej w kraju członkowskim Wspólnoty Europejskiej. Zdaniem Instytutu wniesienie aportu, które stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, powinno zostać udokumentowane przez wnoszącego aport fakturą VAT, wystawioną przez Instytut na konsorcjum E.

Ad. 1)

Zdaniem Instytutu, wniesienie w formie aportu do międzynarodowego konsorcjum E z siedzibą w Hamburgu w Niemczech, sfinansowanych z dotacji celowej, zbudowanych przez Instytut, elementów europejskiego rentgenowskiego lasera w zamian za objęcie w nim udziałów nie spowoduje konieczności korekty kwoty podatku naliczonego w związku z nabywaniem towarów i usług wykorzystywanych do budowy tych elementów. Instytut uważa, że wniesienie aportu do spółki kapitałowej z siedzibą na terytorium innego państwa członkowskiego WE w zamian za objęcie w niej przez Instytut udziałów spełnia - co do zasady - przesłanki uznania tej czynności za odpłatną dostawę towarów w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Stosownie bowiem do art. 86 ust. 1 ustawy, jeśli wykorzystanie nabywanych towarów i usług nastąpiło w wykonywaniu czynności opodatkowanych, które zostały wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy, wśród których wskazano m.in. odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju (art. ust. 1 pkt 1), a także wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 5 ust. 1 pkt 5), przez którą rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju (Rzeczypospolitej Polskiej) na terytorium innego państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej w wykonaniu czynności objętych definicją dostawy towarów (art. 13 ust. 1 w zw. z art. 7 ustawy), przy wypełnieniu określonych warunków przez nabywcę (art. 13 ust. 2-8 ustawy), w zakresie, w jakim towary i usługi były wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi. o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Tym samym wniesienie aportu kwalifikuje się do uznania za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, przy spełnieniu wymagań określonych w art. 13, jeżeli siedziba spółki znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego. Reasumując, wniesienie przez Instytut aportu, do spółki kapitałowej z siedzibą na terytorium innego państwa członkowskiego WE, jest w rozumieniu ustawy czynnością opodatkowaną i Instytut posiada prawo do zastosowania stawki 0% do wniesionego do konsorcjum E. w Hamburgu aportu w zamian za objęcie w nim udziałów.

Ad. 2)

Zdaniem Instytutu wniesienie aportu, które stanowi dostawę towarów lub świadczenie usług, powinno zostać udokumentowane przez wnoszącego aport fakturą VAT, wystawioną na podmiot, do którego wnoszony jest aport. Obowiązek wystawienia takiej faktury wynika z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT. Obowiązek wystawienia faktury spoczywa na podatniku VAT, zatem faktura dokumentująca aport wystawiana jest wówczas, gdy wnoszącym aport jest podatnik VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; eksport towarów; import towarów;wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.Przez dostawę towarów rozumie się - w myśl dyspozycji art. 7 ust. 1 ww. ustawy - przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (.).

Towarami, stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Dostawa towarów mieści się w definicji sprzedaży, określonej w pkt 22 powołanego artykułu, który stanowi, iż sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Wniesienie aportu rzeczowego do spółki prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy i tym samym, w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy, uznawane jest za sprzedaż. Zatem, gdy przedmiotem aportu są towary w rozumieniu pkt 6 powołanego artykułu, a czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z odpłatną dostawą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wskazać należy, iż z odpłatnością za dostawę towarów mamy do czynienia w sytuacji, gdy pomiędzy świadczeniem (dostawą), a zapłatą istnieje adekwatny związek. Odpłatność może przybierać różne formy - nie jest warunkiem to, aby została ustalona lub dokonana w pieniądzu. Odpłatnością jest więc także np. otrzymany w zamian udział kapitałowy wspólnika w spółce prawa handlowego.

Stosownie do art. 13 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Z kolei art. 13 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy stanowi, że przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

A zatem aby daną czynność uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 13 ust. 1 ustawy, muszą łącznie zostać spełnione następujące warunki:wywóz towarów dokonywany jest z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego, wywóz dokonywany jest w wyniku czynności dostawy towarów tj. przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, nabywcą towarów jest podatnik podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, dostawca jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowanym jako podatnik VAT UE.Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem, że:podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów; podatnik przed upływem terminu do złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.Dowodami o których mowa w ust. 1 pkt 2, zgodnie z ust. 3 powołanego artykułu, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:dokumenty przewozowe otrzymane przez przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towaru z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi), kopia faktury, specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,- z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powierzył Instytutowi realizację inwestycji pn: Budowa i funkcjonowanie Europejskiego Ośrodka Badań Laserem Rentgenowskim na Swobodnych Elektronach (X.) i przyznał na ten cel dotację celową. Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Instytut wstąpił w prawa i obowiązki strony polskiej w zakresie wypełnienia zobowiązań podjętych przez Polskę z tytułu realizacji ww. międzynarodowej inwestycji.

Wskazano, iż efekt realizowanego przez Instytut na terytorium Polski zadania inwestycyjnego jakim będą gotowe elementy europejskiego lasera rentgenowskiego, zostanie wniesiony aportem przez Instytut do międzynarodowego konsorcjum E. z siedzibą w Niemczech. Z tytułu wniesienia aportu Instytut obejmie udziały ww. spółce.

Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do tego, czy wniesienie w formie aportu do międzynarodowego konsorcjum z siedzibą w Niemczech sfinansowanych z dotacji celowej wykonanych przez Instytut elementów europejskiego rentgenowskiego lasera w zamian za objecie w nim udziałów spowoduje konieczność korekty kwoty podatku naliczonego w związku nabywaniem towarów i usług wykorzystywanych do budowy tych elementów oraz w jaki sposób należy udokumentować wniesienie przedmiotowego aportu.

Zdaniem Instytutu, realizacja inwestycji i przekazanie jej efektów w postaci aportu do spółki kapitałowej w kraju członkowskim Wspólnoty Europejskiej w zamian za objęcie udziałów w spółce spełnia przesłanki uznania tej czynności za odpłatną dostawę towarów. Instytut uważa, że w wykonaniu powyższych czynności opodatkowanych Instytut ma prawo do potrącenia podatku naliczonego zapłaconego przez Instytut przy zakupie towarów i usług na potrzeby realizacji przedmiotowej inwestycji. Zdaniem Instytutu wniesienie przedmiotowego aportu przy spełnieniu wymagań określonych w art. 13 ustawy stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, którą należy udokumentować fakturą VAT.

Biorąc pod uwagę opis stanu faktycznego w oparciu o obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa należy zgodzić się z Wnioskodawcą, iż wniesienie do spółki kapitałowej z siedzibą w Niemczech w formie aportu sfinansowanych z dotacji celowej elementów europejskiego rentgenowskiego lasera spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów. W sytuacji spełnienia warunków określonych ww. art. 13 ust. 1 i 2 ustawy tj. wywóz towarów dokonany będzie z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego w wyniku przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej zidentyfikowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju a dostawca jest podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT UE, przedmiotowa czynność stanowić będzie dla Instytutu wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Ponadto stosownie do powołanego art. 106 ust. 1 ustawy Instytut jako podmiot wnoszący aport zobowiązany będzie do udokumentowania przedmiotowej czynności za pomocą faktury VAT. W konsekwencji powyższego należy stwierdzić, iż towary i usługi nabywane przez Instytut w związku z budową elementów lasera związane będą z wykonywaniem czynności opodatkowanych (aport), w związku z którymi Instytutowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zgodnie z ww. art. 86 ust. 1 ustawy.

Odpowiadając zatem na zadane w przedmiotowym wniosku pytania należy wskazać, że w związku z faktem, iż aport sfinansowanych z dotacji celowej elementów europejskiego rentgenowskiego lasera spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów Instytutowi przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabywaniem towarów i usług wykorzystywanych do jego budowy, zatem Instytut nie ma obowiązku korekty podatku naliczonego. Jako podmiot wnoszący aport Instytut zobowiązany będzie do udokumentowania przedmiotowej czynności za pomocą faktury VAT.

Należy podkreślić, że niniejsza interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione przez Wnioskodawcę we własnym stanowisku w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14c ust. 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności kwestii stawki podatku dla czynności wniesienia aportu do spółki prawa handlowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: aport, dofinansowanie, dostawa wewnątrzwspólnotowa, dotacja, faktura VAT, towar
Data aktualizacji: 28/12/2012 12:00:01

Prawo do odliczenia podatku naliczonego od faktur dokumentujących udzielenie premii pienię...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy prawidłowo są różnice kursowe na środkach pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankow...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu działając na podstawie art. 14a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz .U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.02.2007 r., w sprawie udzielenia...

Zbiorcza faktura wewnętrzna

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Brak obowiązku umieszczania na wystawianych fakturach VAT oznaczenia "zpchr"

Z pisma wnioskodawcy wynika następujący stan faktyczny:Spółka Akcyjna od 1997 r. posiada status zakładu pracy chronionej. Od tego czasu umieszczała na wszystkich fakturach skrót zpchr . Obecnie - Zgodnie z przepisami wprowadzonymi 1 stycznia 2004...

Prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego przy wykonywaniu usług rachunkowo-księgowych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Opodatkowanie czynności umieszczania w bazie przeglądarki internetowej informacji o firmach i ich produktachProcedura marży dla biur podróżyKorekta obrotu z tytułu zwiększenia ceny towarów, na podstawie wystawionych faktur korygującychPodatek dochodowy od osób prawnych w zakresie różnic kursowychOkreślenie momentu przychodu z działalności gospodarczej z tytułu płatności za określoną liczbę zajęć indywidualnych
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.