Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

W zakresie potwierdzenia przez kontrahenta otrzymania korekty faktury wystawionej w formie elektronicznej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30.03.2010 r. (data wpływu 06.04.2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie potwierdzenia przez kontrahenta otrzymania korekty faktury wystawionej w formie elektronicznej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06.04.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie potwierdzenia przez kontrahenta otrzymania korekty faktury wystawionej w formie elektronicznej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

P. Sp. z o.o. (zw. dalej Spółką) prowadzi działalność gospodarczą przede wszystkim w zakresie produkcji mrożonek oraz koncentratów. Spółka z niektórymi kluczowymi kontrahentami podpisała umowy na wymianę danych elektronicznych w systemie EDI, w tym również na wystawianie i przesyłanie faktur w formie elektronicznej. Spółka otrzymuje od kontrahentów zamówienie sprzedaży w formie elektronicznej, a po dokonaniu sprzedaży Spółka wystawia fakturę w formie elektronicznej i udostępnia do pobrania komunikat Operatorowi EDI. Kontrahent (odbiorca faktury) pobiera komunikat od Operatora EDI w uzgodniony sposób. W przypadku zaistnienia przesłanek do wystawienia korekty (np. udzielenie upustu) - Spółka wystawia fakturę korygującą w formie elektronicznej, postępując z nią analogicznie jak w przypadku faktury.

Operator EDI zgodnie z umową gwarantuje Spółce stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia i integralność treści faktur zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 14.07.2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. Nr 133, poz. 1119). Ponadto gwarantuje Spółce przechowywanie dokumentów w formacie, w którym zostały przesłane, w sposób gwarantujący autentyczność ich pochodzenia i integralność ich treści, jak również ich czytelność przez cały okres ich przechowywania zgodnie z wymogami ww. rozporządzenia. Operator EDI zapewnia również natychmiastowy, pełny i ciągły dostęp drogą elektroniczną dla faktur (korekt, duplikatów) wystawionych lub otrzymanych w formie elektronicznej - dla organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej.

Obecnie Operator EDI udostępnił Spółce platformę umożliwiającą stałą kontrolę przesyłanych dokumentów poprzez rejestrację w systemie odpowiedniego jego statusu m.in. potwierdzenia dostarczenia dokumentu do odbiorcy (kontrahenta). Możliwość sprawdzenia na bieżąco status danego dokumentu następuje poprzez zalogowanie się przez uprawionego pracownika Spółki na stronie internetowej Operatora EDI.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy potwierdzenie przez kontrahenta otrzymania faktury korekty wystawionej w formie elektronicznej, widoczne jako odpowiedni status w systemie Operatora EDI, stanowi w świetle przepisów o podatku VAT wystarczającą podstawę do przyjęcia, iż odbiorca potwierdził odbiór faktury korygującej i w związku z tym czy uprawnia Spółkę do dokonania korekty podatku VAT w momencie zalogowania się przez uprawionego pracownika Spółki na stronie internetowej Operatora EDI.

Zdaniem Wnioskodawcy

Zdaniem Spółki potwierdzenie przez kontrahenta otrzymania korekty wystawionej w formie elektronicznej, widoczne jako odpowiedni status w systemie Operatora EDI, stanowi w świetle przepisów o podatku VAT wystarczającą podstawę do przyjęcia, iż odbiorca potwierdził odbiór faktury korygującej, w związku z tym uprawnia podatnika do dokonania korekty podatku VAT w momencie zalogowania się przez uprawionego pracownika Spółki na stronie internetowej Operatora EDI.

Zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 64, poz. 535, ze zm.) w przypadku, gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Należy zwrócić uwagę, iż ustawodawca nakładając w przepisach art. 29 ust. 4a - 4c ustawy obowiązek posiadania przez sprzedawcę potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę, nie określił przy tym jakiejś specjalnej formy, w jakiej powinno to nastąpić. W związku z tym forma potwierdzenia odbioru może być zatem dowolna. Jedynym warunkiem, jaki musi spełniać, to jednoznaczne stwierdzenie, iż odbiorca otrzymał fakturę korygującą.

Zdaniem Spółki, w świetle przepisów o podatku VAT, wystarczającą podstawą do przyjęcia, iż odbiorca potwierdził odbiór faktury korygującej jest potwierdzenie otrzymania korekty wystawionej w formie elektronicznej przez kontrahenta, widoczne jako odpowiedni status w systemie Operatora EDI. Chwilę, w której pracownik zaloguje się w systemie Operatora EDI należy traktować jako moment, w którym Spółka otrzymała potwierdzenie dostarczenie faktury korygującej do odbiorcy (kontrahenta).

Powyższe stanowisko znajduje swoje potwierdzenie w interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 06.01.2010 r. nr IPPP2/443-1103/AN/KOM.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Szczegółowe zasady wystawiania i przechowywania faktur określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28.11.2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.). Zasady te dotyczą zarówno faktur wystawianych w formie papierowej, jak i elektronicznej, przy czym ta druga forma wymaga wypełnienia dodatkowych warunków, wynikających z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14.07.2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. Nr 133, poz. 1119).

W myśl zatem § 4 pkt 2 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14.07.2005 r., faktury mogą być wystawiane, przesyłane i przechowywane w formie elektronicznej, pod warunkiem że autentyczność ich pochodzenia i integralność ich treści będą zagwarantowane poprzez wymianę danych elektronicznych (EDI) zgodnie z umową w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych, jeżeli zawarta umowa, dotycząca tej wymiany, przewiduje stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia faktury i integralność danych.

Stosownie zaś do § 5 ust. 1 tego rozporządzenia, faktury korygujące oraz duplikaty faktur do faktur wystawianych i przesyłanych w formie elektronicznej przesyła się w tej samej formie.

W oparciu o art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b (art. 29 ust. 4 ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 29 ust. 4a w przypadku, gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano. Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty faktury do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna (art. 29 ust. 4c ustawy o VAT).

Powołany powyżej przepis art. 29 ust. 4a ustawy, jednoznacznie wskazuje, iż kwoty, o które zmniejsza się podstawę opodatkowania muszą zostać udokumentowane. Faktura korygująca, bez potwierdzenia jej odbioru, nie spełnia powyższej przesłanki i nie stanowi wystarczającej podstawy do obniżenia podatku należnego - dopiero potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę spowoduje akceptację zmiany wartości zawartych na fakturze i daje prawo do takiego obniżenia.

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka podpisała umowy z niektórymi kluczowymi kontrahentami na wymianę danych elektronicznych w systemie EDI, w tym również na wystawianie i przesyłanie faktur w formie elektronicznej. Spółka otrzymuje od kontrahentów zamówienie sprzedaży w formie elektronicznej, a po dokonaniu sprzedaży Spółka wystawia fakturę w formie elektronicznej i udostępnia do pobrania komunikat Operatorowi EDI. Kontrahent (odbiorca faktury) pobiera komunikat od Operatora EDI w uzgodniony sposób. W przypadku zaistnienia przesłanek do wystawienia korekty (np. udzielenie upustu) - Spółka wystawia fakturę korygującą w formie elektronicznej, postępując z nią analogicznie jak w przypadku faktury. Wnioskodawca wskazuje ponadto, iż obecnie Operator EDI udostępnił Spółce platformę umożliwiającą stałą kontrolę przesyłanych dokumentów poprzez rejestrację w systemie odpowiedniego jego statusu m.in. potwierdzenia dostarczenia dokumentu do odbiorcy (kontrahenta). Możliwość sprawdzenia na bieżąco statusu danego dokumentu następuje poprzez zalogowanie się przez uprawionego pracownika Spółki na stronie internetowej Operatora EDI.

Odnosząc się zatem do formy potwierdzenia odbioru faktury korygującej wystawionej w formie elektronicznej tut. Organ zgadza się z Wnioskodawcą oraz zaproponowanym w przedstawionym stanowisku sposobem. Żaden bowiem przepis nie stanowi, iż musi to nastąpić w specjalnej formie. Potwierdzenie takie może więc być dokonane w każdej formie, która pozwala na jednoznaczne stwierdzenie, ze konkretny odbiorca otrzymał korektę faktury z określeniem daty jej otrzymania.

Stąd też potwierdzenie przez kontrahenta otrzymania korekty faktury wystawionej w formie elektronicznej, widoczne jako odpowiedni status w systemie Operatora EDI, stanowi w świetle przepisów o podatku VAT wystarczającą podstawę do przyjęcia, iż odbiorca potwierdził odbiór tej faktury korygującej, w związku z tym uprawnia podatnika do dokonania korekty podatku VAT w momencie zalogowania się przez uprawionego pracownika Spółki na stronie internetowej Operatora EDI.

Mając powyższe na względzie stanowisko Wnioskodawcy w zakresie przedstawionego stanu faktycznego należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: faktura elektroniczna, faktura korygująca, faktura VAT, potwierdzenie, wystawienie faktury
Data aktualizacji: 20/10/2013 12:00:01

Obowiązek sporządzania not korygujących

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy ma Pan prawo posługiwać się w obrocie gospodarczym (w szczególności w odniesieniu do a...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Prawo do odliczenia przez syndyka podatku naliczonego na fakturze wystawionej z tytułu usł...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy można odliczyć podatek naliczony wynikający z faktur dotyczących bieżącej eksploatacji...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Jaką powinien wystawić fakturę przy sprzedaży ciągnika zakupionego od osoby prywatnej na u...

POSTANOWIENIE W dniu 28.02.2005r. . Paweł, prowadzący Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe wystąpił do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
W jaki sposób opodatkowane są usługi określone w art. 27 ust. 4 ustawy o VAT oraz jak należy wystawić fakturę przy tego rodzaju usługach?Czy istnieje konieczność podpisywania faktur VAT za świadczenie usług dostępu do internetu?Czy istnieje konieczności dokumentowania dostawy udziału w prawie własności działki aktem notarialnym i fakturą VAT?Urząd Skarbowy Chojnice 89-600 ul. Młyńska 22W jaki sposób opodatkowana jest sprzedaż licencji na oprogramowanie za pośrednictwem sklepu intenetowego ?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.