Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

W zakresie skutków podatkowych otrzymania faktury elektronicznej opatrzonej podpisem elektronicznym, którego ważność wygasła

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2009r. (data wpływu do tut. Biura - 19 sierpnia 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania faktury elektronicznej opatrzonej podpisem elektronicznym, którego ważność wygasła (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 sierpnia 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m. in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania faktury elektronicznej opatrzonej podpisem elektronicznym, którego ważność wygasła.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jawna zajmuje się sprzedażą opakowań do produktów spożywczych. Jeden z dostawców na dostarczone towary, potwierdzone dowodem WZ (wydanie na zewnątrz), wystawiał faktury elektroniczne, które były przechowywane przez Spółkę zgodnie z przepisami oraz drukowane w formie papierowej. Do faktury podłączano otrzymany wraz z towarem dowód WZ. W lipcu 2009r. otrzymano informację od dostawcy, że od dnia 4 grudnia 2008r. do dnia 15 czerwca 2009r. faktury elektroniczne wystawiane były z podpisem, którego ważność upłynęła z dniem 3 grudnia 2008r. Razem z tą informacją dostawca przesłał w formie papierowej wszystkie wystawione w tym okresie faktury elektroniczne. Zakupione towary były i są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym zadano m. in. następujące pytanie:

Jakie powyższa sytuacja rodzi skutki w zakresie podatku dochodowego. (pytanie to oznaczono we wniosku nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymane faktury nie zawierały żadnych błędów, a brak aktualnego podpisu do przesłania drogą elektroniczną nie wstrzymuje prawa do odliczenia podatku naliczonego z takiej faktury. Żaden przepis ustawy o VAT, ani rozporządzenia, nie zabrania odliczenia VAT z faktury, która zawiera błędy. Ponadto § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatków niektórym podatnikom (.) - Dz. U. nr 212 poz. 1337, nie nakłada na podatnika wymogu umieszczania na fakturze podpisu wystawcy i odbiorcy faktury. Wobec powyższego, faktury dotyczące tego okresu, otrzymane w formie papierowej podłączyliśmy do wydruków faktur elektronicznych z poszczególnych dostaw, nie dokonując żadnych korekt w zakresie odliczeń podatku naliczonego ani podatku dochodowego.

Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska Spółka powołała interpretację indywidualną z dnia 16 kwietnia 2008r. nr IP-PP2-443-158/08-2/IB wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie oraz rozmowy telefoniczne przeprowadzone z ekspertami krajowej informacji podatkowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego wyżej przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ustawy, być właściwie udokumentowany.W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza można przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodu, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów, nie wymienione w art. 23 ww. ustawy.

Wydatki na zakup towarów handlowych, co do zasady stanowią koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jednakże, wydatki takie muszą być udokumentowane w sposób właściwy dla rodzaju prowadzonych ksiąg podatkowych.

Powołany wyżej przepis art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa zasad dokumentowania wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów. Jednakże zgodnie z art. 24a ust. 1 ww. ustawy, osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

Zarówno przepisy dotyczące prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jak i przepisy dotyczące prowadzenia ksiąg rachunkowych traktują faktury VAT jako podstawową formę dokumentowania zakupu towarów handlowych. Aby faktury te jednak posiadały moc dowodową, muszą spełniać warunki wynikające z przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz przepisów wykonawczych wydanych na podstawie ww. ustawy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż jeden z dostawców na dostarczone towary, potwierdzone dowodem WZ, wystawiał faktury elektroniczne, które były przechowywane przez Spółkę zgodnie z przepisami oraz drukowane w formie papierowej. Jednakże w lipcu 2009r. Spółka otrzymała informację od ww. dostawcy, że od dnia 4 grudnia 2008r. do dnia 15 czerwca 2009r. faktury elektroniczne wystawiane były z podpisem, którego ważność upłynęła z dniem 3 grudnia 2008r. Razem z tą informacją dostawca przesłał w formie papierowej wszystkie wystawione w tym okresie faktury elektroniczne.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż otrzymane drogą elektroniczną faktury prawidłowo dokumentowały stan faktyczny. Nie spełniały jednak wymogów formalnych określonych w odrębnych przepisach.

Zauważyć jednakże należy, iż otrzymany towar, niezależnie od rodzaju prowadzonych ksiąg podatkowych, winien być ujęty w tych księgach, a towar nie sprzedany w danym roku podatkowym, winien być ujęty w sporządzanym na koniec roku spisie z natury materiałów i towarów handlowych. Faktycznie bowiem wydatki z tytułu zakupu towaru handlowego stają się kosztem podatkowym w momencie jego sprzedaży.

W świetle powyższego, stwierdzić należy, iż brak jest podstaw prawnych do korygowania kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Spółkę jawną pozarolniczej działalności gospodarczej o wydatki związane z zakupem towarów handlowych, udokumentowane fakturami elektronicznymi opatrzonymi podpisem, którego ważność wygasła. Skoro bowiem towar handlowy (potwierdzony wystawioną w formie elektronicznej fakturą VAT i dowodem WZ) był już faktycznie w posiadaniu Spółki, to faktury przesłane w lipcu 2009r. w formie papierowej o tej samej treści co faktury elektroniczne, potwierdzają jedynie uprzednio zawarte transakcje i prawo dysponowania przez Spółkę tymi towarami.

Zważywszy na fakt, iż jak wynika z wniosku wnioskodawcą jest podmiot gospodarczy, tj. Spółka jawna niniejsza interpretacja stosownie do postanowień m. in. art. 14k Ordynacji podatkowej jest wiążąca tylko dla tego podmiotu co oznacza, iż nie wywołuje bezpośrednio skutków dla wspólników tej Spółki.

Jednocześnie zauważyć należy, iż w zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: dokumentowanie wydatków, dowód księgowy, dowód poniesienia wydatku, działalność gospodarcza, faktura elektroniczna, koszty uzyskania przychodów
Data aktualizacji: 26/12/2012 18:00:02

Kto ponosi odpowiedzialność za nieprawidłowe wystawienie faktury VAT?

POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a 1 , 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ordynacja podatkowa (j.t.z 2005r.: Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Cieszynie stwierdza, że stanowisko Pana TP - przedstawione we wniosku z dnia...

Prawo do zastosowania stawki 0% dla WDT, w przypadku dokonania korekty faktury dokumentują...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Spółka zwraca się z wątpliwościami dotyczącymi opodatkowania podatkiem od towarów i usług...

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 14.10.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu w dniu 17.10.2005 roku) - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu...

Opodatkowanie oraz udokumentowanie premii pieniężnych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Dokumentowanie usługi najmu na rzecz Spółki z o.o. w upadłości

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Urząd Skarbowy Kozienice 26-900 ul. Parkowa 5Przyjęcie daty wystawienia faktury jako datę powstania obowiązku podatkowegoW jakim terminie przysługuje jednostce zwrot na rachunek bankowy różnicy podatku naliczonego nad należnym ?Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach otrzymanych przed złożeniem zgłoszenia rejestracyjnegoSposób rozliczenia faktur korygujących zwiększających podatek należny od dokonanej sprzedaży
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.