Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z wystawionych faktur

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pływalni, przedstawione we wniosku z dnia 9 marca 2010 r. (data wpływu 19 marca 2010 r.) uzupełnionym pismami z dnia 7 maja 2010 r. (data wpływu 12 maja 2010 r.) oraz z dnia 11 maja 2010 r. (data wpływu 14 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Wniosek został uzupełniony pismami z dnia 7 maja 2010 r. (data wpływu 12 maja 2010 r.) oraz z dnia 11 maja 2010 r. (data wpływu 14 maja 2010 r.) o uzupełnienie zaistniałego stanu faktycznego, doprecyzowanie pytania oraz o własne stanowisko w sprawie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest jednostką budżetową gminy. Usługi związane z prowadzoną działalnością sklasyfikowane są wg PKWiU 92.61.10. W ramach swojej działalności udostępnia on klientom indywidualnym jak i zbiorowym basen z trzema nieckami, zjeżdżalnię, jacuzzi i saunę. Klienci w celu skorzystania z oferty wykupują bilet wstępu i korzystają z wybranej przez siebie formy rekreacji. W celu prawidłowego funkcjonowania Zainteresowany zakupuje różne usługi, tj.: energię elektryczną, energię cieplną, materiały eksploatacyjne i sanitarne itp. Pływalnia, jako jednostka budżetowa, wszystkie swoje wpływy przekazuje gminie.

Z pism uzupełniających wniosek wynika, że faktury zakupowe w całości są związane z czynnościami opodatkowanymi oraz są one wystawiane na Wnioskodawcę. Zainteresowany jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy od powyższych faktur można odliczyć podatek naliczony od należnego...

Zdaniem Wnioskodawcy, posiadając symbol PKWiU 92.61 może korzystać z odliczenia podatku należnego od naliczonego.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, że w oparciu o art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, podatek naliczony wynikający z faktur VAT wystawionych na niego, jako podatnika tego podatku, będzie podlegał odliczeniu. Możliwy będzie też zwrot tego podatku, najpóźniej w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia, zgodnie z treścią art. 87 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Tut. Organ zwraca uwagę na fakt, iż Zainteresowany w uzupełnieniu wniosku z dnia 11 maja 2010 r. dokonał modyfikacji pytania oraz przedstawił swoje stanowisko do tego pytania. W interpretacji została przyjęta wersja pytania wynikająca z tego uzupełnienia.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika: z tytułu nabycia towarów i usług, potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego, od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu nbspnbsp - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. Związek ten może być bezpośredni (wydatek na nabycie towaru, który następnie zostanie przez podatnika sprzedany), bądź pośredni.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Z opisu sprawy wynika iż Wnioskodawca jest jednostką budżetową gminy. Usługi związane z prowadzoną działalnością sklasyfikowane są wg PKWiU 92.61.10. W ramach swojej działalności udostępnia on klientom indywidualnym jak i zbiorowym basen z trzema nieckami, zjeżdżalnię, jacuzzi i saunę. Klienci w celu skorzystania z oferty wykupują bilet wstępu i korzystają z wybranej przez siebie formy rekreacji. W celu prawidłowego funkcjonowania Zainteresowany zakupuje różne usługi, tj.: energię elektryczną, energię cieplną, materiały eksploatacyjne i sanitarne itp.

W piśmie uzupełniającym wniosek Zainteresowany wskazał, że faktury zakupowe w całości są związane z czynnościami opodatkowanymi, a on sam jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Faktury te są wystawiane na Wnioskodawcę.

W konsekwencji, biorąc pod uwagę przytoczone przepisy oraz opis sprawy stwierdzić należy, iż Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych na niego, z tytułu zakupu usług oraz towarów, bowiem wydatki te mają związek z wykonywanymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z zastrzeżeniem art. 88 ustawy.

Ponadto, zwrócić należy uwagę, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w stanowisku własnym, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone. Dotyczy to szczególnie terminu zwrotu podatku VAT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: faktura vat, obniżenie podatku należnego, odliczanie podatku naliczonego, odliczenia, podatek naliczony, prawo do odliczenia
Data aktualizacji: 23/04/2012 00:16:14

Moment powstania obowiązku podatkowego, obowiązek wystawienia faktury zaliczkowej, podstaw...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Moment ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodu związanych z prowadzoną pozarolniczą d...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Prawidłowość wystawiania faktur dokumentujących usługi agencji morskiej

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Pierwszy Urząd Skarbowy Opole 45-057 ul. Tadeusza Rejtana 3B

Zasięg terytorialny miasta miasto na prawach powiatu - Opole gminy powiaty województwo opolskie Konta bankowe CIT 93101014010012962221000000 VAT 43101014010012962222000000 PIT 90101014010012962223000000 budżetowe pozostałe...

VAT - w zakresie możliwości obniżenia obrotu oraz kwoty podatku należnego na podstawie fak...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Korekta faktur wystawionych za bezumowne korzystanie z nieruchomościCzy sposób przekazywania podatku VAT w opisanym stanie faktycznym jest prawidłowy ?Dokumentowania wypłacanych premii pieniężnychCzy Gmina ma możliwość odzyskania podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących inwestycję w systemie VAT lub poza tym systememMożliwość wystawienia faktury korygującej w przypadku wystapienia różnic kursowych
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.