Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Wnioskodawczyni ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur potwierdzających zakup towarów promocyjnych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2009 r. (data wpływu 21 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną kwotę podatku VAT naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną kwotę podatku VAT naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest dystrybutorem szerokiej gamy produktów chemii budowlanej, przeznaczonych zarówno dla profesjonalnych wykonawców, jak i użytkowników indywidualnych. Oferta Spółki obejmuje między innymi: piany poliuretanowe, silikony, akryle, kauczuki, kleje, impregnaty, środki do renowacji dachów, produkty do ociepleń zewnętrznych budynków, wylewki i masy samopoziomujące, lakiery, środki do gruntowania oraz taśmy budowlane (dalej Towary).

Wnioskodawca podejmuje ustawiczne działania marketingowe zmierzające do zwiększenia rozpoznawalności firmy oraz marek Towarów znajdujących się w jego ofercie, a także bezpośredniego wsparcia sprzedaży jego Towarów, co w efekcie ma prowadzić do zwiększenia obrotów lub przynajmniej do podtrzymania popytu na Towary na dotychczasowym poziomie. Stąd, adresatami podejmowanych przez Zainteresowanego aktywności marketingowych są obecni i potencjalni kontrahenci Spółki, tj. dystrybutorzy Towarów i profesjonalni wykonawcy (firmy budowlane).

W ramach działań marketingowych, Spółka zamierza przeprowadzać okresowo akcje promocyjne, w których w zamian za dokonanie zakupów Towarów na poziomie określonym w regulaminie akcji, uczestnicy mogą dokonać zakupu od Spółki określonych towarów premiowych (innych niż Towary będące przedmiotem promowania - np.: DVD, radio, koszulka), po symbolicznej cenie, np. 1 złoty netto za sztukę. Wśród przedmiotów zakupionych przez Zainteresowanego w celu sprzedaży po cenie promocyjnej, mogą znaleźć się takie towary jak: sprzęt sportowy, sprzęt komputerowy, sprzęt i akcesoria fotograficzne, drobny sprzęt RTV AGD, ubrania etc. Taką sprzedaż Spółka zamierza dokumentować każdorazowo za pomocą faktur VAT.

Akcje promocyjne skierowane będą do wszystkich partnerów handlowych, tj. zarówno do dotychczasowych, jak i potencjalnych nabywców jej Towarów. Jednak tylko ci kontrahenci, którzy nabędą od niej Towary w ilościach określonych regulaminem akcji, w określonym czasie, będą mogli zakupić od Spółki określone towary premiowe po symbolicznej cenie 1 złoty netto.

Pisemne regulaminy akcji promocyjnych będą określały wszelkie kluczowe kwestie związane z przeprowadzeniem akcji, w tym w szczególności:do kogo skierowane będą akcje promocyjne; w jakim okresie akcje promocyjne będą przeprowadzane; w przypadku zakupu jakich Towarów i w jakiej ilości kontrahent będzie mógł zakupić towary premiowe po promocyjnej cenie 1 złoty netto;jakie towary premiowe będzie można nabyć po promocyjnej cenie 1 złoty netto.W przypadku planowanej przez Wnioskodawcę sprzedaży towarów premiowych po symbolicznej cenie promocyjnej 1 złoty netto za sztukę, pomiędzy nim a nabywcami nie będzie istniał związek, o którym mowa w art. 32 ust. 2 ustawy o VAT, tj. powiązania rodzinne lub kapitałowe.

Nabywając towary premiowe dla celów dalszej sprzedaży po cenie promocyjnej, Zainteresowany będzie otrzymywał faktury z wykazanym naliczonym podatkiem VAT. Co do zasady, cena nabycia towarów premiowych przez Spółkę będzie wyższa od ceny promocyjnej, po której zamierza sprzedać je następnie uczestnikom nagrodzonym w akcjach promocyjnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka będzie miała prawo obniżyć kwotę podatku należnego o pełną kwotę podatku VAT naliczonego, wynikającego z faktur z tytułu nabycia towarów premiowych zakupionych przez nią w celu ich dalszej odsprzedaży po symbolicznej cenie promocyjnej.

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie mu przysługiwało prawo do obniżenia podatku VAT należnego o pełną kwotę podatku VAT naliczonego, wynikającego z faktur z tytułu nabycia towarów premiowych, zakupionych przez niego, w celu ich dalszej odsprzedaży po cenie promocyjnej.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jednocześnie, w świetle art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a i b ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:z tytułu nabycia towarów i usług, potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.Zainteresowany, będąc podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, zamierza nabywać towary premiowe w celu wykorzystania ich do wykonywania czynności opodatkowanej, jaką stanowi sprzedaż tych towarów premiowych w ramach akcji promocyjnych po symbolicznej cenie promocyjnej, np. 1 złoty netto.

Jednocześnie, w związku z zakupem powyższych towarów premiowych, Spółka będzie otrzymywała od dostawców faktury VAT z wykazaną kwotą podatku naliczonego z tytułu nabycia tych towarów premiowych.

Ustawa o VAT nie zawiera przepisów, które by ograniczały lub wykluczały prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów, jeżeli zostały one zakupione w celu ich dalszej sprzedaży po cenie niższej niż cena zakupu.

W świetle powyższego, w opinii Wnioskodawcy, będzie mu przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturach z tytułu nabycia towarów premiowych w celu ich dalszej odsprzedaży w ramach akcji promocyjnych po symbolicznej cenie promocyjnej, np. 1 złoty netto.

Stanowisko Zainteresowanego znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 22 kwietnia 2009 r. (sygn. ILPP2/443-145/09-5/EWW), w której przychylił się do stanowiska wnioskodawcy, iż ustawa o VAT nie przewiduje regulacji, które ograniczyłyby zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z tym, że podatnik dokonuje sprzedaży towarów po cenach promocyjnych (np. uwzględniając udzieloną nabywcy bonifikatę). Zatem, prawo do odliczenia w analizowanej sytuacji nie ulega ograniczeniu. W rezultacie, w przypadku nabycia towarów i usług związanych z promocyjną sprzedażą (.), Spółka zachowa prawo do pełnego odliczenia naliczonego VAT.

Reasumując, Spółka stoi na stanowisku, iż będzie jej przysługiwało prawo do obniżenia podatku VAT należnego o pełną kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur z tytułu nabycia towarów premiowych, zakupionych przez nią w celu ich dalszej odsprzedaży po cenie promocyjnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną kwotę podatku VAT naliczonego. Natomiast pozostała część wniosku dotycząca określenia podstawy opodatkowania została rozstrzygnięta w odrębnej interpretacji indywidualnej z dnia 19 listopada 2009 r. nr ILPP1/443-1140/09-2/AT.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: odliczanie podatku naliczonego, podatek naliczony, prawo do odliczenia
Data aktualizacji: 16/01/2013 00:00:01

Czy na otrzymane w przyszłości premie pieniężne Spółka może nie wystawiać faktury VAT i ni...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Nagrody cashback

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Spółka ma prawo zwiększyć podatek naliczony co miesiąc o zryczałtowany zwrot podatku z...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy wartość netto wystawionej przez Spółkę faktury będzie kosztem dla obecnego użytkownika...

Na podstawie art. 14 a 4 w związku z art. 14 a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co...

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w związku z wystawionymi fakturami korygującymi...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Określenie opodatkowania dla sprzedaży nieruchomości niezabudowanej przeznaczonej pod zabudowę nabytej do współwłasności małżeńskiejNazwa sprzedawcy i nabywcy na fakturzeUrząd Skarbowy Strzyżów 38-100 ul. Daszyńskiego 6VAT - w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur związanych z zakupem samochodu dla osób starszych i niepełnosprawnychFaktura VAT - na kogo powinna być wystawiona
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.