Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Wyłączenia z opodatkowania czynności, za które wypłacona jest premia pieniężna oraz sposób ich dokumentowania

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 stycznia 2009 r. (data wpływu 30 stycznia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 marca 2009 r. (data wpływu 26 marca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania czynności, za które wypłacona jest premia pieniężna oraz sposobu ich dokumentowania - jest nieprawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 30 stycznia 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 24 marca 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania czynności, za które wypłacona jest premia pieniężna oraz sposobu ich dokumentowania.



W przedmiotowym wniosku, oraz piśmie stanowiącym jego uzupełnienie, został przedstawiony następujący stan faktyczny.



Wnioskodawca, jako osoba fizyczna, prowadzi jednoosobową firmę. Jego działalność polega na nabywaniu towarów branży instalacyjnej w celu ich sprzedaży na rynku hurtowym i detalicznym. Głównym dostawcą jest firma, z którą została zawarta umowa dealerska. Jeden z zapisów umowy mówi o tym, że po przekroczeniu określonego pułapu rocznych obrotów wypłacona zostanie premia pieniężna. Na tą okoliczność należy sporządzić fakturę VAT i zastosować stawkę podatku w wysokości 22%. Przekroczenie pułapu obrotów nie jest warunkiem dalszej współpracy i stanowi wyłącznie element dopingu dla zintensyfikowania sprzedaży. Otrzymanie premii nie jest uwarunkowane żadnymi dodatkowymi czynnościami, zadaniami, ani usługami.

Uzupełniając stan faktyczny Wnioskodawca zacytował pkt 6 ww. umowy, zgodnie z którym, w przypadku przekroczenia przez odbiorcę w 2008 r. obrotu netto w wysokości 1.000.000 zł, dostawca dodatkowo wypłaci odbiorcy bonus w wysokości 1% tego obrotu. Przedmiotowy bonus stanowi wynagrodzenie odbiorcy z tytułu świadczenia usług z zakresie intensyfikacji sprzedaży produktów dostawcy i będzie rozliczany na podstawie faktury VAT wystawionej przez odbiorcę w terminie 21 dni od zakończenia okresu rozliczeniowego. Wnioskodawca zaznaczył, że z powyższego wynika, iż bonus dotyczy całego wolumenu zakupów realizowanych w roku.

Jednocześnie wyjaśnił, że mimo użycia w umowie sformułowania świadczenie usług w zakresie intensyfikacji sprzedaży, w rzeczywistości nie są wykonywane żadne dodatkowe czynności typu marketing, czy reklama, mogące mieć wpływ na zainteresowanie klientów wyrobami producenta. Ĺąródłem wiedzy dla klienta o tym, że Wnioskodawca sprzedaje towary tego producenta jest informacja uzyskana bezpośrednio u producenta oraz informacje o asortymencie udostępnione na posiadanej stronie internetowej.



W związku z powyższym zadano następujące pytanie.



Czy uzyskanie premii pieniężnej wynikającej z przekroczenia pułapu obrotów nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i powinno być udokumentowane notą księgowa.



Zdaniem Wnioskodawcy premie nie stanowią dostawy towarów, ani też świadczenia usługi i nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a zatem nie ma podstawy do wystawienia faktury VAT. W przypadku wypłaty premii z tytułu przekroczenia obrotów, nie ma możliwości spełnienia warunków art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten bowiem zobowiązuje m. in. do wskazania w fakturze VAT daty dokonania sprzedaży, a nie ma możliwości jej określenia, gdyż sprzedaży nie dokonano. Sam fakt osiągnięcia obrotu nie jest dostawą. Nie jest to również usługą, gdyż nie dokonano żadnej czynności, która pozwoliłaby uznać uzyskanie premii za usługę. Z dostawą towarów wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami, usługa natomiast jest świadczeniem, które nie jest dostawą towarów (może to być np. przeniesienie praw). Uzyskanie prawa do otrzymania premii pieniężnej z tytułu przekroczenia pułapu obrotów nie mieści się - w opinii Wnioskodawcy - w katalogu czynności zawartych w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, a dla udokumentowania tej operacji winna być wystawiona nota księgowa.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.



Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.



Przez świadczenie usług, w myśl art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W świetle definicji legalnej zawartej w art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Mając na uwadze powołane regulacje, należy stwierdzić, że skoro premia pieniężna wypłacona zostaje w związku z osiągnięciem przez dany podmiot, w umówionym okresie rozliczeniowym, określonego (wartościowo lub ilościowo) poziomu obrotów i nie jest ona związana z konkretną dostawą, bądź dostawami (nie ma wówczas podstaw do zastosowania przepisów regulujących postępowanie stron transakcji w odniesieniu do szeroko rozumianych rabatów), to jest ona wynikiem sprecyzowanych umownie i nastawionych na konkretny efekt zachowań nabywcy, a zatem odpłatnym świadczeniem usługi, która to usługa podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Zgodnie z treścią art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że między Wnioskodawcą, a Jego głównym dostawcą (towarów) została zawarta umowa dealerska. Jeden z zapisów tej umowy przesądza, że po przekroczeniu określonego pułapu rocznych obrotów wypłacona zostanie premia pieniężna (bonus) w wysokości 1% tego obrotu. Zdarzenie to ma być udokumentowane fakturą VAT ze stawką podatku w wysokości 22%. Ponadto, jak podkreślono, premia pieniężna (bonus) dotyczy całego wolumenu zakupów realizowanych w roku (a więc wnioskując a contrario nie jest związana z konkretną dostawą towarów). Na tym tle Wnioskodawca powziął wątpliwość co do zasadności wyłączenia od opodatkowania czynności, za które należna jest ww. premia oraz sposobu udokumentowania jej otrzymania.

Relacje handlowe skonstruowane w wyżej opisany sposób, których materialne efekty prowadzą do przekazania premii pieniężnej (bonusu), mają charakter czynności dwustronnie zobowiązujących (zrealizowanie w danym okresie rozliczeniowym obrotu o określonej wartości - po stronie Wnioskodawcy; zapłata premii - po stronie dostawcy towarów). Zatem, skoro otrzymywane przez Wnioskodawcę premie pieniężne (bonusy) stanowią wynagrodzenie za określone zachowanie z Jego strony, to zachowanie takie, w świetle powyżej wskazanych przepisów ustawy, należy uznać za odpłatne świadczenie usług, które - jeżeli realizowane jest przez podmiot występujący w charakterze podatnika podatku od towarów i usług - podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Zatem bez wpływu na przedstawioną kwalifikację prawnopodatkową, pozostaje oświadczenie Wnioskodawcy, że - mimo zapisów umowy wskazujących na taki stan rzeczy - nie są w rzeczywistości wykonywane żadne dodatkowe czynności (usługi) np. marketing, czy reklama, mogące mieć wpływ na zainteresowanie klientów wyrobami producenta. Również zastrzeżenie, że osiągnięcie określonego pułapu obrotów nie jest warunkiem dalszej współpracy i stanowi wyłącznie element dopingu dla zintensyfikowania sprzedaży, a otrzymanie premii nie jest uwarunkowane żadnymi dodatkowymi czynnościami, zadaniami, ani usługami, nie uzasadnia wyłączenia czynności - z których zaistnieniem powstaje pieniężne zobowiązanie dostawcy - spod zakresu przedmiotowego przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W tej sytuacji dochodzi bowiem do rzeczywistego i odrębnego od obrotu towarem, opodatkowanego świadczenia nabywcy na rzecz sprzedającego towary.

Wykazanie, iż czynności, za które Wnioskodawca otrzymuje określone świadczenie pieniężne, mają charakter odpłatnego świadczenia usług powoduje, że stanowią one sprzedaż w rozumieniu cyt. wyżej art. 2 ustawy. W efekcie taka sprzedaż realizowana przez podatnika podatku od towarów wymaga, mając na uwadze treść cytowanego wyżej art. 106 ustawy, udokumentowania fakturą VAT.

Zatem, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz wskazane regulacje podatkowe, należy stwierdzić, że zachowanie Wnioskodawcy, za które otrzymuje premię pieniężną stanowi opodatkowaną usługę, której świadczenie winno być udokumentowane fakturą VAT.



Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, ul. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: faktura, opodatkowanie, premia pieniężna, świadczenie usług, transakcja
Data aktualizacji: 16/10/2013 21:00:01

Czy spółka może uznać jako koszt uzyskania przychodów wydatki dotyczące różnych lat obroto...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy w opisanej umowie faktoringowej odsetki stanowiące wynagrodzenie za finansowanie fakto...

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka nabywa - w ramach ustalonych limitów - przysługujące Klientom Spółki od ich dłużników bezsporne, nie obciążone prawami osób trzecich wierzytelności pieniężne wynikające wyłącznie z...

Urząd Skarbowy Zambrów 18-300 ul. Jantarowa 16

Zasięg terytorialny miasta Zambrów gminy Kołaki Kościelne, Rutki, Szumowo, Zambrów powiaty zambrowski województwo podlaskie Konta bankowe CIT 93101010490005182221000000 VAT 43101010490005182222000000 PIT 90101010490005182223000000 budżetowe...

Opodatkowanie sprzedaży akcji za pośrednictwem domu maklerskiego

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy można zastosować zwolnienie z podatku VAT dla usługi wynajmu budynku, stanowiącego tow...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art.14a 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację, co...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Możliwość skorzystania z korekty w trybie art. 89a ustawyOpodatkowanie podatkiem od towarów i usług świadczenia usług cash poolinguRozliczenie przychodów i kosztów uzyskania przychodów z najmu nieruchomości stanowiącej współwłasność wnioskodawczyniZapytanie dotyczy jaki rodzaj ksiąg ma prowadzić przedsiębiorca świadczący usługi telekomunikacyjneCzy faktury VAT wysyłane do klientów w formacie PDF przy użyciu poczty elektronicznej po wydrukowaniu mogą być przez nich księgowane?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.