Facebook Kontakt
Zaloguj siê lub zarejestruj konto
W³±cz wersjê mobiln±
Wystaw fakturêFakturyKlienciProduktyKontoAktualno¶ciOpiniePomocKontakt
Przypominamy, ¿e na stronie Fakturowo.pl dostêpna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org bêdzie dzia³a³ ca³y czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, wiêcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostêpna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF bêdzie wkrótce obowi±zkowy dla wszystkich podatników. Zachêcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezp³atna i do niczego nie zobowi±zuje!

Wystawianie faktur i powstanie obowi±zku podatkowego w zwi±zku z wniesieniem aportu po dniu 31 marca 2009 r

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upowa¿nienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach dzia³aj±c w imieniu Ministra Finansów stwierdza, ¿e stanowisko Spó³ki przedstawione we wniosku z dnia 3 lutego 2009 r. (data wp³ywu 9 lutego 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotycz±cej podatku od towarów i us³ug w zakresie wystawiania faktur VAT i powstania obowi±zku podatkowego w zwi±zku z wniesieniem aportu po dniu 31 marca 2009 r. - jest nieprawid³owe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lutego 2009 r. wp³yn±³ ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotycz±cej podatku od towarów i us³ug w zakresie opodatkowania czynno¶ci wniesienia aportu po dniu 31 marca 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zosta³o przedstawione nastêpuj±ce zdarzenie przysz³e:

Wnioskodawca (dalej: Spó³ka") zamierza przyst±piæ do istniej±cej spó³ki komandytowej po dniu 31 marca 2009 r. Spó³ka wnios³aby do spó³ki komandytowej wk³ad niepieniê¿ny w postaci zabudowanej nieruchomo¶ci. Wnioskodawca jest w³a¶cicielem budynku i u¿ytkownikiem wieczystym gruntu, na którym budynek ten zosta³ usytuowany. Budowê przedmiotowego budynku zakoñczono w 2002 r. Wnioskodawca naby³ nieruchomo¶æ w dniu 27 kwietnia 2004 r. i nie odlicza³ VAT naliczonego przy nabyciu nieruchomo¶ci, gdy¿ sprzedaj±cy nie nalicza³ VAT od sprzeda¿y. Wnioskodawca nie dokonywa³ ulepszeñ budynku, których warto¶æ przekroczy³aby 30% warto¶ci pocz±tkowej budynku.

Wnioskodawca prowadzi wy³±cznie dzia³alno¶æ zwolnion± z VAT w zwi±zku z tym, co do zasady, nie odlicza podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i us³ug zwi±zanych z prowadzon± dzia³alno¶ci±.

W zwi±zku z powy¿szym zadano nastêpuj±ce pytania:Czy Spó³ka wnosz±c aport powinna wystawiæ fakturê VAT na spó³kê komandytow±. Jakie elementy powinna zawieraæ ta faktura, tj. w jaki sposób powinna byæ wystawiona.Kiedy powstanie obowi±zek podatkowy w zwi±zku z wniesieniem w formie aportu budynku i prawa u¿ytkowania wieczystego gruntu.Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1. Zdaniem Spó³ki, je¶li czynno¶æ wniesienia aportu zostanie uznana za czynno¶æ opodatkowan± VAT, Spó³ka powinna wystawiæ fakturê VAT dotycz±c± wniesienia aportu do spó³ki komandytowej. Jednak¿e faktura VAT nie bêdzie spe³niaæ warunków okre¶lonych w przepisach rozporz±dzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i us³ug, do których nie maj± zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i us³ug. § 5 tego rozporz±dzenia dotyczy bowiem wystawiania faktur z tytu³u sprzeda¿y". W wypadku faktury z tytu³u czynno¶ci wniesienia aportu nie bêdzie mo¿na uj±æ na fakturze wszystkich informacji, wymaganych zgodnie z § 5 rozporz±dzenia (np. kwota nale¿no¶ci ogó³em wraz z nale¿nym podatkiem", suma sprzeda¿y netto towarów"). Je¶li czynno¶æ wniesienia aportu bêdzie uznana za czynno¶æ zwolnion± z VAT, Spó³ka nie ma obowi±zku wystawienia faktury VAT (do 1 grudnia 2008 r. czynno¶æ wniesienia aportu by³a uznawana za zwolnion± z VAT i podatnicy nie wystawiali faktury dokumentuj±cej dokonanie takiej czynno¶ci).

Ad. 2. Zgodnie z art. 19 ust. 10 ustawy VAT w wypadku dostawy towarów, której przedmiotem s± budynki, obowi±zek podatkowy powstaje z chwil± otrzymania czê¶ci lub ca³o¶ci zap³aty, nie pó¼niej ni¿ 30 dnia, licz±c od dnia wydania budynków i lokali. W wypadku wnoszenia budynków aportem Spó³ka nie otrzymuje zap³aty. W zwi±zku z tym, nale¿y przyj±æ, ¿e obowi±zek podatkowy powstaje nie pó¼niej ni¿ 30 dnia od dnia wydania budynków. Spó³ka uwa¿a, ¿e je¶li budynek zostanie wydany w dniu podjêcia decyzji o wniesieniu wk³adu do spó³ki (w dniu podjêcia uchwa³y o zmianie umowy spó³ki komandytowej) ju¿ w tym dniu Spó³ka mo¿e uznaæ, ¿e powsta³ obowi±zek podatkowy, gdy¿ zgodnie z art. 19 ust. 10 Ustawy VAT obowi±zek podatkowy powstaje nie pó¼niej ni¿" 30 dnia od dnia wydania budynków. Mo¿e zatem powstaæ wcze¶niej, ju¿ w dniu wydania budynku. Ostatnim dniem, w którym dochodzi do powstania obowi±zku podatkowego jest 30 dzieñ, licz±c od dnia wydania budynku spó³ce komandytowej.

W wypadku wniesienia aportem prawa u¿ytkowania wieczystego powstanie obowi±zku podatkowego jest zwi±zane z momentem wpisu prawa u¿ytkowania wieczystego do ksiêgi wieczystej (taki pogl±d wyrazi³ Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 17 lipca 2008 r., znak IBPP1/443-551/08/PK (KAN-3518/KAN-6597).

W ¶wietle obowi±zuj±cego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przysz³ego uznaje siê za nieprawid³owe.

W kwestii powstania obowi±zku podatkowego w zwi±zku z wniesieniem w formie aportu budynku i prawa u¿ytkowania wieczystego gruntu nale¿y wskazaæ, ¿e:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i us³ug (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustaw±, opodatkowaniu tym podatkiem podlega odp³atna dostawa towarów i odp³atne ¶wiadczenie us³ug na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawê towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1. rozumie siê przeniesienie prawa do rozporz±dzania towarami jak w³a¶ciciel, w tym równie¿ zbycie prawa u¿ytkowania wieczystego gruntu (art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy).

Wniesienie aportu jest dostaw± towarów, zwa¿ywszy fakt, ¿e mamy w tym przypadku do czynienia z przeniesieniem prawa do rozporz±dzenia towarem jak w³a¶ciciel, lub te¿ ¶wiadczeniem us³ug. Pozostaje wiêc konieczno¶æ rozstrzygniêcia, czy dostawa ta jest odp³atna, czy nieodp³atna. Na gruncie kodeksu spó³ek handlowych przyjêcie, ¿e objêcie udzia³ów w spó³ce w zamian za aport stanowi odp³atno¶æ, nie by³oby mo¿liwe. Jednak tak jak ustawa o VAT odrywa siê od konstrukcji prawa cywilnego, tak wydaje siê w pe³ni zasadne rozpatrywanie odp³atno¶ci jedynie na gruncie ustawy o VAT. Z jej przepisów, a tak¿e z orzecznictwa ETS wynika, ¿e odp³atno¶ci± bêdzie uzyskany przez dostawcê benefit (korzy¶æ) ka¿dego rodzaju. Nie ulega w±tpliwo¶ci, ¿e wniesienie aportu nie jest ¶wiadczeniem pod tytu³em darmym. Wnosz±cy aport uzyskuje pewn±, wymiern± korzy¶æ. Z tego wzglêdu nale¿y uznaæ wniesienie aportu za odp³atn± dostawê towarów. Z tym za¶ wi±¿± siê dalsze konsekwencje, w szczególno¶ci obowi±zek wystawienia faktury VAT.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przysz³ego wynika, i¿ Wnioskodawca ma zamiar dokonaæ dostawy towarów wnie¶æ aport w postaci prawa wieczystego u¿ytkowania gruntu zabudowanego budynkiem do spó³ki komandytowej po dniu 31 marca 2009 r.

W przedmiotowej kwestii nale¿y rozpatrzyæ moment powstania obowi±zku podatkowego w podatku od towarów i us³ug dla gruntu zabudowanego budynkiem. W tej sytuacji obowi±zek podatkowy powstanie w sposób okre¶lony w art. 19 ust. 10 ww. ustawy o podatku od towarów i us³ug, zgodnie z którym w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem s± lokale i budynki, obowi±zek podatkowy powstaje z chwil± otrzymania ca³o¶ci lub czê¶ci zap³aty, nie pó¼niej jednak ni¿ 30. dnia, licz±c od dnia wydania, z zastrze¿eniem ust. 13 pkt 10 i 11.

Z cytowanego wy¿ej przepisu wynika, ¿e ustawodawca w szczególny sposób uregulowa³ powstanie obowi±zku podatkowego w przypadku dostawy budynków. Bowiem obowi±zek podatkowy powstaje w dacie otrzymania ca³o¶ci lub czê¶ci zap³aty, je¿eli natomiast zap³ata nie nast±pi³a, obowi±zek podatkowy powstanie z up³ywem 30 dnia licz±c od dnia wydania budynku.

Na mocy art. 103 ustawy z dnia 15 wrze¶nia 2000 r. Kodeksu spó³ek handlowych (Dz. U, Nr 94, poz. 1037 ze zm.) w sprawach nieuregulowanych w niniejszym dziale do spó³ki komandytowej stosuje siê odpowiednio przepisy o spó³ce jawnej chyba, ¿e ustawa stanowi inaczej. W zwi±zku z powy¿szym do spó³ki komandytowej bêd± mia³y zastosowanie przepisy art. 48 i 49 Kodeksy spó³ek handlowych odnosz±ce siê do spó³ki jawnej.

W my¶l tych przepisów w razie w±tpliwo¶ci uwa¿a siê, ¿e wk³ady wspólników s± równe. Wk³ad wspólnika mo¿e polegaæ na przeniesieniu lub obci±¿eniu w³asno¶ci rzeczy lub innych praw, a tak¿e na dokonaniu innych ¶wiadczeñ na rzecz spó³ki.

Prawa, które wspólnik zobowi±zuje siê wnie¶æ do spó³ki, uwa¿a siê za przeniesione na spó³kê. Je¿eli wspólnik zobowi±za³ siê wnie¶æ tytu³em wk³adu do spó³ki rzeczy inne ni¿ pieni±dze na w³asno¶æ lub do u¿ywania, wówczas do jego obowi±zku ¶wiadczenia i ryzyka przypadkowej utraty przedmiotu ¶wiadczenia stosuje siê odpowiednio przepisy o sprzeda¿y lub o najmie.

Stosownie za¶ do art. 107 § 1 Kodeksu spó³ek handlowych je¿eli wk³adem komandytariusza do spó³ki jest w ca³o¶ci lub w czê¶ci ¶wiadczenie niepieniê¿ne, umowa spó³ki okre¶la przedmiot tego ¶wiadczenia (aport), jego warto¶æ, jak równie¿ osobê wspólnika wnosz±cego takie ¶wiadczenie niepieniê¿ne.

Na podstawie ww. przepisów nale¿y przyj±æ, ¿e mamy do czynienia z wyra¼n± norm±, której skutkiem jest uznanie, ¿e prawa, które wspólnik zobowi±za³ siê wnie¶æ do spó³ki, uznaje siê za przeniesione na spó³kê. Zobowi±zanie wspólnika w umowie spó³ki co do wniesienia wk³adów oznacza, ¿e z t± chwil± s± one w³asno¶ci± spó³ki. Spó³ka ma prawo ¿±dania wydania danego prawa, jak równie¿ po¿ytków, które ono niesie. Zatem równie¿ z chwil± zawarcia umowy spó³ki wspólnik uzyskuje korzy¶æ (benefit) w postaci udzia³ów w tej spó³ce. Na gruncie ustawy o podatku od towarów i us³ug powy¿sze oznacza, i¿ w dacie zawarcia umowy spó³ki komandytowej lub w dacie zmiany tej umowy w zwi±zku z przyst±pieniem wspólnika do istniej±cej spó³ki, wspólnik otrzymuje zap³atê (udzia³y) w zamian za wniesiony wk³ad rzeczowy (aport).

Jak wskazano wy¿ej wniesienie aportu jest czynno¶ci± odp³atn±, za¶ wynagrodzenie wspólnika stanowi± udzia³y w spó³ce komandytowej wydane w zamian za wniesiony maj±tek w dacie zawarcia umowy spó³ki.

W zwi±zku z powy¿szym obowi±zek podatkowy w podatku od towarów i us³ug w odniesieniu do nieruchomo¶ci, o której mowa wy¿ej, powstanie w dacie zmiany istniej±cej umowy spó³ki zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i us³ug, tj. z chwil± otrzymania ca³o¶ci zap³aty za wniesion± nieruchomo¶æ.

Zgodnie z przepisami art. 27 zdanie drugie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomo¶ciami (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.) oddanie nieruchomo¶ci gruntowej w u¿ytkowanie wieczyste i przeniesienie tego prawa w drodze umowy wymaga wpisu w ksiêdze wieczystej.

Cyt. wy¿ej przepis jednoznacznie wskazuje, ¿e umowne przeniesienie prawa u¿ytkowania wieczystego (np. w postaci aportu) wymaga:zawarcia umowy w formie aktu notarialnego, wpisu do ksiêgi wieczystej.Oba te wymagania musz± byæ spe³nione kumulatywnie. Wpis do ksiêgi wieczystej ma charakter konstytutywny i oznacza, ¿e przej¶cie tego prawa na nabywcê uzale¿nione zosta³o od dokonania wpisu do ksiêgi wieczystej. Powy¿sze oznacza, i¿ nabywca z chwil± uwidocznienia go jako u¿ytkownika wieczystego w ksiêdze wieczystej przedmiotowym prawem wieczystego u¿ytkowania bêdzie dysponowa³ jak w³a¶ciciel. Tym samym nale¿y uznaæ, ¿e wraz z wpisem nabywcy do ksiêgi wieczystej, jako u¿ytkownika wieczystego nastêpuje wydanie przedmiotowej nieruchomo¶ci.

Odnosz±c zatem przedstawiony powy¿ej stan prawny do zdarzenia przysz³ego opisanego we wniosku stwierdziæ nale¿y, i¿ obowi±zek podatkowy z tytu³u dostawy nieruchomo¶ci powstanie z chwil± otrzymania zap³aty w postaci objêcia udzia³ów w spó³ce komandytowej - tj. w dacie zmiany umowy spó³ki, bowiem zdarzenie to jest wcze¶niejsze ni¿ up³yw 30 dnia licz±c od dnia wydania nieruchomo¶ci czyli wpisu prawa u¿ytkowania wieczystego gruntu zabudowanego do ksiêgi wieczystej.

Natomiast w kwestii wystawiania faktur VAT nale¿y wskazaæ:

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, s± obowi±zani wystawiæ fakturê stwierdzaj±c± w szczególno¶ci dokonanie sprzeda¿y, datê dokonania sprzeda¿y, cenê jednostkowa bez podatku, podstawê opodatkowania, stawkê i kwotê podatku, kwotê nale¿no¶ci oraz dane dotycz±ce podatnika i nabywcy, z zastrze¿eniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Ww. przepis nak³ada na podatnika obowi±zek dokumentowania sprzeda¿y faktur± VAT.

Przez sprzeda¿, zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o podatku od towarów i us³ug, rozumieæ nale¿y odp³atn± dostawê towarów i odp³atne ¶wiadczenie us³ug na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewn±trzwspólnotow± dostawê towarów.

Jak wskazano powy¿ej, wniesienie aportu (wk³adu niepieniê¿nego) do spó³ek prawa handlowego lub cywilnego spe³nia definicjê odp³atnej dostawy towarów.

Zatem czynno¶æ wniesienia aportu (którego przedmiotem jest prawo u¿ytkowania wieczystego gruntu zabudowanego budynkiem) do spó³ki komandytowej (spó³ki prawa handlowego) winna byæ udokumentowana faktur± VAT.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, ¿e Wnioskodawca ma zamiar wnie¶æ jako aport do spó³ki komandytowej prawo u¿ytkowania wieczystego gruntu zabudowanego budynkiem, który zosta³ nabyty dnia 27 kwietnia 2004 r. bez podatku VAT. Ponadto Wnioskodawca nie dokonywa³ ulepszeñ budynku, których warto¶æ przekracza³aby 30% warto¶ci pocz±tkowej budynku.

Jak wskazano w interpretacji indywidualnej znak IBPP3/443-130/09/IK z dnia 17 kwietnia 2009 r. dostawa przedmiotowej nieruchomo¶ci korzystaæ bêdzie ze zwolnienia od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 w zwi±zku z § 13 ust. 1 pkt 10 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i us³ug (Dz. U. Nr 212, poz. 1336).

Szczegó³owe zasady wystawiania faktur oraz dane, które faktury powinny zawieraæ okre¶laj± przepisy rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i us³ug, do których nie maj± zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i us³ug (Dz. U. Nr 212, poz. 1337).

Stosownie do regulacji § 4 ust. 1 oraz § 5 ust. 1 ww. rozporz±dzenia zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadaj±cy numer identyfikacji podatkowej, wystawiaj± faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT". Faktura stwierdzaj±ca dokonanie sprzeda¿y powinna zawieraæ co najmniej:imiona i nazwiska lub nazwy b±d¼ nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy; numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrze¿eniem ust. 10 i 11; numer kolejny faktury oznaczonej jako FAKTURA VAT; dzieñ, miesi±c i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta ró¿ni siê od daty sprzeda¿y, równie¿ datê sprzeda¿y; w przypadku sprzeda¿y o charakterze ci±g³ym podatnik mo¿e podaæ na fakturze miesi±c i rok dokonania sprzeda¿y, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury; nazwê (rodzaj) towaru lub us³ugi; miarê i ilo¶æ sprzedanych towarów lub zakres wykonanych us³ug; cenê jednostkow± towaru lub us³ugi bez kwoty podatku (cenê jednostkow± netto); warto¶æ towarów lub wykonanych us³ug, których dotyczy sprzeda¿, bez kwoty podatku (warto¶æ sprzeda¿y netto); stawki podatku; sumê warto¶ci sprzeda¿y netto towarów lub wykonanych us³ug z podzia³em na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegaj±cych opodatkowaniu; kwotê podatku od sumy warto¶ci sprzeda¿y netto towarów (us³ug), z podzia³em na kwoty dotycz±ce poszczególnych stawek podatku; kwotê nale¿no¶ci ogó³em wraz z nale¿nym podatkiem.Zauwa¿yæ nale¿y, i¿ w sytuacji gdy sprzeda¿ (odp³atna dostawa towarów) dotyczy wniesienia aportu w postaci prawa u¿ytkowania wieczystego gruntu zabudowanego budynkiem, wynagrodzeniem (czyli warto¶ci± sprzeda¿y) jest warto¶æ udzia³ów pokrytych aportem. Stosownie do § 5 ust. 7 ww. rozporz±dzenia w przypadku dostawy towarów lub ¶wiadczenia us³ug zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust, 3 ustawy, poza danymi okre¶lonymi w ust. 1 pkt 5, wskazuje siê równie¿:symbol towaru lub us³ugê, okre¶lon± w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, je¿eli ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy powo³uj± ten symbol, lubprzepis ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku, lubprzepis dyrektywy, który zwalnia od podatku tê dostawê lub to ¶wiadczenie.W przypadku dostawy budynków (w tym równie¿ zwolnionych od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy) przepisami § 11 ust. 1 i 2 ww. rozporz±dzenia okre¶lono szczególny termin wystawienia faktury VAT dokumentuj±cej t± czynno¶æ.

Zgodnie z tym przepisem w przypadkach okre¶lonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 15 i 7-11, ust. 16 a oraz ust. 16b ustawy, fakturê wystawia siê nie pó¼niej ni¿ z chwil± powstania obowi±zku podatkowego ww. faktury nie mog± byæ wystawione wcze¶niej ni¿ 30. dnia przed powstaniem obowi±zku podatkowego.

Maj±c powy¿sze na uwadze stanowisko Wnioskodawcy nale¿a³o uznaæ za nieprawid³owe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przysz³ego przedstawionego przez Wnioskodawcê i stanu prawnego obowi±zuj±cego w dacie wydania niniejszej interpretacji.

Ponadto zauwa¿a siê, ¿e ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w kwestii opodatkowania czynno¶ci wniesienia aportu po dniu 31 marca 2009 r. zosta³a zawarta w odrêbnym rozstrzygniêciu.

Stronie przys³uguje prawo do wniesienia skargi na niniejsz± interpretacjê przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodno¶ci z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporz±dzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim s±dom administracyjnym niektórych spraw z zakresu dzia³ania ministra w³a¶ciwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zak³adu Ubezpieczeñ Spo³ecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Spo³ecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargê wnosi siê do Wojewódzkiego S±du Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na pi¶mie organu, który wyda³ interpretacjê w terminie 14 dni od dnia, w którym skar¿±cy dowiedzia³ siê lub móg³ siê dowiedzieæ o jej wydaniu - do usuniêcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postêpowaniu przed s±dami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargê do WSA wnosi siê (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia dorêczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usuniêcia naruszenia prawa, a je¿eli organ nie udzieli³ odpowiedzi na wezwanie, w terminie sze¶ædziesiêciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargê wnosi siê za po¶rednictwem organu, którego dzia³anie lub bezczynno¶æ s± przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Bia³ej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Bia³a.
S³owa kluczowe: aport, faktura, moment powstania obowi±zku podatkowego, spó³ka komandytowa, zwolnienia podatkowe
Data aktualizacji: 08/01/2013 09:00:01

Urz±d Skarbowy Brodnica 87-300 ul. Genera³a Sikorskiego 19

Zasiêg terytorialny miasta Brodnica gminy Bartniczka, Bobrowo, Brodnica, Brzozie, Górzno, Jab³onowo Pomorskie, Osiek, ¦wiedziebnia, Zbiczno powiaty brodnicki województwo kujawsko-pomorskie Konta bankowe CIT 58101010780016742221000000 VAT...

Dotyczy opodatkowania us³ug na ruchomym maj±tku rzeczowym ¶wiadczonych na rzecz podmiotów...

Na podstawie art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzêdu Skarbowego w Warszawie w zwi±zku z wnioskiem z dnia 15.11.2005r. (uzupe³nionym w...

Czy prawid³owo okre¶lono moment powstania obowi±zku podatkowego w przypadku etapowego fakt...

W dniu 6 marca 2006 roku do Naczelnika Urzêdu Skarbowego w Be³chatowie wp³yn±³ wniosek spó³ki jawnej o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym w ramach prowadzonej...

Uznawanie faktur wystawianych przez nabywcê towarów za dokumenty podlegaj±ce zaewidencjono...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowa¿nienia do wydawania interpretacji...

Uprzejmie prosimy o wypowiedzenie siê czy w nazwie Faktura VAT przy zaliczce powinno dodat...

Pismem z dnia 25.08.2005r. Strona zwróci³a siê z pro¶b± o interpretacjê przepisów prawa podatkowego dotycz±cego wymogów jakie powinna spe³niaæ FAKTURA VAT przy zaliczce. Zdaniem wnioskuj±cego w nazwie FAKTURA VAT powinno dodatkowo pojawiæ siê s³owo...
Polecamy ciekawe artyku³y do przeczytania
Wed³ug jakich przepisów, polskich czy przepisów kraju wystawcy faktury, nale¿y interpretowaæ pojêcie wystawienia faktury w terminie?Czy warto¶æ pocz±tkowa ¶rodka trwa³ego wprowadzonego do firmy, ustalona na podstawie faktury VAT z 2004 roku, jest prawid³owa?Dotyczy premii pieniê¿nej zwi±zanej ze ¶wiadczeniem us³ug na podstawie podpisanej umowyPrawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentuj±cych wydatki zwi±zane z realizacj± inwestycji Rewitalizacja Zabytkowego Ratusza - etap ICzy zakup sprzêtów AGD oraz artyku³ów spo¿ywczych koniecznych do produkcji potraw prezentowanych na portalu mo¿e stanowiæ koszt uzyskania przychodu?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji us³ug i zgodnie z polityk± cookies. Mo¿esz okre¶liæ warunki przechowywania lub dostêpu do plików cookies w Twojej przegl±darce, kliknij tutaj aby dowiedzieæ siê wiêcej.