Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Wystawianie faktur na nazwisko inwestora w odniesieniu do całości robót budowlanych w budynku mieszkalno-usługowym

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 maja 2008 r. (data wpływu 28 maja 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktur na nazwisko inwestora, tj. osoby fizycznej, w odniesieniu do całości wykonywanych robót budowlanych w budynku mieszkalno-usługowym - jest prawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 28 maja 2008 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktur na nazwisko inwestora, tj. osoby fizycznej, w odniesieniu do całości wykonywanych robót budowlanych w budynku mieszkalno-usługowym.



W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.



Jest Pani właścicielką firmy budowlanej. W ramach prowadzonej działalności wykonuje usługi polegające na budowie, remontach i modernizacji budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. W obecnym czasie realizuje inwestycję, która wg projektu jest budynkiem podpiwniczonym mieszkalno-usługowym. Budynek będzie pełnił funkcję mieszkalną i usługową (część usługowa to pomieszczenia parteru i jedno pomieszczenie w piwnicy). Umowę zawarto na nazwisko właściciela działki - inwestora. Umowa ryczałtowa wraz z aneksem zawarta jest na wykonanie stanu surowego wraz z elewacją i wykonaniem tynków wewnętrznych kat. III oraz posadzek cementowych z wyłączeniem robót ujętych w § 1 pkt 3 umowy czyli: ścian oporowych wjazdu do garażu, dostawy i ułożenia płytek glazurowych i terakotowych oraz paneli podłogowych, dostawy i montażu stolarki okiennej, dostawy i montażu stolarki drzwiowej wewnętrznej, robót malarskich, balustrad schodowych i balkonowych, szczyty elewacji wykonane zostaną bez faktury zewnętrznej i malowania. Umowa nie obejmuje wykonania instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i c.o. Według Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi budynek zakwalifikowano do PKOB grupa 111 klasa 1110 Budynki mieszkalne jednorodzinne.



Jak wynika z przedstawionej przez inwestora dokumentacji powierzchnia całkowita budynku wynosi 286, 90 m2. We wniosku wskazano na podział powierzchni wraz z podaniem metrażu, co przedstawia się następująco:

piwnica: razem 95, 51 m2 (garaż, pomieszczenie magazynowe kliniki, komunikacja, dwie piwnice, kotłownia, skład opału, klatka schodowa), parter z przeznaczeniem na działalność gospodarczą: razem 89, 10 m2 (dwa gabinety stomatologiczne, łazienka gabinetu ginekologicznego, wc damski, gabinet ginekologiczny, pomieszczenia socjalne, dwa wc dla pracowników, poczekalnia, hol, recepcja, komunikacja wspólna dla części mieszkaniowej i usługowej), piętro z przeznaczeniem na część mieszkalną: razem 102, 29 m2 (dwie sypialnie, łazienka, dwa korytarze, kuchnia, salon, sypialnia z łazienką, garderoba, klatka schodowa).

Pomieszczenia przeznaczone na cele mieszkaniowe z Pani wyliczenia wynoszą 190, 24 m2 (piętro budynku przeznaczone w całości jako część mieszkalna 102, 29 m2, komunikacja wspólna dla części mieszkalnej i usługowej 2, 39 m2 oraz piwnica 95, 51 m2 bez pomieszczenia magazynowego kliniki 9, 95 m2). Pomieszczenia przeznaczone na działalność gospodarczą wynoszą 96, 66 m2, czyli powierzchnia mieszkalna w całkowitej powierzchni budynku wynosi 66, 31%.



W związku z powyższym zadano następujące pytanie:



Czy w zaistniałej sytuacji, czyli umowy ryczałtowej zawartej na budowę budynku mieszkalno- usługowego z osobą fizyczną, w przypadku, gdy budynek służy do dwóch celów: mieszkalnego i prowadzonej działalności, wykonawca jest zobowiązany do wystawienia faktur na nazwisko inwestora, tj. na osobę fizyczną w stosunku do całości wykonywanych robót, czy może wystawić fakturę osobno na nazwisko w części mieszkalnej, a w części usługowej na firmę.



Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do sposobu wystawiania faktur, uważa Pani, że faktury dotyczące robót budowlanych dotyczące budowy budynku, który ma służyć dwóm celom, a nie dające się wyłącznie przypisać do poszczególnych części powinny być wystawione na nazwisko osoby (zgodnie z zawartą umową) jako inwestora przedmiotowej budowy, bez podziału na część mieszkalną i usługową.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.



Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Przepis art. 106 ust. 4 ww. ustawy, stanowi, iż podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Art. 106 ust. 8 pkt 1 cyt. ustawy stanowi, iż Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia określi szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania.

Na mocy dyspozycji wynikającej z ww. przepisu, Minister Finansów w rozdziale 4 rozporządzenia z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) określił powyższe zasady.



Elementy, jakie powinna zawierać faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, określone zostały w § 9 ust. 1 powołanego rozporządzenia. Zgodnie z tym przepisem faktura powinna zawierać co najmniej:

imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11, dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży towarów o charakterze ciągłym, nazwę towaru lub usługi, jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług, cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto), wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto), stawki podatku, sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu, kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku, wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu, kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca zawarł z inwestorem, tj. osobą fizyczną będącą właścicielem działki umowę na świadczenie robót budowlanych, dotyczących budowy budynku podpiwniczonego mieszkalno - usługowego, sklasyfikowanego w grupie 111, w klasie 1110. Umowa zawarta pomiędzy inwestorem, a wykonawcą (Panią) jest umową dotyczącą wykonania stanu surowego wraz z elewacją (bez tynków zewnętrznych i malowania) i wykonaniem tynków wewnętrznych kat. III oraz posadzek cementowych. Inwestor - jak wynika z opisu przedstawionego we wniosku - zamówił kompleksową usługę, w ramach której wykonywane są prace dotyczące zarówno części mieszkalnej jak i usługowej. Uzgodnione, na podstawie złożonej oferty wynagrodzenie jest wynagrodzeniem ryczałtowym za całość świadczonych usług.

Zatem umowa zawarta pomiędzy stronami wskazuje, co jest przedmiotem świadczenia usług oraz określa nabywcę, sposób zapłaty i inne elementy konieczne do prawidłowej realizacji usługi.

Biorąc pod uwagę powyżej przywołane przepisy oraz przedstawiony we wniosku opis, z którego wynika, że została zawarta umowa pomiędzy Panią jako wykonawcą a inwestorem (właścicielem działki), tj. osobą fizyczną, na realizację robót budowlanych dotyczącą budynku (w którym znajdują się zarówno lokale mieszkalne jak również części użytkowe, a nie dające się przypisać do poszczególnych części) jako całości - zatem faktura winna być wystawiona przez Panią na nazwisko inwestora, z którym zawarto umowę bez względu czy jest on osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą czy też nieprowadzącą działalność.



Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: budynek mieszkalny, budynek usługowy, faktura, Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych PKOB, roboty budowlane, usługi budowlane
Data aktualizacji: 29/12/2012 12:00:01

Czy istnieje możliwość odliczania 100 % VAT z faktury za ratę leasingową do momentu odlicz...

Na podstawie art. 216, art. 14 a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym...

Czy ważna jest faktura VAT bez podpisu odbiorcy?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze działając na podstawie art. 14a 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 16.08.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu...

Czy mam prawo do odliczenia VAT z faktur otrzymanych przed dniem rejestracji ?

Na podstawie art. 14a, 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) w odpowiedzi na następujące pytanie dotyczące interpretacji przepisów prawa podatkowego zawarte w piśmie z dnia 20.12.2004 r. Czy...

Powiat nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku realizacją projektu stypen...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Adwokat świadczący pomoc prawną z urzędu pyta, czy powinien wpisywać do księgi przychodów...

Na podstawie art. 207, art. 220, art. 221 oraz art. 233 1 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania z dnia 01.12.2005 r. od decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy zakupione towary i usługi sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnychpodlegają opodatkowaniu podatkiem VAT?Udokumentowanie przyznanego rabatuFaktura końcowa onlinePrzychody uzyskiwane z działalności gospodarczej prowadzonej na własny rachunek można opodatkować podatkiem liniowymOpodatkowanie i dokumentowanie wypłacanych premii pieniężnych oraz odliczenie podatku naliczonego
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.