Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Wystawianie faktur VAT i faktur korygujących VAT dokumentujących usługi budowlane wykonywane w obiekcie mieszkaniowym

Działając na podstawie art.216 §1, art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dnia .02.2007r. (data wpływu do urzędu) uzupełnione pismem z dnia .03.2007r. (data wpływu do urzędu) w sprawie sposobu wystawienia faktur VAT i faktur korygujących VAT dokumentujących usługi budowlane wykonywane w obiekcie mieszkaniowym.

UZASADNIENIE

W myśl art.14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (.) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art.14a §4.

Pismem z dnia .02.2007r. (data wpływu do urzędu), uzupełnionym pismem z dnia .03.2007r. (data wpływu do urzędu) zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów w podatku od towarów i usług.

Z przedstawionej w pismach sytuacji wynika, że wykonuje Pan usługi budowlane w skład których wchodzą poszczególne roboty posiadające swój numer PKWiU. Wymienione prace wykonuje Pan w obiektach mieszkaniowych jedno lub wielorodzinnych. Z przedstawionej przez Pana sytuacji wynika także, że wystawił Pan faktury VAT, w których w odrębnych pozycjach wyszczególnił wykonaną usługę budowlaną oraz wykorzystany materiał budowlany. Obecnie zamierza Pan wystawić korekty faktur VAT, w których rozliczy w jednej pozycji usługę budowlaną wraz z materiałem, opodatkowując całość jednolitą stawką podatku VAT 7%.Pana zdaniem prawidłowym będzie wystawienie faktury korygującej VAT, w której wykaże w jednej pozycji usługę budowlaną wraz z materiałem opodatkowując całość stawką podatku VAT 7%. Ponadto wyjaśnia Pan, że wystawiając fakturę VAT, dokumentującą wykonanie różnych robót budowlanych wraz ze zużytym materiałem, w jej treści powoła się na art.146 ust.1 pkt.2 lit.a) ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z §16 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 95, poz.798) w przypadku, gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art.29 ust.4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.Fakturę korygującą wystawia się także, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub w kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury - §17 ust.1 ww. rozporządzenia Ministra Finansów.

Z umowy cywilno-prawnej zawartej ze zleceniodawcą powinno wynikać, czy usługa wykonana zostanie z dostarczonych przez wykonawcę materiałów. W tej sytuacji, w przypadku wykonania całego zakresu robót budowlano-montażowych należy stosować jednolitą stawkę podatku VAT od pełnej wartości robót. Obrotem podatnika będzie uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy. W przypadku wykonania usługi z materiałów dostarczonych przez wykonawcę - obrót, stanowiący podstawę opodatkowania usługi obejmuje także należność za wykorzystane materiały. Opodatkowanie powinno nastąpić według stawki przewidzianej dla wykonanej usługi (ze względu na obiekt, w którym są wykonywane roboty).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w ramach jednej usługi wykonuje Pan różne roboty budowlane (posiadające swoje symbole PKWiU) na obiektach mieszkaniowych jedno lub wielorodzinnych. W związku z tym, stosownie z art.146 ust.1 pkt.2 lit.a) i b) ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm) do wykonanej usługi budowlanej zastosuje Pan stawkę podatku VAT wysokości 7%. Zgodnie z ww. przepisem w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Biorąc powyższe pod uwagę wykonując usługę budowlano-montażową w obiektach budownictwa mieszkaniowego z użyciem własnych materiałów (co wynikać będzie z zawartej umowy cywilno-prawnej), do całej wartości zastosuje Pan stawkę podatku VAT w wysokości 7%, w treści której powoła się na art.146 ust.1 pkt.2 lit.a) ustawy o podatku od towarów i usług.Powyższa zasada dotyczyć będzie także korekt faktur VAT do wcześniej wystawionych faktur VAT, dokumentujących oddzielnie wykonaną usługę i wykorzystany materiał budowlany.Należy także dodać, że poprawnym jest także udokumentowanie w fakturze VAT w oddzielnych pozycjach: wykonaną usługę i materiały budowlane stosując do każdej pozycji stawkę podatku VAT przewidzianą dla danej grupy towarowej.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie przewiduje obowiązku podziału robót budowlanych na różne grupy, dzielące je na odpowiednie symbole PKWiU. Dla określenia odpowiedniej stawki podatku VAT wykorzystuje jedynie pojęcie roboty budowlano-montażowe, remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W związku z tym wystawiając fakturę VAT, w jej treści powoła się Pan na art.146 ust.1 pkt.2 lit.a) ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawia się jak na wstępie. Niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie z art. 14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art.14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 (art.14b §2 Ordynacja podatkowa).

Od niniejszego postanowienia w trybie art.14a §4 i art.236 §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zm.) służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art.236 §2 pkt.1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie, zgodnie z art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.
Słowa kluczowe: budownictwo mieszkaniowe, fakturowanie, podatek od towarów i usług, usługi budowlane
Data aktualizacji: 13/01/2013 18:00:01

Czy Wnioskodawczyni może odliczyć #189; wartości podatku VAT naliczonego na fakturze zakup...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy faktury dokumentujące wydatki poniesione na remont i modernizację winne być wystawione...

Na podstawie art.14a 1, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 8, z 2005 r., poz.60, z późn. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w...

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z fakt...

UNTERPRETACJA INDYWIDUALNA Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia...

Urząd Skarbowy Turek 62-700 ul. Konińska 1

Zasięg terytorialny miasta Turek gminy Brudzew, Dobra, Kawęczyn, Malanów, Przykona, Tuliszków, Turek, Władysławów powiaty turecki województwo wielkopolskie Konta bankowe CIT 93101014690000422221000000 VAT 43101014690000422222000000 PIT...

Kiedy powstaje prawo do obbniżenia podatku należnego o podatek wynikajacy z wystawionej fa...

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Możliwość odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie środków trwałych przez zakład opieki zdrowotnejUrząd Skarbowy Oława 55-200 ul. Lwowska 1Czy Wnioskodawca może odliczyć podatek VAT od zakupu towarów dokonanych przed zgłoszeniem rejestracyjnym?Kiedy należy rozliczyć podatek od towarów i usług z duplikatów faktur kosztowych za media?Prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w fakturach VAT dokumentujących wypłacane premie pieniężne
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.