Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Wystawianie jednej zbiorczej faktury korygującej za cały okres rozliczeniowy obejmujący jeden miesiąc; korekta faktury in plus i in minus

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2010r. (data wpływu 11 maja 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania zbiorczej faktury korygującej, dotyczącej okresu rozliczeniowego obejmującego jeden miesiąc dla danego kontrahenta - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 maja 2010r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania zbiorczej faktury korygującej, dotyczącej okresu rozliczeniowego obejmującego jeden miesiąc dla danego kontrahenta.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej: Spółka lub Sprzedający) prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na produkcji i sprzedaży różnych asortymentów węgla. W ramach tejże działalności Spółka współpracuje z wieloma kontrahentami (określanymi w dalszej części jako Kupujący).

W ramach współpracy z kontrahentami, Spółka dostarcza przeważnie węgiel w oparciu o umowy sprzedaży zawierające określone ustalenia. Ustalenia te dotyczą między innymi sposobu rozliczeń jakościowych i wtórnych. Podstawą do określenia jakości każdej odebranej przez Kupującego partii węgla, w zakresie jego parametrów handlowych, są wyniki badań laboratoryjnych przeprowadzane przez Sprzedającego i Kupującego. Na ich podstawie dokonywane są rozliczenia wtórne do pierwotnych dostaw węgla. Reguluje to odpowiedni punkt umowy, który standardowo brzmi jak następuje:

Dla sporządzenia i obiegu dokumentacji, o której mowa w umowie, ustala się następujący tryb i terminy:Kupujący sporządza w trzech egzemplarzach miesięczne rozliczenie wtórne dostaw węgla w tej samej klasie kontraktowej i od danego dostawcy węgla, z czego dwa egzemplarze przekazuje Sprzedającemu do 10 dnia każdego miesiąca po miesiącu rozliczeniowym.Sprzedający w okresie 7 dni po otrzymaniu rozliczenia wtórnego, o którym mowa w pkt a) niniejszego ustępu, przeprowadza jego kontrolę, wyjaśnia z Kupującym ewentualne rozbieżności i po zaakceptowaniu go zwraca jeden egzemplarz Kupującemu. Jeżeli Sprzedający nie dokona potwierdzenia rozliczenia wtórnego w ciągu 10 dni roboczych od daty otrzymania, Kupujący uważa rozliczenie za ostateczne.Zaakceptowane przez Sprzedającego zestawienie stanowi podstawę rozliczenia finansowego pomiędzy stronami. Faktura VAT-KOREKTA będąca dokumentem ostatecznego rozliczenia finansowego danego miesiąca dostaw winna być wystawiona w terminie 7 dni licząc od daty zaakceptowania rozliczenia wtórnego.Rozliczenie wtórne z Kupującym skutkuje koniecznością obniżenia lub podwyższenia ceny dostawy węgla, a co za tym idzie, skutkuje koniecznością wystawiania faktur korygujących faktury VAT pierwotne, zwiększających bądź zmniejszających podatek VAT należny.

W każdym miesiącu następuje kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt dostaw węgla odrębnie fakturowanych, objętych rozliczeniami wtórnymi. Obecnie Spółka wystawia dla każdej faktury pierwotnej odrębną fakturę korygującą, zgodnie z rozliczeniem wtórnym, co wymaga znacznych dodatkowych nakładów pracy. Dla rozwiązania powstałego utrudnienia Spółka ma zamiar wystawiać zbiorczą fakturę VAT korygującą dostawy za dany miesiąc dla danego kontrahenta. Każda faktura VAT korygująca będzie zawierać zbiorcze zestawienie danych (kwot) dotyczących wszystkich dostaw zrealizowanych za dany miesiąc oraz będzie zawierać szczegółowe oznaczenie wszystkich faktur VAT pierwotnych, których ona dotyczy (w formie załącznika do faktury VAT korygującej, zawierającego wykaz faktur VAT pierwotnych oraz te ich dane, które zgodnie z przepisami wykonawczymi do ustawy o podatku od towarów i usług powinna zawierać faktura korygująca).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:Czy dopuszczalne jest wystawianie jednej zbiorczej faktury korygującej, dotyczącej dostaw węgla za cały okres rozliczeniowy obejmujący jeden miesiąc, na warunkach wskazanych w powyżej opisanym stanie faktycznym.Czy w przypadku, gdyby w rozliczeniu finansowym wtórnym wystąpiły zarówno zwiększenia, jak i zmniejszenia podatku VAT należnego, to czy można wystawić jedną zbiorczą fakturę korygującą per saldo.Czy w przedstawionym stanie faktycznym prawidłowe będzie ujmowanie zbiorczych faktur korygujących in plus w miesiącu wystawienia faktury, a zbiorczych faktur korygujących in minus w miesiącu uwarunkowanym uzyskaniem potwierdzenia otrzymania faktury korygującej od kontrahenta.Zdaniem Wnioskodawcy:W opisanym stanie faktycznym możliwe jest wystawianie jednej zbiorczej faktury korygującej, dotyczącej dostaw węgla za cały okres rozliczeniowy obejmujący jeden miesiąc, zawierającej wszelkie elementy wymagane przepisami prawa podatkowego co do treści faktur korygujących (odniesione do poszczególnych korygowanych faktur).Jeżeli w rozliczeniu finansowym wtórnym wystąpiły zwiększenia i zmniejszenia podatku VAT należnego, możliwe jest wystawienie jednej zbiorczej faktury korygującej per saldo.Zbiorcze faktury korygujące in plus należy ujmować w miesiącu wystawienia faktury, natomiast zbiorcze faktury korygujące in minus - w miesiącu uwarunkowanym uzyskaniem potwierdzenia otrzymania faktury korygującej od kontrahenta.Ad. A.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) ani przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (dalej: Rozporządzenie o VAT) nie zawierają przepisów, które regulowałyby bezpośrednio kwestię wystawiania zbiorczych faktur korygujących. Niemniej jednak, w ugruntowanym od szeregu lat orzecznictwie oraz interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe ukształtował się pogląd, że wystawianie zbiorczych faktur korygujących jest dopuszczalne o ile:

(a) faktura taka obejmuje okres jednego miesiąca oraz

(b)faktura taka zawiera dane faktur pierwotnych, które pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie, których faktur pierwotnych dotyczy zbiorcza faktura korygująca (tj. dane wynikające odpowiednio z § 13 i 14 Rozporządzenia o VAT).

W przypadku Spółki, zbiorcza faktura korygująca będzie wystawiana za jeden miesiąc rozliczeniowy i będzie zawierała wszystkie niezbędne dane z faktur pierwotnych, wymienionych szczegółowo w załączniku do takiej faktury oraz dane skorygowane.

Na poparcie powyższego stanowiska Spółki można przytoczyć m.in. interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 16 stycznia 2009r. (sygn. IBPP1/443-1612/08/AS) wraz z przywołanymi w jej treści innymi interpretacjami indywidualnymi oraz orzecznictwem sądowym, gdzie stwierdza się m.in., że (.) przepisy prawa podatkowego nie stanowią wprost o możliwości wystawienia zbiorczej faktury korygującej. Jednocześnie brak jest w przepisach przeciwwskazań do takiego postępowania, o ile taka zbiorcza faktura korygująca dokumentuje prawidłowo zaklasyfikowaną przez Wnioskodawcę czynność i zawiera wszystkie wymagane przepisami elementy. Dlatego Spółka może wystawić jedną zbiorczą fakturę korygującą dla kilku wystawionych faktur wewnętrznych. Na takiej zbiorczej fakturze powinny być podane wszelkie informacje dotyczące pierwotnych faktur wewnętrznych, które pozwolą jednoznacznie stwierdzić, których faktur, pozycji i kwot przedmiotowa zbiorcza faktura korygująca dotyczy.

Ad. B.

Zdaniem Spółki, dopuszczenie możliwości wystawiania zbiorczych faktur korygujących za dany miesiąc oznacza samo w sobie, że tego rodzaju faktury mogą zawierać odniesienie zarówno do faktur pierwotnych korygowanych in plus, jak i faktur pierwotnych korygowanych in minus. W orzecznictwie ani w piśmiennictwie nie podnosi się bowiem, aby w zbiorczej fakturze korygującej możliwe było ujmowanie faktur pierwotnych korygowanych tylko w jedną stronę (czyli jedynie zwiększających kwotę podatku należnego lub jedynie zmniejszających kwotę podatku należnego). W konsekwencji zbiorcza faktura korygująca, która obejmuje wszystkie faktury pierwotne za dany miesiąc, powinna być traktowana jako faktura in plus (Jeżeli końcowe saldo rozliczeń z tytułu podatku należnego, stanowiące sumę rozliczeń wynikających z korygowanych faktur pierwotnych, będzie dodatnie) lub jako faktura in minus (jeżeli końcowe saldo rozliczeń z tytułu podatku należnego, stanowiącesumę rozliczeń wynikających z korygowanych faktur pierwotnych, będzie ujemne).

Ad. C.

Zasady ujmowania faktur korygujących zmniejszających kwotę podatku należnego są uregulowane w art. 29 ustawy o VAT. W konsekwencji Spółka powinna ujmować także zbiorcze faktury korygujące in minus na zasadach przewidzianych w tym przepisie.

Przepisy ustawy o VAT ani Rozporządzenia o VAT nie zawierają jednakże szczegółowych regulacji w zakresie wystawiania i rozliczania faktur korygujących w przypadku zwiększenia kwoty podatku należnego, jak to ma miejsce w przypadku faktur korygujących stanowiących podstawę do obniżenia kwoty zobowiązania podatkowego. Oznacza to w ocenie Spółki, że właściwe traktowanie faktur korygujących in plus (w tym również zbiorczych faktur korygujących in plus) powinno być uzależnione od przyczyny wystawienia faktury korygującej. Jeżeli zdarzenie powodujące zwiększenie podstawy opodatkowania VAT nastąpi już po dokonaniu pierwotnej dostawy towaru i po obliczeniu zobowiązania podatkowego w podatku VAT za okres, w którym powstanie obowiązek podatkowy z tytułu dostawy przedmiotowej, faktura korygująca powinna być ujęta w miesiącu jej wystawienia. Biorąc bowiem pod uwagę m.in. przepis art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót rozumiany jako kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o VAT, która obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Oznacza to w sytuacji Spółki, że w chwili wystawiania faktury pierwotnej obrót jest deklarowany prawidłowo; dopiero dokonanie rozliczenia wtórnego powoduje zmianę kwoty należnej od sprzedawcy i tym samym zmianę podstawy opodatkowania VAT. W momencie wystawiania faktury pierwotnej Spółka nie jest w stanie przewidzieć, czy i w którą, stronę nastąpi rozliczenie wtórne.

Powyższe stanowisko znajduje uzasadnienie m.in. w świetle wyroku WSA w Warszawie z dnia 29 listopada 2007r. (sygn. akt. III SA/Wa 1516/07), gdzie Sąd podkreślił znaczenie momentu powstania przyczyny wystawienia faktury korygującej dla oceny okresu ujęcia takiej faktury we właściwym rejestrze i deklaracji VAT. W szczególności jeżeli przyczyną wystawienia faktury korygującej był błąd sprzedawcy, popełniony w momencie wystawienia faktury pierwotnej, wówczas konieczne jest dokonanie korekty rejestru i deklaracji VAT za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy. Podobnie w wyroku z dnia 3 września 2008r. (sygn. akt III SA/Wa 637/08) WSA w Warszawie stwierdził, że (.) zgodzić się należy ze stanowiskiem Skarżącej, które jest także akceptowane w piśmiennictwie, iż w przypadku, gdy przyczyna korekty powstaje w terminie późniejszym (np. następuje uzgodniona zmiana ceny) korekta in plus powinna zostać ujęta na bieżąco tj. w rozliczeniu za okres, w którym powstała przyczyna korekty, gdyż faktura była wystawiona poprawnie i w przyszłości nie doszło do zaniżenia podatku należnego. Sytuacja taka może wystąpić np. w przypadku istnienia uzgodnień umowy między stronami (.). Gdy korekta jest wynikiem wydarzeń, które miały miejsce po dokonaniu dostawy (np. uzgodnione zostało podwyższenie ceny jednostkowej), faktura korygująca powinna zostać ujęta w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona (tj. w okresie, w którym zaszły przesłanki do korekty obrotu).

Jak wynika ze znanych Spółce interpretacji przepisów, organy podatkowe uznają niekiedy, że skoro przepisy podatkowe nie określają wprost sposobu rozliczania faktur korygujących wystawionych w przypadku zwiększenia kwoty podatku należnego, w takim przypadku należy odnieść się do reguły określonej w art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli zatem dokonana korekta powoduje zwiększenie kwoty podatku należnego, powinna ona być rozliczona w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu pierwotnej dostawy towaru, bez względu na przyczynę dokonanej korekty, jeżeli podwyższenie kwoty należnej z tytułu dostawy nie stanowi nowej okoliczności, niemożliwej do przewidzenia w chwili wystawienia faktury pierwotnej. Wnioskodawca powinien wówczas uwzględnić taką fakturę korygującą w rejestrze sprzedaży w miesiącu, w którym wystawiona została pierwotna faktura i jednocześnie skorygować deklarację VAT-7 za ten miesiąc. Jednakże, zdaniem Spółki, przyjęcie zasady, że faktury korygujące in plus powinny być zawsze ujmowane w dacie sprzedaży pierwotnej, nie znajduje podstawy w świetle obecnie obowiązujących przepisów. W szczególności fakt, iż w momencie dokonywania dostawy węgla Spółka i Kupujący liczyli się z możliwością zmiany ceny nie przesądza, że przyczyna korekty powstała już w momencie dokonania dostawy towaru. Przyczyną korekty są bowiem okoliczności, które zaistniały już po dokonaniu pierwotnej sprzedaży - tj. dokonanie pomiaru jakościowego danej partii węgla i w ten sposób ustalenie nowej ceny towaru. Zastosowanie pomiędzy Sprzedającym i Kupującym mechanizmu wtórnych rozliczeń oznacza jedynie potencjalną możliwość zmiany ceny dostarczanego węgla, jednak sama przesłanka zmiany ceny (i wystawienia faktury korygującej) powstaje dopiero w momencie pomiaru.

Należy także podkreślić, że Spółka nie może być karana poprzez konieczność dokonywania korekt deklaracji VAT-7 i zapłaty odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, które powstawałyby w ten sposób, skoro każdorazowo Spółka dokonuje prawidłowo obliczenia zadeklarowania podatku należnego w momencie powstania obowiązku podatkowego dla danej dostawy węgla (tj. zgodnie z ustaloną na dany dzień ilością i jakością zrealizowanej dostawy). Dlatego też ujmowanie zbiorczych faktur korygujący in plus w miesiącu wystawienia faktur pierwotnych stałoby w sprzeczności nie tylko z przepisami ustawy o VAT i Rozporządzenia o VAT, ale również z ogólnymi zasadami demokratycznego państwa prawa wynikającymi z Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Na podstawie delegacji zawartej w art. 106 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, Minister Finansów określił w § 5 rozporządzenia z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.), co powinna zawierać faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży.

Stosownie do powołanego przepisu § 5 ust. 1 ww. rozporządzenia, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy; numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11; numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury; nazwę (rodzaj) towaru lub usługi; miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług; cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto); wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto); stawki podatku; sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu; kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku; kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.Przypadki dotyczące wystawienia faktur korygujących określają przepisy § 13 i 14 ww. rozporządzenia.

I tak, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą (§ 13 ust. 1 ww. rozporządzenia).

Na podstawie § 13 ust. 2 ww. rozporządzenia, faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:numer kolejny oraz datę jej wystawienia;dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:określone w § 5 ust. 1 pkt 1-4, nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych rabatem;kwotę i rodzaj udzielonego rabatu;kwotę zmniejszenia podatku należnego.Zgodnie z § 13 ust. 3 ww. rozporządzenia, przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku:zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy;zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu.W myśl § 14 ust. 1 ww. rozporządzenia, fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Stosownie do § 14 ust. 2, faktura korygująca dotycząca podwyższenia ceny powinna zawierać co najmniej:numer kolejny oraz datę jej wystawienia;dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:określone w § 5 ust. 1 pkt 1-4, nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych podwyżką ceny;kwotę podwyższenia ceny bez podatku;kwotę podwyższenia podatku należnego.Faktura korygująca wystawiana w przypadku pomyłek, o których mowa w ust. 1, zawiera dane określone w § 14 ust. 2 pkt 1 i pkt 2 lit. a, kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej (§ 14 ust. 3 ww. rozporządzenia). Ponadto zgodnie z § 14 ust. 4 przepisy § 5 ust. 5-7, § 7 i § 13 ust. 5 stosuje się odpowiednio do faktur korygujących.Na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.Stosownie do art. 29 ust. 4 ustawy, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat i upustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.Z kolei art. 29 ust. 4a ustawy, stanowi, że w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.Przepis ust. 4a stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty faktury do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna (art. 29 ust. 4c ustawy).Powołana wyżej regulacja art. 29 ust. 4a ustawy, jasno stanowi, iż kwoty, o które zmniejsza się podstawę opodatkowania oraz podatek należny muszą zostać udokumentowane fakturą korygującą. Faktura korygująca, bez potwierdzenia jej odbioru nie stanowi wystarczającej podstawy do obniżenia podatku należnego - dopiero potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę powoduje akceptację zmiany wartości zawartych na fakturze i daje prawo do takiego obniżenia.Jednocześnie, jak wynika z art. 99 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca (dalej: Spółka lub Sprzedający) prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na produkcji i sprzedaży różnych asortymentów węgla. W ramach tejże działalności Spółka współpracuje z wieloma kontrahentami (określanymi w dalszej części jako Kupujący).W ramach współpracy z kontrahentami, Spółka dostarcza przeważnie węgiel w oparciu o umowy sprzedaży zawierające określone ustalenia. Ustalenia te dotyczą między innymi sposobu rozliczeń jakościowych i wtórnych. Podstawą do określenia jakości każdej odebranej przez Kupującego partii węgla, w zakresie jego parametrów handlowych, są wyniki badań laboratoryjnych przeprowadzane przez Sprzedającego i Kupującego. Na ich podstawie dokonywane są rozliczenia wtórne do pierwotnych dostaw węgla. Reguluje to odpowiedni punkt umowy, który standardowo brzmi jak następuje:Dla sporządzenia i obiegu dokumentacji, o której mowa w umowie, ustala się następujący tryb i terminy:Kupujący sporządza w trzech egzemplarzach miesięczne rozliczenie wtórne dostaw węgla w tej samej klasie kontraktowej i od danego dostawcy węgla, z czego dwa egzemplarze przekazuje Sprzedającemu do 10 dnia każdego miesiąca po miesiącu rozliczeniowym. Sprzedający w okresie 7 dni po otrzymaniu rozliczenia wtórnego, o którym mowa w pkt a) niniejszego ustępu, przeprowadza jego kontrolę, wyjaśnia z Kupującym ewentualne rozbieżności i po zaakceptowaniu go zwraca jeden egzemplarz Kupującemu. Jeżeli Sprzedający nie dokona potwierdzenia rozliczenia wtórnego w ciągu 10 dni roboczych od daty otrzymania, Kupujący uważa rozliczenie za ostateczne. Zaakceptowane przez Sprzedającego zestawienie stanowi podstawę rozliczenia finansowego pomiędzy stronami. Faktura VAT-KOREKTA będąca dokumentem ostatecznego rozliczenia finansowego danego miesiąca dostaw winna być wystawiona w terminie 7 dni licząc od daty zaakceptowania rozliczenia wtórnego.Rozliczenie wtórne z Kupującym skutkuje koniecznością obniżenia lub podwyższenia ceny dostawy węgla, a co za tym idzie, skutkuje koniecznością wystawiania faktur korygujących faktury VAT pierwotne, zwiększających bądź zmniejszających podatek VAT należny.

W każdym miesiącu następuje kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt dostaw węgla odrębnie fakturowanych, objętych rozliczeniami wtórnymi. Obecnie Spółka wystawia dla każdej faktury pierwotnej odrębną fakturę korygującą, zgodnie z rozliczeniem wtórnym, co wymaga znacznych dodatkowych nakładów pracy. Dla rozwiązania powstałego utrudnienia Spółka ma zamiar wystawiać zbiorczą fakturę VAT korygującą dostawy za dany miesiąc dla danego kontrahenta. Każda faktura VAT korygująca będzie zawierać zbiorcze zestawienie danych (kwot) dotyczących wszystkich dostaw zrealizowanych za dany miesiąc oraz będzie zawierać szczegółowe oznaczenie wszystkich faktur VAT pierwotnych, których ona dotyczy (w formie załącznika do faktury VAT korygującej, zawierającego wykaz faktur VAT pierwotnych oraz te ich dane, które zgodnie z przepisami wykonawczymi do ustawy o podatku od towarów i usług powinna zawierać faktura korygująca).

Odnosząc przedstawione wyżej zdarzenie przyszłe do powołanych w sprawie przepisów prawa stwierdzić należy, iż organ podatkowy stoi na stanowisku, że w przedmiotowej sprawie przepisy prawa podatkowego nie stanowią wprost o możliwości wystawienia zbiorczej faktury korygującej. Jednocześnie brak jest w przepisach przeciwwskazań do takiego postępowania o ile taka zbiorcza faktura korygująca dokumentuje prawidłowo zaklasyfikowaną przez Wnioskodawcę czynność i zawiera wszystkie wymagane przepisami elementy. Dlatego Spółka może wystawić jedną zbiorczą fakturę korygującą dla kilku czy kilkunastu wystawionych faktur pierwotnych. Na takiej zbiorczej fakturze powinny być podane wszelkie informacje dotyczące pierwotnych faktur, które pozwolą jednoznacznie stwierdzić, których faktur, pozycji i kwot przedmiotowa zbiorcza faktura korygująca dotyczy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w tej części należało uznać za prawidłowe.

Kolejne dwa pytania Wnioskodawcy dotyczą możliwości wystawienia jednej zbiorczej faktury korygującej per saldo, gdyby w rozliczeniu wystąpiły zarówno zwiększenia jak i zmniejszenia podatku VAT należnego i czy prawidłowe będzie ujmowanie zbiorczych faktur korygujących in plus w miesiącu ich wystawienia, a zbiorczych faktur korygujących in minus w miesiącu uwarunkowanym uzyskaniem potwierdzenia otrzymania faktury korygującej od kontrahenta.

Chcąc odpowiedzieć na powyższe pytania należy w pierwszej kolejności przeanalizować przyczyny wystawienia faktur korygujących, tj. czy przyczyną wystawienia faktury korygującej jest błąd powstały w momencie wystawienia faktury pierwotnej czy też po wystawieniu faktury pierwotnej wystąpiły nowe okoliczności, nieznane w momencie sprzedaży, które powodują zmianę ceny, a tym samym zmianę podstawy opodatkowania i kwoty podatku VAT należnego.

Kluczową rolę w rozwiązaniu wskazanego we wniosku problemu pełni zatem przeanalizowanie sytuacji, czy podwyższenie ceny za dostarczony przez Wnioskodawcę towar było nową okolicznością, niemożliwą do przewidzenia w chwili wystawienia faktury pierwotnej. W ocenie tut. organu podatkowego, w przypadku, gdy przyczyna korekty powstaje w terminie późniejszym, np. wystąpią nowe okoliczności powodujące podwyższenie ceny po dostarczeniu towaru lub wykonaniu usługi i wystawieniu faktury dokumentującej to dostarczenie towaru lub wykonanie usługi, korekta danej transakcji in plus powinna zostać ujęta w rozliczeniu za okres, w którym powstała przyczyna korekty, gdyż faktura została wystawiona poprawnie, tzn. nie była wynikiem błędu czy pomyłki ze strony wystawiającego fakturę.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w chwili wystawiania pierwotnych faktur VAT dokumentujących dostawę towaru, będzie posiadał wiedzę na temat okoliczności stanowiących przesłankę późniejszej korekty wartości wykazanych na fakturze pierwotnej, wobec czego możliwe będzie określenie podstawy opodatkowania w oparciu o te okoliczności, gdyż - jak podaje Wnioskodawca - już w momencie zawierania umowy z Kupującym, strony zakładają konieczność dokonywania tzw. rozliczeń wtórnych. Rozliczenia te odbywają się w oparciu o przeprowadzane przez Sprzedającego i Kupującego laboratoryjne badania jakościowe, które dotyczą każdej odebranej przez Kupującego partii węgla. Wnioskodawca wskazał także, iż w umowach łączących kontrahentów standardowo ujmowany jest punkt regulujący kwestie rozliczeń wtórnych, które następnie są podstawą wystawiania faktur korygujących.

W ocenie organu podatkowego, jakość sprzedawanego węgla nie jest zatem nową, niemożliwą do przewidzenia okolicznością stanowiącą przesłankę wystawienia faktury korygującej podwyższającej cenę towaru. Faktura ta jest bowiem wystawiana w wyniku umowy sformułowanej w taki sposób, który a priori zakłada konieczność ostatecznego rozliczenia dostawy węgla na podstawie badań weryfikujących jakość tego towaru. Wnioskodawca jako Sprzedający winien dokładnie wiedzieć jaki towar (o jakiej jakości) sprzedaje. Przedmiotem sprzedaży jest bowiem cały czas ten sam węgiel, tej samej jakości, a jego późniejsze badanie nie zmienia parametrów sprzedanego towaru. Przyjęte przez kontrahentów zasady rozliczeń nie mogą determinować ich obowiązków podatkowych wynikających z przepisów prawa.

W świetle modelu powstawania zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług wynikającego z art. 29 ust. 1 i 4 ustawy o VAT, należy stwierdzić, iż wystawiając fakturę korygującą, w której doszło do zmiany podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego danej transakcji w związku z okolicznością istniejącą w dacie powstania obowiązku podatkowego (a taką okolicznością jest klasa i jakość sprzedanego węgla, która nie uległa zmianie po dokonaniu dostawy lecz była określona w chwili jej dokonania i nie zmieniła się w wyniku przeprowadzonych badań), Sprzedający powinien skorygować rejestr sprzedaży - w zakresie objętym tą fakturą w odniesieniu do danej transakcji - oraz deklarację VAT-7 za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, a który to obowiązek nie został w pełni zrealizowany w terminie wynikającym z przepisu art. 19 ust. 1 ustawy o VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę tut. organ podatkowy stwierdza, że - w sytuacji przedstawionej przez Wnioskodawcę - gdy podwyższenie ceny dostarczanego towaru nie jest nową okolicznością i jest możliwe do przewidzenia w chwili wystawienia pierwotnej faktury sprzedaży, obowiązek podatkowy z tytułu wystawienia faktury korygującej powstaje w rozliczeniu za okres do którego odnosi się pierwotna faktura sprzedaży.

W świetle powyższego, w przedstawionym przez Wnioskodawcę zdarzeniu przyszłym, za niedopuszczalne uznać należy ujmowanie rozliczenia tych pozycji faktury korygującej, które zwiększają kwotę podatku należnego (in plus), w miesiącu wystawienia faktury korygującej.

W przypadku natomiast obniżenia ceny (korekta transakcji sprzedaży in minus) z tych samych powodów co wskazane powyżej, ustawodawca określił kiedy możliwe jest uwzględnienie w rozliczeniu kwot wynikających z faktury korygującej.

W świetle powołanego powyżej art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, dla prawidłowego ustalenia momentu obniżenia podstawy opodatkowania istotne jest bowiem ustalenie okresu rozliczeniowego, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę korygującą daną transakcję oraz istotna jest data posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania tej korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi.

Tym samym odpowiadając na pytania Wnioskodawcy stwierdzić należy, że nie ma przeszkód dla wystawienia zbiorczej faktury korygującej obejmującej korektę kilku czy nawet kilkunastu wcześniej wystawionych faktur i również żaden przepis nie wskazuje, aby korygowane jedną fakturą korygującą miały być faktury wyłącznie z jednego miesiąca i aby korekta obrotu in plus miała być dokonana odrębnie, a korekta obrotu in minus też odrębnie. Jedna zbiorcza faktura korygująca może zatem dotyczyć różnych wcześniej wystawionych dla danego kontrahenta faktur VAT, obrót dla każdej z tych faktur może być w wyniku korekty zwiększony lub zmniejszony, jednakże musi to wyraźnie wynikać z treści faktury korygującej, tj. jaka faktura jest korygowana i w jakim dokładnie zakresie.

Zbiorcza faktura korygująca musi bowiem odpowiadać wymogom wynikającym z rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Należy jednak podkreślić, iż nie można dokonywać rozliczenia takiej zbiorczej faktury korygującej w odniesieniu do per salda wynikającego z łącznych należności wykazanych na tej fakturze. Jak bowiem wynika z przepisów prawa podatkowego, ustawodawca uzależnił moment rozliczenia kwoty różnicy powstałej w wyniku wystawienia faktury korygującej od tego, czy różnica ta zwiększa czy też zmniejsza należny podatek wynikający z zaistniałej konkretnej transakcji. Oznacza to, że należy dokonywać rozliczeń poszczególnych transakcji wymienionych na fakturze korygującej odrębnie, ponieważ nie jest możliwe rozliczenie danych dostaw dokumentowanych pierwotnymi, a następnie korygującymi fakturami sprzedaży sumą (lub różnicą) powstałą w wyniku ich ogólnego zestawienia.

Tym samym rozliczenie korekt winno zostać dokonane odrębnie wobec każdej faktury pierwotnej wyszczególnionej na fakturze korygującej.

Podsumowując stwierdzić należy, że ze względu na różne, wynikające z ustawy o VAT, terminy umożliwiające zwiększenie lub zmniejszenie obrotu nie jest możliwe potraktowanie zbiorczej faktury korygującej poprzez per saldo, tj. uznanie całej zbiorczej faktury korygującej jako faktury korygującej in plus jeśli z zsumowania poszczególnych jej pozycji (dotyczących różnych obrotów z różnych transakcji) otrzymywana jest kwota dodatnia, ani też potraktowanie zbiorczej faktury korygującej poprzez per saldo, tj. uznanie całej zbiorczej faktury korygującej jako faktury korygującej in minus jeśli z zsumowania poszczególnych jej pozycji (dotyczących różnych obrotów z różnych transakcji) otrzymywana jest kwota ujemna.

Korekty obrotu zwiększającej kwotę podatku należnego w przedmiotowej sprawie z przyczyn niestanowiących w ocenie tut. organu nowych, niemożliwych do stwierdzenia w momencie sprzedaży okoliczności, należy dokonać w rozliczeniu (czy też korekcie rozliczenia) za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży towaru.

Natomiast korekty obrotu zmniejszającej kwotę podatku należnego w przedmiotowej sprawie z tych samych przyczyn co ww. należy dokonać pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w tej części należało uznać za nieprawidłowe.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy oceniane całościowo należało również uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Na marginesie należy zauważyć, że powołana przez Wnioskodawcę we własnym stanowisku interpretacja została wydana w indywidualnej sprawie, w której indywidualnie oceniano stan faktyczny i stanowisko wnioskodawcy. Powołana interpretacja nie stanowi źródła prawa i tut. organ nie jest nią związany.

Należy podkreślić także, iż na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii nie mogą wpłynąć powołane przez Wnioskodawcę orzeczenia Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, bowiem stanowią one rozstrzygnięcia w konkretnych sprawach, osadzonych w określonych stanach faktycznych. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 ze zm.) w swoim rozdziale III określa zamknięty katalog źródeł prawa powszechnie obowiązującego. Nie przewiduje on takiej mocy dla orzecznictwa sądowego, w tym orzecznictwa sądów administracyjnych (w Polsce nie obowiązuje system precedensów sądowych). W związku z powyższym, nie negując orzecznictwa, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego, należy zauważyć, że moc obowiązująca wyroków zamyka się w obrębie spraw, w których zostały wydane. Wynika to również z treści art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), który przesądza, że ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie ten sąd oraz organ, którego działanie lub bezczynność było przedmiotem zaskarżenia. Organ podatkowy jest zatem zobowiązany traktować indywidualnie każdą sprawę, natomiast rozstrzygnięcia sądów podejmowane są w oparciu o zebrany w danej sprawie materiał dowodowy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: faktura korygująca, korekta faktury
Data aktualizacji: 16/10/2013 15:00:01

Wysokość stawki VAT

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Korekta sprzedaży i podatku należnego w przypadku podwyższenia ceny po wystawieniu faktury

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym i w jakich m...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Korekty faktur w 2014 roku

Zmiany w sposobie fakturowania, jakie wejdą w życie z początkiem 2014 roku to nie tylko zamieszanie w fakturach jako takich, ale także procedurach dotyczących między innymi korygowania faktur. Prezentujemy to, co w 2014 roku w sprawie korygowania...

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki zwią...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Obrotem będzie cała wartość świadczenia (czynsz plus opłaty za media), jaką pobiera od najemcówSposób dokumentowania dostawy samochodówNa kogo powinny być wystawione faktury?Dokumentowanie kosztów przez wspólnotę lokalowąCzy Gmina ma możliwość odzyskania podatku od towarów i usług w fakturach dokumentujących inwestycję w systemie podatku VAT lub poza tym systemem?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.