Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Zagwarantowanie autentyczności i integralności podczas przesyłu faktur w formie elektronicznej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2008 r. (data wpływu 14 lipca 2008 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczące podatku od towarów i usług w zakresie przesyłania oraz zagwarantowania autentyczności i integralności podczas przesyłu faktur w formie elektronicznej - jest prawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 14 lipca 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przesyłania oraz zagwarantowania autentyczności i integralności podczas przesyłu faktur w formie elektronicznej.



W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.



Spółka wraz ze swoim kontrahentem zamierzają dokumentować swoje wzajemne transakcje fakturami elektronicznymi. Spółki korzystają ze wspólnego systemu wymiany danych elektronicznych In Touch SAP dostarczonego przez jednego operatora. Faktura wystawiona przez jeden podmiot jest w tym samym momencie widoczna w systemie drugiego podmiotu. Faktury będą przechowywane na serwerach znajdujących się w Niemczech. Spółki są w posiadaniu oświadczenia wydanego przez operatora systemu fakturowania In Touch SAP, w którym stwierdzono, że zaimplementowany w Spółkach system spełnia zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 19 października 1994 r. nr 1994/820/WE odnoszącego się do aspektów prawnych elektronicznej wymiany danych i zakłada stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia faktur oraz integralność zawartych w nich danych.

Wnioskodawca wskazał we wniosku jako przedmiot interpretacji prawa podatkowego przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. Nr 133 poz. 1119).



W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego można mówić o przesyle bądź udostępnianiu faktur elektronicznych w rozumieniu wymienionego rozporządzenia. Czy w świetle obowiązujących przepisów dla potwierdzenia zgodności z normą ustaloną w zaleceniu Komisji Europejskiej oraz potwierdzenia, że procedury stosowane przy elektronicznej wymianie danych gwarantują autentyczność pochodzenia i integralność faktur, wystarczające będzie oświadczenie operatora systemu fakturowania.

Stanowisko Wnioskodawcy.

W ocenie Spółki, treść rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej z dnia 14 lipca 2005 r. precyzuje sposoby wystawiania oraz przesyłania faktur elektronicznych. Zgodnie z § 2 rozporządzenia elektroniczne faktury przesyła się bądź udostępnia w formie elektronicznej odbiorcy. W polskim prawie pojęcie przesył" nie jest zdefiniowane w związku z tym zachodzi konieczność odwołania się do wykładni językowej. Zgodnie z definicją zawartą w internetowym Słowniku Języka Polskiego PWN pojęcie przesył" zdefiniowane jest jako posłać, wysłać coś dokądś". Zatem wysłanie elektronicznej faktury do odbiorcy może być bardziej utożsamiane z udostępnieniem mu możliwości zapoznania się z fakturą niż z fizycznym obiegiem zapisu elektronicznego. W przedstawionym stanie faktycznym występuje zatem elektroniczny przesył danych (e-faktury) z komputera wystawcy poprzez serwer, na którym faktury są gromadzone aż do odbiorcy, który poprzez dostęp do systemu jest w stanie zapoznać się z każdą fakturą. Wystawca poprzez wprowadzenie elektronicznej faktury do systemu automatycznie wysyła ją na serwer gdzie faktury są archiwizowane. Odbiorca, aby zapoznać się z treścią dokumentu musi ściągnąć dane elektroniczne na swoje stanowisko komputerowe.

Wyżej opisany schemat działania systemu elektronicznego fakturowania (i jednocześnie przesyłu danych elektronicznych) zakłada, że e-faktury będą gromadzone i archiwizowane na serwerze wspólnego operatora systemu znajdującym się na terytorium Niemiec. Spółka, aby spełnić wymagania stawiane przez § 6 pkt 2 wymienionego rozporządzenia zamierza zgłosić fakt przechowywania faktur elektronicznych na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej do naczelnika właściwego urzędu skarbowego oraz w razie konieczności powiadomić również naczelnika urzędu celnego właściwego w zakresie podatku akcyzowego. Faktury znajdujące się na serwerze w Niemczech będą w sposób natychmiastowy, pełny i ciągły udostępniane drogą elektroniczną na żądanie polskich organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej.

Podatnik stoi na stanowisku, iż oświadczenie operatora, stwierdzające, że system wymiany danych elektronicznych (EDI) spełnia warunki określone w zaleceniu Komisji Europejskiej z dnia 19 października 1994 r. nr 1994/820/WE odnoszące się do aspektów prawnych elektronicznej wymiany danych i potwierdzające stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia faktur oraz integralność zawartych w nich danych jest w świetle wymogów określonych w § 4 pkt 2 cytowanego rozporządzenia wystarczające by uznać te warunki za spełnione. Operator w wydanym oświadczeniu gwarantuje, iż wprowadzony przez niego w spółkach system fakturowania In Touch spełnia standardy umowy w sprawie europejskiego modelu EDI określone w art. 1 zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 19 października 2004 r. nr 1994/820/WE odnoszącego się do aspektów prawnych wymiany danych elektronicznych. Technologia użyta przy tworzeniu zaimplementowanego w Spółkach programu oraz procedury stosowane przy wymianie faktur elektronicznych gwarantują autentyczność pochodzenia faktur i integralność zawartych w nich danych. Jednocześnie organy skarbowe prezentują pogląd w myśl, którego takie oświadczenie potwierdza w sposób wystarczający wypełnienie wyżej wymienionych warunków rozporządzenia. Spółka w powyższym zakresie podaje przykład postanowienia organu podatkowego o sygn. akt 1472/RPP1/443-681/06/SAPI.

Spółka podsumowując, swoje stanowisko stwierdza, iż: w przedmiotowym stanie faktycznym występuje przesył danych elektronicznych (e-faktur) zgodnie z systemem EDI, a przedstawione oświadczenie operatora jest wystarczające by uznać, że system wymiany danych elektronicznych jest zgodny z warunkami określonymi ww. rozporządzeniu.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych uznaje się za prawidłowe.



Zgodnie z treścią zawartą w § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. Nr 133 poz. 1119), faktury wystawiane w formie elektronicznej przesyła się, w tym udostępnia, w tej formie odbiorcy oraz przechowuje się w tej formie przy zastosowaniu elektronicznych urządzeń do przetwarzania danych (łącznie z cyfrową kompresją) i przechowywania danych, z wykorzystaniem technik teletransmisji przewodowej, radiowej, technologii optycznych lub innych elektromagnetycznych środków.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w § 4 ust. 2 wymienionego rozporządzenia, faktury mogą być wystawiane, przesyłane i przechowywane w formie elektronicznej, pod warunkiem że autentyczność ich pochodzenia i integralność ich treści będą zagwarantowane, poprzez wymianę danych elektronicznych (EDI) zgodnie z umową w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych, jeżeli zawarta umowa, dotycząca tej wymiany, przewiduje stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia faktury i integralność danych.

Ponadto zgodnie z treścią zawartą w § 6 ust. 1 cytowanego rozporządzenia, faktury wystawione lub otrzymane w formie elektronicznej przechowuje się na terytorium kraju w sposób umożliwiający, na żądanie zgodnie z odrębnymi przepisami, organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej, natychmiastowy, pełny i ciągły dostęp drogą elektroniczną tym organom do tych faktur, w szczególności zapewnienie możliwości udokumentowanego poboru i wykorzystania tych faktur przez te organy, w tym ich wydruku, jak również zapewnienie czytelności tych faktur. W myśl ust. 2 cytowanego artykułu wystawione lub otrzymane w formie elektronicznej faktury mogą być przechowywane na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, pod warunkiem uprzedniego poinformowania w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego oraz naczelnika urzędu celnego właściwego w zakresie podatku akcyzowego, w odniesieniu do podatnika tego podatku, o miejscu ich przechowywania (adresie, a w przypadku gdy adres odnosi się do innego podmiotu niż podmiot, który wystawił lub otrzymał fakturę - również o nazwie tego podmiotu). Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.

Powyżej przytoczone regulacje wskazują fakt, iż w celu przesyłu faktur elektronicznych, faktury te winny być przesyłane i przechowywane w formie elektronicznej z dostępem on-line do archiwum faktur elektronicznych, gdyż wyłącznie w taki sposób można uzyskać natychmiastowy, pełny i ciągły dostęp z wykorzystaniem technik teletransmisji przewodowej, radiowej, technologii optycznych lub innych elektromagnetycznych środków.

Zatem opisany we wniosku sposób wystawiania i przesyłu faktur odbiorcy wskazuje, iż odbywać się on będzie na zasadzie on-line czyli zgodnie z § 2 wymienionego rozporządzenia.

Zagwarantowanie autentyczności pochodzenia oznacza możliwość jednoznacznej identyfikacji nadawcy wiadomości, czyli wystawcy faktury. Z kolei procedury zapewniające integralność danych zapewniają, że faktura przesłana drogą elektroniczną dotarła do adresata kompletna i w niezmienionej formie. Spełnienie tych kryteriów wiąże się z zastosowaniem się do treści zawartej w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur, co oznacza, iż faktury elektronicznie muszą być podpisane elektronicznie lub przesyłane poprzez Elektroniczną Wymianę Danych (z ang. EDI - Electronic Data Interchange).

Faktura jest opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 września 2001 roku o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130 poz. 1450 ze zm.), gdy dane służce do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny weryfikowane są za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu wydanego przez podmiot świadczący usługi certyfikacyjne, który jest wpisany do rejestru kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne.

Natomiast przesyłanie poprzez system EDI, oznacza stan gdy przesyłanie to zostało poprzedzone zawarciem umowy pomiędzy wystawcą i odbiorcą faktur, dotyczącej wymiany faktur elektronicznych przewidującej stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia faktury i integralność danych, uwzględniającej postanowienia umowy w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych. Umowa w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych została opisana w art. 1 zaleceń Komisji Europejskiej z dnia 19 października 1994 roku nr 1994/820/WE odnoszących się do aspektów prawnych elektronicznej wymiany danych (Dz. Urz. UE L 338).

Reasumując należy uznać, iż o ile przedstawione we wniosku procedury (system) przesyłania faktur, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, zawarte będą w umowie i zapewnią autentyczność i integralność faktur, to spełnione będą wymogi zawarte w § 4 pkt 2 cytowanego wyżej rozporządzenia. Podkreśla się, że procedury gwarantujące zachowanie wymogów przepisów prawa podatkowego winny wynikać z zawartej umowy o świadczenie usług EDI, a nie z odrębnego oświadczenia usługodawcy.



Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.



Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 ustawy Ordynacja podatkowa).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: faktura, faktura elektroniczna
Data aktualizacji: 17/10/2013 00:00:01

Faktury za świadczenie usług budowlanych wystawia się nie później niż z chwilą powstania o...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Opodatkowanie i dokumentowanie otrzymanego rabatu

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Szpital ma prawo zwrotu podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zrea...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy faktury wystawione przez firmę Wnioskodawcy na rzecz spółki osobowej, w której będzie...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Biuro rachunkowe w Wałbrzychu wybierz godne zaufania

W Wałbrzychu funkcjonuje wiele biur rachunkowych, które świadczą usługi księgowe Wałbrzych. Ich oferta, choć na pierwszy rzut oka wydaje się identyczna, to jednak niesie za sobą pewne różnicowanie. Są rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w potoku...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Jak należy postąpić z fakturami VAT wystawionymi do dnia 31 października 2008r., w stosunku do których nie powstał obowiązek podatkowy?Czy przy ustalaniu podstawy opodatkowania przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów uwzględnia się skonto, które zostało wykazane na fakturze?W jakiej dacie należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, stratę na sprzedaży wierzytelności w ramach faktoringu pełnego?Stawka podatku właściwa dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru rozliczanej zaliczkowoCzy prawidłowe jest umieszczenie na fakturze nazwy firmy bez podawania imienia i nazwiska osoby fizycznej dokonującej sprzedaży?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.