Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Zbiorcza faktura wewnętrzna

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 2 lipca 2008 r. (data wpływu 3 lipca 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 30 czerwca 2008 r. (data wpływu 11 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 30 czerwca 2008 r. (data wpływu 11 września 2008 r.) o pełnomocnictwo.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka w każdym miesiącu dokonuje wielu operacji dotyczących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i otrzymuje miesięcznie kilkaset faktur, często z kilkudziesięcioma pozycjami na fakturze. Na podstawie otrzymanych faktur wystawiana jest zbiorcza faktura wewnętrzna z wyszczególnieniem wszystkich otrzymanych towarów, ilością i ich ceną jednostkową. Dane na fakturze stanowią powtórzenie danych ujętych na fakturach zakupu, po dokonaniu przeliczenia na złote, po kursie waluty z dnia powstania obowiązku podatkowego i wszystkie towary objęte są stawką podatku w wysokości 22%. W związku ze znacznym nakładem pracy, Wnioskodawca planuje zmienić sposób wystawiania faktury wewnętrznej i wystawiać faktury na podstawie wartości netto poszczególnych nabyć.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy istnieje możliwość wystawienia zbiorczej faktury wewnętrznej dotyczącej dostawy w danym miesiącu i podawania w jednej pozycji wartości otrzymanej faktury, oraz wyliczenia wartości podatku od wartości netto faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą czynności wewnątrzwspólnotowego nabycia dokonane w tym okresie. Przepisy rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zasad wystawiania faktur, nie zawierają wytycznych dotyczących faktur zbiorczych wystawianych zgodnie z art. 106 ww. ustawy, a przedstawiony poniżej sposób udokumentowania transakcji dotyczących wewnątrzwspólnotowego nabycia zapewnia uzyskanie wszelkich danych niezbędnych dla określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania. Zbiorcza faktura wewnętrzna zawierać będzie m.in.:numer księgowania poszczególnych faktur od zagranicznych kontrahentów,numery faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów,cenę jednostkową w walucie bez podatku, równą wartości netto poszczególnych faktur WNT,kursy walutowe po jakim zostały przeliczone faktury dokumentujące WNT,cenę jednostkową bez podatku w PLN,wartość towarów bez podatku w PLN,kwoty podatku należnego,wartości towarów wraz z podatkiem.Zainteresowany uważa, że wystawianie faktur według przedstawionego wzoru nie stanowi naruszenia przepisów podatkowych i w myśl art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy, kwota podatku należnego stanowi kwotę podatku naliczonego.

Jednocześnie ze zbiorczej faktury wewnętrznej wynikać będzie, jaka kwota odnosi się do poszczególnych nabyć towarów.

W opinii Spółki, rola faktur wewnętrznych polega na wykazaniu podatku należnego za dany okres rozliczeniowy oraz jednoczesnym wykazaniu podatku naliczonego wynikającego z takiej faktury.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...).

Na mocy art. 106 ust. 7 ustawy, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Ogólne regulacje dotyczące danych, jakie powinny zawierać faktury zawarte są w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.).

Stosownie do § 25 ust. 1 ww. rozporządzenia, przepisy § 9, 13-17, 19, 20 i 23 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy, z tym że w przypadku:czynności określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy, gdy brak jest konkretnego nabywcy towaru lub usługi, faktura nie zawiera danych dotyczących tego nabywcy oraz kwoty należnej z tytułu wykonania tych czynności;dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu usług, faktury mogą nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta.Mocą § 25 ust. 2 cyt. rozporządzenia, faktury o których mowa w ust. 1, można wystawić w 1 egzemplarzu i należy przechowywać wraz z całą dokumentacją dotyczącą podatku.

Jednocześnie, w myśl § 9 ust. 1 powołanego rozporządzenia, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy; numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11; dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako FAKTURA VAT" podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym; nazwę towaru lub usługi; jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług; cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto); wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto); stawki podatku; sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu; kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku; wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu; kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie. Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza zmienić sposób wystawiania zbiorczych faktur wewnętrznych. Zainteresowany chciałby mieć możliwość wystawiania zbiorczej faktury wewnętrznej dotyczącej dostaw w danym miesiącu i podawania w jednej pozycji wartości otrzymanej faktury oraz wyliczenia wartości podatku od wartości netto faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Zbiorcza faktura wewnętrzna, którą zamierza wystawiać Spółka zawierać będzie m.in.:numer księgowania poszczególnych faktur od zagranicznych kontrahentów,numery faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów,cenę jednostkową w walucie bez podatku, równą wartości netto poszczególnych faktur WNT,kursy walutowe po jakim zostały przeliczone faktury dokumentujące WNT,cenę jednostkową bez podatku w PLN,wartość towarów bez podatku w PLN,kwoty podatku należnego,wartości towarów wraz z podatkiem.Mając na uwadze przywołane regulacje stwierdzić należy, iż brak jest w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia wykonawczego do ustawy przesłanek zwalniających Zainteresowanego z obowiązku zamieszczania na fakturze wewnętrznej danych dotyczących: nazwy danego towaru, jego ilości i ceny jednostkowej towaru. Powyższe oznacza, że wystawiając zbiorczą fakturę wewnętrzną dokumentującą wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów, Wnioskodawca nie będzie mógł zastosować uproszczonej formy określenia danych na fakturze wewnętrznej, podając w jednej pozycji wartości otrzymanej faktury oraz wyliczonej wartości podatku od wartości netto faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów.

Podsumowując stwierdzić należy, iż Wnioskodawca jest obowiązany wystawiać zbiorcze faktury wewnętrzne w taki sposób, aby spełniały one wymogi określone w cytowanym rozporządzeniu Ministra Finansów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Nadmienia się, iż zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), rozpoznawanie spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych dotyczących wydawania w indywidualnych sprawach pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego (interpretacje indywidualne), o których mowa w art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.), przekazuje się wojewódzkim sądom administracyjnym, na których obszarze właściwości strona skarżąca zamieszkuje lub ma siedzibę. Powyższe rozporządzenie, zgodnie z brzmieniem § 3, wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, tj. z dniem 11 października 2008 r.

W związku z powyższym tut. Organ informuje, że jeżeli skarga na niniejszą interpretację będzie składana po dniu 10 października 2008 r., właściwym do jej rozpoznania będzie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: faktura, faktura wewnętrzna, faktura zbiorcza, podatek od towarów i usług
Data aktualizacji: 08/07/2012 12:12:41

Czy istnieje konieczność informowania urzędu o otwarciu konta w PayPal?2. Czy na podstawie...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stargardzie Szczecińskim dokonując - na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania...

Opodatkowanie wewnętrznych rozliczeń pomiędzy Stronami konsorcjum

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Jak należy wystawiać fakturę w przypadku usług wykonywanych w krajach Unii Europejskiej?

POSTANOWIENIE Naczelnik Urzędy Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a par. 1 oraz par. 4 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 - Tekst jednolity) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia...

Lubuskie biura księgowe stawiają na rozwój księgowych

Rachunkowość to bardzo skomplikowana dziedzina i wymaga od księgowych szerokiej wiedzy oraz śledzenia wszystkich zmian w przepisach. Księgowa lubuskie, która nie jest na bieżąco z aktualnym prawem, nigdy nie będzie prawidłowo prowadziła dokumentów...

Czy można wystawiać faktury w formie elektronicznej ( podmiotom, które wyrażą na to zgodę...

Na podstawie art. 233 1 pkt 1 w związku z art. 239, art. 14a 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. , po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 15 czerwca 2005 r. złożonego przez na...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Możliwość odzyskania podatku naliczonego wynikającego faktur dotyczących realizacji inwestycji pod nazwą Termomodernizacja budynku GimnazjumJaki kurs należy stosować do przeliczania fakturUsługi księgowe z Łomży czy przedsiębiorca może sam prowadzić swoją rachunkowość?VAT - w zakresie możliwości odliczenia lub zwrotu podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakupy wykonane w związku z realizacją projektuCzy należy dokumentować fakturą VAT otrzymywany bonus logistyczny?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.