Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Zbycie nakładów poniesionych na ulepszenie rzeczy najętej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16.06.2009r. (data wpływu 22.06.2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nakładów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.06.2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nakładów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca - Spółka jest wieloletnim dzierżawcą działek nr 33, 34, 35, 36 z obrębu 3-05-29. Część działki 33 to dzierżawa 10 letnia do 2016r., działki 34 i 35 oraz pozostała część działki 33 to również dzierżawa 10 letnia do 2012r. Natomiast działka 36 jest objęta prawem użytkowania wieczystego na okres 99 lat. Wszystkie działki są zabudowane zgodnie z decyzjami urzędu na podstawie pozwoleń na budowę stałą, budynkami tworząc kompleks handlowo - serwisowy. Spełniając wszystkie przesłanki wynikające z ustawy o gospodarce nieruchomościami Wnioskodawca chce skorzystać z § 5 pkt 2 a, b i c tej ustawy i nabyć od Miasta w trybie bezprzetargowym dzierżawione działki. Urząd Miasta potwierdził wolę wykonania takiej czynności proponując Spółce dokonanie rozliczenia nakładów twierdząc, iż dopiero po rozliczeniu czyli sprzedaży Miastu przez Wnioskodawcę nakładów możliwa będzie transakcja sprzedaży nieruchomości. Wszelkie nakłady stanowią własność Spółki. Oddanie do użytkowania budynków nastąpiło 16.11.1999r. i 20.08.2004r. Sprzedaż nieruchomości na rzecz Wnioskodawcy przez Urząd ma nastąpić za zaliczeniem na poczet ceny sprzedaży nieruchomości wartości nakładów poniesionych przez Spółkę na wybudowanie na tym terenie budynków. Jest to działanie zgodne z art. 676 w zw. z art. 694 KC. Przeniesienie prawa własności zabudowanej nieruchomości stanowiącej własność Miasta zwolnione jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Definicja nakłady budowlane stanowi, że są to koszty jakie poniósł inwestor na wybudowanie obiektów liczone na dzień zakończenia budowy. Nakłady nie stanowią wartości obiektu i nie podlegają urynkowieniu, pozostają na poziomie ich wartości na dzień zakończenia budowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:Czy zapłata przez Wnioskodawcę sumy odpowiadającej wartości ulepszenia (nakładów) rzeczy najętej uregulowana w art. 676 w zw. z art. 694 KC jest dostawą towarów lub usługi w świetle ustawy o VAT.Czy należy się podatek VAT od wartości nakładów dokonanych przez dzierżawcę na przedmiotowym gruncie zaliczonych następnie na poczet ceny sprzedaży nieruchomości.Czy transakcja sprzedaży nakładów na rzecz dotychczasowego dzierżawcy winna być w przedmiotowej sytuacji udokumentowana wystawieniem faktury VAT.Zdaniem Wnioskodawcy:

Nie ma konieczności nabywania przez Miasto prawa do nakładów poczynionych przez Spółkę na nieruchomości, oznaczonych w ewidencji gruntów jako działki 33, 34, 35 z obrębu 3-05-29 przy ul. Jubilerskiej w Warszawie. Wymóg taki nie wynika ani z przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, ani z przepisów Kodeksu Cywilnego, ani tez z treści uchwały Rady Miasta i nie jest przez nikogo stosowany, gdyż rodzi daleko idące skutki podatkowe zarówno w podatku od towarów i usług jak i podatku dochodowy.

Zaliczenie wartości nakładów dla potrzeb jej sprzedaży na rzecz dotychczasowego dzierżawcy nie jest zbyciem nieruchomości, lecz jest zbyciem używanych materiałów budowlanych i usług poniesionej przez inwestora na ich wybudowanie. Brak jest elementu dostawy towaru, gdyż w wyniku dokonanej transakcji pozostaje on nadal w dyspozycji tej samej osoby, działającej na przedmiotowym terenie przed transakcją jako dzierżawca gruntu i właściciel nakładów a po transakcji jako właściciel całej nieruchomości, nie następuje przeniesienie prawa posiadania.

Dzierżawca nie uzyskuje faktycznego dochodu z ww. przeniesienia prawa do nakładów budowlanych poniesionych na dzierżawionym gruncie a musiałby odprowadzić podatek VAT za budynki wybudowane na własne potrzeby i które nadal mają służyć tym celom, są związane w sposób ciągły z prowadzoną działalnością i są przedmiotem odpisów amortyzacyjnych.

Zdaniem Wnioskodawcy w przedmiotowej sytuacji nie powinien być naliczany podatek VAT od nabywanych na rzecz Miasta nakładów dokonanych na dzierżawionym gruncie w przypadku, gdy ich nabycie dokonywane jest przez Miasto w celu zbycia całej nieruchomości na rzecz dotychczasowego dzierżawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast przez dostawę towarów w świetle art. 7 ust. 1 ustawy o VAT rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W tym miejscu zauważyć należy także, iż stosownie do art. 47 § 1-3 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania (art. 48 Kodeksu cywilnego).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.Brzmienie powołanego wyżej przepisu art. 8 ust. 1 ustawy wskazuje, że zawarta w nim definicja świadczenia usług ma charakter dopełniający definicję dostawy towarów i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wykonywanych przez podatników, w ramach ich działalności gospodarczej.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowaną wynika, iż na wydzierżawionej nieruchomości gruntowej wybudowała w tracie jej użytkowania kompleks handlowo - serwisowy - poniosła na niej nakłady. Obecnie Wnioskodawca pragnie zakupić od Urzędu Miasta - właściciela nieruchomości - grunt na którym posadowiony jest kompleks handlowo - serwisowy. Jednak Urząd zaproponował, aby Spółka najpierw rozliczyła się z poniesionych nakładów na przedmiotowym gruncie, poprzez sprzedaż tych nakładów.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe należy zauważyć, że z punktu widzenia prawa cywilnego nakłady na budowę kompleksu handlowo - serwisowego na cudzym gruncie stanowią część składową gruntu, a tym samym własność jego właściciela. W konsekwencji posiadacz nakładów na budowę budynku na cudzym gruncie, nie może odsprzedać owych nakładów, ponieważ nie ma do nich tytułu prawnego. Niemniej jednak podmiot ten dysponuje pewnym prawem do takich nakładów i może to prawo przenieść na rzecz innego podmiotu. Ustawa o podatku od towarów i usług posługuje się w odniesieniu do dostawy towarów sformułowaniem przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy), a zatem nie uzależnia dostawy towarów od tytułu własności dostarczanych towarów. Z powyższego wynika, iż zbycie nakładów poniesionych na wybudowanie budynku na cudzym gruncie nie może zostać uznane za odpłatną dostawę towarów, gdyż nie mamy tu do czynienia z odrębną rzeczą (art. 2 pkt 6 ustawy), która mogłaby stanowić towar.

W rozpatrywanej sprawie poniesione przez Spółkę nakłady stanowią inwestycję w obcym środku trwałym i są sumą wydatków poniesionych w stosunku do niestanowiącego jej własności środka trwałego (budynku). Odpłatnością za ww. świadczenie będzie kwota, którą właściciel nieruchomości (Urząd Miasta) zobowiąże się zapłacić za poniesione nakłady. Zatem, otrzymanie zwrotu nakładów inwestycyjnych, z uwagi na fakt, że przedmiotem świadczenia jest przekazanie za wynagrodzeniem ulepszeń na cudzą rzecz, stanowi odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, a tym samym podlega opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy.

Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkowa be podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Mając powyższe na uwadze, zwrot nakładów inwestycyjnych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej w wysokości 22% i powoduje powstanie obowiązku podatkowego po stronie sprzedającego nakłady, które powinno zostać udokumentowane fakturą VAT, wystawioną zgodnie z art. 106 ustawy oraz przepisami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 212, poz. 1337), wydanego na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 106 ust. 8 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: faktura VAT, nakłady, zwrot nakładów
Data aktualizacji: 13/01/2013 06:00:01

Brak obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej w celu obniżenia kwoty...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Wysokość składek ZUS 2014

Wysokość składek za styczeń - grudzień 2014 na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i ubezpieczenie zdrowotne. Podstawa wymiaru Składki ZUS za styczeń - grudzień 2014 Społ. Zdrow. F. Pr. Konto 83..1...

Czy spółka może uznać jako koszt uzyskania przychodów wydatki dotyczące różnych lat obroto...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, wynikającego z faktur VAT dok...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Spółka może zaniechać stosowania wszystkich kas fiskalnych po dokonaniu odczytu zawart...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Dotyczy sprawy zwrotu podatku naliczonego z faktury za najem samochodu osobowegoDotyczy stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, tj. wystawiania faktur z tytułu najmu lokaluUstalenie momentu sprzedaży licencji oprogramowania przez dystrybutora na rzecz odbiorcy finalnego oraz możliwości wystawienia zbiorczej faktury VATBadanie sprawozdań finansowych Tarnowskie GóryUstalenie momentu powstania obowiązku podatkowego przy WNT
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.