Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Zwolnienia z opodatkowania transakcji sprzedaży przedmiotowego lokalu użytkowego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 01.04.2009r. (data wpływu 15.04.2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przeprowadzenia transakcji sprzedaży lokalu usługowego ze spółki cywilnej na rzecz jednego ze wspólników, prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą - prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.04.2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przeprowadzenia transakcji sprzedaży lokalu usługowego ze spółki cywilnej na rzecz jednego ze wspólników, prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz związane z nim zdarzenie przyszłe.

W 2008 roku zmarł wspólnik spółki cywilnej. Na podstawie zapisu w umowie Spółki, w chwili śmierci jednego ze wspólników w jego prawa i obowiązki wstąpił przedstawiciel spadkobierców.

Powyższe umożliwiło zakończenie wszystkich transakcji handlowych oraz rozliczenie po stronie zobowiązań i należności Spółki. Od dnia 01.10.2008 roku spółka cywilna nie prowadziła działalności handlowej. Kontynuację tej działalności handlowej prowadzi drugi wspólnik pod ta samą nazwą.

Majątkiem spółki cywilnej jest lokal użytkowy, w którym prowadzona była działalność. Lokal został nabyty na podstawie umowy kredytu inwestycyjnego na cele prowadzenia działalności gospodarczej na podstawie aktu notarialnego i faktury VAT w 2006 roku. Podatek naliczony na podstawie art. 86 ust. 1 został w całości odliczony i zwrócony na rachunek bankowy Spółki.

Wnioskodawca odkupił od spadkobierczyni jej udziały w dniu 12.03.2009 roku, na mocy aktu notarialnego zniesienia współwłasności i stał się jedynym właścicielem w/w lokalu, w którym kontynuuje działalność prowadząc ją jednoosobowo. Jest płatnikiem podatku VAT.

W chwili obecnej wspólnicy zamierzają rozwiązać spółkę cywilną. Wspólnik (Wnioskodawca) będący 100% właścicielem lokalu chciałby przenieść lokal użytkowy do swojej działalności - w tym celu zamierza wystawić fakturę VAT ze spółki cywilnej dla nabywcy - swojej firmy w której wykonuje działalność gospodarczą opodatkowaną.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy możliwe jest przeprowadzenie transakcji odsprzedania w/w lokalu, odliczenie podatku w całości (biorąc pod uwagę, że nabywca jest czynnym płatnikiem podatku VAT oraz wykorzysta lokal do działalności związanej ze sprzedażą opodatkowaną) oraz kompensata VAT należnego dla Spółki Cywilnej i VAT naliczonego dla osoby fizycznej, jeśli w/w osoba jest wspólnikiem Spółki Cywilnej.

Wnioskodawca stoi na stanowisku iż na podstawie art. 86 ust. 1 przysługuje prawo do odliczenia z tytułu zakupionej nieruchomości oraz stosownie do art. 87 ust. 2 przysługuje prawo do zwrotu podatku naliczonego na rachunek bankowy w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz związanego z nim zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 ust. 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 cyt. ustawy).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Podatnikami są zatem m. in. spółki cywilne.

Stosownie do art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Art. 41 ust. 1 ustawy określa, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z opodatkowania.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.Z przedmiotowego wniosku wynika, iż dwuosobowa Spółka prawa cywilnego w 2006 roku nabyła lokal użytkowy z przeznaczeniem na prowadzoną opodatkowaną działalność gospodarczą. W 2008 roku zmarł jeden ze wspólników i w miejsce zmarłego wspólnika Spółki wstąpił przedstawiciel spadkobierców, jednocześnie nabywając prawa wspólnika. Powyższe nastąpiło zgodnie z zapisem zawartym w umowie Spółki. Zatem Spółka nie została rozwiązana z mocy prawa i nadal posiada byt cywilnoprawny. W dniu 12.03.2009r. Wnioskodawca, będący wspólnikiem Spółki wykupił od spadkobiercy udziały w nieruchomości na mocy aktu notarialnego znoszącego współwłasność lokalu. Ponadto Wnioskodawca oprócz działalności jako wspólnik spółki cywilnej prowadzi odrębną działalność na własny rachunek. W chwili obecnej wspólnicy zamierzają rozwiązać Spółkę. Wspólnik (Wnioskodawca) będący 100% właścicielem lokalu ma zamiar przenieść lokal użytkowy do swojej działalności - w tym celu zamierza wystawić fakturę VAT ze spółki cywilnej na rzecz nabywcy - swojej firmy w której wykonuje działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT.

Mając na uwadze stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe z nim związane, przedstawione we wniosku oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy uznać, iż w przedmiotowej sprawie występują dwa podmioty, z których każdy spełnia definicję podatnika podatku VAT. Wobec powyższego transakcje dokonywane pomiędzy Spółką a Wnioskodawcą w zakresie działalności prowadzonej indywidualnie podlegają przepisom ustawy o VAT na zasadach ogólnych. Oznacza to, że Spółka może dokonać sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład majątku Spółki na rzecz firmy Wnioskodawcy. Transakcja ta winna być udokumentowana fakturą VAT. Jednocześnie należy zauważyć, iż transakcja spełnia warunki do uznania jej za zwolnioną z podatku VAT na podstawie powołanego powyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Jednakże ust. 10 powołanego artykułu wskazuje na możliwość zastosowania w przedstawionej sytuacji opodatkowania. Zgodnie z jego treścią podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części: są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni; złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części. Oświadczenie powyższe, w myśl ust. 11, musi zawierać również imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy jak również planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zatem Spółka ma wybór w postaci opodatkowania bądź zwolnienia z opodatkowania transakcji sprzedaży przedmiotowego lokalu użytkowego na rzecz Wnioskodawcy jako osoby prowadzącej indywidualną działalność gospodarczą. W sytuacji opodatkowania transakcji Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze wystawionej przez Spółkę, ponieważ z wniosku wynika, iż lokal ten będzie wykorzystywany u Wnioskodawcy do czynności opodatkowanych. Stosownie do art. 87 ust. 2 ustawy zwrot różnicy podatku, z zastrzeżeniem ust. 6, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy wskazany w zgłoszeniu identyfikacyjnym.

Ponadto należy wskazać, iż w sytuacji wyboru przez Spółkę zwolnienia z opodatkowania przedmiotowej transakcji zastosowanie będą miały przepisy art. 91 ustawy dotyczące korekty podatku naliczonego.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 6, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: faktura, lokal użytkowy, spółka cywilna, wspólnik, zwolnienia podatkowe
Data aktualizacji: 21/01/2013 00:00:01

Urząd Skarbowy Łomża 18-400 ul. Polowa 47

Zasięg terytorialny miasta miasto na prawach powiatu Łomża gminy Jedwabne, Łomża, Miastkowo, Nowogród, Piątnica, Przytuły, Śniadowo, Wizna, Zbójna powiaty łomżyński województwo podlaskie Konta bankowe CIT 05101010490009702221000000 VAT...

Usługa cash pooling

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy można wystawić fakturę VAT w dniu 1.06.2005r. w sytuacji gdy towar został dostarczony...

Na podstawie art. 14 a 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) w związku ze złożonym przez Podatnika wnioskiem z dnia 10.06.2005r.( data wpływu) w sprawie udzielenia...

Drugi Urząd Skarbowy Kraków 31-272 ul. Krowoderskich Zuchów 2

Zasięg terytorialny miasta gminy Jerzmanowice-Przeginia, Krzeszowice, Michałowice, Skała, Sułoszowa, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki powiaty część powiatu krakowskiego województwo małopolskie Konta bankowe CIT 83101012700009252221000000 VAT...

Czy można wystawić fakturę VAT po wykonaniu usług drukowania a przed powstaniem obowiązku...

Dotyczy: informacji Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza z dnia 08.10.2004 r. nr PP1-443 29 04 w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Dokonując na podstawie art. 14b 2 ustawy z dnia 29...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Opodatkowanie czynności wykonywanych przez adwokata z urzęduUrząd Skarbowy Skierniewice 96-100 ul. Nowobielańska 61BDo jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować otrzymane odsetki od lokat opisanych w stanie faktycznym?Ewidencjonowanie sprzedaży na rzecz os. fizycznych (bez wymogu faktury VAT) tylko w systemie komputerowymPrzeliczenie w fakturach za częściowe wykonanie robót kwoty zaliczki wyrażonej w walucie obcej
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.