Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 19 czerwca 2009 r. (data wpływu 22 czerwca 2009 r.) uzupełnionym w dniu 2 września 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących - jest nieprawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 22 czerwca 2009 roku został złożony wniosek uzupełniony w dniu 2 września 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.



W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:



Przedmiotem prowadzonej przez Spółkę działalności są następujące usługi:

utrzymanie i pielęgnacja terenów zielonych (PKWiU 01.4), wymienione w poz. 1 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008 r.;produkcja i dystrybucja ciepła, pary wodnej i gorącej wody (PKWiU 40), wymieniona w poz. 2 ww. załącznika; pobór, uzdatnianie i rozprowadzanie wody (PKWiU 40), wymienione w 3 ww. załącznika; wynajem nieruchomości na własny rachunek (PKWiU 70.2), wymieniony w poz. 15 ww. załącznika; zarządzanie nieruchomościami na zlecenie (PKWiU 70.3), wymienione w poz. 16 ww. załącznika; gospodarka ściekami oraz wywóz i unieszkodliwianie odpadów, usługi sanitarne i pokrewne (PKWiU 90); usługi pogrzebowe i pokrewne (PKWiU 93.3), wymienione w poz. 30 ww. załącznika; wykonywanie robót budowlanych drogowych (PKWiU 45.23); budownictwo ogólne i inżynieria lądowa (PKWiU 45.21); wykonywanie instalacji cieplnych, wodnych, wentylacyjnych i gazowych (PKWiU 45.33); wykonywanie badań oraz analiz związanych z jakością wody, ścieków, powietrzem i żywnością (PKWiU 74.30); obsługa i naprawa pojazdów mechanicznych, montaż instalacji gazowych (PKWiU 64.20); usługa zapewniania dostępu do sieci Internet oraz transmisja danych za pomocą własnej sieci radiowej (PKWiU 64.20) ; wydobywanie żwiru i pasku (PKWiU 14.21).

Dla usług z pozycji 15 i 16 załącznika do rozporządzenia, Spółka nie wystawia faktur VAT osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej zgodnie z art. 106 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, chyba, że na wyraźne żądanie odbiorcy. Dla celów podatku od towarów i usług wystawiana jest faktura zbiorcza wewnętrzna. W ocenie Spółki, nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych z dnia 19 grudnia 2008r. (Dz. U. Nr 228, poz.1510) nie wniosło zmian w stanie prawnym dotyczącym zwolnienia ze stosowania ewidencji za pomocą kas fiskalnych bez obowiązku wystawiania faktur VAT dla podatników określonych w § 3 ust.1 pkt 1. Zgodnie z tym przepisem Spółka jest zwolniona z obowiązku ewidencjonowania, gdyż spełnia warunek przekroczenia 70% udziału obrotów z tytułu sprzedaży usług z tytułu sprzedaży usług wymienionych w załączniku do rozporządzenia do obrotów ogółem z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Udział ten za rok 2008 wyniósł 95, 92%, a udział obrotów niepodlegających zwolnieniu wyniósł 4, 08%. Spółka nie korzysta natomiast ze zwolnienia wynikającego z § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, tzn. obrót, o którym mowa w art. 111 ustawy przekracza 40.000 zł. W dniu 20 października 2008 r. Spółka otrzymała indywidualną pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego dotyczącą podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku prowadzenia sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, które obowiązywało do dnia 31 grudnia 2008 r.



W związku z powyższym zadano następujące pytanie:



Czy na podstawie nowego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008 r. Spółka może korzystać nadal ze zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących do końca 2009r. bez obowiązku wystawiania faktur VAT .



Zdaniem Wnioskodawcy, od 1 stycznia do 31 grudnia 2009 r. nie trzeba wystawiać każdej osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej faktury VAT, ponieważ Spółkę obejmuje zwolnienie wynikające z powyższego rozporządzenia i poprzednio wydana interpretacja w tym zakresie.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.



Obowiązek w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z art. 111 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

W myśl ust. 1 tego przepisu, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Kwestie dotyczące między innymi zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz terminów rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji, ustawodawca reguluje na mocy wydawanych rozporządzeń w zakresie kas rejestrujących.

W obecnym stanie prawnym obowiązują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. Nr 228, poz. 1510).



Zgodnie z § 2 powołanego rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania:

do dnia 31 marca 2009 r. - podatników korzystających ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2008 r. na podstawie § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 113, poz. 720), do których nie ma zastosowania zwolnienie określone w § 3 ust. 1 pkt 1;do dnia 31 grudnia 2009 r. - sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

W poz. 15 załącznika do rozporządzenia w sprawie kas, wymieniono usługi o symbolu PKWiU ex 70.2 - usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek - których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą. Natomiast w poz. 16 tego załącznika, wymieniono usługi o symbolu PKWiU ex 70.3 obsługi nieruchomości świadczone na zlecenie - których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą.

Ponadto, w myśl § 3 ust. 1 pkt 1 tego rozporządzenia, do dnia 31 grudnia 2009 r. z obowiązku prowadzenia ewidencji zwalnia się podatników, dokonujących sprzedaży towarów i usług wymienionych w poz. 1-33 załącznika do rozporządzenia, jeżeli w poprzednim roku podatkowym udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z działalności określonej w cytowanym wyżej art. 111 ust. 1 ustawy, był wyższy niż 70%.

Natomiast stosownie do zapisu § 3 ust. 2 pkt 1, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 i 4, traci moc po upływie dwóch miesięcy licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po sześciomiesięcznym okresie prowadzenia sprzedaży w 2009 r., jeżeli w okresie tym udział obrotów ze sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania wymienionej w poz. 1-33 załącznika do rozporządzenia, w obrotach ogółem podatnika, z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy był równy albo niższy niż 70% - w przypadku podatników kontynuujących działalność lub rozpoczynających działalność w pierwszym półroczu 2009 r.



Należy również mieć na uwadze treść § 3 ust. 6 powołanego rozporządzenia, z którego wynika, iż zwolnień, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się do:

podatników, którzy przed dniem 1 stycznia 2009 r. utracili prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia; podatników, w odniesieniu do których przepisy obowiązujące przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia przewidywały powstanie obowiązku oraz określały termin rozpoczęcia ewidencjonowania po dniu 31 grudnia 2008 r., w związku z zaistniałymi do dnia 31 grudnia 2008 r. okolicznościami powodującymi utratę prawa do zwolnienia, innymi niż wyznaczony przepisami określony termin obowiązywania zwolnienia do dnia 31 grudnia 2008 r.

Z powyższych przepisów wynika, iż chcąc korzystać ze zwolnienia określonego w § 3 ust. 1 pkt 1, podatnik po każdym sześciomiesięcznym okresie sprzedaży w 2009 r. musi zbadać, czy w okresie tym udział obrotów ze sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania, której dotyczą poz. 1-33 załącznika do rozporządzenia, w obrotach ogółem podatnika, z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy, był nadal wyższy niż 70%. W związku z powyższym, do wyliczenia struktury, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1, podatnik bierze ustalony w sześciomiesięcznych okresach sprzedaży w 2009 r. udział obrotów ze sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania w obrotach ogółem podatnika, z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy. Jeżeli udział ten będzie wyższy niż 70%, Wnioskodawca ma prawo korzystać ze zwolnienia określonego w przepisie § 3 ust. 1 pkt 1.

W tym miejscu trzeba zwrócić uwagę na zapis § 2 pkt 2 obowiązującego do dnia 31 grudnia 2008 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 113, poz. 720), z którego wynika, iż usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek (PKWiU 70.2), oraz usługi obsługi nieruchomości świadczone na zlecenie (PKWiU 70.3) zwolnione były do dnia 31 października 2008 r.

Z informacji zawartych w złożonym wniosku oraz uzupełnieniu do niego wynika, że w ubiegłym roku przekroczono obrót w wysokości 40.000 zł z tytułu usług na rzecz osób wymienionych w art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług. Na podstawie § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących, Wnioskodawca korzystał ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2008 r. Wnioskodawca świadczy zarówno usługi objęte zwolnieniem z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących na podstawie § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2009 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, oraz usługi, które nie są objęte tym zwolnieniem, między innymi wynajem nieruchomości na własny rachunek oraz zarządzanie nieruchomościami na zlecenie, które to usługi nie są przez Wnioskodawcę dokumentowane fakturami. W złożonym wniosku ponadto wskazano, iż w całym 2008 roku udział obrotów z tytułu sprzedaży wymienionej w poz. 1-33 załącznika do ww. rozporządzenia w obrotach ogółem podatnika z działalności określonej w art. 111 ust. 1, wyniósł ponad 70%.

Mając na uwadze opis stanu faktycznego oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, przy założeniu, że udział obrotów ze sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania w obrotach ogółem osiągniętych ze sprzedaży na rzecz osób, o których mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w 2008 r. był wyższy niż 70%, iż stosownie do zapisu § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, Wnioskodawca pomimo, iż nie dokumentuje fakturami usług w zakresie wynajmu nieruchomości własnych oraz zarządzania nieruchomościami na zlecenie, może korzystać ze zwolnienia z przedmiotowego obowiązku do dnia 31 grudnia 2009 r., o ile wcześniej nie zaistniały okoliczności powodujące utratę zwolnienia w tym zakresie. Podkreślić należy, iż do wyliczenia procentowego udziału sprzedaży zwolnionej w sprzedaży ogółem, zgodnie z cytowanym § 3 ust. 2 pkt 1, należy uwzględnić czynności wymienione w poz. 1-33 załącznika do ww. rozporządzenia. A zatem, w przedmiotowej sprawie, będzie to obrót osiągnięty z tytułu świadczenia usług w zakresie utrzymania i pielęgnacji terenów zielonych (PKWiU 01.4), produkcji i dystrybucji ciepła, pary wodnej i gorącej wody (PKWiU 40), poboru, uzdatniania i rozprowadzania wody (PKWiU 40), gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych (PKWiU 90), usług pogrzebowych i pokrewnych (PKWiU 93.3). Ponieważ świadczenie usług w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek, oraz obsługi nieruchomości na zlecenie, które nie są dokumentowane fakturą, nie zostało wymienione w stanowiącym wykaz czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania, załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008 r., to do prawidłowego ustalenia współczynnika, o którym mowa w cytowanym § 3 ust. 2 pkt 1, od 1 listopada 2008 r. czynności te nie mogą być uwzględniane jako czynności zwolnione. Jeżeli tak wyliczony udział obrotów ze sprzedaży zwolnionej będzie niższy lub równy 70% - zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po sześciomiesięcznym okresie prowadzenia sprzedaży w 2009 r.

Nie można zatem uznać za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy, iż może korzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących na podstawie wydanej w dniu 20 października 2008 r. interpretacji indywidualnej, która dotyczyła przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2008 r. Jak bowiem wykazano, prawo do korzystania ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej w bieżącym roku jest uzależnione od spełnienia warunków określonych w cytowanych przepisach § 3 ust. 1 pkt 1 oraz § 3 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Stąd też stanowisko Wnioskodawcy uznano jako nieprawidłowe.

Końcowo się podkreśla, iż analiza prawidłowości dokonanej przez Wnioskodawcę we wniosku klasyfikacji usług do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. A zatem Minister Finansów nie jest uprawniony do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości przyporządkowania formalnego towarów i usług do grupowania klasyfikacyjnego, w związku z czym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o grupowania wskazane w złożonym wniosku.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).



Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).



Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: ewidencja sprzedaży, faktura VAT, zwolnienie z obowiązku instalacji kasy rejestrującej
Data aktualizacji: 11/01/2013 06:00:01

Opodatkowanie wniesienia wkłady niepieniężnego w postaci zabudowanej nieruchomości, sposób...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Kto ponosi odpowiedzialność za nieprawidłowe wystawienie faktury VAT?

POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a 1 , 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ordynacja podatkowa (j.t.z 2005r.: Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Cieszynie stwierdza, że stanowisko Pana TP - przedstawione we wniosku z dnia...

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakup pr...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy kwota wynikająca z faktury korygującej powinna zostać rozliczona w podatkowej księdze...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy sposób dokumentowania otrzymywanych zaliczek oraz sprzedaży towarów jest zgodny z prze...

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 01.04.2005 r. (data wpływu do tut...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Opodatkowanie i udokumentowanie premiiJak należy prawidłowo dokumentować zakup płodów rolnych od rolnika nie będącego podatnikiem podatku VAT ?Pierwszy Urząd Skarbowy Kielce 25-661 ul. Wróbla 17Dokumenty uprawniające do zastosowania stawki 0% dla usług transportu międzynarodowegoWnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z wystawionych faktur
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.