Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy dostawca towaru ma potraktować premie pieniężne jako rabat, wystawiając faktury korygujące do dostaw?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 08 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 04.10.2005 r. (data wpływu 07.10.2005 r.) znak 1196/05 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym przez Podatnika stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku odnośnie sposobu udokumentowania wypłaconych premii pieniężnych jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 04.10.2005 r. Jednostka zwróciła się w sprawie udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, wskazując, iż posiada zawartą umowę handlową z siecią supermarketów. Z tytułu współpracy na zakończenie każdego miesiąca zamawiającemu towar (sieci supermarketów) będzie należeć się premia pieniężna w wysokości 5% miesięcznego obrotu. W związku z tym Podatnik sformułował pytanie: czy dostawca towaru ma potraktować to jako rabat wystawiając faktury korygujące do dostaw? Podatnik wyraził stanowisko, iż premię pieniężną winno się potraktować jako wynagrodzenie za świadczenie usług ponieważ nie jest ono związane z konkretną dostawą, ale dotyczy całego obrotu miesięcznego, w związku z tym nabywca winien wystawić fakturę VAT na usługę opodatkowując ją 22% podatkiem VAT.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego jn:

Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są od wielu czynników w tym między innymi od ustalenia za co faktycznie premie pieniężne zostały wypłacone tzn. czy dotyczą one konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie. W przypadku, gdy wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą , nawet jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jako rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 cyt. na wstępie ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i w efekcie prowadzi do obniżenia wartości (ceny) dostawy. W takim przypadku zastosowanie będzie miał przepis § 16 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798).

W stanie faktycznym przedstawionym przez Podatnika tzn. w sytuacji gdy premia pieniężna nie jest związana z żadną konkretną dostawą, dotyczy bowiem dokonywania przez nabywcę nabyć określonej wartości i ilości towarów w określonym czasie (obrót miesięczny) powyższe przepisy nie będą miały w ocenie tut. organu podatkowego zastosowania. Zaznaczyć jednak należy, że otrzymujący w opisanym stanie faktycznym premię pieniężną będzie miał obowiązek wynikający z przepisu art. 106 ust. 1 ustawy aby wystawić fakturę VAT.

W przedstawionym zatem stanie faktycznym w ocenie tut. organu podatkowego stanowisko Podatnika jest zasadne.
Słowa kluczowe: dostawa towarów, premia pieniężna, rabaty
Data aktualizacji: 21/01/2012 01:56:23

Opodatkowanie kwoty otrzymanej od kontrahenta, na podstawie wyroku sądowego, za usługi, kt...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

CIT - w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu wykonania dodatkowych usług inżynier...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Dotyczy zastosowania przepsiu art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT

Na podstawie art.14a 4 w związku z art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem (l. dz. 3270 05)...

Czy Wnioskodawca ma możliwość potrącenia podatku naliczonego z otrzymanych faktur VAT?

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Opodatkowanie, sposobu dokumentowania oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytuł...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Przechowywanie kopii faktur VAT i rejestrów na nośnikach komputerowychCzy powinien potwierdzić zaistniały fakt Fakturą VAT i opodatkować w/w decyzje?Zobowiązanie do weryfikacji stawki podatku VAT na fakturze otrzymanej od nabywyc?Zakresie obowiązków podatkowych związanych z wystawieniem faktur korygującychCzy procedura stosowana przez Sp. z o.o w związku z powyższą transakcją jest prawidłowa?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.