Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy można odliczać podatek VAT z faktur dokumentujacych zakup części zamiennych zwiazanych z naprawą auta ?

W złożonym wniosku w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego Podatnik informuje, że posiada samochód ciężarowy marki Lublin izoterma o dopuszczalnej ładowności 1000 kg. Auto to posiada zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu, w/g którego powyższy pojazd odpowiada warunkom przewidzianym w art. 86 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Powyższy samochód jest środkiem trwałym w firmie. Podatnik nie opłaca ubezpieczenia ac przedmiotowego auta. Wnioskujący zakupił części związane z naprawą w/w samochodu, tj. sprzęgło, resor, amortyzator, płyn petrygo itp., które wymienił we własnym zakresie. Zakup wymienionych części został udokumentowany rachunkami.Pytanie Podatnika dotyczy możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie powyższych części.Zdaniem Wnioskującego posiada on prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie w/w części. Zakup części zamiennych nie służy ulepszeniu samochodu, a jedynie miał na celu przywrócenie stanu technicznego i użytkowego samochodu, tj. jego pierwotnej funkcji na tym samym poziomie technicznym. Tut. organ uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe.Generalna zasada dotycząca prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług wyrażona została w Dziale IX ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zgodnie z art. 86 ust. 1 powyższej ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z powyższego przepisu wynika więc, że prawo do odzyskania podatku naliczonego przysługuje wyłącznie zarejestrowanym i czynnym podatnikom podatku VAT, w przypadku gdy nabywane przez nich towary służą do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Jednakże w myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Możliwe jest więc odliczenie podatku naliczonego związanego z wydatkami, które mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów oraz w przypadku, gdy brak możliwości zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że zakupione części zamienne służą do przywrócenia stanu technicznego i użytkowego samochodu, tj. jego pierwotnej funkcji na tym samym poziomie technicznym. Jeżeli więc powyższe wydatki, tj. zakup części zamiennych w celu przywrócenie stanu technicznego i użytkowego samochodu, tj. jego pierwotnej funkcji na tym samym poziomie technicznym, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, to Podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących przedmiotowe wydatki, jeżeli służą sprzedaży opodatkowanej.
Słowa kluczowe: części zapasowe, samochód
Data aktualizacji: 28/12/2012 18:00:01

Urząd Skarbowy Kartuzy 83-300 ul. Kościerska 13

Zasięg terytorialny miasta gminy Chmielno, Kartuzy, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno, Żukowo powiaty kartuski województwo pomorskie Konta bankowe CIT 81101011400144012221000000 VAT 31101011400144012222000000 PIT...

Czy faktury zaliczkowe wystawione w grudniu i na przełomie roku podlegają zaliczeniu do pr...

POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity z 2005 roku DZ.U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 19 stycznia 2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co...

Ewidencja sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej wpłat dokonywanych na rachunek ba...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Uznawanie faktur wystawianych przez nabywcę towarów za dokumenty podlegające zaewidencjono...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Refakturowania kosztów za energię elektryczną i wodę

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Przesyłanie faktur i faktur korygujących w formacie PDFSposób potwierdzenia przez kontrahenta odbioru faktury korygującejPrawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT dokumentującej zakup przez ZOZ tomografu komputerowegoPrawo do odliczenia podatku naliczonego gdy nie złożono oświadczenia - z faktury wystawionej przez komornikaCzy Spółce przysługuje prawo do zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.