Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

Czy można odliczyć podatek naliczony - z tytułu wykonywania czynności legalizacji i naprawy wodomierza - wykazany w otrzymanej fakturze korygującej?

Podatnik świadczy usługi w zakresie zabudowywania wodomierzy, które uprzednio muszą być naprawione i zalegalizowane. Naprawy i legalizacji dokonuje kontrahent podatnika. Dotychczas podatnik otrzymywał fakturę dokumentującą powyższe usługi, która zawierała osobno wyszczególnione czynności: naprawy wodomierza opodatkowane stawką 22% i legalizacji wodomierza zwolnione od podatku. W związku z wątpliwościami kontrahent podatnika wystąpił do właściwego urzędu skarbowego o pisemną interpretacje przepisów prawa dot. zastosowania stawki podatku VAT dla wykonywanych przez siebie czynności.Po otrzymaniu pisemnych wyjaśnień urzędu skarbowego i następnie izby skarbowej wystawił fakturę korygującą, w której opodatkował swoją usługę jako całość jedną stawką podatkową tj. 22%.

Podatnik uważał, że nie ma prawa do odliczenia naliczonego w fakturze korygującej podatku VAT od czynności legalizacji wodomierzy ponieważ czynności objęte są symbolem PKWiU 75-13, które zgodnie z załącznikiem nr 4 poz. 6 do ustawy o VAT są zwolnione od podatku VAT. Jednakże w uzupełnieniu wniosku podatnik zmienił swoje stanowisko i uznał, że ma prawo odliczyć wykazany w otrzymanej korekcie podatek VAT.

Czynność legalizacji wodomierzy przez uprawnionego pracownika Podmiotu "X" wchodzi w skład usługi świadczonej przez kontrahenta Podatnika. Usługa ta składa się z dwóch etapów tj. naprawy wodomierza i swoistego sprawdzenia poprawności jego działania poprzez legalizację dokonaną przez uprawnionego pracownika Podmiotu "X". Za swoje usługi Podmiot X" wystawia wezwanie do zapłaty. Wezwanie to nie spełnia - określonych w § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971 ze zm.) wymogów dla faktury i dlatego nie jest możliwe dokonanie refakturowania. Kontrahent wystawiając fakturę za swoje usługi winien ująć powyższe czynności organów administracji jako jeden z elementów kalkulacyjnych ceny i opodatkować całość swoich usług stawką określoną w art. 41 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z § 20 rozporządzenia Min. Finansów z dnia 27.04.2004 r. w przypadku gdy po wystawieniu faktury stwierdzono pomyłkę w stawce podatku należy wystawić fakturę korygującą . Nabywca otrzymujący fakturę korygującą zgodnie z § 20 ust. 4 jest uprawniony do podwyższenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał.
Słowa kluczowe: faktura korygująca, faktura VAT, prawo do odliczenia, refakturowanie
Data aktualizacji: 22/12/2013 16:59:16

Prawo powiatu do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur związanych z realiza...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Dotyczy stosowania stawki podatku od towarów i usług przy dostawie sprzętu komputerowego d...

Działając na podstawie art. 14b 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. - Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) zmieniam z urzędu postanowienie Naczelnika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie Nr...

Czy w sytuacji przedstawionej we wniosku, na podstawie faktury korygującej można dokonać k...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Krosno 38-400 ul. Składowa 5

Zasięg terytorialny miasta miasto na prawach powiatu - Krosno gminy Chorkówka, Dukla, Iwonicz-Zdrój, Jedlicze, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe, Rymanów, Wojaszówka powiaty krośnieński województwo podkarpackie Konta bankowe CIT...

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego w faktur...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy należy wystawić fakturę VAT po każdorazowej sprzedaży w formie aktu notarialnego poszczególnych działek, stwierdzającą dokonanie sprzedaży?Urząd Skarbowy Proszowice 32-100 ul. M. Reja 1Podatnik zwraca się z wnioskiem o potwierdzenie swojego stanowiska w sprawie dotyczącej udokumentowania oraz rozliczenia przedmiotowej transakcjiOdliczenie podatku naliczonego z faktur dokumentujących usługi reklamoweCzy VAT z faktury za naprawę samochodu / towaru / dokonaną przez przewoźnika podlega odliczeniu?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.