Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF oraz obsługa plików JPK. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy Podatnik jest zobowiązany do składania do Urzędu Skarbowego sprawozdań finansowych tj: bilansu, rachunku zysków i strat informacji dodatkowej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gospodarstwa Pomocniczego. przedstawione we wniosku z dnia 06 lutego 2008r. (data wpływu 12 lutego 2008r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie obowiązku składnia sprawozdań finansowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lutego 2008r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku składnia sprawozdań finansowych do urzędu skarbowego.

W przedmiotowym wniosku został przestawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest Gospodarstwem Pomocniczym . działającym na podstawie Decyzji K oraz przepisów ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Podatnik jest zobowiązany do składania zeznania CIT-8, natomiast na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest zwolniony z podatku.

Podatek dochodowy od osób prawnych jest kwotą zwolnioną i pozostaje w Gospodarstwie jako zwiększenie środków obrotowych, (zwolnienie art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Podatnik jest zobowiązany do składania do Urzędu Skarbowego sprawozdań finansowych tj: bilansu, rachunku zysków i strat informacji dodatkowej.

Zdaniem wnioskodawcy Gospodarstwo nie jest zobowiązane do składania sprawozdań finansowych ponieważ z przepisów ustawy o rachunkowości oraz przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wynika ten obowiązek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Gospodarstwa p jednostek b są jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej. Zatem stosownie do art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. W związku z art. 6 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy zwolnione są z podatku dochodowego od osób prawnych gospodarstwa pomocnicze wymienione w art. 6 ust. 2 ww. ustawy, tj. gospodarstwa pomocnicze tworzone przy szkołach, przedszkolach, zespołach ekonomiczno - . szkół, o hufcach p, jednostkach: w, P, Agencji X, Agencji Y, organizacjach Służby W, Straży Q i P Straży Q, zakładach o z, zakładach p s i parkach narodowych, jeżeli środki z tego zwolnienia zostaną przekazane na:zwiększenie środków obrotowych gospodarstw pomocniczych, finansowanie inwestycji jednostki budżetowej w zakresie inwestycji dla gospodarstwa pomocniczego tej jednostki.Zwolnienie to ma charakter podmiotowy, wynikający ze szczególnej formy gospodarki finansowej pomiotów nim objętych.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 30 maja 2005r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104) gospodarstwo pomocnicze jednostki budżetowej jest wyodrębnioną z jednostki budżetowej, pod względem organizacyjnym i finansowym, częścią jej podstawowej działalności lub działalnością uboczną. Gospodarstwo pomocnicze powinno pokrywać koszty swojej działalności z uzyskiwanych przychodów własnych (art. 26 ust. 2 ustawy o finansach publicznych). W myśl art. 26 ust. 3 ustawy o finansach publicznych podstawą gospodarki finansowej gospodarstwa pomocniczego jest roczny plan finansowy obejmujący przychody, w tym dotacje z budżetu, koszty i inne obciążenia, rachunek zysków i strat, stan środków obrotowych, stan należności i zobowiązań na początek i koniec okresu oraz rozliczenia z budżetem.

Przepis art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie przepisów ustawy wymienionej w art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obwiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacać podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku. Stosownie zaś do art. 27 ust. 1a ww. ustawy gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, korzystając ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 3 i art. 6 ust. 2, są zobowiązane składać zeznania o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym w terminach i na zasadach określonych w ust. 1.

Zaś w myśl art. 27 ust. 2 ww. ustawy podatnicy zobowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie finansowe wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki - także odpis uchwały sprawozdania finansowe. Obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania.

Gospodarstwa pomocnicze zgodnie z § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2006r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz. U. z 2006r., Nr 142, poz. 1020) zobowiązane są do sporządzania sprawozdań finansowych obejmujących bilans, rachunek zysków i strat oraz zestawienie zmian w funduszach.

A zatem mając powyższy przepis na uwadze należy stwierdzić, iż podatnicy zobowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowych (a więc i Podatnik ) przekazują je do urzędu skarbowego.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewiduje w tym zakresie wyjątku w stosunku do gospodarstw pomocniczych, które na podstawie art. 6 ust. 2 tej ustawy, są zwolnione z obowiązku zapłaty podatku dochodowego.

Tym samym stanowisko Podatnika w przedmiocie zapytania jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: sprawozdania finansowe, ustawa o finansach publicznych, zeznanie podatkowe, zwolnienia podatkowe
Data aktualizacji: 29/01/2013 21:00:01

Czy na kwotę oddalonego przez Sąd roszczenia należy wystawić faktury korygujące?

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

W jaki sposób rozdzielić przychody i koszty Chorągwi przed i po uzyskaniu przez nią osobow...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Fakturowanie usługi modelki na terytorium Niemiec

Na podstawie art. 14a 1 i 4, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1 i 5, art. 8 ust. 1, art. 27 ust. 1, art. 27 ust. 2 pkt 3 lit a,art. 106 us. 1-2...

Kwestia zastosowania właściwej stawki podatku w przypadku refakturowania usług

Działając na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54...

Urząd Skarbowy Łódź-Widzew Łódź 92-312

Zasięg terytorialny miasta część miasta na prawach powiatu Łódź część miasta pod nazwą Widzew gminy Andrespol, Brójce, Koluszki, Nowosolna, Rzgów, Tuszyn powiaty łódzki województwo łódzkie Konta bankowe CIT 06101013710000972221000000 VAT...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy usługi remontowe i konserwacyjne dotyczące Urzędu Gminy i zlecone przez Urząd Gminy powinny być fakturowane na Urząd Gminy czy na Gminę?Czy Instytut może wystawić zbiorcza fakturę wewnętrzną, mimo że przepisy o fakturach wewnętrznych nie przewidują takiego przypadku ?Urząd Skarbowy Chojnice 89-600 ul. Młyńska 22Wnioskodawca jako odbiorca faktury wysłanej drogą mailową nie nabywa prawa do odliczenia podatku VAT z tej fakturyCzy za otrzymane pieniądze Klub może wystawić temu przedsiębiorcy rachunek uproszczony?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.