Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

Czy zakupy towarów związanych z obchodami święta branżowego w Spółce, potwierdzone fakturami VAT, dają prawo do odliczenia podatku naliczonego?

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka w związku z prowadzoną działalnością usług komunikacji miejskiej, co roku organizuje święto branżowe -Dzień Pracownika Gospodarki Komunalnej. W celu zorganizowania obchodów tego święta zakupuje napoje (wody, soki) oraz słodycze i owoce dla pracowników i oficjalnych gości. Celem uroczystości jest podsumowanie działalności Spółki w minionym roku oraz uhonorowanie pracowników.

Zdaniem Spółki organizacja święta branżowego mieści się w kulturze organizacji gospodarczych. Wydatki na ten cel są kosztami uzyskania przychodu. Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach zakupu towarów nabytych w tym celu.

Odpowiadając na powyższe organ podatkowy stwierdza, że zaliczenie przez Spółkęwydatków na towary (napoje, słodycze i owoce) zakupione w celu zorganizowania święta branżowego (dla pracowników i gości) do kosztów uzyskania przychodu, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, daje możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących ich nabycie.

Dodaje się, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przysługuje w zakresie w jakim towary wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych - w myśl art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z 2004r. ze zm.).

Stanowisko Spółki podane we wniosku uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.
Słowa kluczowe: czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, obniżenie podatku należnego, prawo do odliczenia
Data aktualizacji: 20/10/2013 06:00:01

Czy Wnioskodawca realizując zadanie może odliczyć podatek VAT zawarty w fakturach dokument...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Brak możliwości odliczenia podatku naliczonego w sytuacji braku faktury zakupu

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Jak rozliczyć otrzymanie noty uznaniowej wystawionej przez kontrahneta zagranicznego dokum...

Działając na podstawie art. 14a 4 i art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (teksy jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w...

Interpretacja dotyczy przedstawionego przez Spółkę sposobu korekty rozliczania zaliczek w...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Termin obniżenie podatku należnego w przypadku wystawienia faktury korygującej

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Księgowi odpowiadają za swoje błędyCzy wydatki z tytułu korzystania z Internetu spółka cywilna może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ?Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z założeniem i utrzymaniem rachunku bankowegoRozliczenie wydatków na remont i modernizację budynku pomiędzy jednostkami budżetowymi i sposób dokumentowania ww. rozliczeńPrawo do odliczenia VAT - wynikającego z faktur zakupów realizowanych zgodnie z celami projektu
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.