Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF oraz obsługa plików JPK. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Elementy jakie powinna zawierać faktura dokumentująca wpłacenie zaliczki

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2008 r. (data wpływu 6 luty 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 kwietnia 2008 r. (data wpływu 7 kwietnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury zaliczkowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury zaliczkowej. Złożony wniosek uzupełniono pismem z dnia 4 kwietnia 2008 r. (data wpływu 7 kwietnia 2008 r.) zawierającym aktualny odpis KRS Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące stany faktyczne.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT. Prowadzi działalność gospodarczą od 1999 roku. Spółka zajmuje się w przeważającej części budową i sprzedażą lokali mieszkalnych i lokali usługowych wraz z udziałem w gruncie przynależnym do tych lokali. Sprzedawane lokale mieszkalne oraz lokale usługowe stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Zainteresowany zajmuje się również sprzedażą udziałów w hali garażowej stanowiącej odrębny od gruntu przedmiot własności. Nabywca takiego udziału w hali garażowej uzyskuje prawo do wyłącznego korzystania z konkretnego (tj. oznaczonego numerem) miejsca postojowego, boksu postojowego lub piwnicy, które znajdują się w tej hali garażowej.

Procedura nabycia przez klienta: lokalu mieszkalnego, lokalu usługowego lub udziału w hali garażowej (wraz z udziałem w gruncie) jest następująca:etap I - podpisanie z klientem (nabywcą) umowy cywilnoprawnej (umowa przedwstępna), która zobowiązuje klienta (nabywcę) do wpłacania zaliczek na poczet ceny lokalu mieszkalnego, lokalu usługowego lub udziału w hali garażowej,etap II - wpłata przez klienta (nabywcę) zaliczek na poczet ceny (każda wpłata zaliczkowa potwierdzana jest fakturą VAT),etap III - podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego,etap IV - podpisanie aktu notarialnego przenoszącego na klienta (nabywcę) własność nieruchomości lub udziału w nieruchomości (przed podpisaniem aktu notarialnego klient - nabywca - zobowiązany jest do zapłaty zaliczek wynoszących 100% ceny). W akcie notarialnym określa się, czy nabywcy dokonując nabycia lokalu pozostają bądź nie w związku małżeńskim oraz w jakich udziałach nabywają lokal, w przypadku gdy dokonują zakupu lokalu nie pozostając w związku małżeńskim lub pozostają w związku małżeńskim, w którym obowiązuje umowna rozdzielność majątkowa.A zatem przy sprzedaży ww. lokali wraz z udziałem w gruncie mamy do czynienia z dwoma zasadniczymi momentami:wpłacaniem przez klienta (nabywcę) zaliczek na poczet ceny lokalu wraz z udziałem w gruncie (każda zaliczka potwierdzona jest przez Wnioskodawcę fakturą VAT),podpisaniem pomiędzy klientem (nabywcą), a Spółką aktu notarialnego przenoszącego na klienta (nabywcę) własność lokalu wraz z udziałem w gruncie - aby sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w gruncie (tj. sprzedaż nieruchomości) była skuteczna, umowa sprzedaży tej nieruchomości musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności (taki warunek wynika z art. 158 Kodeksu cywilnego). Dopiero z momentem podpisania aktu notarialnego mamy do czynienia z prawnie skutecznym nabyciem (sprzedażą) nieruchomości.Wnioskodawca podpisując umowy przedwstępne z klientami (nabywcami) na zakup lokali (etap I), a następnie przyjmując od nich zaliczki ma do czynienia z następującymi sytuacjami:

Przykład 1

W umowie przedwstępnej zakupu lokalu nabywcami są dwie osoby fizyczne X i Y nie pozostające w związku małżeńskim lub pozostające w związku małżeńskim, w którym obowiązuje umowna rozdzielność majątkowa. Osoby te wspólnie zobowiązały się w umowie przedwstępnej zakupu lokalu do wpłacania zaliczek na poczet ceny lokalu. Umowa przedwstępna nie określa udziału w jakim osoby X i Y dokonują zakupu lokalu (w związku z brakiem określenia tego udziału, zgodnie z art. 197 Kodeksu cywilnego, domniemywa się, że udziały te są równe). Zaliczki na poczet ceny lokalu wpłacane są przez nabywców niezgodnie z tymi udziałami, tj. z rachunku bankowego tylko jednej z tych osób, np. osoba X wpłaca 100% zaliczek lub z rachunku bankowego obu tych osób, np. osoba X wpłaca 40%, a osoba Y wpłaca 60%, a wpłaty tych zaliczek dokonywane są w różnych terminach.

Przykład 2

W umowie przedwstępnej zakupu lokalu nabywcą jest jedna osoba fizyczna X. Zaliczki na poczet ceny lokalu wpłacane są w 100% z rachunku bankowego osoby Y, która nie jest w ogóle wskazana w umowie jako nabywca lokalu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Na jakiego nabywcę Spółka ma wystawić faktury VAT dokumentujące wpłacanie zaliczek... Czy na takich fakturach Wnioskodawca ma wpisywać:W przypadku, gdy w umowie przedwstępnej zakupu lokalu jako nabywcy wskazane są dwie osoby fizyczne X i Y nie pozostające w związku małżeńskim lub pozostające w związku małżeńskim, w którym obowiązuje umowna rozdzielność majątkowa, a umowa nie określa udziału w jakim osoby te dokonują zakupu lokalu, Spółka powinna wystawić dwie odrębne faktury VAT, dokumentujące fakt otrzymania zaliczki, w ten sposób, że na jednej fakturze VAT wpisane byłyby dane osoby X, a faktura opiewałaby na 50% zaliczki, a na drugiej fakturze VAT wpisane byłyby dane osoby Y, a faktura opiewałaby na pozostałe 50% zaliczki... Czy też Zainteresowany powinien wystawić jedną fakturę VAT, na której wpisane byłyby dane zarówno osoby X jak i osoby Y, a faktura opiewałaby na 100% zaliczki... Dane osoby (osób, podmiotu gospodarczego) wskazanej (wskazanych) w umowie przedwstępnej jako nabywca (nabywcy) lokalu, niezależnie od tego czy wpłata zaliczek na poczet ceny lokalu dokonywana jest z rachunku bankowego osoby (osób) wskazanej (wskazanych) w umowie przedwstępnej jako nabywcy lokalu, czy też z rachunku bankowego zupełnie innych osób, tj. osób nie wskazanych w umowie jako nabywcy lokalu...Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. Przykład 1

Na fakturze VAT, dokumentującej fakt otrzymania zaliczki, powinny być każdorazowo wpisywane dane nabywców lokalu (wynikające z zawieranych umów). Bez znaczenia ma tutaj fakt, że zaliczki te są dokonywane z różnych rachunków bankowych (tzn. z rachunku bankowego nie należącego do wszystkich nabywców lokalu). Tak wpłaconą kwotę należy zaliczyć na poczet danej transakcji i wystawić fakturę VAT z danymi nabywców, zgodnymi z treścią umowy przedwstępnej.

Zgodnie bowiem z postanowieniami § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798 ze zm.) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

Zgodnie z ust. 3 tego paragrafu, faktura stwierdzająca pobranie części lub całości należności przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy. Oznacza to, zdaniem Wnioskodawcy, że na fakturze VAT dokumentującej fakt otrzymania zaliczki powinny znaleźć się dane nabywcy lokalu, a nie dane osoby wpłacającej zaliczkę. Należy podkreślić fakt, że Spółka nie ma wpływu na to, z którego rachunku bankowego wpłacane są zaliczki przez jej kontrahentów (nabywców lokali).

W przypadku wpłaty takiej zaliczki należy wystawić jedną fakturę VAT i wpisać na tej fakturze VAT dane wszystkich przyszłych współwłaścicieli. Zdaniem Zainteresowanego, poprawne również byłoby w takiej sytuacji wystawienie faktur VAT indywidualnych, na każdego ze współwłaścicieli (proporcjonalnie do nabywanych udziałów) bez względu na to, z którego rachunku bankowego wpływają należności.

Przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798 ze zm.), nie doprecyzowują jak ma się zachować wystawca faktury VAT w takiej sytuacji, dlatego uważamy, że prawidłowe będą te dwa rozwiązania.

Ad. Przykład 2

W omawianym przypadku należy wystawić fakturę VAT dokumentująca fakt otrzymania zaliczki i wpisać dane faktycznego nabywcy, pomimo że zaliczka wpłynęła z rachunku bankowego innej osoby.

Zgodnie z postanowieniami § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798 ze zm.) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

Zgodnie z ust. 3 tego paragrafu, faktura stwierdzająca pobranie części lub całości należności przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.

Oznacza to, zdaniem Wnioskodawcy, że na fakturze VAT dokumentującej fakt otrzymania zaliczki powinny znaleźć się dane nabywcy lokalu, a nie dane osoby wpłacającej zaliczkę. Należy podkreślić fakt, że Zainteresowany nie ma wpływu na to, z którego rachunku bankowego wpłacane są zaliczki przez jej kontrahentów (nabywców lokali).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych stanów faktycznych uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałych stanów faktycznych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionych stanach faktycznych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: dokumentowanie, dokumentowanie wpłat, dokumenty, faktura, faktura vat, faktura zaliczkowa, fakturowanie, zadatek, zaliczka, zaliczka na poczet ceny
Data aktualizacji: 21/02/2012 02:28:51

Sposób przeliczania waluty obcej na fakturze wewnętrznej

POSTANOWIENIENa podstawie:art. 14 a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu:stwierdza, że stanowisko Podatnika zawarte w piśmie złożonym w...

Wystawianie rachunków, bądź faktur za sprzedane produkty pochodzące z gospodarstwa rolnego

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana ......., zam. ....... NIP: ......... z dnia 3 stycznia 2006 roku w sprawie udzielenia...

Odliczenie podatku VAT z faktur związanych z realizacją projektu pod nazwą "Sieć Kin Cyfro...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

W jaki sposób opodatkować i wystawić fakturę VAT dokumentującą sprzedaż pawilonu handloweg...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Wystawianie faktur w formie elektronicznej

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Prawo do odliczenia podatku VATDot. podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarówObowiązek wystawiania faktur oraz faktur wewnętrznychWystawianie faktur dla Lidera konsorcjum dokumentujących czynności wykonywanych przez Partnera konsorcjumOkreślenie terminu wystawienia faktury z tytułu świadczenia usług druku
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.