Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Możliwość odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach, które dokumentują udzielone przez Wnioskodawcę swojemu kontrahentowi rabaty

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2009r. (data wpływu 22 kwietnia 2009r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 lipca 2009r. (data wpływu 9 lipca 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach, które dokumentują udzielone przez Wnioskodawcę swojemu kontrahentowi, opisane we wniosku, rabaty - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2009r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach, które dokumentują udzielone przez Wnioskodawcę swojemu kontrahentowi, opisane we wniosku, rabaty.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 6 lipca 2009r. (data wpływu 9 lipca 2009r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 29 czerwca 2009r. znak: IBPP2/443-294/09/RSz.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (dalej Podatnik, Sprzedawca) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawiera ze swoim kontrahentem (dalej Kontrahent, Kupujący) umowę o współpracy handlowej. Umowa obejmuje zasady współpracy pomiędzy Podatnikiem a Kontrahentem w ramach dystrybucji akumulatorów (dalej towary).

Zgodnie z umową Podatnik jako Sprzedawca zobowiązuje się do sprzedawania Kontrahentowi (Kupującemu) towaru, którym są akumulatory rozruchowe, w ilości, asortymencie i terminach każdorazowo uzgadnianych przez strony umowy. Sprzedaż akumulatorów przez Podatnika jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Umowa o współpracy handlowej reguluje m.in. zasady współpracy w zakresie zakupów, termin zapłaty, cenę zakupu jak również rabaty udzielane przez Sprzedającego Kupującemu.

Zgodnie z postanowieniami umowy Sprzedawca wypłaca na koniec każdego kwartału rabaty posprzedażne. Rabaty liczone są od uzgodnionych w umowie cen bazowych akumulatorów. Umowa przewiduje w tym względzie następujące rodzaje rabatów (określenie "rabaty", bez sprecyzowania o jaki rabat chodzi odnosi się w dalszej części niniejszego wniosku do wszystkich niżej wymienionych rabatów):rabat handlowy, rabat marketingowy, rabat reklamacyjny, orazdodatkowy rabat, wypłacany pod warunkiem terminowego regulowania płatności.Rabat handlowy wypłacany jest Kupującemu za udostępnienie sieci sprzedaży Kupującego dla towarów Sprzedającego, stanowiących przedmiot umowy. Rabat ten jest wypłacany przez Sprzedającego jeśli Kupujący poprzez swoją sieć sprzedaży sprzeda towary w określonej ilości łub sprzeda towary o określonej wartości. Rabat ten zatem jest wypłacany po zrealizowaniu przez Kupującego każdorazowo określonego planu zakupów akumulatorów.

Rabat marketingowy wypłacany jest przez Kupującego w zamian za działania o charakterze marketingowym, które Kupujący realizuje w swojej sieci sprzedaży. Działania te polegają m.in. na eksponowaniu w miejscach sprzedaży samych akumulatorów, ulotek i prospektów, plakatów, banerów, plafonów, informacji o gwarancji i innych informacji odnoszących się do sprzedawanych akumulatorów. Rabat ten jest wypłacany po zrealizowaniu przez Kupującego każdorazowo określonego planu zakupów akumulatorów.

Rabat reklamacyjny wypłacany jest Kupującemu w zamian za wynikające z umowy ustalenie, iż wszelkie reklamacje dotyczące będących przedmiotem umowy akumulatorów, rozpatrywane będą przez Kupującego, który jest zobowiązany do realizacji zobowiązań z tytułu gwarancji wobec nabywców towaru. Wypłata rabatu następuje każdorazowo na koniec kwartału stosowanie do ilości i cen bazowych akumulatorów, które Kupującemu sprzedał Podatnik.

Dodatkowy rabat, wypłacany pod warunkiem terminowego regulowania płatności, Sprzedający wypłaca Kupującemu, jeśli ten dopełni wcześniej uzgodnionych warunków, co do terminowego regulowania płatności. Rabat ten nie jest skontem za wcześniejszą zapłatę za towar (skonto jest uregulowane w innym punkcie umowy), lecz swoistym "wynagrodzeniem" płaconym przez Sprzedającego Kupującemu w zamian za dotrzymanie przez Kupującego uzgodnionych wcześniej zasad regulowania płatności za towar, odnoszących się m.in. do kwot i terminów zapłaty.

Szczegółowe warunki, na których udzielane są poszczególne rabaty za poszczególne okresy, tj. na przykład wielkość planu zakupów, który upoważnia do otrzymania rabatu handlowego lub marketingowego, warunki otrzymania rabatu za terminowe regulowanie płatności, są zawarte w załącznikach do samej umowy o współpracy handlowej lub są wprowadzane w drodze odrębnych ustaleń, powołujących się jednakże na umowę o współpracy handlowej.

Niemniej wysokość rabatów (określona jako procent cen bazowych towaru) oraz tytuły, za które rabaty przysługują wynikają wprost z samej umowy o współpracy handlowej.

Kontrahent Podatnika po otrzymaniu rabatów wystawia Kupującemu faktury VAT, w których nalicza podatek od towarów i usług.

Natomiast w piśmie z dnia 6 lipca 2009r., przesłanym w związku z wezwaniem tut. organu z dnia 29 czerwca 2009r. znak: IBPP2/443-294/09/RSz Wnioskodawca przedstawił wyjaśnienia uzupełniające opis przedstawionego stanu faktycznego.W szczególności wskazał:rabaty: handlowy, marketingowy, reklamacyjny, dodatkowy nie są ściśle powiązane z konkretnymi transakcjami i nie odnoszą się do konkretnych faktur. Rabaty te odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie, podstawą do obliczenia wszystkich rabatów jest wielkość obrotów z kontrahentem w określonym okresie. Przy tym do obliczenia rabatu uwzględniany jest jedynie obrót w cenach bazowych. Wnioskodawca stwierdził, iż wyjaśnienie pojęcia cen bazowych wymaga przybliżenia struktury cen stosowanych w dystrybucji akumulatorów. Cena na akumulatory obejmuje trzy elementy: cenę bazową, dodatek ołowiowy i koszty transportu. Podstawą do obliczenia rabatów są tylko ceny bazowe. Rabaty te liczone są jako określony procent od obrotu z kontrahentem w cenach bazowych, rabaty są ustalone według stawki procentowej, rabaty nie są liczone w sposób progresywny, lecz według stałej stawki procentowej, rabat handlowy jest wypłacany nawet jeżeli kupujący nie zrealizuje planu zakupów akumulatorów. Powyższe wynika z faktu, iż niezależnie od tego czy plan ten zostanie zrealizowany Kupujący udostępnia swoją sieć sprzedaży dla towarów Sprzedającego. Rabat handlowy jest tymczasem wypłacany za udostępnienie sieci sprzedaży, rabat marketingowy nie jest wypłacany, jeżeli Kupujący nie zrealizuje założonego planu zakupów akumulatorów.Wnioskodawca wyjaśnił też, że rabat marketingowy nie jest wypłacany przez Kupującego. W polu 50 wniosku wkradł się błąd, tj. zamiast stwierdzenia, że rabat marketingowy wypłacany jest Kupującemu zapisano, że rabat marketingowy wypłacany jest przez Kupującego.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że wyjaśnienie pojęcia cena bazowa zawarto powyżej. Ceny bazowe są zawarte na fakturach sprzedaży z tym zastrzeżeniem, że cena ta jest jednym z elementów łącznej ceny na fakturze. Tak więc rabaty są liczone w stosunku do jednej ze składowej łącznej ceny, wskazanej na fakturze sprzedaży.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy stosownie do treści art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. Wnioskodawca ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zawartego w fakturach, które otrzymuje od swojego Kontrahenta. Faktury te dokumentują otrzymanie przez Kupującego od Sprzedającego kwoty, z tytułu scharakteryzowanych powyżej rabatów, przewidzianych w umowie o współpracy handlowej.

W piśmie z dnia 6 lipca 2009r., przesłanym w związku z wezwaniem tut. organu z dnia 29 czerwca 2009r. znak: IBPP2/443-294/09/RSz Wnioskodawca wyjaśnił, iż treścią pytania zawartego w złożonym wniosku ORD-IN jest uprawnienie Spółki do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach otrzymanych od swojego kontrahenta. Pytanie dotyczy zatem uprawnienia wynikającego z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Stwierdzenie, że faktury te dokumentują otrzymane przez Kupującego od Sprzedającego kwoty z tytułu scharakteryzowanych we wniosku rabatów jest natomiast elementem stanu faktycznego. Oznacza to, że elementem stanu faktycznego jest to, iż Wnioskodawca otrzymuje od swojego kontrahenta faktury, które dokumentują rabaty udzielone przez niego, a przedstawione w polu 50 wniosku.

Reasumując Wnioskodawca stwierdził, iż pyta o możliwość odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach, które dokumentują udzielone przez niego swojemu kontrahentowi rabaty, opisane w polu 50 wniosku.

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do treści art. 86 ust. 1 ustawy ma on prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zawartego w fakturach które otrzymuje od swojego Kontrahenta, a które to faktury dokumentują otrzymanie przez Kupującego kwot, z tytułu wszystkich przewidzianych w umowie o współpracy handlowej rabatów.

Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniami, które w przedstawionym stanie faktycznym nie znajdują zastosowania. Kwotę podatku naliczonego, zgodnie z ust. 2 cytowanego przepisu, stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymywanych przez podatnika z tytułu nabycia usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy).

Wnioskodawca stwierdził, że w przedstawionym stanie faktycznym wypłaca swojemu Kontrahentowi kwoty, które są związane z konkretnym zachowaniem się Kontrahenta. Jednocześnie udzielane rabaty nie są związane z konkretną dostawą towarów a tym samym nie są rabatami, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy, które zmniejszają podstawę opodatkowania.

Rabaty, a w konsekwencji dokonywane wypłaty są wypłacane z tytułu dokonywania przez Kupującego nabyć określonej wartości i ilości towarów w określonym czasie (rabat handlowy), prowadzenia przez Kupującego na rzecz Sprzedającego działań o charakterze marketingowym (rabat marketingowy), wykonywania przez Kupującego funkcji gwaranta (rabat reklamacyjny) lub dokonywania przez Kupującego terminowych płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie (dodatkowy rabat, wypłacany pod warunkiem terminowego regulowania płatności). W każdym z tych przypadków kwoty wypłacane tytułem rabatu związane są z określonym zachowaniem Kupującego a zatem związane są ze świadczeniem usług przez Kupującego otrzymującego rabaty. Wypłacane Kontrahentowi tytułem rabatu kwoty są związane z jego konkretnym zachowaniem - są uzależnione od określonego zachowania Kupującego. Kwoty te są zatem rodzajem wynagrodzenia za określone zachowanie się Kupującego w stosunku do Sprzedawcy, co stanowi na gruncie ustawy odpłatne świadczenie usług przez Kupującego na rzecz Sprzedającego. Jako zapłatę za wykonaną usługę Kontrahent otrzymuje kwoty wynikające z rabatów posprzedażnych.

Wnioskodawca stwierdził także, że związek tej usługi z czynnościami opodatkowanymi jest oczywisty. Usługi te związane są bowiem z jego opodatkowaną sprzedażą.

W konsekwencji skoro spełniony jest warunek bezpośredniego i bezspornego związku zakupu usługi z wykonywaniem czynności opodatkowanej ma on prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zawartego w fakturach, które otrzymuje od swojego Kontrahenta, jako dokumentujące otrzymanie kwot tytułem rabatów posprzedażnych.

Wnioskodawca wskazał, iż podkreślenia wymaga, że prezentowane stanowisko jest zgodne z treścią pisma Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2004r. o sygnaturze PP3-812-1222/2004/AP/4026 Interpretacja w sprawie stosowania przepisów art. 8 i art. 29 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług". Zgodnie z nim (.) premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę np. nabyć określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie lub też dokonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie i w określony sposób i premie te nie są związane z żadną konkretną dostawą. W takich przypadkach należy uznać, że wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach". Pismo to odnosi się w swojej treści do opodatkowania premii pieniężnych, podkreślenia jednak wymaga, że scharakteryzowane w niniejszym wniosku rabaty posprzedażne w istocie odpowiadają istocie premii pieniężnych, o których mowa w piśmie Ministra Finansów. Istota dokonywanych przez Podatnika wypłat - jako wynagrodzenia za usługi świadczone przez Kupującego pozostaje taka sama.

Wnioskodawca stwierdził, iż analogiczne stanowisko w ostatnim czasie zawarł Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej nr IPP1-443-77/09-2/PR z dnia 13 marca 2009r.

W kwestii możliwości odliczania przez sprzedającego podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących otrzymanie wynagrodzenia przez kupującego, w związku z określonym zachowaniem się kupującego związanym z dokonywaniem nabyć towarów w określonej wartości i ilości w określonym czasie lub też dokonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy, wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej o sygnaturze IBPP1-443-190/08/JP z dnia 24 kwietnia 2008r.

Na podstawie powyższego Wnioskodawca wniósł o uznanie jego stanowiska za zasadne.

W piśmie z dnia 6 lipca 2009r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawca stwierdził, iż podtrzymuje własne stanowisko zawarte w polu 52 wniosku. W szczególności podkreślił, iż w jego opinii każdy z rabatów jest związany z konkretnym zachowaniem Kupującego, przedstawionym w opisie zaistniałego stanu faktycznego.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; eksport towarów; import towarów; wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.W myśl art. 7 ust. 1 tej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.Pojęcie usługi według ustawy jest szersze od definicji usługi w rozumieniu klasyfikacji statystycznych, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności bądź sytuacji. Oznacza to, że w definicji tej mieszczą się również określone zachowania, które nie zostały sklasyfikowane w PKWiU, o której mowa w art. 8 ust. 3 ustawy.

Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie się podatnika - nie będące dostawą towaru - na rzecz innego podmiotu.

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Oznacza to, że musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Natomiast zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b. Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (.).

Podatnicy podejmują różnorodne działania w zakresie intensyfikacji sprzedaży towarów, w efekcie których wypłacane są nabywcom tzw. premie pieniężne. Dotyczy to także przypadków, kiedy sprzedawca z różnych przyczyn (np. dokonania u niego zakupów w dużych ilościach w określonym czasie) po dokonaniu dostawy udziela nabywcy tzw. premii pieniężnej polegającej na wypłacaniu określonych kwot pieniężnych.

Różnorodność działań i sytuacji gospodarczych będących podstawą do ich wypłacenia sprawia, że skutki podatkowe w podatku od towarów i usług dotyczące wypłacanych nabywcom premii pieniężnych powinny być ustalane w odniesieniu do konkretnego stanu faktycznego występującego u podatnika, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności wiążących się z dokonaniem tych wypłat.

Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są od wielu czynników, tj. m.in. od ustalenia, za co faktycznie premie pieniężne zostały wypłacone, tzn. czy dotyczą konkretnych (pojedynczych) dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie.

W sytuacji, gdy wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą (dostawami), to nawet, jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy. Rabat rozumieć należy, jako zniżkę od ustalonej ceny określonego towaru lub usługi, wyrażoną procentowo lub kwotowo. Rozróżnia się rabaty na przyznane przed ustaleniem ceny oraz udzielane po jej ustaleniu. Rabat udzielony w momencie wystawienia faktury (rabat transakcyjny), nie ma znaczenia dla ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, ponieważ kwota należna od nabywcy już go uwzględnia - dane dotyczące rabatu znajdą swoje odzwierciedlenie w wystawianej fakturze stwierdzającej dokonanie sprzedaży. Rabat udzielony po sprzedaży i wystawieniu faktury, w której dokonano pierwotnego określenia obrotu (rabat potransakcyjny), wymaga wystawienia faktury korygującej, zgodnie z uregulowaniami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.).

Zgodnie z § 13 ust. 1 cyt. wyżej rozporządzenia, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą, która - zgodnie z § 13 ust. 2 ww. rozporządzenia - powinna zawierać co najmniej:numer kolejny oraz datę jej wystawienia; dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca: a) określone w § 5 ust. 1 pkt 1-4, b) nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych rabatem; kwotę i rodzaj udzielonego rabatu; kwotę zmniejszenia podatku należnego.Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Wnioskodawca w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej zawiera ze swoim kontrahentem umowę o współpracy handlowej.

Zgodnie z postanowieniami umowy Wnioskodawca wypłaca na koniec każdego kwartału rabaty posprzedażne. Umowa przewiduje w tym względzie następujące rodzaje rabatów:rabat handlowy, rabat marketingowy, rabat reklamacyjny, orazdodatkowy rabat, wypłacany pod warunkiem terminowego regulowania płatności.Odnośnie rabatu handlowego Wnioskodawca we wniosku wskazał, iż rabat ten wypłacany jest Kupującemu za udostępnienie sieci sprzedaży Kupującego dla towarów Wnioskodawcy, stanowiących przedmiot umowy. Rabat ten jest wypłacany jeśli Kupujący poprzez swoją sieć sprzedaży sprzeda towary w określonej ilości lub sprzeda towary o określonej wartości. Rabat ten zatem jest wypłacany po zrealizowaniu przez Kupującego każdorazowo określonego planu zakupów akumulatorów.

Natomiast w piśmie z dnia 6 lipca 2009r. (przesłanym w związku z wezwaniem tut. organu z dnia 29 czerwca 2009r. znak: IBPP2/443-294/09/RSz) Wnioskodawca wskazał, że rabat handlowy jest wypłacany nawet jeżeli Kupujący nie zrealizuje planu zakupów akumulatorów. Wnioskodawca wyjaśnił, iż powyższe wynika z faktu, że niezależnie od tego czy plan ten zostanie zrealizowany Kupujący udostępnia swoją sieć sprzedaży dla towarów Wnioskodawcy.

Mając na uwadze wyjaśnienia Wnioskodawcy przedstawione w ww. piśmie z dnia 6 lipca 2009r., a w szczególności, że rabat handlowy jest wypłacany nawet jeżeli kupujący nie zrealizuje planu zakupów akumulatorów należy stwierdzić, że przedmiotowy rabat jest wypłacany za konkretne świadczenie Kupującego na rzecz Wnioskodawcy (tj. za udostępnienie sieci sprzedaży).

W konsekwencji powyższego należy stwierdzić, iż przedmiotowy rabat handlowy stanowi w istocie wynagrodzenie za świadczenie przez Kupującego usługi.

Odnośnie rabatu marketingowego Wnioskodawca wyjaśnił, iż rabat ten jest wypłacany Kupującemu w zamian za działania o charakterze marketingowym, które Kupujący realizuje w swojej sieci sprzedaży. Działania te polegają, m.in., na eksponowaniu w miejscach sprzedaży samych akumulatorów, ulotek, i prospektów, plakatów, banerów, plafonów, informacji o gwarancji i innych informacji odnoszących się do sprzedawanych akumulatorów.

Mając na względzie powyższe należy stwierdzić, iż ww. rabat marketingowy również wypłacany jest za konkretne zachowania ze strony Kupującego, a więc jest wypłacany za świadczenie usług przez Kupującego .

Odnośnie rabatu reklamacyjnego z wniosku wynika, że jest on wypłacany Kupującemu w zamian za wynikające z umowy ustalenia, iż wszelkie reklamacje dotyczące będących przedmiotem umowy akumulatorów rozpatrywane będą przez Kupującego, który jest zobowiązany do realizacji zobowiązań z tytułu gwarancji wobec nabywców towaru.

Zatem należy stwierdzić, iż przedmiotowy rabat reklamacyjny także jest wypłacany za określone zachowania ze strony Kupującego (tj. rozpatrywanie reklamacji dotyczących sprzedawanych przez Wnioskodawcę akumulatorów). Zachowanie Kupującego w tym przypadku należy więc także uznać za świadczenie usług w rozumieniu ww. art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.

Odnośnie dodatkowego rabatu Wnioskodawca natomiast wskazał, że jest on wypłacany pod warunkiem terminowego regulowania płatności.

Należy tutaj zauważyć, iż Wnioskodawca w opisie stanu faktycznego stwierdził, iż umowa o współpracy handlowej reguluje, m.in. termin zapłaty.

Mając na względzie powyższe należy stwierdzić, iż terminowe regulowanie płatności jest obowiązkiem wynikającym z umowy sprzedaży i jest ściśle związane z daną dostawą towarów. Zatem prawidłowe wykonywanie przez nabywcę jednej z czynności istniejącego między stronami kontraktu kupna-sprzedaży nie można uznać za świadczenie usługi przez kupującego na rzecz sprzedawcy, która podlegałaby opodatkowaniu VAT.

Jednakże uwagi na fakt, iż istnieje możliwość bezpośredniego przyporządkowania wypłacanego dodatkowego rabatu konkretnej dostawie (rabat ten odnosi się do konkretnych kwot i terminów zapłat) należy uznać, że wypłacany dodatkowy rabat powinien być traktowany jako rabat obniżający podstawę opodatkowania podatkiem VAT, o którym mowa w art. 29 ust. 4.

W tym stanie rzeczy należy stwierdzić, iż przedmiotowy dodatkowy rabat nie będzie wynagrodzeniem za usługę a rabatem obniżającym cenę.

Natomiast w kwestii prawa do odliczenia przez Wnioskodawcę podatku naliczonego w otrzymanych od Kontrahenta fakturach dokumentujących przewidziane w umowie o współpracy handlowej rabaty, należy stwierdzić, iż zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest zatem bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Jeszcze raz należy wskazać, iż zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (.).

Jak wykazano wyżej, rabat handlowy, rabat marketingowy oraz rabat reklamacyjny stanowią wynagrodzenie za świadczenie usług na rzecz Wnioskodawcy.

Zatem wypłacany przez Wnioskodawcę Kupującemu rabat handlowy, rabat marketingowy oraz rabat reklamacyjny (stosownie do ww. art. 106 ust. 1 ustawy o VAT powinien być udokumentowany fakturą VAT.

Wnioskodawca w uzasadnieniu stanowiska stwierdził, że związek usługi świadczonej przez Kupującego na rzecz Sprzedającego, z czynnościami opodatkowanymi jest oczywisty. Usługi te są związane bowiem z opodatkowaną sprzedażą Wnioskodawcy.

Jeżeli zatem opisane wyżej usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych Wnioskodawcy to przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach, które otrzymuje od swojego Kontrahenta z tytułu udzielenia mu ww. rabatów.

Oczywiście należy tutaj zauważyć, iż warunkiem umożliwiającym prawo do skorzystania z odliczenia podatku VAT w przedmiotowej sprawie jest niezaistnienie przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ww. ustawy o VAT.

Zauważyć należy jednak, iż jak wykazano wyżej, w przedmiotowej sprawie nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie usług opisany przez Wnioskodawcę dodatkowy rabat. Przedmiotowy rabat stanowi w istocie rabat obniżający wartość konkretnych dostaw udokumentowanych poszczególnymi fakturami - zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o VAT - zmniejszający podstawę opodatkowania.

Zatem na podstawie powołanego wyżej przepisu § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, odnośnie przedmiotowego dodatkowego rabatu Wnioskodawca winien wystawić fakturę korygującą uwzględniającą wymogi wynikające z § 13 ust. 2 tego rozporządzenia.

W myśl natomiast art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona.

Skoro jak wykazano wyżej - Kupujący w związku z otrzymaniem dodatkowego rabatu nie świadczy na rzecz Wnioskodawcy usług, to wystawione przez Kupującego (za otrzymany dodatkowy rabat) faktury, zgodnie z cyt. art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w nich wykazany.

W tym stanie rzeczy stanowisko Wnioskodawcy, że ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach, które otrzymuje od swojego kontrahenta, a które to faktury dokumentują otrzymanie od Kupującego kwot z tytułu wszystkich przewidzianych w umowie o współpracy handlowej rabatów należało uznać za nieprawidłowe.

Tut. organ pragnie dodatkowo zauważyć, iż interpretacje organów podatkowych wydawane są w indywidualnych sprawach podatników w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy prawa i stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) przedstawiony przez Wnioskodawcę.

Bez znaczenia dla sprawy jest powołanie się we wniosku na stanowiska organów podatkowych, zawarte w innych interpretacjach.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: premia, premia pieniężna, rabaty, rabaty premiowe
Data aktualizacji: 20/01/2013 09:00:01

Prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu związanych z realizac...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Opoczno 26-300 ul. Piotrowska 14

Zasięg terytorialny miasta gminy Białaczów, Drzewnica, Mniszków, Opoczno, Paradyz, Poświętne, Sławno, Żarnów powiaty opoczyński województwo łódzkie Konta bankowe CIT 93101013711411072221000000 VAT 43101013711411072222000000 PIT...

Wybór programu do fakturowania

Poznaj zalety wystawiania faktur VAT przez internet - oszczędzaj czas i pieniądze. Wybierając program do wystawiania faktur VAT musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcemy przechowywać dane u siebie na komputerze czy na zewnętrznym serwerze...

Jakie dokumenty powinny być wystawiane przez firmę do obciążenia wynajmującego samochody k...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Biuro rachunkowe z Nowego Sącza: dlaczego nie warto prowadzić samemu rachunkowości

W dzisiejszych czasach pieniądze odgrywają bardzo ważną rolę i czasami dla niektórych osób stają się wartością nadrzędną. Jednak w wielu przypadkach do oszczędzania zmuszają warunki, bardzo często tak się dzieje w sektorze mikro i małych firm...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy Spółdzielnia ma prawo zwiększyć kwoty podatku naliczonego o kwoty VAT zawarte w fakturach korygujących?Czy podatnik prawidłowo określił moment powstania przychodu podatkowego od sprzedaży ?Uznanie premii pieniężnych za wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług wraz z ich dokumentowaniem oraz prawa do obniżenia podatku należnegoW którym momencie powstanie przychód podatnika z tytułu najmu - czy wg daty wystawienia faktur, czy wg określonych w fakturach terminach zapłaty ?Urząd Skarbowy Starogard Gdański 83-200 ul. Lubichowska 4
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.