Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF oraz obsługa plików JPK. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Przedmiotem pytania Podatnika jest określenie momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku wydania towarów po uprzednim pobraniu 100% zaliczek

Działając na podstawie art. 216, art. 217 oraz art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 19 ust. 1, art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.) oraz § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zmianami) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów podatkowych w części dotyczącej pkt b i c pisma z dnia 04.03.2005r. stanowiącego uzupełnienie i wyjaśnienie stanu faktycznego tj. określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku wydania towarów po uprzednim pobraniu 100% zaliczek, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Śródmieście uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 14.02.2005r. (uzupełnionym w dniach 04.03.2005r. i 21.04.2005r.).

W dniu 14.02.2005r. (uzupełniony w dniach 04.03.2005r. i 21.04.2005r.) do tutejszego organu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji odnośnie zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w przedstawionej indywidualnej sprawie.

Pismami z dnia 04.03.2005r. i z dnia 21.04.2005r. Podatnik dokonał sprecyzowania złożonego zapytania oraz stanu faktycznego.

Stan faktyczny tej sprawy:

W złożonym piśmie Podatnik podaje, iż prowadzi działalność gospodarczą dotyczącą produkcji sztucznej biżuterii (36.61.Z) jak też sprzedaży detalicznej pozostałej, prowadzonej poza siecią sklepową (52.63), tj. za pośrednictwem internetu." Przy sprzedaży towarów za pośrednictwem internetu postępowanie jest nastepujące:przeprowadza się aukcję towarów przeznaczonych do sprzedaży, po ustaleniu cen nabywcy dokonują wpłat 100% zaliczek na konto sprzedającego, sprzedający wysyła towar za pośrednictwem poczty, przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (w rozumieniu art. 7 ust. 1) powstaje z chwilą otrzymania towaru przez zamawiającego."Jednocześnie Podatnik informuje, iż "sprzedażą objęte są zarówno wytworzona we własnym zakresie biżuteria sztuczna, także zakupiona od innych wytwórców i odsprzedawana z marżą na rachunek własny (konto bankowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Po zaprezentowaniu przeznaczonych do sprzedaży towarów w internecie także podaniu cen (aukcja) nabywcy dokonują wpłat 100% zaliczek na moje konto bankowe związane z działalnością gospodarczą. Po sprawdzeniu za jakie towary wpłynęły kwoty 100% zaliczek następuje wysyłka towarów za pośrednictwem poczty. Odbiorca otrzymuje towar najwcześniej następnego dnia najpóźniej po miesiącu.(.) w każdym dniu wystawiam dzienne zestawienie sprzedaży "zaliczka" specyfikując kwotę netto przychodu, kwotę podatku vat (rachunkiem w stu) i na tej podstawie wprowadzam sprzedaż do rejestru sprzedaży vat".

Ponadto Podatnik podaje, iż "po zakończeniu miesiąca dokonuję analizy (wide zestawienie) i sprawdzam z których transakcji, dokonanych w ostatnich dniach miesiąca towar, opłacony zaliczkami został odebrany przez kontrahentów i którego dnia. Taka analiza jest konieczna aby móc prawidłowo ustalić obrót będący podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym oraz prawidłowo określić jaki obrót był zrealizowany".

W piśmie z dnia 21.04.2005r. Podatnik określa, iż prowadzona przez niego działalność "nie odpowiada ściśle definicji sprzedaży wysyłkowej - w szczególności, nie ma tu sytuacji, w której klient płaci przy odbiorze", opisując jednocześnie jak przebiega sprzedaż, tj.:Klient na aukcji internetowej wybiera towar, potwierdza mailem lub telefonicznie aktualność zgłoszonej oferty, ja przesyłam numer konta, na który Klient ma dokonać wpłatę, i kwotę (cenę przedmiotu plus koszt wysyłki) do zapłaty, Klient dokonuje przedpłaty, dopiero po zaksięgowaniu przedpłaty na moim koncie nadaję towar (jest to zgodne z zasadami sprzedaży, które przedstawiane są na moich aukcjach), Klient potwierdza mailem lub elektronicznie odbiór towaru. Zazwyczaj (podaję średni czas z kilkuset aukcji) jest to okres powyżej tygodnia i poniżej 10 dni, choć zdarza się iż takiego potwierdzenia nie otrzymuję -nie zawsze Klient uznaje za stosowne potwierdzić odbiór towaru".Przedmiotem pytania Podatnika jest określenie momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku wydania towarów po uprzednim pobraniu 100% zaliczek.

Podatnik przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdza, iż ustawodawca w art. 19 ust. 2 określa " że jeżeli podatnik wysyła towar nabywcy lub wskazanej przez niego osobie trzeciej, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru jednej z tych osób. Jednocześnie w ciągu siedmiu dni od daty wpływu zaliczki na konto bankowe otrzymującego zaliczkę powstaje obowiązek podatkowy w podatku vat od pobranych zaliczek. Na kwotę pobranej zaliczki należy wystawić fakturę vat w przypadku podatników dokumentujących sprzedaż fakturami vat. W przypadku podatników zbywających towary na rzecz osób nie prowadzących działalności gospodarczej lub rolników nie wystawia się faktur vat."

W przedmiotowej sprawie mają zastosowanie następujące przepisy prawa podatkowego:art. 19 ust. 1 oraz ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej w dalszej części "ustawą". § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W myśl art. 19 ust. 11 ustawy jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik prowadzi działalność polegającą na produkcji sztucznej biżuteri i sprzedaży detalicznej pozostałej prowadzonej poza siecią sklepową za pośrednictwem internetu.Po zaprezentowaniu przeznaczonych do sprzedaży towarów nabywcy dokonują wpłat 100% zaliczek na konto bankowe Podatnika a wysyłka towarów za pośrednictwem poczty następuje najwcześniej następnego dnia po otrzymaniu 100% zaliczki, a najpóźniej po miesiącu od dnia otrzymania zaliczki. W związku z tym w przedmiotowej sprawie znajdą zastosowanie przepisy w/w art. 19 ust. 11 ustawy, na podstawie którego jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

W piśmie z dnia 21.04.2005r. Podatnik podaje, iż prowadzona działalność "nie odpowiada ściśle definicji sprzedaży wysyłkowej - w szczególności, nie ma tu sytuacji, w której klient płaci przy odbiorze" w związku z czym nie będzie tutaj znajdował zastosowania przepis ust. 2 w/w art. 19 zgodnie z którym jeżeli podatnik wysyła towar nabywcy lub wskazanej przez niego osobie trzeciej, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru jednej z tych osób, z uwagi na fakt, iż zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym wydanie towarów jest zawsze poprzedzone otrzymaniem przez Podatnika 100% zaliczki.

Jednocześnie należy tutaj zaznaczyć, iż zgodnie z § 17 ust. 1 cytowanego rozporządzenia jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

W świetle przytoczonego przepisu prawa stanowisko zaprezentowane przez Podatnika w rozpatrywanym wniosku, w części dotyczącej określenia momentu powstania obowiązku podatkowego należy uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowo należy, zauważyć, że w piśmie z dnia 14.02.2005r. Podatnik porusza temat art. 113 ustawy, natomiast w piśmie z dnia 04.03.2005r. dokonuje sprecyzowania jakich wykonywanych czynności tyczy się zapytanie, nie odnosząc się jednak do w/w artykułu 113 ustawy. W związku z powyższym odpowiedzi udzielane Podatnikowi nie dotyczą zagadnień z art. 113 w/w ustawy.
Słowa kluczowe: internet, obowiązek podatkowy, sprzedaż wysyłkowa, zaliczka
Data aktualizacji: 07/01/2013 00:00:01

Czy Podatniczka ma prawo skorzystać z ulgi na internet w sytuacji, gdy na fakturze widniej...

W dniu 12.06.2007 złożony został wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. w sprawie objętej zapytaniem:...

Czy jako nabywca od rolnika zmrożonych mysz, szczurów i świnek morskich Podatnik wystawiam...

Na podstawie art. 216, art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o...

Dotyczy możliwości odliczenia podatku od towarów i usług, wynikającego z faktury dokumentu...

Na podstawie art. 14a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rypinie, udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów...

Czy Wnioskodawca może bez ograniczeń odliczyć VAT z faktur dokumentujących zakup paliwa do...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Wystawianie faktur korygujących z związku z udzieleniem rabatu

Wnioskiem z dnia 7 maja 2007r. Podatnik zwrócił się z zapytaniem w kwestii wystawiania faktur korygujących w związku z udzieleniem rabatu. Jak wynika z treści pisma w sprawie udzielenia interpretacji Strona prowadzi działalność gospodarczą...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy Wnioskodawca może żądać zwrotu podatku naliczonego od zakupu ww. środka trwałego?Urząd Skarbowy Kamień Pomorski 72-400 ul. Mieszka I 5BCzy istnieje konieczności dokumentowania dostawy udziału w prawie własności działki aktem notarialnym i fakturą VAT?Czy otrzymaną przy zakupie urządzenia fakturę VAT można odliczyć w zeznaniu rocznym w ramach ulgi rehabilitacyjnej?Refakturowania kosztów z tytułu rat leasingowych oraz kosztów ubezpieczenia na oddział na Słowacji oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.