Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

W jaki sposób ewidencjonuje się opłaty za użytkowanie wieczyste od osób fizycznych dla których nie wystawiono faktur VAT?

Oceniając stanowisko podatnika przedstawione we wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelinie wyjaśnia:Obowiązek dokumentowania obrotu fakturami VAT dla potrzeb podatku od towarów i usług został określony w art. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W myśl tego przepisu podatnicy o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży. Podatnikami między innymi są osoby prawne, jednostki nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą. Od tego podstawowego obowiązku wystawiania faktur VAT istnieją wyjątki. Z art. 106 ust. 4 ustawy o PTU wynika, że podatnicy nie mają obowiązku wystawiania faktur VAT osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej chyba, że osoby te zażądają udokumentowania transakcji fakturą.Dla udokumentowania sprzedaży niefakturowanej nie wystawia się zbiorczej faktury VAT. Sprzedaż tę księguje się w ewidencji sprzedaży VAT sporządzonej zgodnie a art. 109 ust. 3 ustawy o PTU. Na mocy tego przepisu podatnicy są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą między innymi dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego oraz inne dane określone przepisami ustawy niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej. Zatem podatnik obowiązany jest w ewidencji sprzedaży zaksięgować sprzedaż fakturowaną i niefakturowaną i na podstawie danych wynikających z ewidencji po zakończeniu miesiąca sporządzić deklarację podatkową.
Słowa kluczowe: ewidencja, użytkowanie wieczyste
Data aktualizacji: 09/01/2013 09:00:01

Czy dostawa nieruchomości jest zwolniona od podatku VAT ?

Ze stanu faktycznego wynikającego z przedmiotowego wniosku wynika, że Gmina, będąc podatnikiem podatku od towarów i usług, zbywa budynki i budowle trwale związane z gruntem wybudowane w latach siedemdziesiątych. Powyższą nieruchomość Jednostka...

Urząd Skarbowy Dzierżoniów 58-200 ul. Pocztowa 14

Zasięg terytorialny miasta Bielawa, Dzierżoniów, Pieszyce, Piława Górna gminy Dzierżoniów, Łagiewniki, Niemcza powiaty dzierżoniowski województwo dolnośląskie Konta bankowe CIT 88101016740008952221000000 VAT 38101016740008952222000000 PIT...

Możliwość wystawienia zbiorczej faktury wewnętrznej, na której będą umieszczone numery fak...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy przysługuje wnioskodawcy prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku VAT z faktury dokume...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Opodatkowanie oraz udokumentowanie otrzymywanych premii pieniężnych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy w związku z art. 86 ust. 16 ustawy o VAT może Pan uznać, iż zapłata za w/w faktury bez kwot gwarancyjnych jest zapłatą całej należności?Czy zaliczka pobrana na poczet zakupu samochodu osobowego podlegaopodatkowaniu podatkiem akcyzowym?Podatnik (nabywca) ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury zakupu samochodu osobowego będącego uprzednio przedmiotem umowy leasinguPytanie dotyczy rozliczania podatku od towarów i usług w związku z realizacją kontraktu na wykonanie robót elektroenergetycznych na WęgrzechVAT - w zakresie rozliczeń pomiędzy członkami umowy konsorcjum
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.