Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF oraz obsługa plików JPK. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Wniosek dotyczy miejsca świadczenia usługi drukowania książek oraz ich wywozu poza terytorium kraju

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 08 października 2007r. (data wpływu 22 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usługi drukowania książek oraz ich wywozu poza terytorium kraju - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 października 2007r. został złożony w/w wniosek (data wpływu 22 października 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usługi drukowania książek oraz ich wywozu poza terytorium kraju.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony zaistniały stan faktyczny.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, jest również zarejestrowany dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Wnioskodawca, wykonujący działalność gospodarczą polegającą głównie na wydawaniu książek, wykonał również usługę polegającą na wydrukowaniu książki. Usługa ta została wykonana na rzecz kontrahenta z Niemiec, który podał podatnikowi numer pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium swojego państwa. Kontrahent ten wysłał Wnioskodawcy opracowaną książkę na płycie CD. Zadaniem Spółki było wydrukowanie zawartej na tej płycie książki. Wydrukowane książki zostały wywiezione poza terytorium kraju w terminie nie przekraczającym 30 dni od dnia wykonania usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanej sytuacji miejscem świadczenia usług jest terytorium Niemiec.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wykonana usługa jest usługą na ruchomym majątku rzeczowym. Książka ta stanowi bowiem rodzaj materiału powierzonego, z którego podatnik ma wytworzyć dobro materialne w postaci wydrukowanej książki.

W związku z powyższym, w zaistniałej sytuacji, stosownie do postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1) w związku z art. 27 ust. 2 lit. d) i art. 28 ust. 7 i 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer. Oznacza to, że w sytuacji, w której znajduje się podatnik, jego zdaniem, miejscem świadczenia usługi jest terytorium Niemiec, a co za tym idzie opisana usługa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez świadczenie usług zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 w/w ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Przy czym zarówno towary, jak i usługi (za wyjątkiem usług elektronicznych) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 w/w ustawy. Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Ustalenie czy mamy do czynienia z dostawą towarów czy też ze świadczeniem usług ma zasadnicze znaczenie m.in. dla określenia prawidłowej stawki podatku od towarów i usług. Bowiem przy dostawie niektórych towarów czy świadczeniu niektórych usług ustawodawca uzależnia miejsce powstania obowiązku podatkowego związanego z odpłatną dostawą towarów bądź odpłatnym świadczeniem usług, od tego czy w danej sprawie mamy do czynienia z dostawą towarów czy świadczeniem usług. Aby dana czynność mogła być uznana za dostawę, o której mowa w przepisie art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług muszą wystąpić trzy przesłanki:przedmiotem dostawy są towary; dostawca przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania tymi towarami jak właściciel; dostawa odbywa się za wynagrodzeniem.W wyniku dokonanych czynności przez wydawcę książki, zgodnie ze złożonym zleceniem, do którego dołączono płytę CD z treścią tekstu, powstała książka jako produkt finalny.

Dostawa towarów występuje zawsze, gdy w wyniku danej transakcji nabywca będzie mógł dysponować rzeczą. Natomiast kluczowe znaczenie w przedmiotowej sprawie ma fakt, czy Wnioskodawca dysponując wykonanym już nakładem książek przekazuje odpłatnie zamawiającemu prawo do rozporządzania tymi książkami jak właściciel oraz to, czy książki te stanowią produkt końcowy występujący samodzielnie w obrocie i oznaczone są odpowiednio: międzynarodowym standardowym numerem książki ISBN (skrót angielskiego terminu International Standard Book Number) czy międzynarodowym znormalizowanym numerem wydawnictw ciągłych ISSN (International Standard Serial Number).

Przedstawione w złożonym wniosku stanowisko Wnioskującego o tym, że przedmiotowe czynności (druku i przekazania książki) stanowią usługę na ruchomym majątku rzeczowym, nie jest adekwatne do przedstawionego opisu stanu faktycznego.

Z zawartej umowy z kontrahentem wynika, iż dokonano usługi polegającej na wydrukowaniu książki. Następnie, jak podano, wydrukowane książki zostały wywiezione poza terytorium kraju.

Z opisanego stanu faktycznego nie wynika więc, że kontrahent powierzył materiały o podstawowym dla wydrukowania książki charakterze. Nie wynika też, że zadaniem wykonującego druk było wyłącznie wytworzenie towaru z powierzonych materiałów z zastosowaniem dodatkowych, własnych towarów, niezbędnych do świadczenia głównego - w wyniku świadczenia zamówionych usług poligraficznych. Przeciwnie, z opisu wynika, że tekst dostarczono na płycie CD, zaś w wyniku druku powstał nowy produkt w zupełnie innej postaci rzeczowej, uprzedmiotowiony w książce, która następnie była przedmiotem dostawy.

Wydrukowane książki zostały wywiezione poza terytorium kraju. Zakładając, że z chwilą ich wydania Wnioskodawca traci prawo do swobodnego rozporządzania tym towarem, a prawo to przejmuje kontrahent z Niemiec, mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów a nie ze świadczeniem usług.

Otóż zgodnie z art. 13 w/w ustawy przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2- 8.

Powyższe stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest podatnikiem od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju. (art. 13 ust. 2 pkt 1).

Dlatego też zgodnie z art. 41 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%.

Uwzględniając powyższe, postanowiono jak na wstępie.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 w/w ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 w/w ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 w/w ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: druk, faktura VAT, książka, miejsce świadczenia usług, obniżenie podatku naliczonego, podatek należny, podatek naliczony, remonty, świadczenie usług, wywóz
Data aktualizacji: 11/01/2013 00:00:01

Ujmowania w ewidencjach VAT faktur VAT od zakupów

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Po jakim kursie należy przeliczać faktury korygujące dotyczące WNT?

POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.12.2005r. (data wpływu do urzędu), żądającego udzielenia...

Urząd Skarbowy Pińczów 28-400 ul. Grodziskowa 1

Zasięg terytorialny miasta gminy Działoszyce, Kije, Michałów, Pińczów, Złota, Bejsce, Czarnocin, Kazimierza Wielka, Opatowiec, Skalbmierz powiaty pińczowski, kazimierski ) województwo świętokrzyskie Konta bankowe CIT 82101012380811712221000000 VAT...

Czy podatnik podatku dochodowego od osób prawnych ma możliwość korygowania błędnie ustalon...

Zgodnie z art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub...

Czy Wnioskodawczyni ma prawo do odliczania podatku VAT z faktur zakupu paliwa (benzyna) do...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Opodatkowanie rabatówCzy Wnioskodawcy należy się zwrot podatku VAT od tej faktury? Czy Urząd Skarbowy miał prawo odrzucić tą fakturę?Dot. opodatkowania opłat rocznych pobieranych z tytułu ustanowienia użytkowania wieczystego nieruchomościCzy przysługuje prawo od odliczenia podatku VAT z faktur rozliczonych w sposób opisany w przedmiotowym wniosku ?Dokumentowania dostawy towaru i świadczenia usługi transportowej, wykonywanych dla kontrahenta unijnego
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.