Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy dostawa stanowi sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa i czy powinna być wystawiona faktura VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2010 r. (data wpływu 17 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku stosowanej do sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz sposobu dokumentowania ww. transakcji - jest nieprawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 17 maja 2010 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki stosowanej do sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz sposobu dokumentowania ww. transakcji.



W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.



Prowadzi Pan działalność, której przedmiotem jest świadczenie usług dostępu do Internetu (61.10.Z, 61.20.Z, 61.30.Z, 60.20.Z, 61.90.Z) oraz pośrednictwo finansowe (66.21.Z, 66.22.Z, 66.19.Z). Od 2007 r. jest Pan płatnikiem podatku od towarów i usług.

W dniu 12 sierpnia 2009 r. zawarł Pan umowę (nie jest spisana notarialnie), która mówi o sprzedaży sieci komputerowej z dostępem do Internetu oraz przeniesieniu praw i obowiązków wynikających z umów zawartych na świadczenie usług dostępu do sieci komputerowej z dostępem do Internetu. Ww. składniki stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Płatność następuje w 4 równych ratach, począwszy od września 2009 r. W dniu 1 września 2009 r. wystawił Pan fakturę VAT ze stawką 22% tytułem sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa (1 rata). Podatek od tej transakcji został zapłacony. W dniach 1 października i 1 listopada wystawił Pan identyczne faktury.

Zespół skalników materialnych i niematerialnych nie był organizacyjnie, ani finansowo wyodrębniony w prowadzonej działalności. Jednakże ani jeden, ani drugi przedmiot działalności (dostęp do Internetu oraz pośrednictwo finansowe) nie były od siebie uzależnione. Składniki, które zostały sprzedane (urządzenia typu switche oraz kable, a także umowy z klientami) były związane tylko ze świadczeniem usług dostępu do Internetu. Zespół sprzedanych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.



W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Jaką stawką podatku, w wyżej opisanym stanie faktycznym, należy opodatkować sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Jaki dokument poświadczający sprzedaż należy wystawić.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedmiotowej sprawie występuje usługa, która nie podlega przepisom ustawy o podatku do towarów i usług. Powyższe wynika z treści art. 6 pkt 1 oraz art. 2 pkt 27e ww. ustawy. Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie podlega przepisom tejże ustawy. W związku z tym nie można dokumentować jej fakturą VAT. W tej sytuacji należy wystawić faktury korygujące do zera do wcześniejszych faktur oraz wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży (zgodnie z wymogami art. 87 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa).



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.



Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (.).

Stosownie do art. 6 pkt 1 ww. ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Stosownie do art. 2 pkt 27e ww. ustawy, pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Istotne znaczenie w powyższej definicji ma końcowy jej fragment. W celu ustalenia, czy mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, zbadać należy, czy zespół składników majątkowych mógłby stanowić samodzielnie działające przedsiębiorstwo.

Wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne, niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Ponadto wymogiem do uznania, aby zespół składników stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, jest to by stanowił on zespół składników materialnych i niematerialnych - w tym zobowiązań. Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań, do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową. Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością, niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).



Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie, składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych, zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa.

Stosownie do treści art. 41 ust. 1 ww. ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Z treści złożonego wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność, której przedmiotem jest świadczenie usług dostępu do Internetu oraz pośrednictwo finansowe. W dniu 12 sierpnia 2009 r. zawarł Pan umowę (nie jest spisana notarialnie), która mówi o sprzedaży sieci komputerowej z dostępem do Internetu oraz przeniesieniu praw i obowiązków wynikających z umów zawartych na świadczenie usług dostępu do sieci komputerowej z dostępem do Internetu. W dniu 1 września 2009 r. wystawił Pan fakturę VAT ze stawką 22% tytułem sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa (1 rata). Podatek od tej transakcji został zapłacony. W dniach 1 października i 1 listopada wystawił Pan identyczne faktury.

Zespół skalników materialnych i niematerialnych nie był organizacyjnie, ani finansowo wyodrębniony w prowadzonej działalności. Jednakże ani jeden, ani drugi przedmiot działalności (dostęp do Internetu oraz pośrednictwo finansowe) nie były od siebie uzależnione. Składniki, które zostały sprzedane (urządzenia typu switche oraz kable, a także umowy z klientami) były związane tylko ze świadczeniem usług dostępu do Internetu. Zespół sprzedanych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że opisana we wniosku dostawa nie stanowi sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ sprzedawane składniki nie były wyodrębnione organizacyjnie, ani finansowo w Pana przedsiębiorstwie. W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia ze sprzedażą poszczególnych składników przedsiębiorstwa, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wg stawek podatku obowiązujących dla każdego z tych składników.

Sprzedaż ta powinna być udokumentowana fakturą VAT, na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 106 ust. 1 ustawy, ze wskazaniem podatku należnego.



Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).



Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: dostawa, zorganizowana część przedsiębiorstwa
Data aktualizacji: 23/01/2013 12:00:01

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących rat leasingowych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

W którym momencie spółka jawna przekształcająca się w spółkę z o.o. powinna zamknąć księgi...

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w odpowiedzi na pismo Spółki bez znaku, z dnia 23.10.2003 r. (data wpływu: 24.10.2003 r.) w sprawie zamknięcia ksiąg w związku z przekształceniem Spółki Jawnej w Spółkę z o.o., działając w trybie...

Czy w przypadku nie występowania marży lub występowania marży ujemnej Zainteresowany jest...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Chełmno 86-200 ul. Grudziądzka 6

Zasięg terytorialny miasta Chełmno gminy Chełmno, Kijewo Królewskie, Lisewo, Papowo Biskupie, Stolno, Unisław powiaty chełmiński województwo kujawsko-pomorskie Konta bankowe CIT 28101010780016872221000000 VAT 75101010780016872222000000 PIT...

Czy darowizna nieruchomości dla osoby fizycznej będzie wymagała wystawienia faktury VAT or...

DECYZJA Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po zapoznaniu się z postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta z dnia 02.08.2005 r., nr PP-2 443-60 05 DD 1, w sprawie interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy Spółka może zaniechać stosowania wszystkich kas fiskalnych po dokonaniu odczytu zawartości pamięci kasy fiskalnej?Opodatkowanie wypłacanych premii pieniężnych oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego. (premia jako rabatPrawidłowość wystawiania faktury VAT zakup paliwaJak należy wystawić fakturę VAT za użytkowanie wieczyste, w przypadku gdy wieczystym użytkownikiem jest małżeństwo?Czy należy wystawić fakturę wewnętrzną, naliczyć i odprowadzić podatek należny od tej usługi?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.