Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy firma może odliczyć VAT od zakupionego oleju napędowego, mimo braku numeru rejestracyjnego samochodu na fakturze?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2008 r. (data wpływu 27 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup oleju napędowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup oleju napędowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Firma dokonuje zakupu oleju napędowego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej od przedsiębiorstwa, które dostarcza przedmiotowe paliwo do zbiornika znajdującego się na terenie firmy. Paliwo, nie jest więc od razu wlewane do baków poszczególnych samochodów, tylko w późniejszym czasie z ww. zbiornika tankowane są auta. Firma prowadzi rejestr tankowanych samochodów zawierający datę tankowania, numer rejestracyjny pojazdu i ilość tankowanego paliwa. Olej napędowy tankowany jest wyłącznie do samochodów ciężarowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy firma może odliczyć VAT od zakupionego oleju napędowego, mimo braku numeru rejestracyjnego samochodu na fakturze.

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki na zakup paliwa są dokonywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Przedsiębiorstwo dostarczające olej napędowy nie tankuje go bezpośrednio do aut, tylko do zbiornika, z którego później tankowane są poszczególne samochody. Nie ma więc fizycznej możliwości zakwalifikowania paliwa do danego auta w momencie zakupu. Dopiero wewnętrzny rejestr firmy pozwala sprawdzić w jakiej ilości i do jakich aut jest tankowane paliwo. Wnioskodawca uważa, że jest to wystarczający dokument, stanowiący podstawę do odliczenia VAT z faktury na zakup paliwa. Paliwo tankowane jest wyłącznie do samochodów ciężarowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 i art. 124.

Jednakże, na mocy art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.

Ograniczenie to dotyczy paliwa zużywanego do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3, 5 tony - za wyjątkiem pojazdów wskazanych w art. 86 ust. 4 cyt. ustawy.

Z uwagi na powyższe uregulowania stwierdzić należy, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytego paliwa do napędu samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej uzależnione jest od łącznego spełnienia następujących przesłanek:wykorzystywane samochody służą działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, samochody zaliczone zostały do kategorii pojazdów nie wymienionych w art. 86 ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.Zgodnie z § 9 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.), faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych, powinny zawierać numer rejestracyjny samochodu.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że zakup paliwa dokonywany jest do zbiornika znajdującego się na terenie firmy, a faktura wystawiona przez przedsiębiorstwo dostarczające paliwo, nie zawiera numerów rejestracyjnych pojazdów, które będą tankowane z ww. zbiornika. Zainteresowany podkreśla, że w późniejszym czasie z przedmiotowego zbiornika tankowane są samochody ciężarowe i w związku z tym, prowadzona jest dokładna ewidencja pobranego oleju napędowego.

Cytowany wyżej przepis § 9 ust. 5 rozporządzenia nie ma zastosowania w opisanych przez Wnioskodawcę okolicznościach, gdyż nakłada obowiązek wskazywania na fakturach numerów rejestracyjnych samochodów jedynie w przypadku paliwa wlewanego bezpośrednio do baku pojazdu wykorzystywanego do działalności gospodarczej.

Reasumując, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT dokumentujących zakup oleju napędowego do zbiornika znajdującego się na terenie firmy, a przeznaczonego do tankowania samochodów ciężarowych pod warunkiem, iż zakup związany jest ze sprzedażą opodatkowaną i nie występuje ograniczenie wynikające z art. 88 ustawy o VAT.

Tut. Organ informuje, iż od dnia 1 grudnia 2008 r. kwestie dotyczące danych, które powinna zawierać wystawiana faktura dokumentująca sprzedaż oleju napędowego reguluje § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: faktura, odliczenie podatku, paliwo, samochód ciężarowy
Data aktualizacji: 03/01/2013 03:00:01

Kiedy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z duplikatu faktury...

W dniu 26.01.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowej Soli złożone zostało zapytanie czy prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z duplikatu zaginionej u podatnika faktury dokumentującej pobranie przez dostawcę zaliczki na...

Czy Wnioskodawca ma możliwość potrącenia podatku naliczonego z otrzymanych faktur VAT?

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Gmina powinna wystawiać faktury VAT mieszkańcom, którzy partycypują w budowie danej in...

Na podstawie art. 14a 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U.Nr 8 z 2005r., poz. 60) w związku ze złożonym przez Urząd Gminy wnioskiem dnia 09.03.2005r. (data wpływu) uzupełnionym dnia 25.03.2005r. i...

Prawidłowe rozpoznania momentu wystawienia faktury

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Wystawienie faktury w swoim systemie sprzedażowym, a wydrukowanie na drukarce kontrahenta

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Możliwość dokumentowania świadczonych usług turystyki fakturami VAT marżaWysokość stawki podatku VAT od prowizji uzyskanej z tytułu pośrednictwa przy sprzedaży tanich biletów lotniczych międzynarodowych przez internetUrząd Skarbowy Drezdenko 66-530 ul. Pierwszej Brygady 21Według jakiego kursu należy przeliczyć kwotę wykazaną na fakturze na złote, w przypadku zakupu maszyny z montażem i dokonaniem przedpłaty?Faktura korygująca wystawiona w formie elektronicznej oraz prawo do obniżenia podatku należnego
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.