Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy stowarzyszenie wykonujące wyłącznie czynności statutowe - jako podmiot zwolniony z VAT - może wystawiać faktury VAT?

W dniu 22 lutego 2005 r. wpłynęło do tut. organu pismo Spółki bez numeru z dnia 17 lutego 2005 r. (uzupełnione w dniu 28.02.2005 r. )dotyczące interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W powyższym piśmie Stowarzyszenie przedstawia następujący stan faktyczny:

Stowarzyszenie Kupców Osiedla R... - P... i Zespołu Handlowego w Ł... jest jednostką zrzeszajacą kupców z Osiedla R... - P... Od 2004 r. w ich imieniu dzierżawi od Urzędu Miasta Ł... grunty położone w Ł... przy ul. A..., które to grunty są przeznaczone pod budowę zespołu pawilonów handlowych. Wszystkie umowy dotyczące budowy - w imieniu zrzeszenia kupców zostały zawarte przez Stowarzyszenie, które stało się inwestorem planowanego przedsięwzięcia budowlanego (Urząd Miasta Łodzi ani przedsiębiorstwo wykonujące nadzór i projektowanie robót budowlano-instalacyjnych, ani też wykonawca inwestycji - nie byli zainteresowani podpisywaniem stosownych umów z każdym z poszczególnych kupców).

Stowarzyszenie podkreśla, iż budowa zespołu pawilonów handlowych jest w całości finansowana przez wyżej wymienionych kupców (z ich środków własnych oraz zaciąganych przez nich w bankach kredytów).

Po wykonaniu etapu robót (zgodnie z zawartą umową) wykonawca - B... - K... - wystawia inwestorowi (Stowarzyszeniu Kupców) fakturę VAT, która powinna być w pełnej wysokości, przefakturowana przez Stowarzyszenie na poszczególnych kupców, którzy w większości są podatnikami podatku od towarów i usług. Stowarzyszenie jako, że nie jest podatnikiem VAT, może wystawić jedynie rachunek, co powoduje, iż zrzeszeni kupcy zostali pozbawieni możliwości odliczenia podatku VAT z tytułu poniesionych kosztów usługi budowlanej.

W powyższej sprawie Spółka przedstawia następujące stanowisko:

Zdaniem Stowarzyszenia zgodnie z obowiązujacymi przepisami dotyczącymi podatku od towarów i usług oraz Statutem Stowarzyszenia - jako podmiot zwolniony z podatku VAT - nie może wystawiać faktur VAT. Stowarzyszenie może wystawiać rachunki.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego wynikającego z przedmiotowego wniosku oraz stanu prawnego dotyczącego opodatkowania podatkiem od towarów i usług dokumentowanie wykonywanych czynności statutowych Stowarzyszenia oraz możliwości wystawiania przez Stowarzyszenie, należy stwierdzić, iż przedstawione stanowisko jest słuszne.

Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają : odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju eksport towarów, import towarów, wewnatrzwspólnotowa dostawa towarów. Ponadto w cytowanej ustawie o VAT określono przypadki, w których czynności nieodpłatnej dostawy towarów i nieodpłatne świadczenie usług, zrównano z czynnościami odpłatnymi, poddając je w ten sposób opodatkowaniu ( art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy). Stowarzyszenie ( osoba prawna ) jest podatnikiem podatku od towarów i usług, w przypadku gdy prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniua art. 15 ust. 1 i 2 powołanej wyżej ustawy i wykonuje czynności opodatkowane, o których mowa powyżej. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 i poz. 10 załącznika nr 4 do ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej nie sklasyfikowane ( wyłącznie statutowe), zaliczane do grupy PKW i U 91.

W formularzu zgłoszeniowym NIP-2 złożonym w dniu 13.10.1999 r. Stowarzyszenie podało, iż będzie wykonywać czynności określone w PKW i U 91 czyli usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej nie sklasyfikowane (wyłącznie statutowe).

Czynności realizowane przez Stowarzyszenie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego z podatku od towarów i usług, jeżeli spełnione są następujace warunki:

czynności polegają na świadczeniu usług, zaliczanych do symbolu 91, według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. z 1999 r. Nr 42, poz. 264 ze zm.) - obowiązującej dla celów podatku od towarów i usług,

usługi te mieszczą się w zakresie działalności statutowej Stowarzyszenia, z zachowaniem warunków wymaganych przepisami ustawy z dnia 07.04.1989 r. Prawo o stowarzyszeniu (j.t. Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855 ze zm.)

W świetle regulacji zawartej w art. 96 ust. 3 ww. ustawy, podatnicy wykonujacy wyłącznie czynności zwolnione od podatku od na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy, nie są obowiązani do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego o którym mowa w art. 96 ust. 1 ustawy.

Natomiast zgodnie z art. 106 cyt. ustawy podatnicy o których mowa w art. 15, są obowiązani, wystawić fakturę stwierdzajacą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonaia sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.Z powyższego wynika, iż czynności statutowe wykonywane przez Stowarzyszenie nie są opodatkowane, w związku z czym Stowarzyszenie jako podmiot przedmiotowo zwolniony z podatku VAT nie może wystawić faktury VAT.

Kwestie dotyczące dokumentów jakimi powinny być potwierdzane zdarzenia występujące w Stowarzyszeniu zostały uregulowane w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r., Nr 54 ze zm.) podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami.

Dla jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzącymi działalności gospodarczej powyższe uregulowane zostało w § 2 pkt 1 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej ( Dz. U. Nr 137 poz. 1539 z późn. zm. ) stanowiącym : jednostki o których mowa w § 1 ust. 1, prowadzą księgi rachunkowe, stosując przepisy ustawy o rachunkowości. z uwzględnieniem przepisów ust. 2 - 6. W myśl art. 20 ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości ( tekst jednolity Dz. U. z 2002 r Nr 76 poz. 694 z późn. zm. ) do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. Podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej, zwane dalej "dowodami źródłowymi :

1) zewnętrzne obce - otrzymane od kontrahenta,

2) zewnętrzne własne - przekazywane w oryginale kontrahentom,

3) wewnętrzne - dotyczące operacji wewnątrz jednostki.

Stosownie do art. 21 ust, ustawy dowód ksiegowy powinien zawierać co najmniej:

1) określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego,

2) określenie stron ( nazwy, adresy ) dokonujących operacji gospodarczej,

3) opis operacji oraz jej wartość, jeżeli jest to możliwe, określoną także w jednostkach naturalnych,

4) datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą - także datę sporządzenia dowodu,

5) podpis wystawcy dowodu oraz osobym, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów,

6) stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia w księgach rachunkowych (dekretacja, podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania).

Natomiast zgodnie z art. 87 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U z 2005 r Nr 8, poz. 60) jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonania usługi.

Jednocześnie tutejszy organ informuje, iż nie jest uprawniony do udzielania odpowiedzi w zakresie prowadzenia działalności przez Stowarzyszenie, ponieważ powyższe zagadnienia są regulowane w ustawie z dnia 07.04.1989 r. Prawo o stowarzyszeniu (j.t. Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855 ze zm.) i w powyższych kwestiach należy z zapytaniami zwracać się do Sądu w którym zarejestrowane zostało Stowarzyszenie.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Ponadto, zgodnie z art. 14b § 3 przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Słowa kluczowe: statut, stowarzyszenia
Data aktualizacji: 09/09/2011 18:55:45

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów Warszawa 02-676 ul. Postępu 16A

Zasięg terytorialny miasta część gminy Warszawa miasta na prawach powiatu obejmująca dzielnicę Mokotów gminy powiaty województwo mazowieckie Konta bankowe CIT 03101010100165482221000000 VAT 50101010100165482222000000 PIT 97101010100165482223000000...

Prawo do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących zakupy doko...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Interpretacja przepisów prawa podatkowego dotycząca podatku od towarów i usług w zakresie...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Odliczanie kwoty podatku VAT z faktur za najem samochodu o masie nie przekraczającej 3.500 kg

POSTANOWIENIE Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10 stycznia 2006 r. w...

Czy koszty związane z utrzymaniem budowy w 2005r. udokumentowane fakturami ze stycznia 200...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieruszowie, działając na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30 stycznia 2006r. (data wpływu do tut. Urzędu...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Dotyczy dokumentowania czynności stanowiących import usługCzy od faktury za najem samochodu można odliczyć cały VAT, czy tylko 60% i nie więcej niż 6000 PLN?Czy Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez swoich odbiorców?Czy firma prawidłowo kwalifikuje koszty z wystawionych faktur przez leasingodawcę, jako koszty uzyskania przychodów?Czy Gminie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur związanych z realizacją projektu modernizacji świetlic wiejskich?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.