Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodów w związku z zawartą umową ramową

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 8 grudnia 2009 r. o (data wpływu 14 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodów - jest nieprawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 14 grudnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodów.



W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.



Spółka zawarła umowę ramową w zakresie zakupu pewnych produktów oraz świadczenia publicznych usług promocyjnych i reklamowych na okres od dnia 1 grudnia 2009 r. do dnia 31 grudnia 2014 r. Za promocję Spółka otrzyma wynagrodzenie w określonej kwocie za każdy okres (rok) rozliczeniowy. Zaliczka w wysokości 99, 98% została zgodnie z umową zafakturowana w miesiącu grudniu 2009 roku i ma być wpłacona na konto Spółki do końca grudnia 2009 roku. Pozostała część umowy opiewająca na 0, 02% będzie płatna po zakończeniu umowy.



W związku z powyższym zadano następujące pytanie.



Kiedy powstanie przychód podatkowy, czy w miesiącu grudniu 2009 roku od całej kwoty netto z faktury zaliczkowej, czy kwotę netto z faktury zaliczkowej zaewidencjonować na rozliczeniach międzyokresowych przychodów.

Zdaniem Wnioskodawcy, faktura zaliczkowa wystawiona w miesiącu grudniu 2009 roku stanowi przychód podatkowy tego miesiąca. Pozostałą kwotę należy natomiast zaewidencjonować na koncie rozliczeń międzyokresowych przychodów i zaliczać do przychodów podatkowych w każdym okresie rozliczeniowym (roku).



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.



Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Art. 12 ust. 3 powołanej ustawy stanowi natomiast, iż za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.



Z treści art. 12 ust. 3a cytowanej ustawy wynika z kolei, że za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

wystawienia faktury albouregulowania należności.

Z wyżej przytoczonych przepisów wynika generalna zasada, iż przychód podatkowy dla celów podatku dochodowego od osób prawnych powstaje w dniu wykonania usługi, wydania rzeczy.



Wyjątek od tej zasady stanowi:

wystawienie faktury dokumentującej dostawę towarów lub usługi przed datą wydania towaru, zbycia prawa lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi - datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień wystawienia faktury, uregulowanie należności przed dniem wydania towaru, zbycia prawa lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi - datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień otrzymania należności.

Wyjątki od powyższej reguły, unormowane w art. 12 ust. 3c-3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotyczą przy tym:

przychodów ze świadczenia usług w przypadku, gdy strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych (art. 12 ust. 3c), przychodów z tytułu dostawy energii elektrycznej, cieplnej oraz gazu przewodowego (art. 12 ust. 3d), przychodu, o którym mowa w ust. 3, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c i 3d (art. 12 ust. 3e).

Ponadto z treści art. 12 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy wynika, iż do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Powyższe oznacza z kolei, że otrzymane należności nie są przychodami w rozumieniu ustawy podatkowej, jeżeli nie stanowią zapłaty za wykonane świadczenie, a jedynie przedpłatę lub zaliczkę na poczet przyszłych świadczeń. Przysporzenia majątkowe, kwalifikowane jako przychody, muszą mieć bowiem charakter definitywny. Zatem pobrana wpłata (zaliczka) na poczet ceny sprzedaży, która ma być wykonana w następnym okresie sprawozdawczym, staje się przychodem dopiero na skutek realizacji umowy przez jej strony. Zaliczki i przedpłaty zaś mogą być podatnikowi zwrócone przed upływem terminu wykonania dostawy towarów i usług, na poczet których zostały wpłacone. Zatem pobrana wpłata (zaliczka) na poczet ceny sprzedaży, która ma być wykonana w następnym okresie sprawozdawczym staje się przychodem w dacie realizacji umowy przez jej strony.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka zawarła umowę ramową w zakresie zakupu pewnych produktów oraz świadczenia publicznych usług promocyjnych i reklamowych na okres od dnia 1 grudnia 2009 r. do dnia 31 grudnia 2014 r. Zaliczka w wysokości 99, 98% została zgodnie z umową zafakturowana w miesiącu grudniu 2009 roku i ma być wpłacona na konto Spółki do końca tego miesiąca. Pozostała część umowy (0, 02%) będzie płatna po zakończeniu umowy. Z przedstawionych okoliczności wynika również, że Spółka otrzyma wynagrodzenie w określonej kwocie za każdy okres (rok) rozliczeniowy.

W związku z powyższym wskazać należy, iż w celu odpowiedniego odniesienia do przychodów podatkowych Spółki należności wynikających z przedmiotowej umowy ramowej istotne jest, czy przedmiotowa umowa rozliczana będzie w okresach rozliczeniowych z uwagi na treść art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Co do zasady bowiem zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych otrzymana przez Spółkę zaliczka opiewająca na 99, 98% wartości całego świadczenia wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy nie będzie stanowiła przychodu podatkowego w dniu wystawienia faktury zaliczkowej lub w dniu otrzymania określonej tą fakturą należności (w miesiącu grudniu 2009 roku) bowiem stanowi jedynie wpłatę na poczet świadczeń, które będą wykonywane prze Spółkę w okresie realizacji umowy.

Zgodnie natomiast ze wskazanym powyżej art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Dokonując wykładni cytowanego przepisu, należy odnieść się do znaczenia pojęć użytych przez ustawodawcę. Okres to czas trwania czegoś, przedział czasowy, wyodrębniony ze względu na określone wydarzenie, czas, w którym ma miejsce jakieś zjawisko cykliczne i po jego upływie powtarza się jego przebieg. Rozliczenie natomiast to uregulowanie wzajemnych należności, załatwienie z kimś spraw finansowych. Okres rozliczeniowy można zatem określić jako przedział czasowy, wyodrębniony ze względu na obowiązek uregulowania przez dane podmioty spraw finansowych. W art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mowa jest zatem o ustalonych przez strony okresach, za które regulowane są należności z tytułu świadczenia usług.

Ponadto, z użytego w treści tego unormowania sformułowania: strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych wynika, że ustawodawca przewidział ten szczególny sposób ustalania momentu powstania przychodu wyłącznie w sytuacji, gdy w ramach jednej umowy o świadczenie usług, kontrahenci ustalili kilka okresów rozliczeniowych (minimum dwa). Omawiany przepis nie ma zastosowania w przypadku, gdy strony uzgodniły jeden okres rozliczeniowy.

A zatem, art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma zastosowanie w przypadku usług o charakterze ciągłym, gdy strony uzgodnią, że regulowanie ich wzajemnych należności i zobowiązań będzie obejmować kolejne wyodrębnione umownie okresy świadczenia tych usług w czasie trwania umowy.

Reasumując, jeżeli otrzymana w miesiącu grudniu 2009 roku zaliczka na poczet świadczenia publicznych usług promocyjnych i reklamowych w ramach zawartej umowy ramowej obejmować będzie kolejne wyodrębnione umownie okresy świadczenia usług, to zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy podatkowej datą powstania przychodu będzie ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w tej umowie, a Spółka zobowiązana będzie do rozpoznania przychodu w tej dacie w części dotyczącej faktury zaliczkowej odpowiadającej wykonanym już świadczeniom w ramach całej umowy.

W przeciwnym przypadku (braku wyodrębnionych umownie okresów świadczenia usług) przychód podatkowy powstanie dopiero zgodnie z zasadami określonymi w art. 12 ust. 3a ustawy, a więc w momencie wykonania usługi lub częściowego wykonania usługi nie później niż dniu wystawienia faktury końcowej albo uregulowania należności wynikających z całej umowy. Innymi słowy w przypadku możliwości wyodrębnienia etapów świadczonych usług w zakresie umowy ramowej w momencie wykonania danego etapu Spółka będzie miała prawo do zaliczenia do przychodów podatkowych odpowiedniej części kwoty wynikającej z faktury zaliczkowej dotyczącej wykonanego już etapu świadczenia, bowiem stanie się należnością za częściowe wykonanie usługi, lub jeżeli nie ma możliwości wyodrębnienia etapów w przedmiotowej umowie ramowej - dopiero w dniu wykonania całej umowy (wykonania całej usługi), nie później jednak niż w dniu wystawiania faktury lub uregulowania całej należności.

Należy ponadto podkreślić, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), przedmiotem interpretacji indywidualnej są przepisy prawa podatkowego. Wobec tego, tutejszy organ nie dokonał oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i stanowiska Wnioskodawcy w kontekście prawidłowości ujmowania opisanych zdarzeń gospodarczych w ewidencjach rachunkowych Spółki. Kwestia ta jest bowiem regulowana przepisami o rachunkowości.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).



Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: moment powstania przychodów, przychody przyszłych okresów, przychód, wykonanie usługi, wystawienie faktury, zaliczka
Data aktualizacji: 17/01/2013 15:00:01

Dokumentowanie otrzymanej premii produkcyjnej

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Obowiązek wystawienia faktury VAT z tytułu wydania przewłaszczonego towaru

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Biała Podlaska 21-500 ul. Prosta 19

Zasięg terytorialny miasta Międzyrzec Podlaski, Terespol, miasto na prawach powiatu Biała Podlaska gminy Biała Podlaska, Drelów, Janów Podlaski, Kodeń, Konstantynów, Leśna Podlaska, Łomazy, Międzyrzec Podlaski, Piszczac, Rokitno, Rossosz...

Biura rachunkowe Wrocław

Pamiętaj, że księgi rachunkowe prowadzi się w języku polskim i w walucie polskiej. Księgi rachunkowe otwiera się zasadniczo: 1) na dzień rozpoczęcia działalności, którym jest dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym...

Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy Kalisz 62-800 ul. Fabryczna 1A

Zasięg terytorialny miasta gminy powiaty województwo wielkopolskie Konta bankowe CIT 36101014690007362221000000 VAT 83101014690007362222000000 PIT 33101014690007362223000000 budżetowe 30101014690007362225000000 pozostałe 27101014690007362227000000...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Wystawianie faktur VAT za przyznane premieUrząd Skarbowy Zakopane 34-500 ul. Jagiellońska 7Sposób dokumentowania refundacji poniesionych kosztów w ramach programu EQUALJak udokumentować przyznanie rabatów w zależności od ilości zakupionych towarów w danym okresie rozliczeniowym?Czy istnieje możliwość skorygowania notą korygującą błędu na fakturze VAT w wyniku czego odbiorcą stanie się inny podmiot?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.